Пән: химия Бекітемін:
Мектеп: «Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі» кмм
Мұғалім: Сактаганова Гульсим
Күні:
Сынып: 8
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы
Тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерін теңестіру
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
Тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерін теңестіруді үйрену
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерін жаза алады.
Көптеген оқушылар: тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерін жаза отырып, теңестіре алады.
Кейбір оқушылар: тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерінлеріндегі тотығу дәрежесімен валенттілік ұғымын оңай ажыратады.
Жетістік критерийлері
- тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерін жаза алады.
- тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерінлеріндегі тотығу дәрежесін тауып реакция теңдеуін теңестіреді.
Тілдік мақсаттар
тотығу-тотықсыздану, валенттілік, теңестіру
Құндылықтарды
дарыту
Өмірмен байланыстылығы
Пәнаралық
байланыстар
Биология, экология, математика
Бастапқы білім
Тотығу дәрежесі. Тотығу-тотықсыздану реакциясы.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурс
тар
Сабақтың басы
1. Ұйымдастыру
2. Үй тапсырмасын сұрау
Шаттық шеңберін құрып, бір-бірімізге жағымды сөздер айтып, сабақты көңілді бастаймын.
- « Миға шабуыл»
- Ыстық орындық әдісі арқылы үй жұмысы тексеріледі
- Қандай жағдайда химиялық элементтер оң, теріс, нөл тотығу дәрежесін көрсетеді?
Дескриптор: 1. Химиялық элементтердің тотығу дәрежелерін ажырата алады.
- Оң тотығу дәрежесін көрсететін элементтерді ажырата алады.
- Теріс тотығу дәрежесін көрсететін элементтерді ажырата алады.
- H2,HCI,H2O,F2,PCI5 қосылысындағы элементтердің тотығу дәрежесін анықтаңдар.
Дескриптор: 1. Химиялық элементтердің тотығу дәрежелерін ажырата алады.
2.Оң тотығу дәрежесін көрсететін элементтерді ажырата алады.
3.Теріс тотығу дәрежесін көрсететін элементтерді ажырата алады.
4.Күрделі заттардың құрамындағы элементтердің тотығу дәрежелерін таба алады.
Сабақтың ортасы
«Мағнаны тану» 1.Электртерістілік дегеніміз не.
2.Химиялық байланыс түрлері.
3.Валенттілік.
ТТР-сы теңдеулерін теңестіру реті төмендегідей:
1. Химиялық реакция теңдеулерін жазу.
Al+H2SO4 ®Al2(SO4)3+H2
2. Теңдеулердің оң және сол бөлігіндегі барлық әлементтердің тотығу дәрежелерін тауып, таңбасының үстіне жазу
0 +1+ 6 +3 +6 -2 0
Al+H2SO4®Al2(SO4)3+H2
3. Реакция нәтижесінде тотығу дәрежесі өзгерген элементтердің астын сызу.
0 +1+6-2 +3 +6 -2 0
Al+H2SO4®Al2(SO4)3+H2
4. Электрондық баланс теңдеуін құру. (ағылшынша balance- теңдестіру, тепе-теңдік):
Al° - 3ē ®AL +3 3 2
2H+1 + 2ē = H20 2 3
5. Таңдалған коэффиценттерді реакция теңдеуіне жазу.
2Al°+3H2+1S+6O4-2=Al2+3(S+6O4-2)3+3H2°
6. Оттек атомдарының санын есептеу арқылы коэффиценттердің дұрыс екендігін тексеру.
2Al°+3H2+1S+6O4-2=Al2+3(S+6O4-2)3+3H2°
Сабақтың соңы
Кері байланыс: «Ойланып көрейік жазып берейік»
Сабақты пысықтау мақсатында жаттығулар орындау.
1. Тотығу – тотықсыздану реакцияларының теңдеулерін құру:
AI + S = H2S + O2 = PbO + H2 = AI + Br2 =
2. ТТР теңдеулерінің коэффициенттерін қойыңдар .H2S + CI2 = HCI + S ; HNO3 + Cu = Cu(NO3)2 + NO2 + H2O;
«Кім алғыр»
№1 Мына қосылыстарды қай элементтің тотығу дәрежесі нольге тең және басқалары қандай тотығу дәрежесін көрсетеді ?
H2S, N2, HJ,H2, NaF, Cl2, CaF2
2. Мына қосылыстардағы хлордың:HCI,CI2,HCIO, HCIO2, HCIO4 тотығу дәрежелерін анықтаңдар.
3. Мына қосылыстардағы фосфордың:PH3,HPO3,H3PO4,H3PO3 тотығу дәрежелерін анықтаңдар.
4. Мына қосылыстардағы күкірттің: H2S,ZnS,SO2, H2SO3, H2SO4 тотығу дәрежелерін анықтаңдар.
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?