kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Пиррол, пиридин. Жаттығулар орындау, есептер шығару.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пиррол, пиридин. Жаттығулар орындау, есептер шығару.  Пиррол, пиридин құрылымы мен құрылысы, оның

туындылары туралы түсініктерін қалыптастыру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Пиррол, пиридин. Жаттығулар орындау, есептер шығару.»

ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ

ТАЛДЫҚОРҒАН ӨНЕРКӘСІПТІК ИНДУСТРИЯ ЖӘНЕ ЖАҢА ТЕХНОЛОГИЯЛАР КОЛЛЕДЖІ

САБАҚ ЖОСПАРЫ №



Күні

Топ

09.12

21

Пән Химия

Сабақ тақырыбы Пиррол, пиридин. Жаттығулар орындау, есептер шығару.

Сабақ түрі Аралас сабақ


Сабақтың мақсаты

Білімділік: Пиррол, пиридин құрылымы мен құрылысы, оның

туындылары туралы түсініктерін қалыптастыру.

Дамытушылық: Білім алушыларға пиррол, пиридин басқа

органикалық кластардан ерекшелігі өзіне тән сақинаның

болатынын кездесетін,құрамын, қасиеттері жайлы білімдерін ары қарай

дамыту

Тәрбиелік: қоршаған ортаны қорғауға, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.


САБАҚТЫ ЖАБДЫҚТАУ

А. Көрнекі құралдар интерактивті тақта, 11 сынып химия оқулығы, «Азотты органикалық қосылыстар», «Пиррол, пиридин» кесте, слайдтар.

Б. Таратылатын материалдар «Азотты органикалық қосылыстар», дәрістер, тапсырмалар.


САБАҚТЫ ЖҮРГІЗУ КЕқЗЕҢДЕРІ

(негізгі және қажетті әдістемелік түсіндірмелер мен ұсыныстар)

  1. Ұйымдастыру кезеңі

Сабақтың мақсаты мен кезеңдерін анықтау.
-сабақта қалыпты жұмыс істеуге мүмкіндік жасау ;
-білімгерлерді психологиялық дайындау. 
Амандасу. Білімгерлердің сабаққа дайындығын тексеру. Білім алушылардың көңілін сабаққа аудару. Сабақтың жалпы мақсатын ашу,оны өткізу жоспарын көрсету. 

II. Өткен материалды қайталау

(білімді тексерудің әдістері мен түрлері)

Сабақтың білімділік мақсаты:
-үй тапсырмасының дұрыс, толық орындалғанын тексеру ;
-білімдеріндегі кеткен кемшіліктерді,тапсырма орындау барысында қиындықтарды анықтау ;
-кеткен кемшіліктерді жою. 
Айналым бойынша берілген тапсырманы тексеру.

III. Жаңа материалды баяндау

(сабақты жүргізудің түрі)

1.Сабақ тақырыбын хабарлау. Білімгерлермен біріге отырып сабақ мақсатын айқындау.
Жаңа материалды оқып үйренудің практикалық қажеттілігін көрсету. Білімгерлердің алдына оқу проблемасын қою.Білімді жаңғырту. (Актуализация )
Білімділік міндеттері: . 
-білімгерлерді білім алуға деген ынта-ықыласын жұмылдыру.
- білімгерлерді білім алудың мақсаттарын анықтауға;
- білімгерлердің материалды бір мезгілде қабылдауы ,ой қорытындыларын жасауы,жалпылай және жүйелей білуі.
2.Оқыту проблемалары:

Тапсырмалар
1. Диалогтік сөйлеу
2. Тірек сөздер
3.Ой қозғау
4.Семантикалық картаны толтыру
5.Есептер шығару
6. Венн диаграмма
Білім алушылардың сабаққа рефлекция толтыруы
Кейінгі тапсырмалар
1.Өзгерістерді бағалау
2.Басқа әріптестермен ақылдасу
3.Колледж тәжірибесі негізінде өзгерістерді сипаттау
Топты жақсы атмосферасын қалыптастырып болғаннан кейін ДЖИГСО әдісі арқылы білім алушыларды 4 топқа бөлемін.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын және бағалау көрсеткішімен таныстыру.
Бағалау көрсеткіші өзін – өзін бағалау парағын әрбір білім алушыға, топтағағы білім алушыларды бағалау парағын топ мүшесіне беріп қоямын.
Бағалау көрсеткіші
Білім алушының аты – жөні Ой қозғау Семантикалық картаны толтыру Есеп
тер шығару Жалпы ұпай Бағасы

Ой қозғауда сұрақтарына толық жауап берсе: 3 ұпай, жартылай болса 2 ұпай, көшіріп алса 1 ұпай, өз ойын түсіндіре отырып талқыласа 3 ұпай, жартылай 2 ұпай, көшіріп алса 1 ұпай.
Есептерді дұрыс шығарса , талқыласа 2 ұпай , тек шығарса 1 ұпай
1- 4 ұпай – “3”
5-8 ұпай –”4”
9- 12 жоғары – “5”
Білім алушының өзін – өзі бағалау парағы
№ Топ мүшелері Ой қозғау Семантикалық картаны толтыру Есептер шығару жалпы
ұпайы Бағасы
І. Қызығушылықты ояту сатысы
Суреттер көрсету арқылы
Тақтадағы суретке қарап өздеріңіз сөйлем құраңыздар.Тақтада айран, қымыз, сүт тағамдарының, қарақаттың, лимонның, мүкжидектің, піспеген жеміс- жидектердің суреттері бейнеленген. Оқушылар осы суреттегі заттардың дәмдері қандай болады екен ?
Білім алушылар біздің бүгінгші сабағымыздың тақырыбы қышқыл дәм беретін заттар - КАРБОН ҚЫШҚЫЛЫ
1 тапсырма
Тірек сөздер
Carbeneum , карбоксил тобы , R – COOH, радикал, қарапайым өкілдер.
І топ Құмырсқа қышқылына
ІІ топ Сірке қышқылына
ІІІ топ Қышқылдыардың химиялық қасиеттеріне туралы постерлер орындату, қорғату.
Тірек сөздерге сөйлем құрағандардымадақтау .
ІІ. Мағынаны тану кезеңі
3- тапсырма Ой қозғау
А)
Сөз болып отырған заттың атын атаңыз:
«Өткір иісті улы сұйықтық, суда жақсы ериді. Құмырсқалар, қалақай және бірқатар медузалар бөліп шығарады.»
а) сірке қышқылы;
б) олеин қышқылы;
в) құмырсқа қышқылы;
г) янтарь қышқылы.
Б)
В)
Сірке қышқылының 70-80%-ды сулы ерітіндісі қалай аталады:
а) сірке;
б) шарап сіркесі;
в) сірке эссенциясы;
г) олеин қышқылы
Г) Карбон қышқылы мына затпен әрекеттеспейді:
1.Натрий гидроксидімен;
2.Калий карбонатымен;
3.Хлор газымен;
4.Метанмен.
4-тапсырма.
Сематикалық картаны толтыру
Карбон қышқылдарының алғашқы өкілдерін сипатттап, берілген кестені толтырыңыз:

Сипаттамасы
Құмырсқа (метан) қышқылы Сірке (этан) қышқылы
Молекулалық формуласы
Физикалық қасиеттері
Химиялық қасиеттер
Өнеркәсіпте алу жолдары
Қолданылуы

5 – тапсырма
Сематикалық картаны толтыр
Карбон қышқылдарының қандай химиялық қасиеттері бейорганикалық қышқылдарға ұқсас екенін айтып, тұз қышқылы мен сірке қышқылдарының қасиеттерін салыстырып, сәйкес химиялық реакция теңдеулерін жазып кестені толтырыңдар.
№ Қышқылдың қасиеттері
Химиялық қасиеттері
Бейорганика-лық Органикалық
1 Сулы ерітіндіде диссоциациялануы
2 Белсенді металмен әрекеттесуі
3 Металл оксидтермен әрекеттесуі
4 Металл гидроксидтермен әрекеттесуі
5 Өздерінен әлсіз және ұшқыш қышқылдар тұздарымен әрекеттесуі
6-тапсырма.
1. Құрамында 4,35% сутек, 26,09% көміртек және 69,56% оттек болатын карбон қышқылының молекулалық формуласын есептеп шығарыңдар.
2. Массасы 12 г магний сірке қышқылымен әрекеттескенде неше грамм магний ацетаты түзілетінін табыңдар.

IV. Жаңа материалды бекіту

(есептеу, шығару және білімді бағалау, т.б.)

Білімділік мақсаты:
1. - оқылған материалды білімгерлердің дұрыс меңгергенін анықтау;
-алғашқы берілген түсінікте кеткен кемшілікті анықтау; 
- кеткен кемшілікті жою жұмыстары;

Жаттығу орындау 1-5 (143) -1 деңгей, 9,10 (143)-2 деңгей

V. Үй тапсырмасы параграф 7.1; 141-бет, № 6-8 – жазбаша орындау.

Оқытушы__________Г.О.Жакупбекова

























Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 11 класс

Скачать
Пиррол, пиридин. Жаттығулар орындау, есептер шығару.

Автор: Жакупбекова Гульнар Оразалиновна

Дата: 05.04.2017

Номер свидетельства: 406742


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства