kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок на тему А?паратты кодтау

Нажмите, чтобы узнать подробности

ррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааакккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыыооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииичччччччччччччччччччччччччччччччччччччччччччччччччччччччччччччччччччччччччччсссссссссссссссссссссссссссссссссссссссссссссссссссссссссссссссссссссссссссс

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«урок на тему А?паратты кодтау»


Баймахан Динараның Информатика пәнінен 3«Б» сыныбында өткізген сабақ жоспары


Күні: 07.12.2015ж


Сабақтың тақырыбы: Ақпаратты кодтау


Сабақтың мақсат-міндеттері

а) білімділік

Оқушылардың ақпаратпен жұмыс жасау әрекеттерін, ақпараттарды кодтау үшін кодтық кестелерді пайдалануды үйрету, олармен іс жүзінде жұмыс істей білуге бағыттау.

ә)дамыту шылық

Ойлау қабілеттерін логикалық есептерді шығару, салыстыру, талдау, жинақтау арқылы қалыптастыру. Оқу материалын эмоционалды қабылдау негізінде танымдық белсенділігін дамыту.

б) тәрбиелік

Сабақ арқылы оқушының жеке тұлғалық қасиеттерін арттыру. Бірлікке, өзара көмек көрсете білуге, тәртіпке баулу.

Сабақтың типі

Жаңа сабақты меңгерту

Сабақтың түрі

Дәстүрлі

Сабақтың әдістері

Түсіндірмелі,сұрақ-жауап

Сабақтың оқыту құралдары және көрнекілігі

Оқулық, оқулық әдістемелігі, интерактивті тақта, слаид

Сабақтың барысы

Мұғалімнің қызметі

Оқушының қызметі

I. Ұйымдастыру бөлімі

-амандасу

-түгелдеу

-оқушының назарын сабаққа аудару

-оқу құралдарының дайындығын тексеру

-амандасу;

-кезекшілік міндеттерін атқару;

-сабаққа дайындалу;

ІI.Жаңа материалды қабылдауға дайындық

Балалар бүгінгі өтілетін тақырыпты, мына Ребусты шешу арқылы өздерің тауып айтуларыңды сұраймын. Қанеки кім бірінші болып шешіп, айтады екен?





IІІ.Жаңа материалды түсіндіру

а) жаңа ұғымға байланысты жұмыс


Балалар, сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: 
«Ақпаратты кодтау»
Негізгі біздің мақсатымыз ақпараттарды кодтау (жасыру) үшін әртүрлі тәсілдермен қатар кодтық кестелерді пайдалануды үйренуіміз керек.

Код – ақпаратты ұсынуға арналған шартты белгілер жүйесі.
Кодтау – ақпаратты жеткізу үшін, өңдеуге, сақтауға ыңғайлы алфавит арқылы құпиялап жазу.

Сандық кодтау үтір арқылы жүргізіледі.


Ақпаратты кодтау кейде шифрлау деп аталады.

Кодтау кестесі сандардың өсу ретіне және кему ретіне қарай беріледі.


Ақпаратты кодтаудың үш негізгі тәсілі бар:


Сергіту сәті.

ә) танымдық қабілеттерін арттыруға арналған жаттығулар






















Интерактивтік тақтадағы берілген тапсырмаларды орындайық.

1 тапсырма: Әріптерді сандардың өсу реттілігіне қарай орналастырса, қандай сөздер шығады?

9

2

4

6

1

5

3

7

8

Р

О

П

Ю

К

Ь

М

Т

Е


4

5

1

7

2

3

6

И

Т

М

Р

О

Н

О


2 Тапсырма: Әріптерді сандардың кему реттілігіне қарай орналастырса, қандай сөздер шығады?

3

4

1

2

Л

Б

К

О


5

2

6

3

4

1

Е

Е

М

З

Ң

Р


3 тапсырма: Жасырылған сөздерді тап. Бірінші сан – бағана нөмері, ал екінші сан – жол нөмірі.













4 тапсырма: Код кестесінің көмегімен келесі сөздерді кодтар арқылы жаз.

ҚАБЫЛДАУ 15,1,3,37,16,7,1,26

САҚТАУ –

ӨҢДЕУ-

ТАРАТУ –

5 тапсырма: Код кестесінің көмегімен жұмбақталған сөздерді тауып оқы.

22,8,23,18,8,25,1,15,25,1-

10,1,7-

22,23,20,32,8,24,20,23-

17,20,18,12,25,20,23-

6 тапсырма: Қарақшы құрылықтан сандық тауып алды. Сандықтың ішінен алтынның орнына жазулар шықты. Осы жазуды оның оқып шығуына көмектес.







7 Тапсырма: Код кестесін пайдаланып, графикалық редактордың құралдарын кодтар арқылы жаз.

СЫЗЫҚ –

БҮРІККІШ –

ҚАРЫНДАШ –

ЭЛЛИПС –

ТІКТӨРТБҰРЫШ-

8 тапсырма: «Жасырын сөзді тап»

25,2,26,8,16,24,38,11,7,38,5,38,17,38,11

15,27,25,25,38

3,20,16,24,37,18

Оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды.

ІV. Жаңа білімді бекіту

Ал, балалар, әрбір мысалдағы сөздер қалай беріліп еді? Сендер қандай әрекеттер орындадыңдар, не істедіңдер, қандай қорытынды жасайсыңдар?
1. Сөздер жасырын болды, біз оларды таптық.
2. Сөздер кодталған болды, біз оларды шештік.
3. Сонымен ақпаратты кодтау дегеніміз оларды жасырып жазу тәсілі.

Олай болса, мен Сіздерге жұмбақ жасырамын:

  1. 1. Төртбұрышты әйнек,

Тұнып тұрған әлек. (монитор)

  1. 2. Экранның бетінде оның тұрағы,

Қашан болсын жыпылықтап тұрады.(курсор, меңзер)

  1. 3. Кемірушіге ұқсайды сырт бейнесі,

Түсі оның сұр, құйрығы ұзын (тышқан)

4.. Тетігін бассаң алаңсыз,

Жазады қағаз – қаламсыз. (пернетақта)

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

V. Үйге тапсырма. Қорытындылау

Ребус құрастыру «Жиын» сөзін жасыру. Кітаптан 26 беттегі 1,2,3 тапсырмаларды орындап келу

Балалар үйге берілген тапсырманы жазып алады.

VI. Бағалау

Оқушылардың белсене қатысуын қадағалау және сол бойынша бағалау






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Прочее

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
урок на тему А?паратты кодтау

Автор: Баймахан Динара Жарылкасыновна

Дата: 23.02.2016

Номер свидетельства: 297677


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства