kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сабақ әзірлемесі: Химиялық реакция жылдамдығына концентрацияның, қысымның әсері.Температураның әсері. Катализ. Катализаторлар. Ингибиторлар.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жоспар:

1. Химиялық реакция жылдамдығына концентрацияның,  қысымның әсері.Температураның әсері.

2. Катализ.  Катализаторлар. Ингибиторлар.

Сабақ барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі. 3мин. Сәлемдесу, студенттерді түгендеу, топқа бірігу.  Сабаққа дайындығын тексеру, сәттілік тілеу.

«Ой шақыру». Өзектендіру   12мин.

Бүгінгі тақырыбымыз өткен тақырыппен тығыз байланыты, мына сұрақтарға жауап береміз:

1.Химиялық реакция жылдамдығы деген не?

2.Химиялық реакцияның орташа  жылдамдығы қандай формуламен анықталады?

3.Реакция жылдамдығына қандай факторлар әсер етуі мүмкін? 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сабақ әзірлемесі: Химиялық реакция жылдамдығына концентрацияның, қысымның әсері.Температураның әсері. Катализ. Катализаторлар. Ингибиторлар.»



Абай облысы білім басқармасының

«Рымбек Байсейітов атындағы Семей қаржы-экономикалық колледжі» КМҚК








Тақырыбы: «Химиялық реакция жылдамдығына концентрацияның, қысымның әсері.Температураның әсері. Катализ. Катализаторлар. Ингибиторлар»



















Өткізген химия пән

оқытушысы: Саменова А.Н.

Топ: 23BQ-1













2023 - 2024 оқу жылы

Абай облысы білім басқармасының

«Рымбек Байсейітов атындағы Семей қаржы-экономикалық колледжі» КМҚК

Колледждің миссиясы:

Терең білімді, кәсіпқой, әлемнің тұрақты экономикалық дамуына ықпал ететін жаһандық экономиканың көшбасшыларын қалыптастыратын сапалы білім

Колледждің пайымдауы:

Әлемдік білім аренасында танылу, бәсекеге қабілетті мамандарды кәсіби даярлауда сапалы білім беру

Құндылықтарды дарыту

Жауапкершілік. Бастама. Ынтымақтастық.


Сабақ жоспары

Бөлім:

3 бөлім. Химиялық реакциялар энергетикасы

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)

Саменова А.Н.

Күні:

Топ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:


23BQ-1




23.02. 2024







Сабақтың тақырыбы

10.3.2.3. Химиялық реакция жылдамдығына концентрацияның, 10.3.2.5. Қысымның әсері 10.3.2.6. Температураның әсері.

10.3.2.11. Катализ. Катализаторлар. Ингибиторлар.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

Химиялық реакцияның жылдамдығына жағдайдың әсерін анықтап білу. Катализ, катализдік реакция, Катализаторлар. Ингибиторлар ұғымдарын білу.

Сабақтың мақсаты (Бағалау критерийлері)


1) Химиялық реакциялардың жылдамдығына әсер ететін факторларды ажыратады;

2) Химиялық реакциялардың жылдамдығына қысымның, температураның және катализаторлардың әсерін түсіндіреді.



Сабақ барысы

Сабақ кезеңі/уақыты

Оқытушы әрекеті

Студент әрекеті

Бағалау (дескриптор)

Қажетті ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі.3мин

Сәлемдесу, студенттерді түгендеу, топқа бірігу. Сабаққа дайындығын тексеру, сәттілік тілеу.

Сабаққа дайындалады

топқа бірігу


Презентация

«Ой шақыру»

Өзектендіру

12мин




І. Білімді жетілдіру және өзекті ету.

Бүгінгі тақырыбымыз өткен тақырыппен тығыз байланыты, мына сұрақтарға жауап береміз:

1.Химиялық реакция жылдамдығы деген не?

2.Химиялық реакцияның орташа жылдамдығы қандай формуламен анықталады?

3.Реакция жылдамдығына қандай факторлар әсер етуі мүмкін?

LearningAppS.org

Мұқият тыңдайды

Сұрақтарға жауап береді.


Білім кемшіліктерін анықтап, оларды түзетеді

Сұрақтарға жауап береді



Смартфон, ноутбуг,

интерактивті тақта


LearningAppS.org

«Миға шабуыл»

Сабақ ортасы

20мин









50мин














ІІ. Жаңа материалды оқып үйрену

1.Топ мына кестені толтырады (слайд 1)


Білемін

Білгім келеді

Білдім

Сұрағым бар






«Джигсо» әдісі

2. Топтық жұмыс (слайд 2)

I-топ. Концентрацияның жылдамдыққа әсері

https://youtu.be/p83hlk8SYHg?si=lsmEU93y2BjzDsmB

II-топ. Температураның жылдамдыққа әсері

https://youtu.be/gJha6PilJTg

III-топ. Катализатордың

https://youtu.be/IVaMFIt-4X4?si=8pao5hOteydBmudg

3. Есеп шығару. Әрекеттесуші массалар заңы (слайд 3)

4. Тест жұмысы

quizizz.com

Дәптермен жұмыс: күн датасы мен сабақ тақы-рыбын жазады.

Кестені толтырады (жеке жұмыс)


Әр топ

бейне көрсе

тіліммен жұмыс жасап

постер сызып қорғайды тақтада






Әрекеттесуші массалар за-ңы бойынша есептер шығарады.

Берілген тапсырманы орындайды






Топтар бірін-бірі ауызша бағалайды «5саусақ әдісімен» бағалайды




Формулалар бойынша есептер шығарады. Топтар бірін-бірі және өзара бағалайды


Презентация

кесте, фломастер



Заттардың агрегаттық күйлері белгіленген суреттер

Оқулық

Стикерлер

Презентация

Интерактивті тақта

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар

quizizz.com

Сабақтың соңы

5мин

Сабақ қоры-тындысын шығару.

Рефлексия.  

- Мен көп жаңа нәрселерді үйрендім

- Бұл маған өмірде керек.

- Сабақта мен көп ойландым.

- Туындаған сұрақтарға жауап алдым

- Мен сабақта жақсы жұмыс істедім.

Үй тапсырмасы § 35-38;

Сабақ қорытындын бірге талқылайды

Үй тапсырмасын жазады

Оқытушының бағалауы

Стикерлер




Оқытушы: ____________ Саменова А.Н.

(қолы) (аты жөні

Жалпы білім беретін пәндер циклдық комиссиясының

Төрағасы: ______ А.Н.Искаков



























Курс тақырыбы: Химиялық реакциялар энергетикасы

Сабақ тақырыбы: Химиялық реакция жылдамдығына концентрацияның, қысымның әсері.Температураның әсері. Катализ. Катализаторлар. Ингибиторлар.

Жоспар:

1. Химиялық реакция жылдамдығына концентрацияның, қысымның әсері.Температураның әсері.

2. Катализ. Катализаторлар. Ингибиторлар.

Сабақ барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі. 3мин. Сәлемдесу, студенттерді түгендеу, топқа бірігу. Сабаққа дайындығын тексеру, сәттілік тілеу.

«Ой шақыру». Өзектендіру 12мин.

Бүгінгі тақырыбымыз өткен тақырыппен тығыз байланыты, мына сұрақтарға жауап береміз:

1.Химиялық реакция жылдамдығы деген не?

2.Химиялық реакцияның орташа жылдамдығы қандай формуламен анықталады?

3.Реакция жылдамдығына қандай факторлар әсер етуі мүмкін? LearningAppS.org

Дескриптор:

Білім кемшіліктерін анықтап, оларды түзетеді

Сұрақтарға жауап береді

Сабақ ортасы: «Миға шабуыл» 55мин

ІІ. Жаңа материалды оқып үйрену

1.Топ мына кестені толтырады (слайд 1)


Білемін

Білгім келеді

Білдім

Сұрағым бар






«Джигсо» әдісі

2. Топтық жұмыс (слайд 2)

I-топ. Концентрацияның жылдамдыққа әсері

Реакция келесі реакция теңдеуі бойынша жүреді. N2 + ЗН2 = 2NH3. Реакцияға қатысқан заттардың концентрациялары (моль/л): [N2] = 0,80; [H2] = 1,5; [NH3] = 0,10. Сутегі мен аммиактың концентрацияларын есептеңіз, егер реакциядан кейін [N2]  = 0,5 моль/л болса.

II-топ. Температураның жылдамдыққа әсері

https://youtu.be/p83hlk8SYHg?si=MLcJ0lIbAfmNM6XY

III-топ. Катализатордың жылдамдыққа әсері

https://youtu.be/IVaMFIt-4X4?si=8pao5hOteydBmudg

Гетерогенді катализ

Белсендіру энергиясының шамасын катализатор арқылы өзгертуге болады. Үдеріске қатысып, бірақ жұмсалмайтын заттар катализаторлар деп аталады. Бұл құбылыстың өзі катализ деп аталады.

Гетерогенді катализатор реагенттер мен өнімдер фазасынан басқа фазада орналасқан.

Гетерогенді катализаторлар әдетте қатты болып келеді. Гетерогенді катализаторды қолдану көптеген реакциялардың үзіліссіз жүруіне себепші болады. Катализатор ретінде платина қолданылатын сутек пен қышқылдан алынған су синтезі гетерогенді катализ қолданылатын реакция мысалы бола алады.

Гомогенді катализ

Реагентпен бір фазада жататын катализ түрі гомогенді болады. Мұндай реакция мысалы күкірт (IV) оксидінің азот (II) оксиді қатысуымен қышқылдануы. Катализатор мен реагент екеуі де бір газ тәрізді фазада болады.

Гомогенді катализдің негізгі кемшілігі – бұл катализатордың өнім қоспасы құрамынан алынуы қиын. Нәтижесінде катализатор бөлігі жоғалады және өнімдер олармен ластануы мүмкін. Осы кемшіліктерге қарамастан, тасымалданушы металдар кешендері жоғарғы реакция шығынын түзетіндіктен, оларды өндірісте кеңінен пайдаланады.


3. Есеп шығару. Әрекеттесуші массалар заңы (слайд 3)

4. Жұбын тап

Мына заттардың жұбын сәйкестендір . quizizz.com

Қалыптастырушы бағалау. Қосымша тапсырмалар.

  1. Қай реагенттердің арасындағы химиялық реакциялардың жылдамдығына қысым әсер ететіндігін анықтаңыз? (Бірнеше жауабы бар)

      1. Мырыш гидроксиді және азот қышқылы

      2. Мырыш және күкірт қышқылы

      3. Азот және оттегі

      4. Күкірт және натрий

      5. Йод және сутегі

      6. Алюминий мен темір (III) оксиді

      7. Азот(II) оксиді және оттегі


Жауабы: _____________________


Тапсырма: Берілген теңдеу бойынша 2NO (г) + O2 (г) = 2NO2 (г) жүретін реакцияда, егер NO концентрациясын екі есе арттырса жылдамдық неше есеге өзгереді?

Әрекеттесуші массалар заңын қолданып есептер шығару

1. Бастапқы заттарды 7 есе арттырғанда реакци жылдамдығы қанша есе артатынын есептеңіз. В+2С3ВС


2.

А+В АВ реакцияның жылдамдығын анықтаңыз, егер В затының бастапқы концентрациясы 4 моль/ л болып, 7 секундтан кейін В затының концентрациясы 1,6 моль/л болған болса.

3.

Әрекеттесуші массалар заңы туралы қай тұжырым дұрыс:

А. Химиялық реакцияның жылдамдығы әрекеттесуші заттардың концентрацияларының көбейтіндісіне тура пропорционал.

В. Кинетикалық теңдеулерге еритін заттардың концентрацияларын жазуға болады.

Температураның жылдамдыққа әсері

Соқтығысу теориясына сәйкес реакция реагент молекулаларының соқтығысуы есебінен жүзеге асады. Реакция жылдамдығы уақыт бірлігіндегі соқтығысулар санына пропорционал болады.

Сәтті соқтығысулар – нәтижесі химиялық өзгерулерге әкелетін бөлшектер соқтығысы.

Активтену энергиясы – химиялық реакция жүруі үшін қажетті реагенттердегі минималды энергия. Тиімді соқтығысулар кезіндегі реакцияның жылдамдығын қалай анықтауға болады?

Вант – Гофф ережесі

Температураны әрбір 100 көтергенде реакция жылдамдығы 2-4 есе артады. Жылдамдықтың қанша есе артқандығын көрсететін сан температуралық коэффициент (Υ) деп аталады

Вант- Гофф ережесінің математикалық өрнектелуі

V2/ V1 = Υt/10

1 есеп

Егер температуралық коэффициент 2тең болса, температураны 30 тан 70 ∘ С көтергенде реакция жылдамдығы неше есе артатындығын есептеңіз .

Шешуі:

Вант-Гофф ережесі бойынша

υ=υ0·γ (t2-t1)/10

Есептің шарты бойынша жылдамдықты анықтау керек υ/υ0:

υ/υ0=2 (70-30)/10 = 24 = 16 

Жауабы:16 есе артады

№2 есеп.

Температуралық коэффициент 2тең, 10градус кезінде реакция 20 минутта аяқталса, 30 оС кезінде реакция қай уақытта аяқталады?

Шешуі.
Вант-Гофф теңдеуі бойынша жылдамдық артады
v2/v1 = yΔt/10 = 2 (30-10)/10 = 22 = 4 есе
Реакцияның аяқталу уақыты t = 20/4 = 5 минут.

Видеоматериал қарау: https://youtu.be/gJha6PilJTg

Қалыптастырушы жұмыс сұрақтары:

1.Төменде берілген реакциялардың қайсы гомогенді және каталитикалық реакцияғада жатады.

А) 2SO2+O2=2SO3 (кат NO2);
Б) CaO+CO2=CaCO3;
С) H2+Cl2=2HCl;
Д) N2+3H2=2NH3 (кат Fe).

2. Гетерогенді реакцияны анықтаныз.

А) 2CO+O2=2CO2;
Б) H2+Cl2=2HCl;
С) 2SO2+O2=2SO2 (кат V2O5);
Д) N2O+H2=N2+H2O.

3. Гомогенді реакцияны анықтаныз:

А) CaO+H2O=Ca(OH)2;
Б) S+O2=SO2; (кат V2O5);
С) 2CO+O2=2CO2;
Д) MgCO3=MgO+CO2.

4.Марганец (IV) оксидіхимиялықреакцияда не болып табылады?

А) реагент.

Б) тежегіш (ингибитор)

С) өнім

D) өршіткі (катализатор)

5.Химиялық реакцияның жылдамдығын өзгертетін, реакция нәтижесінде жұмсалмайтын зат.

А) реагент.

Б) тежегіш (ингибитор)

С) өнім

D) өршіткі (катализатор)

6. Гомогендік катализ реагентпен заттар:

А) бірдей агрегатты күйде

Б) әр-түрлі агрегатты күйде

С) тек сүйық күйде

D) тек газ күйде

7. Гетерогенді катализ өту теориясы:

А) аралық қосылыс

Б) Массаны сақтау

С) әрекеттесуші массалар

D) адсорбция

8. Адам ағзасындағы ферметтердің оптималды температура интервалы:

А) 0-100 С°

Б) 15-20 С°

С) 37-38 С°

D) 15-45 С°

Сабақтың соңы. Сабақ қорытындысын шығару. Үй тапсырмасы § 35-38;

Рефлексия.  (5мин)    

- Мен көп жаңа нәрселерді үйрендім

- Бұл маған өмірде керек

- Сабақта мен көп ойландым

- Туындаған сұрақтарға жауап алдым

- Мен сабақта жақсы жұмыс істедім







Оқытушы: А.Н.Саменова









Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс.
Урок соответствует ФГОС

Автор: Саменова Айнагуль Нуртаевна

Дата: 26.06.2024

Номер свидетельства: 653722


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства