Мерзімі | 12.01.2015ж |
Сынып | 5 «А» |
Тақырыбы | Графикалық ақпаратты өңдеу |
Мақсаты | масштаб. Сурет трансформациясы тақырыптары жайында мағлұмат беру суретті баспаға шығару туралы білімін қалыптастыру; ақыл-ой әрекетін, жадын, зейінін, салыстыра білу, сараптау, қорытынды жасай алу тәсілдерін дамыту; оқушыларды танымдық қызығушылыққа, жауапкершілікке, жеке тұлға ретінде қалыптасуына, өзін-өзі бағалауға тәрбиелеу |
Міндеттері | Масштаб. Сурет трансформациясы тақырыптарымен таныстыру, уйрету 2. Оқушылардың ой-өрісін, графикалық редактор бағдарламасын игеру дағдысын дамыту. |
Күтілетін нәтиже | Масштаб. Сурет трансформациясы тақырыптары жайында біледі |
Жеті модульдің қамтылуы | -АКТ; -Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер; -Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; -Оқушылардың жас ерекшелігіне байланысты оқыту. |
Сабақтың типі | Жаңа сабақ |
Сабақтың түрі | Аралас |
Сабақтың әдісі | «Сұрақ жауап», «Қатені тап» ойыны |
Сабақтың көрнекілігі | Интерактивті тақта, компьютер, стикерлер, слайд, плакат |
Пәнаралық байланыс | тарих |
Сабақтың жоспары | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі (3мин) | Қызығушылықты ояту. Назарын сабаққа аудару, жұмылдыру. Құралдар арқылы топқа бөлу | Графикалық редактор құралдары суреттерімен топқа бөлінеді |
Үй тапсырмасын тексеру. (7мин) | Жаңа сабақ тақырыбын сөзжұмбақ арқылы ашамын Сұрақтар: 1. Егер ерекшеленген фрагментті тышқанның оң жақ батырмасымен шертсек, онда: (контекстік мәзір пайда болады) 2. Суреттің ерекшеленген фрагментін Ctrl батырмасын басып жылжыту қандай бұйрыққа парапар? (көшіру) 3. Графикалық редакторда мәтінді қалай жазуға болады? (жазу құралы) 4. Қандай сайманның көмегімен мәтін енгізуге болады? (мәтін) 5. Сурет алмасу буферінен қайда кірістіріледі? (жоғарғы сол жақ бұрышна) 6. Қандай пернені жібермей ұстап тұрып, «ізі бар» көшіре алуға болады? (Shift) 7. Көпбұрышты қолдана отырып шеңбер сыза аламыз ба? (болмайды) 8. Суреттің кішкене бөлігін тазалау үшін не істейіз? (өшіргіш) 9. Райнт сөзі ағылшын тілінен қалай аударылады? (сурет салу) 10. сурет салу құралы (кист) | Оқушылар сөзжұмбақ шешімін табады. Өткен сабақты пысықтайды |
Жаңа сабақ (10мин) (10мин) | Жаңа сабақты меңгерту мақсатында әр топқа тақырыпшалар беремін. Постермен жұмыс жасайды. 1-топ. "Масштаб, суреттің трансформациясы" 2-топ. "Суретті басуға дайындау" 2. "Қатені тап" оқыта үйрену ойыны. Сынып топтарға бөлінеді, әрбір топ тапсырма алады: 1-топ. -Егер суреттің кішкене бөлігін тазалау керек болса, құю(заливка) сайманы қолданылады. 2-топ. Суретті басып шығару үшін PAINT-Сохранить как бұйрығы орындалады. Paint мәтіндік редактор болғандықтан және мәтінмен жұмыс істеуге арналғандықтан, суретпен бірге көбіне қысқа және ірі тақырып атаулар, жазба белгілеулер құрылады. 3-топ | Әр топ оқушылары берілген тақырыпшаларды оқып шығады. Топпен бірлесе, ақылдаса отырып постер құрады. Тақтаға шығып қорғайды. Қайталаудан кейін топтар тапсырмаларымен алмасып, бір-біріндегі қателерді тауып, түзетеді. |
Тапсырма (11 мин) | Компьютермен жұмыс | Оқушылар компьютерде жұмыс жасайды |
Кері байланыс (2мин) | "Екі жұлдыз бір тілек" | Оқушылар бүгінгі сабақта алған әсерлерін, тілектерін стикерге жазып, тақтаға іледі. |
Бағалау (1мин) | Бірін-бірі және топ басшыларының бағалау парақтары арқылы бағалауы | Топ басшысы топ мүшелерін критерий арқылы бағалайды. |
Үйге тапсырма | Үй тапсырмасын жариялау. Информатика 5 сынып. 146, 150бет. Бақылау сұрақтары мен тапсырмалар | Күнделіктеріне үйге берілген тапсырманы жазып алады. |
Рефлекция 1(мин) | Оқушы күтілген нәтижеге сәйкес өзіне-өзі рефлекция жасайды. Сабақ бойынша түсініп, білгендері бойынша белгі береді. | |