Просмотр содержимого документа
««А?паратты жазу ж?не санау. А?паратты тасымалдаушылар» »
Информатика пәні
5-сынып
Жас ұстаздарға көмек
Сабақтын тақырыбы:
«Ақпаратты жазу және санау. Ақпаратты тасымалдаушылар»
2014-2015 оқу жылы
Күні: №
Пән аты: Информатика
Сынып:
Тақырыбы: Ақпаратты жазу және санау. Ақпаратты тасымалдаушылар. Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға ақпаратты іздеу, жазу, жалпы жұмыс жасай білу, ақпаратты тасымалдаушылар туралы түсінік беру. Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау және зейіндік қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру. Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, өз бетімен жұмыс жасауға, ойын ашық айта білуге тәрбиелеу. Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың пәнаралық байланысы: ағылшын тілі, орыс тілі
Көрнекілігі: компьютер, оқулық, электронды оқулық Сабақ барысы: I. Ұйымдастыру бөлімі II. Үй тапсырмасын тексеру III. Жаңа тақырыпты түсіндіру IV. Жаңа сабақты бекіту V. Компьютерде тәжірибелік жұмыс VI. Үйге тапсырма VII. Бағалау VIII. Қорытындылау
І. Ұйымдастыру бөлімі а) Сәлемдесу; ә) Оқушыларды түгендеу; б) Оқушы назарын сабаққа аудару. Сабақта отырайық жылы жүзбен, Бізге келсін, қуаныш нұр іздеген Шуақ толған жанымыз, жүрегіміз Үлгі алсын көрген жан мына бізден.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру Смайлик арқылы 1 - смайлик: Компьютермен жұмыс істеу барысында нысандарға қандай амалдар қолдануға болады? /Көшіру, орын алмастыру, жою, атын алмастыру/ 2 - смайлик: Шектес емес нысандарды ерекшелеу үшін қай пернені қолданамыз? /Ctrl пернесін басамыз/ 3 - смайлик: Терезедегі барлық нысандарды ерекшелеу үшін қай пернелердің тіркес есімдері қолданылады? /Ctrl + A пернелерінің тіркесімдері қолданылады/ 4 - смайлик: Алмасу буферінің көмегімен көшіру үшін қандай екі бұйрық беріледі? /Көшіру (Копировать) және Кірісітіру (Вставить)/ 5 - смайлик: Нысандарды Қоржынға орналастырмай жою үшін қандай пернелер тіркесімдерін қолданамыз? /ctrl + Del пернелер іркесімдерін қолданамыз/ 6 - смайлик: Жойылған нысанды қалпына келтіру үшін қандай бұйрық орындаймыз? /Қайта қалпына келтіру (Восстановить) бұйрығын орындаймыз/
ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру
Сабақтың тақырыбына сай жұмыс орындау
1) Ең алдымен оқушылар ақпарат деген сөзге қандай анықтама берер едіңіздер?
* Ақпарат – сақтау. Түрлендіру, жөнелту және пайдалану нысаны болып табылатын қоршаған әлем туралы мәліметтер. 2) Адам ақпаратты қалай қабылдайды? Көреді, естиді, иісті сезеді, дәмді сезеді, сезінеді.
3) Бейнелеу тәсілдері бойынша ақпараттың түрлерін есімізге түсірейік. Ақпарат Сан Видео Мәтін Дыбыс Графика
Осымен біз ақпарат туралы қайталау жұмысын өткіздік, біздің негізгі мақсатымыз ақпарат Нысанды бумадан жылдам іздеу Ізделінетін нысан орналасқан буманы ашып, нысанның атауындағы бірінші әріп бар пернені басу керек. Атауы осы символмен басталатын ең жақын нысан ерекшеленеді. Сол пернені қайта басқанда келесі ұқсас нысан ерекшеленеді. Сонымен, буманың атаулары осы символдан басталатын барлық нысандар тексеріледі. Сендер жылдам іздеуді тек ізделетін нысанның қандай бумада орналасқанын білетін жағдайда ғана пайдалана аласыңдар. Ал егер олай болмаса, онда кеңейтілген іздеуді қолдану керек. Кеңейтілген іздеу Файлдың немесе буманың атауын Бас мәзірдің іздеу терезесіне енгізу керек. Программа сендер көрсеткен атауы бар барлық нысандарды табады. Сендердің сұраныстарың бойынша табылған файлдар терезенің жоғарғы бөлігінде көрсетіледі. Таңдалған файлды тінітіуірмен шертсеңдер іске қосылады. Ақпаратты тасымалдаушылар Компьютерде жұмыс жасауда қолданылатын барлық ақпарат файл түрінде сақталады. Файл – бұл жадтағы орын, оған әдетте бірегей атау беріледі. Файлдар машинаның жедел немесе сыртқы жадында орналасады. Сыртқы жад – бұл, біріншіден, винчестер, ал екіншіден, иілгіш және компакт – дик және флеш жады. Сондықтан ақпаратты жазу мен оқу туралы айтпай тұрып, ақпарат тасуыштар деген не екенін анықтауымыз қажет. Ақпарат тасуыш ақпарат сақтау ортасы болып табылад. Қазгі кезед флеш жадылардың танымал әрі қолайлы болып келеді. Кез келегн құжатты, суретті немесе кино видео , бағдарлама болсын тінітуірдің сол жоқ батырмасын шертіп Жіберу( отправить) мысалы алмалы диск( съемный диск) сияқты флеш жадыларын жіберу . немесе белгілі ақпаратты сақтау үшін WordРаd қарапайым мәтіндік редакторымен жұмыс жасайтын болсақ ол үшін біз саймандар тақтасындағы басты батырманы басып Сақтау (сохранить)немесе CTRL+S және берліген құжаттың өзгеше түрі қажет болған жағдайда қалай сақтау (сохранить как )немеме батырмасы батырмасын басып ашылған терезеде құжаттың атын беріп және сақталу жолын қарастырмыз мысалы бізге құжат флеш жадыға немесе жұмыс үстелінде қажет болса жұмыс үстеліне сақтап қоямыз немесе басқа бумаға құжатты бар орынға сақтауға болады.
Үйге тапсырма: Ақпаратты жазу және санау. Ақпаратты тасымалдаушылар.