Жану ж?не тоты?у. Оксидтер. Химиялы? реакцияны? жылу эффекті. Термохимиялы? те?деулер»
Жану ж?не тоты?у. Оксидтер. Химиялы? реакцияны? жылу эффекті. Термохимиялы? те?деулер»
Я живу в Республики Казахстан, Алматинской области, село Акши, работаю в Средняя школа №8 с дошкольным мини центре, преподаю предмет биологию и химию 5-11 класс. Работаю 2002 года полный стаж работы 14 лет. Имею ІІ категорию. Замужем, имею 3-х детей мальчиков. Люблю читать, путешествовать, играть с детьми.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Жану ж?не тоты?у. Оксидтер. Химиялы? реакцияны? жылу эффекті. Термохимиялы? те?деулер»»
Күні: 8 сынып Тақырыбы: «Жану және тотығу. Оксидтер. Химиялық реакцияның жылу эффекті. Термохимиялық теңдеулер» Сабақтың мақсаты:Оқушыларға оксидтер, олардың аталуы, химиялық реакцияның жылу эффектін қарастыра отырып, нақты білім қалыптастыру Сабақтың міндеттері: 1. Білімділік: Оқушыларғаоксидтер, олардың аталуы, химиялық реакцияның жылу эффекті, термохимиялық теңдеулер, жану және тотығу реакциялары туралы түсініктерін кеңейту. 2. Дамытушылық: оқушылардың өзіндік ізденуін ұйымдастыру және танымдық іс - әрекеттерін жетілдіріп, білімдерін тиянақтап дамыту,ойын элементтерін қолдана отырып, ойлау дағдыларын, есте сақтау қабілеттерін арттыру және оқушыларды қосымша әдебиеттермен жұмыс жасауға, реактивтерді дұрыс пайдалана білуге және де өзіндік ілгері жылжуын бағалай алуға баулу. 3. Тәрбиелік: оқушыларды ұйымшылдыққа, топпен бірлесіп жұмыс жасауға, ізденімпаздыққа тәрбиелеу Сабақтың түрі: жаңа білімді өз бетінше меңгеру Сабақтың әдісі: іздену, талдау, жинақтау Көрнекіліктер: қажетті реактивтер, лабораториялық ыдыстар, әңгімелесуші құрал, бағалау парағы, сызбанұсқа, суреттер, интерактивті тақта Қолданылған технология: «Дидактикалық үрдісті жобалау» технологиясы Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі. 3 топка топқа бөлу. ІІ. Өткен тақырыптарды еске түсіру. (өзіндік жұмыс) Күтілетін нәтиже: қызығушылығы оянады, ойлау белсенділігі артады Білімділік № 1 (1 балл) «Бізден сұрақ, сізден жылдам жауап»
1-топ: 1.Оттек латын тілінен аударғанда қандай мағына білдіреді? 2. Оттектің салыстырмалы атомдық массасы қанша? 3. Атмосферада оттек бос күйінде қанша пайыз кездеседі? 4. Оттектің физикалық қасиеттерін ата. 5. Оттек қанша мың бейорганикалық заттардың құрамына кіреді? 6.Катализатор деген не? 7. KClO3 → нәтижесінде не түзіледі? 8.H2 O2 →нәтижесінде не түзіледі?
2- топ: 1. Периодтық жүйеде оттек нешінші орында тұр? 2. Оттектің таңбасы қалай оқылады? 3. Адам организмінің қанша пайызы байланысқан оттектен тұрады? 4. Оттекті тәжірибе жүзінде кім дәлелдеді? 5.Өнеркәсіпте оттекті қалай алады? 6.Зертханада оттек газын қайда сақтайды? 7.KMnO 4 → нәтижесінде не түзіледі? 8.HgO → нәтижесінде не түзіледі?
ІІІ. Жаңа білімді өз бетінше меңгеру (өзіндік жұмыс) Күтілетін нәтиже: оқу дағдылары дамиды, ізденеді; танымпаздық іс-әрекеті, ойлау белсенділігі, тапқырлығы артады Түсіну № 1 (2 балл) Анықтама беріңіздер. Оксидтер дегеніміз... Жану реакциясы ... Тотығу реакциясы ... Термохимиялық теңдеу дегеніміз... Жылу эффекті дегеніміз... Эндотермиялық реакция – бұл ... Экзотермиялық реакция – бұл...
Түсіну № 2 (2 балл) Берілген сызбанұсқа бойынша реакция теңдеуін құру. Э + Оттек = оксид және жылу бөлінеді Э + Оттек = оксид және жылу сіңіріледі Жай зат + оттек → оксид Э2О, ЭО, Э2О3, ЭО2, Э2О5формулаға сәйкес оксидтерді жазыңдар.
Төмендегі термохимиялық теңдеулер қай реакцияның типіне жатады. C + O2 = CO2 – Q ____________________________________ N2 + O2 = 2NO +Q ___________________________________
ІҮ. Сабақты бекіту. (Топпен жұмыс) Күтілетін нәтиже: тапсырмаларды өз дәрежесінде шешеді Талдау № 1 (2,0 балл) «Пирамида» ойыны. Оксидтерді тауып, атын атау. Ca CuO S Na2 O Zn O2 Al2 P O2Mg O Fe O3 Li K2 O Ba O Ag2 O C O O2
Талдау № 2 (2,0 балл) «Ойлан, тап» ойыны. Оксидтердің аталуы бойынша формуласын құрастыру және формуласы бойынша атау. 1. Мына оксидтерді халықаралық жүйенің екі тәсілі бойынша ата MnO2 NO2 Cr2O3 2. Мына қосылыстардың формуласын жаз Дитемір триоксиді, вольфрам триоксиді, диалюминий триоксиді Талдау № 3 (4,0 балл) «Кім жылдам»ойыны Реакция теңдеуін аяқтап, теңестіру 1. С + О2 → 2. S + O2 → 3. P + O2 → 4. Fe+ O2 → 5. Ca + O2 → 6. Al + O2 → Ү. Қорытындылау. (Шығармашылықжұмыс) Күтілетін нәтиже: шығармашылық жұмыс жасайды, өз білімін бағалауға дағдыланады Жинақтау № 1 (4,0 балл) Жіктеу «Химиялық реакцияның жылу эффектінің шамасының тәуелділігі» • 1. Әрекеттесуші заттардың табиғатына; • 2. Температураға; • 3. Реагенттердің мөлшеріне; • 4. Реагенттер мен алынатын өнімнің агрегаттық күйіне.
Жинақтау № 2 (6,0 балл) «Оксид» және «Отын» сөздеріне сөзжұмбақ немесе ребус құрастыру.
ҮІ. Бағалау.(Өзіндікжұмыс) Күтілетін нәтиже: өз жұмысының нәтижесін көре біледі, алған білімін өмірде пайдалануға дағдыланады Бағалау № 1 (6,0 балл) Тест 1) Біреуі оттек болып келетін екі элементтен құралған қосылыстар – А) элемент; Ә) оксидтер; Б) моль; В) жай зат. 2) Алюминий оксидінің формуласында алюминийдің индексі: А) 3; Ә) 2; Б) 1; В) 4 3) Төмендегі қосылыстардан оксидтерді анықтаңыз: А) H2SO4; Ә) KMnO4; Б) CO2; В) KOH. 4) Күкірттің оттегінде жану нәтижесінде қандай зат түзіледі: А) түссіз газ; Ә) ашық көкшіл жалын; Б) жасыл жалын; В) түссіз сұйық зат. 5) … Ba + O2 = … BaO теңдеуінде қалдырылып кеткен коэффициенттердің мәнін көрсетіндер: А) 4, 4; Ә) 3, 3; Б) 2, 2; В) 1,1. 6) Жылу эффекті стандартты болып қандай температурада саналады: А) +25 ° С; Ә) +20 ° С; Б) +35 ° С; В) +45 ° С. 7) Реакция теңдеулерінің қайсысы эндотермиялық процестің мысалы: А) H2 + O2 = 2Н2О + Q; Ә) 2Н2О = H2 + O2 - Q; Б) C + O2= CO2 + Q; В) N2 + 3H2 = 2NH3 + Q 8) Реакция теңдеулерінің қайсысы экзотермиялық процестің мысалы: А) 2HgO2 = 2Hg + O2 - Q; Ә) 2Н2О = H2 + O2 - Q; Б) CaCO3 = CaO + CO2 - Q; В) N2 + 3H2 = 2NH3 + Q 9) 1 кг таскөмірдің меншікті жану жылуы: А) 20кДж/кг; Ә) 50кДж/кг ; Б) 30кДж/кг ; В) 10кДж/кг . 10) Ауаның құрамында оттектің көлемі қанша: А) 78%; Ә) 21%; Б) 0,94%; В) 0,03%.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Ә Ә Б Ә Б А Ә В Б Ә
Бағалау № 2 (6,0 балл) Ой-толғаныс - Бүгінгі сабақтан не алдыңдар? - Өмірмен қандай байланысы бар? - Бүгінгі алған білімдеріңді өмірде пайдалануға керегі бар ма?
Аты -жөні
Білім
ділік
№1
(1 балл)
Білім
ділік
№2
(0,5 балл)
Білім
ділік
№3
(0,5 балл)
Түсі
ну
№1
(2 балл)
Түсі
ну
№2
(2 балл)
Тал
дау
№ 1
(2 балл)
Тал
дау
№ 2
(2 балл)
Тал
дау
№ 3
(4
балл)
Жи
нак
тау
№1
(4 балл)
Жи
нак
тау
№2
(6
балл)
Бага
лау
(1 балл)
Бар
лык
балл
«Айшықтар мен нөлдер» ойыны. 1- топ:
H3 PO4
AlCl3
Mn(OH)2
Na2 O
FeO
SiO2
HCl
Al(OH)3
KOH
«Айшықтар мен нөлдер» ойыны. 2-топ:
CaO
SO2
H2 SO4
HCl
Al2 O3
NaOH
Cu(OH)2
NaCl
P2O5
«Айшықтар мен нөлдер» ойыны. 3-топ:
H2 SO4
SO2
CaO
HCl
Al2 O3
NaOH
Cu(OH)2
P2O5
NaCl
Білімділік № 3 (0,5 балл) «Үшіншісі артық» ойыны Li2 O SO2 MgCl2 NH3 BeO Al2 O3 CuO KOH Na2 O N2 O5 CaO Na2 SO4 CuCO3 P2 O5 CO2 Білімділік № 3 (0,5 балл) «Үшіншісі артық» ойыны Li2 O SO2 MgCl2 NH3 BeO Al2 O3 CuO KOH Na2 O N2 O5 CaO Na2 SO4 CuCO3 P2 O5 CO2
Білімділік № 3 (0,5 балл) «Үшіншісі артық» ойыны Li2 O SO2 MgCl2 NH3 BeO Al2 O3 CuO KOH Na2 O N2 O5 CaO Na2 SO4 CuCO3 P2 O5 CO2
Білімділік № 3 (0,5 балл) «Үшіншісі артық» ойыны Li2 O SO2 MgCl2 NH3 BeO Al2 O3 CuO KOH Na2 O N2 O5 CaO Na2 SO4 CuCO3 P2 O5 CO2
Білімділік № 3 (0,5 балл) «Үшіншісі артық» ойыны Li2 O SO2 MgCl2 NH3 BeO Al2 O3 CuO KOH Na2 O N2 O5 CaO Na2 SO4 CuCO3 P2 O5 CO2
Талдау № 1 (2,0 балл) «Пирамида» ойыны Оксидтерді тауып, атын атау. Ca CuO S Na2 O Zn O2 Al P O2 Mg O Fe O3 Li K2 O Ba O Ag2 O CO O2 Талдау № 2 (2,0 балл) «Ойлан, тап» ойыны. Оксидтердің аталуы бойынша формуласын құрастыру және формуласы бойынша атау. 1. Мына оксидтерді халықаралық жүйенің екі тәсілі бойынша ата MnO2 NO2 Cr2 O3 2. Мына қосылыстардың формуласын жаз Дитемір триоксиді, вольфрам триоксиді, диалюминий триоксиді
Талдау № 3 (4,0 балл) «Кім жылдам»ойыны Реакция теңдеуін аяқтап, теңестіру 1. С + О2 → 2. S + O2 → 3. P + O2 → 4. Fe+ O2 → 5. Ca + O2 → 6. Al + O2 →
Талдау № 1 (2,0 балл) «Пирамида» ойыны Оксидтерді тауып, атын атау. Ca CuO S Na2 O Zn O2 Al P O2 Mg O Fe O3 Li K2 O Ba O Ag2 O CO O2 Талдау № 2 (2,0 балл) «Ойлан, тап» ойыны. Оксидтердің аталуы бойынша формуласын құрастыру және формуласы бойынша атау. 1. Мына оксидтерді халықаралық жүйенің екі тәсілі бойынша ата MnO2 NO2 Cr2 O3 2. Мына қосылыстардың формуласын жаз Дитемір триоксиді, вольфрам триоксиді, диалюминий триоксиді
Талдау № 3 (4,0 балл) «Кім жылдам»ойыны Реакция теңдеуін аяқтап, теңестіру 1. С + О2 → 2. S + O2 → 3. P + O2 → 4. Fe+ O2 →
Түсіну № 2 (2 балл) Берілген сызбанұсқа бойынша реакция теңдеуін құру. Э + Оттек = оксид және жылу бөлінеді Э + Оттек = оксид және жылу сіңіріледі Жай зат + оттек → оксид Э2 О, ЭО, Э2 О3, ЭО2, Э2 О5 формулаға сәйкес оксидтерді жазыңдар. Төмендегі термохимиялық теңдеулер қай реакцияның типіне жатады. C + O2 = CO2 – Q ____________________________________ N2 + O2 = 2NO +Q ___________________________________
Бағалау парағы
Аты -жөні
Білім
ділік
№1
(1 балл)
Білім
ділік
№2
(0,5 балл)
Білім
ділік
№3
(0,5 балл)
Түсі
ну
№1
(2 балл)
Түсі
ну
№2
(2 балл)
Тал
дау
№ 1
(2 балл)
Тал
дау
№ 2
(2 балл)
Тал
дау
№ 3
(4
балл)
Жи
нак
тау
№1
(4 балл)
Жи
нак
тау
№2
(6
балл)
Бага
лау
(1 балл)
Бар
лык
балл
Бағалау парағы
Аты -жөні
Білім
ділік
№1
(1 балл)
Білім
ділік
№2
(0,5 балл)
Білім
ділік
№3
(0,5 балл)
Түсі
ну
№1
(2 балл)
Түсі
ну
№2
(2 балл)
Тал
дау
№ 1
(2 балл)
Тал
дау
№ 2
(2 балл)
Тал
дау
№ 3
(4
балл)
Жи
нак
тау
№1
(4 балл)
Жи
нак
тау
№2
(6
балл)
Бага
лау
(1 балл)
Бар
лык
балл
Бағалау парағы
Аты -жөні
Білім
ділік
№1
(1 балл)
Білім
ділік
№2
(0,5 балл)
Білім
ділік
№3
(0,5 балл)
Түсі
ну
№1
(2 балл)
Түсі
ну
№2
(2 балл)
Тал
дау
№ 1
(2 балл)
Тал
дау
№ 2
(2 балл)
Тал
дау
№ 3
(4
балл)
Жи
нак
тау
№1
(4 балл)
Жи
нак
тау
№2
(6
балл)
Бага
лау
(1 балл)
Бар
лык
балл
Бағалау № 2 (6,0 балл) Ой-толғаныс - Бүгінгі сабақтан не алдыңдар? - Өмірмен қандай байланысы бар? - Бүгінгі алған білімдеріңді өмірде пайдалануға керегі бар ма?