kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Саба?ты? та?ырыбы: Кальций ж?не магний :физикалы? ,химиялы? ?асиеттерін салыстыру,алынуы , ?олданылуы,биологиялы? ма?ызы.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сатмолдина Гульмира Ныгыметовна «№18 жалпы білім беретін орта мектебі» КММ химия- биология п?ніні? м??алімі ?ара?анды ?аласы Саба?ты? та?ырыбы: Кальций ж?не магний :физикалы?,химиялы? ?асиеттерін салыстыру,алынуы, ?олданылуы,биологиялы? ма?ызы.Ма?ызды ?осылыстары :оксидтері,гидроксидтері,т?здары, оларды? ?асиеттері мен ?олданылуы.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Саба?ты? та?ырыбы: Кальций ж?не магний :физикалы? ,химиялы? ?асиеттерін салыстыру,алынуы , ?олданылуы,биологиялы? ма?ызы. »



Сатмолдина Гульмира Ныгыметовна «№18 жалпы білім беретін орта мектебі» КММ химия- биология пәнінің мұғалімі Қарағанды қаласы

Сабақтың тақырыбы: Кальций және магний :физикалық ,химиялық қасиеттерін салыстыру,алынуы , қолданылуы,биологиялық маңызы.Маңызды қосылыстары :оксидтері,гидроксидтері,тұздары, олардың қасиеттері мен қолданылуы.

Мақсаты:Периодтық жүйедегі орны және атомдары мен кристалдарының құрылысы бойынша негізгі топшаның ІІ тобының металдарын сипаттау: кальций мен магнийдің жеке қасиеттерін қарастыру;осы металдардың және олардың қосылыстарының қасиеттерін салыстыру,олардың табиғаттағы рөлі мен қолданылуын сипаттай білуге үйрету

Сабақ барысы:

Уақыты

Жұмыстың түрі

Мұғалімнің рөлі

Оқушының рөлі

1мин


1мин





1мин




5мин















5мин





20мин






























































Ұйымдастыру бөлімі


Оқушыларды топқа бөлу





Психологиялық даярлық. «Сергіту сәті»



Қызығушылықты ояту















Мағынаны тану – тақырыппен танысу .




І.Білу.














ІІ.Түсіну.













ІІІ. Қолдану.









ІҮ. Талдау.





































Ү.Жинақтау.








ҮІ.Бағалау.

Оқушылармен амандасу,түгендеу.


Оқушыларды кальций мен магнийдің табиғи минералдары арқылы арқылы 5топқа бөлу.



Оқушылардың жақсы психологиялық ахуал тудыру.



Тақырыпқа танымдық қызығушылықты ,оқушының белсенділігін оятады

Қызықты тәжірибе .

Сүттің суға айналуы.

Кальций хлориді ерітіндісіне натрий карбонаты ерітіндісін қосқанда ақ тұнба түзіледі. Түзілген ақ түнбаға 20% -дық тұз қышқылын қосқанда « ақ сүт» қайнап түссіз мөлдір сұйықтыққа айналады. Түзілген сүтіміз бен қайнап түзілген мөлдір сұйықтықтың шешімін тауып көрелік?

Сабақтың тақырыбымен мақсатымен таныстыру.

Оқушыларға «Білемін ,білгім келеді,үйрендім» кестесін толтыру ұсынылады.

І.Білу.

Тапсырма. Оқулықтағы 164-беттегі

§6.6 таныса отырып,анықта:

а)Кальций мен магнийге ПЖ орны бойынша сипаттама беру: .........

ә)Кальций мен магнийдің атом құрылысын,валенттіліктерін,тотығу дәрежелерін,физикалық қасиеттерін Венн диаграмасы бойынша салыстыру.

б) Кальций мен магнийдің жіне олрдың химиялық қасиеттерін кластер түрінде көрсет

ІІ.Түсіну.

а) Кальций мен магнийдің табиғи қосылыстарын кесте жүзінде көрсетіп қысқаша мазмұндап беріңіз.

ә) Тапсырма 1-топ. §6.6; 4-жаттығу (а )

2-топ .§6.6; 4-жаттығу (ә )

3-топ. §6.7; 7-жаттығу

б) Оқулықтағы 174-беттегі

Өздерің жазған реакциялардың иондық теңдеулерін ,электрондық баланс теңдеулерін құрыңдар.

Магнийдің химиялық қасиеттері жайында білімдеріңді қолдана отырып,төмендегі тапсырманы орындау:

Тапсырма.

Mg мына заттардың қайсысымен әреретесетіндігін жазып көрсет:ZnCI2,KCI, Cu (NO)3, HNO3 ,TiO3.

Виртуалды зертханалық жұмыс.

Органикалық емес заттардың қасиеттері →Сілті және жерсілті металдар мен олардың қосылыстары→1-тәжірибелікжұмыс .Сілті және жерсілті металдардың жануы . Кальций мен магнийдің жануы.

Кальций мен магнийдің жалындарының түсі қандай? Назар аударыңыздар.

5-тәжірибе .Кальций гидроксидінің көміртегі (ҮІ)оксидімен өз ара әрекеттесуі.

Ізбес суы арқылы көмір қышқыл газын өкізген кезде оның лайлануын түсіндіріңдер.

Неліктен тұнба одан әрі оны түзілген көмір қышқыл газының қоспасы арқылы өткізген кезде еріп кетеді.

Зертханалық тәжірибелер жасау.

Әк сүтін және әк суын дайындау және қасиеттерін зерттеу.

1.Стаканға біраз кальций оксидін салып,біраз 50 мл су құйып ,алынған ерітіндіні екі сынауыққа бөліп құйыңдар.

2. Бірінші сынауықтағы ерітіндіге фенолфталеин ерітіндісін тамызыңдар. Не байқадыңдар?

3. Осы сынауықтағы ерітіндіге тұз қышқылы ерітіндісін құйыңдар. Қандай өзгерісбайқадыңдар? Неліктен? Реакция теңдеуін жазып дәлелдеңдер.

Егер өнімнің шығымы теориялық мүмкіндіктің 85 % -ін құрайтын болса ,құрамында 20% қоспасы бар 200кг әктастан қанша сөндірілмеген әк алуға болатындығын есептей отырып, «Кіріс -шығыс» сызбанұсқа түрінде көрсет.

1.Кальций адам ағзасына қажет пе? қажет емес пе? өз ұсынысыңыз.

2.Магний адам ағзасына маңызды ма,емес пе? дәлелдер келтіріп ,өз ойыңызды пайымдаңыз.

3.Сіздің ойыңызша кальций қосылыстарының құрылыс материалдар ретінде пайдаланудың тиімділігі қандай?



Бірдей кальций мен магнийдің табиғи минералдары алған оқушылар бір топқа бірігеді.

Оқушылардың сабаққа деген көңіл –күйлері көтеріледі.


Әр топтан оқушылар ойлана отырып, жұмбақтың жауаптарын айтады

















Оқушылар «Білемін ,білгім келеді,үйрендім» кестесін толтырады











Жеке жұмыс













Топтық жұмыс









Топтық жұмыс





















Топтық жұмыс
















Топтық жұмыс



«Ой толғаныс – қиялдағы қозғалыс» бөлімі «БББТ» кестесін толтыруды ұсыну.

«ББҮ» кестесін толтыруды ұсыну.Нақты, шын жазуларын ескерту.Парақтарды жинап алу

«ББҮ» кестесін толтырады.


Топтық жұмысты бақылау және бағала

Бағалау парғы бойынша топ басшыларынт мүшелерін бағалау

Бағалау парғы бойынша топ басшысы мүшелерін бағалайды.


Смайликтер арқылы бүгінгі сабақтағы көңіл күйлерін білдіру.

Сабақты қалай түсінгендіктерін білдіу мақсатында смайликтерді көрсетуін сұрау

Сабақ соңында көңіл күйлеріне қарай смайликтерді көрсетеді.


Үйге тапсырма беру

Үй тапсырмасын күнделікке жазып алуды ескерту

Үй тапсырмасын күнделікке жазып алады












Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс.
Урок соответствует ФГОС

Автор: Сатмолдина Гульмира Ныгыметовна

Дата: 26.02.2015

Номер свидетельства: 179012


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства