??жат м?тіндері абзацтардан т?рады. С. И. Ожеговты? с?здігінде «абзац» ма?ынасы былай беріледі:
1) ?ызыл жол, жол басында?ы шегініс; 2) осындай екі шегініс арасында?ы м?тін.
Абзац MS Word – та Enter пернесіні? басылуымен ая?талады.
Абзац параметрлерін ?ою ?шін Формат менюіндегі Абзац командасы ?олданылады. Осы команда та?дап алын?ан со?, Абзац диалогтік терезесі шы?ады. Абзац шегіністері мен интервалды ?ою ?шін Шегініс ж?не аралы? (Отступ и интервалы) ?осымшаларын та?дау керек.
Туралау (Выравнивание) ?рісінде абзацты туралау ?дістері ?ойылады:
• По левому краю – абзацты бетті? сол жа? шеті бойынша туралау,
• По центру – абзацты бетті? ортасы бойынша туралау;
• По правому краю – абзацты бетті? о? жа? шеті бойынша туралау;
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Мәтін абзацын пішімдеу.Құжат беттерін рәсімдеу тақырыбы бойынша
оқушының алған білімдерін тексеру,
редактормен жұмыс жасау
ережелерін бекіту, тақырыпты
қорытындылау, сауатты теру
дағдысы қалыптастыру.
Дамытушылық : Оқушылардың
теориялық білімдерін практикалық
жұмыс орындау кезінде тиімді
пайдалана білуге, алға қойған
мақсатқа жету, оқушы ойын дамыту.
Тәрбиелік:
Сабақтарда оқушылар өзін- өзі
бағалауға, жүйелі ойлауға,
ұқыптылыққа, шапшаңдыққа,
уақытты тиімді пайдалануға
тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс: Ағылшын, орыс тілі,әдебиет,сурет
Сабақтың көрнекілігі: МS Power Point ортасында
жасалған слайдтар, үлестірмелер,
пішімделген мәтін жазылған
таратпалар, плакат
Microsoft Word терзесі ортасы,
Microsoft Word саймандар
қатары, пішімдеу қатары
батырмалары.
Сабақта колданылатын әдіс - тәсілдер: c ұрақ жауап,көрнекілік, сын
тұрғысынан ойлауды дамыту стратегиясының
әдістері.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі
А) Техника қауіпсіздігін сақтау
ІІ. Жаңа сабақты түсіндіру
IIІ. Сабақты қорытындылау
I V .Бағалау
V.Үйге тапсырма
Сабақтың барысы: І. Қызығушылықты ояту
- Саламатсыздар ма балалар! Бүгінгі сабақта кім жоқ? Сабаққа деген көңіл-күйлеріңіз қалай?
- жақсы.
- Ендеше балалар, біздің бүгінгі сабағымыз ерекше сабақ болғалы тұр. Біз Microsoft Word редакторы бойынша алған білімдерімізді тереңдету, жалпылау және қорытындылау мақсатында ертегі-саяхат сабағы ретінде алғалы отырмыз.
Сонымен ертеде Microsoft деген шалдың 5 баласы болған. Олар: Word, Excel, Power Point, Access, Outlook. Солардың ішіндегі үлкені Word 18 жасқа толып, әкесінен еншісін алып, өзінің оқып-білгендерін жұртқа көрсету үшін жолға шығады. Оның әкесінің берген еншісін білу үшін мына сұрақтарға жауап берейік.
1.Microsoft Word -ты іске қосу әрекеті?
Пуск – Программы – Microsoft - Microsoft Word командалары арқылы іске қосамыз.
2.Алғашқы төрт жолақты ата.
Тақырып жолы, меню жолы, стандартты панельдер жолы, пішімдеу панельі жолы.
3.Оң жақ шетіндегі үш батырманы ата.
Жималау, жаймалау, жабу.
4.Қалай сақталады?
Файл – сохранить как командасын таңдау арқылы сақталады.
Осындай әрекеттер мен батырмаларды Microsoft барлық балаларына еншілеп береді екен. Себебі барлық Microsoft бағдарламаларында осы әрекеттер мен батырмалар орындалады.
ІІ. Мағынаны тану.
Енді біз Word -қа өзін таныстыруына көмектесейік. Word терезесінің элементтерін топтастырайық:
Тақырып жолы Меню жолы Стандартты панель
Пішімдеу панелі сызғыш
Айналдыру
жолақтары Жұмыс аймағы
Қалып-күй қатары
Wordтерезесінің элементтері
Сонымен Word жолға шығып, 1-ші аялдамаға келіп тоқтайды. Ондағы тапсырма мынадай.
Аялдама. Орнын тап.
Орта бойынша туралау
Маркерлер
Курсив
Мәтіннің түсін өзгерту
Оң және сол жақ шеттері бойынша
Нөмірлеу
Қаріп өлшемін өзгерту
Жартылай қалың
Оң жақ бойынша туралау
Асты сызылған
Сол жақ бойынша туралау
Қаріпті өзгерту
2 ші аялдама. Қызметін жаз.
ІІІ. Ой толғаныс. 3- ші аялдама « Қай сөз артық ?».
Артық сөзді табу керек және әріптердің орнын ауыстырып дұрыс сөздерді шығару.
тінмәдік
матфортау
тематикама
Текес руқұ
винчестер
дискета
компакт – диск
процессор
Келесі
Правка – вставить
Мәтіндік құжатты ашу
Правка – копиривать
Мәтіннен керек үзідіні
ерекшелеп алу керек
4-ші аялдама « Миға шабуыл »
1
Сұрақтар
Ақпаратты ұзақ сақтауға арналған құрылғы
Жауаптар
2
Ақпарат енгізуге арналған негізгі құрылғы
3
Бас әріппен жазу батырмасы
4
5
Ақпараттық процесстерді жүзеге асыратын құрылғы
6
ЭЕМ нің неше буыны бар?
7
Ақпаратты қағазға шығаратын басты құрылғы
8
Мәтінді баспаға жіберу командасы
Ақпараттық процестерді зерттейтін ғылым
9
Дискета қандай жадыға жатады?
10
Компьютер бізге не үшін керек?
Дискета
Ctrl + alt + del
Принтер
Компьютер
Пернетақта
Сыртқы жады
Caps Lock
Жүйелік блок, пернетақта, монитор
Операторлық бөлік
Integer
5-ші аялдама « Кім жылдам ? »
Берілген торкөздердегі әріптерден кім жылдам және көп атау табар екен? Жауап: бұл жерде компьютердің құрылғылары жасырылған (тышқан,монитор,дисплей,процессор,
модем, колонка)
т
м
й
е
д
н
о
ш
е
и
р
о
П
п
Р
е
о
қ
ы
и
л
нт
р
с
м
о
а
д
н
т
о
р
с
ц
о
с
м
к
л
о
н
к
а
6-шы аялдама. « Көрсетейік »Таблица сызу
7-ші аялдама. “Кім білімді” ойыныЖазылған өлең шумақтарын компьютерде қатесіз және тез тереді. Көшірілген өлең шумақтарын буферге қиып алу батырмасының көмегімен өлең жолдарын құрастыру керек.
Сөздің патшасы, өлең сөз сарасы
Қиыстырар ер данасы қиыннан.
Жүрекке жылы тиіп, тілге жеңіл
Айналасы теп тегіс жұмыр келсін.
Құжат мәтіндері абзацтардан тұрады. С. И. Ожеговтың сөздігінде «абзац» мағынасы былай беріледі: 1) қызыл жол, жол басындағы шегініс; 2) осындай екі шегініс арасындағы мәтін. Абзац MS Word – та Enter пернесінің басылуымен аяқталады. Абзац параметрлерін қою үшін Формат менюіндегі Абзац командасы қолданылады. Осы команда таңдап алынған соң, Абзац диалогтік терезесі шығады. Абзац шегіністері мен интервалды қою үшін Шегініс және аралық (Отступ и интервалы) қосымшаларын таңдау керек. Туралау (Выравнивание) өрісінде абзацты туралау әдістері қойылады: • По левому краю – абзацты беттің сол жақ шеті бойынша туралау, • По центру – абзацты беттің ортасы бойынша туралау; м • По правому краю – абзацты беттің оң жақ шеті бойынша туралау;
Абзацты форматтаудың басқа түрлері Абзац диалогтік терезесінде орындалады. Бетті белгілеу. Құжат мәтіні қағаз бетінде жақсы шығу үшін оның бетінің параметрін, яғни жоғары және төмен, сол және оң жақ өлшемдерін, сонымен қатар беттің жоғары және төменгі колонтитулының орналасуын қою керек. Ол үшін Файл - Беттің параметрлері (Файл – Параметры страницы) командасы таңдалынады. Терезеге қойылатын беттің өрістеріне Өріс (Поля) қосымшасы қолданылады. Жоғарғы, Төменгі, Сол жақ, Оң жақ (Верхнее, Нижнее, Левое, Правое) өрістері. Үлгі рамкасында параметрлері таңдалынған беттің сыртқы түрі Таңдалған өрістер дұрыс болса, Ок батырмасы шертіледі. Құжат бетінің өлшемдерін таңдауға, Қағаз өлшемі (Размер бумаги) қосымшасында Қағаз өлшемі өрісі орналасқан. Егер қажет өлшем тізімде болмаса, онда Ені (Ширина) және Биіктігі (Высота) өрісінде беттің ені мен биіктігінің сәйкес мәндерін енгізуге болады. Бағдарлау (ориентация) рамкасында қағаз бетінің кітаптық (вертикаль) немесе альбомдық (горизонталь) түрі қолданылады. Беттерді бөлу. Microsoft Word мәтінді беттерге автоматты түрде бөледі. Бірақ кейбір жағдайда құжаттың белгілі бір бөліктерін жаңа беттен басып шығаруға тура келеді.
Қанша тілді білесің?
Төмендегі жұмбақтардың шешуін үш тілде баяндау.
Батырмасын басасың,
Қажетті файылды ашасың.
Компьютермен енеді,
Қағазға басып береді.
Мәліметті сұраған,
Экранға шығарған
Жақтаулар арқылы шектеледі,
Бейнебетте төртбұрыш болып бейнеленеді
Қабат –қабат қаттама
Ақылың болса аттама
Бұтақ орнында мың бір инесі,
Компьютер жаны мекені
8-шіаялдама. Безендіру жұмыстары
І V . Ой қорыту.
Информатикалық диктант
Мәтіндік құжатты құру,форматтау,редакциялау,
сақтау және басуға арналған программаны .................. деп атаймыз. .............. фигуралық мәтінді құратын командалары бар батырмалардан тұрады. Мәтіннен бір үзіндіні қиып алу үшін .............. командасын орындаймыз. Құжатты басқа атпен сақтау үшін .............. командасын орындаймыз. Word мәтіндік редакторында ............, .................., ..................., ..............., .......................... , ............. жұмыстарын жасауға болады.
Міне сонымен Word әр аялдамаға тоқтап өзінің білетіндерін көрсеткен екен.
Б а ғ а л а у п а р а ғ ы
№
Оқушының
аты – жөні
Тапсырмалар
№1
№2
№3
№4
№5
№6
Қорытынды баға
№7
Үйге тапсырма
Оқушылардың өз
бетімен жұмыс
істеу қабілеті
дамыды
Жүйелі ойлау дағдысы қалыптасты.
Топпен жұмыс жасап үйренді,
шығармашылық
қабілеттері артты
Электрондық оқулықпен жұмыс жасап үйренді.
Компьютерлік сауаттылығы, теориялық білімдерін практикада қолдана білді.