Тақырыбы: Бағандар. Беттердің параметрлері. Құжатты басып шығару.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: MS Word мәтіндік процессорын бағандарға бөлу, құжатты басып шығару жайлы мағлұмат беру;
Дамытушылық: Бағандарды пайдаланып мәтін жазу дағдысын қалыптастыру, есте сақтау қабілетін дамыту, теориялық білім негізін практикамен ұштастыра білуге үйрету;
Тәрбиелік: Пәнге деген қызығушылығын арттыру, әр оқушының алғырлық, зеректік қасиеттерін дамуына жол ашу.
Күтілетін нәтиже
- MS Word мәтіндік процессорының пішімделген құралдар тақтасы жайлы білетін болады;
- Бағандар және бағандарға бөлу жолдарын үйренеді.
- Беттердің параметрлерін таңдау және құжаттарды баспаға шығару амалдарын үйренеді.
Негізгі идеялар
MS Word мәтіндік процессоры туралы мағлұмат беріледі. Топтық жұмыста «MS Word-тің стандартты және пішімделген құралдар тақтасы» жайлы шығармашылық жұмыс жасайды. Электронды оқулықпен тапсырмалар орындалады.
Тапсырмалар
Жеке жұмыс Тест тапсырмалары
Практикалық жұмыс (оқулықпен жұмыс)
Топтық жұмыс «MS Word-тің стандартты және пішімделген құралдар тақтасы»
Электронды оқулықпен жұмыс
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
І. Ұйымдастыру кезеңі (2 минут)
Оқушылармен сәлемдесу. Сабақ ұранын айту.
Ұран:
Сабағыңа жөндеп,
Әзірленсең-еңбек.
Қиындықтың бәрін,
Еңбек қана жеңбек
Оқушыларды түгендеу.
Топқа бөлу. Сынып оқушылары екі топқа бөлінеді.
Оқушыларға түрлі конфеттер таратып, бірдей фантиктер бойынша 2 топқа бөлеміз.
Балалар бүгін біз топпен жұмыс жасаймыз. Екі топқа бөліндік. «WORD PAD» тобы және «MS WORD» тобы. Әр топтың өз топ басшысы бар. Сол топ басшыларына бағалау парағын беріп қоямыз, жауап берген оқушылардың баллдарын жазып отырады. Сабақ соңында жинаған балдары бойынша бағаланады.
ІІ. Жеке жұмыс. Үй тапсырмасын сұрау – тест тапсырмалары. (5 минут)
Бағдаршам арқылы өзін-өзі бағалау: «5» - жасыл, «4» - сары, «3» - қызыл.
Тест тапсырмасы
- Артығын таңдаңдар. Тізімдермен жұмыс қашан қажет?
а) жұмыс жоспарын құрғанда
в) әңгіме мәтінін тергенде
с) құжаттың мазмұнын құрғанда
д) мектептегі сабақ кестесін құрғанда
- Мына берілген қандай тізім?
- Нан
- Сүт
- Кәмпиттер
а) маркерленген
в) нөмірленген
с) деңгейлі
д) аралас
- Тізімнің түрін анықтаңдар: Табиға-ғылыми пәндер
а) Алгебра
б) География
а) нөмірленген
в) маркерленген
с) деңгейлі
д) аралас
- Жолақтың тізімдермен жұмыс істеуге мүмкіндік беретін бөлімі қайсы?
а) Басты-Абзац
в) Басты-Қаріп
с) Кірістіру-Тізім
д) Бетті белгілеу-Тізім
- Мәтінді тізімге айналдыру үшін ең алдымен не істеу керек?
а) нөмірлеуді орнату
в) қаріптің түрын таңдау
с) мәтінді ерекшелеу
д) тізімнің түрін таңдау
- Нөмірленген тізімді автоматты түрде құру үшін не істеу керек?
а) тізімнің құрамындағы бірінші пунктті 1 нөмірінен, нүктеден және бос орыннан (пробел) бастау керек.
в) тізімнің құрамындағы бірінші пунктті "-" белгісінен және бос орыннан бастау керек
с) тізімнің құрамындағы бірінші пунктті "-" белгісінен, нүктеден жіне бос орыннан бастау керек
д) тізімді толық теріп, одан кейін бірінші пункттің алдына "-" белгісін қою керек
- Мәтінді тізімге айналдыру батырмасы:
а) в), с) д)
- Нөмірленген тізімді құру батырмасы:
а) в) с) д)
- Таңбаланған тізімді құруға арналған батырма:
а) в) с) д)
- Тізімді баптау терезесінің "Нөмірдің пішімі" өрісінде:
а) құрылатын тізім нөмірінің мөлшерін және сыртқы пішімін таңдайды
в) тізімнің бетте орналасуын баптайды
с) нөмірлеу түрін таңдайды
д) саннан немесе әріптен кейін шығарылатын символды тереді.
ІІІ. Жаңа сабақ (10 минут)
Жаңа сабақты Жүсіп Баласағұнның мынадай қанатты сөзінен бастағым келіп отыр
"Біле бер, қанша білсең-тағы тіле
Жетерсің мұратыңа біле-біле".
Бұл параграфта біз мәтінді бағандарға орналастыруды, бет өлшемдерін өзгертуді және құжатты баспаға жіберуді үйренеміз. Көпбағанды мәтіндерді сирек болса да кітаптар мен баспа құжаттарынан кездестіруге болады.
Мысалы, заттың тізімін немесе өлең мәтінінен тұратын жолдарды еске алайық. Мұндай құжаттардың оң жағы толтырылмай қалады да артық шығын болады.
Сонымен қатар мұндай құжат эстетикалық жағынан да көріксіздеу көрінеді. MS WORD программасының мүмкіндіктерін пайдалана отырып, мәтінді құжаттың ішіне ықшамды етіп орналастыруға болады.
Мәтінді немесе оның бөліктерін бірнеше бағанға орналастыру үшін Бетті белгілеу-Бағандар батырмасын пайдаланады.
Алдын-ала теріліп қойған мәтінді да бағандарға бөліп орналастыруға да, алдымен мәтіннің бағандарға бөлінуін тағайындап алып, одан кейін бағандарға мәтін теруге де болады.
БЕТТІҢ ӨЛШЕМДЕРІН ӨЗГЕРТУ
Беттің өлшемін өзгерту үшін Разметка страницы-Поля командасын орындаймыз. ашылған терезеден
беттің қажетті параметрлерін таңдаймыз.
Егер қажетті параметрлер жоқ болса онда Настраивае поля командасын орындап қажетті параметрлерді жазамыз.
ҚҰЖАТТЫ БАСЫП ШЫҒАРУ
Құжатты қағазға басып шығару үшін келесі командаларды орындаймыз. Office батырмасы-Печать командасын орындаймыз. Ашылған диалогтық терезеге қай бетті баспаға бересің соны таңдап Печать батырмасын басамыз.
ІV. Жеке жұмыс. Практикалық жұмыс (10 минут)
Оқушыларға алдын ала таратылып берілген оқушы парағындағы А, В деңгейіндегі тапсырмаларды компьютерде отырып орындайды.
А деңгейі
- Өлеңді теріңдер
- Өлеңді көшіріңдер
- Өлеңнің түпнұсқасын екі бағанға орналастырыңдар
- Өлеңнің көшірмесін бөлгіші бар үш бағанға орналастырыңдар.
Қансонарда бүркітші шығады аңға
Қансонарда бүркітші шығады аңға,
Тастан түлкі табылар аңдығанға.
Жақсы ат пен тату жолдас-бір ғанибет,
Ыңғайлы ықшам киім аңшы адамға.
Саалаң етіп жолықса қайтқан ізі,
Сағадан сымпың қағып із шалғанда.
Бүркітші тау басында, қағушы ойда,
Іздің бетін түзетіп аңдағанда
Томағасын тартқанда бір қырымнан,
Қыран құс көзі көріп самғағанда.
Төман ұшсам түлкі өрлеп құтылар деп,
Қандыкөз қайқаң қағып шықса аспанға.
Көре тұра қалады қашқан түлкі,
Құтылмасын білген соң құр қашғанға.
Аузын ашып, қоқақтап, тісін қайрап,
О да талас қылады шыбын жанға
В деңгейі
- Өлеңді теріңдер
- Өлеңді қанша бағанға тиімді екенін ойланыңдар.
- Бағанды қалыптастырғанда келесі бағанның қай жолдан басталатының анықтаңдар. Келесі бағанды нақты осы жолдан бастаңдар.
- Мәтінді төрт бағандарға бөліңдер.
- Өлеңді әрлеңдер.
Күз
Сұр бұлт түсі суық қаптайды аспан,
Күз болып, дымқыл тұман жерді басқан.
Білмеймін тойғаны ма, тонғаны ма,
Жылқы ойнап, қашқан, тай жарысқан.
Жасыл шөп, бәйшешек жоқ бұрынғыдай,
Жастар күлмес, жүгірмес бала шулай.
Қайыншы шөл-кемпірдей түсі кетіп,
Жапырағынан айрылған ағаш, қурай.
Қаз, тырна қатарланып қайтса бермен,
Астында қа шомшы жүр, ол бір керуен.
Қай ауылды көрсең де, жабыраңқы,
Күлкі-ойын көрінбейді, сейіл серуен
V.Сергіту сәті (2 минут)
VІ. Топтық жұмыс (5 минут)
Екі топқа плакат, желім және құралдардың аттары жазылған кеспе парақшалар таратылады. Берілген уақыт ішінде екі топ плакатқа MS Word стандартты және пішімделген құралдар тақтасының элементтерін жапсыру керек.
Дұрыс жауап тақтада көрсетіледі, топ өзін-өзі бағалайды.
VІІ. Электронды оқулықпен жұмыс. Электронды оқулықтан тапсырма көрсетіледі. (9 минут)
VІІІ.Үйге тапсырма. Үйге оқып келу. Түйін жаттау. Тақырып соңындағы бақылау сұрақтарына ауызша жауап беру. "Өзіңді тексер!" тест сұрақтарына жауап беру.