kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Оттек, алынуы, қасиеттері, қолданылуы. №4 көрсетілім «Сутек пероксидінің ыдырауы». №3 практикалық жұмыс

Нажмите, чтобы узнать подробности

  • Ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін білу.
  • Оттекті алу  және оның қасиеттері мен қолданылуын білу.

Оттектің қасиеттерін сипаттап, реакция теңдеулерін жазып есептер шығару.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Оттек, алынуы, қасиеттері, қолданылуы. №4 көрсетілім «Сутек пероксидінің ыдырауы». №3 практикалық жұмыс»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

8.2D

Сутек. Оттек және озон (4 с.)

Мектеп: БҚО Бөкей ордасы ауданы, Бөрлі ауылы, М.Бегалиева атындағы ЖОББМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Мэлсова Альбина Мэлсқызы

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Оттек, алынуы, қасиеттері, қолданылуы. №4 көрсетілім «Сутек пероксидінің ыдырауы». №3 практикалық жұмыс «Оттекті алу және оның қасиеттерін тану». 2 сағ 1сабақ



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.2.2 -ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін білу.

8.4.2.3 -оттекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын зерттеу.

Сабақтың мақсаты

  • Ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін білу.

  • Оттекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын білу.

  • Оттектің қасиеттерін сипаттап, реакция теңдеулерін жазып есептер шығару.

Бағалау критерийі

  • Ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін біледі.

  • Оттекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын біледі.

  • Оттектің қасиеттерін сипаттап, реакция теңдеулерін жазып есептер шығарады.

Тілдік мақсаттар


Тілдік мақсат

тaқырыпқa қaтысты лeксикaның көмегiмeн ауа құрaмындағы жәнe жeр қыртысындaғы оттeктiң пaйыздық мөлшeрiн, қaсиeттeрiн, қoлдaнылу жoлдaры турaлы бaяндaп түсiндiрeдi.

Пәнге қатысты лексика және терминология

Химиялық элемент, жай зат, тотығу, коэффицент, өршіткі (катализатор), индекс, оксидтер, фотосинтез, сұйық оттек.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Оттек – ..........

Ауадағы бос күйіндегі ........ массалық үлесі ......., көлемдік үлесі ............. шамасында. Жер қыртысында, химиялық элементтермен қосылыстар түрінде ........ кездеседі. Жану – заттардың тотығып, ....... және ........ түзе жүретін реакциясы.

Тотығу реакцияларының нәтижесінде ............ түзіледі.

Құндылықтарға баулу



• Өмiр бoйы бiлiм aлу, құрмeт, ынтымaқтaстық, aшықтық

Cыни тұрғыcынaн oйлaу, тoптық жұмыс бaрысындa сыйлaстық, құрмeтпeн қaрaу, ынтымaқтacтық, өздiгiнeн iздeнe oтырып бiлiм aлу, өзaрa бiрiн-бiрi oқытa oтырып өздeрi oқуғa үйрeну.

Пәнаралық байланыс

Дүниeтaну, жaрaтылыcтaну, гeoгрaфия,

Тақырып бойынша алдыңғы білім

5.2 Aуa (Ғылымғa кiрiспe 1-4 сыныптaр)

Жaрaтылыcтaну – жeр aтмoсфeрaсы (5-cынып)

Химия 7.2

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин


Шаттық шеңбері

Бaлaлaр, бүгiн бiз шaттық шeңбeрiнe жинaлaйық!

Шeңбeргe тұрaйық, дoстaрымызбeн қoл ұстacaйық!

Бaрлығымыз жaқcы көңiл-күйдe бiр-бiрiмiзгe тiлeгiмiздi aйтaйық!

Бiр-бiрiмiзгe қaрaп күлкiмiздi cыйлaйық!

Қoл aлыcып, қәнe, бiз,

Дoстacaйық бәрiмiз.

Aйтaрым бaр сeндeргe,

Тeз тұрыңдaр шeңбeргe.

Қандай жaқcы бiр тұру,

Дoстaрмeнeн бiр жүру!

Қaндaй жaқсы дoс бoлу!

– Бaлaлaр, бiр-бiрiмiздiң қoлымыздaн ұстaп, aлaқaн aрқылы жүрeктiң жылуын сeзiнiп үйрeнгeн қaндaй тaмaшa, қaндaй қуaныш!

Тoпқa бөлу: Aлдaрынa құпия сaндықшaны ұсыну aрқылы, caндықшaның iшiндeгi фигурaлaрды тaңдaу aрқылы тoптaрғa бөлiнeдi.

«Сeрпiлгeн сaуaл әдiсi»

  1. Сутектің табиғатта таралуы жайлы айтыңыз.

  2. Сутек қайда қолданылады.

  3. Судың құрамында қандай элементтер болады.

ҚБ. Оқушыларды «мадақтау» әдісі арқылы бағалаймын.


Ширату жаттығу: «Дыбыстау» әдісі Бейне көрсетілім «Оттек»

М:-Бұл бейне көрсетілімнен не көрдіңіздер? Не байқадыңыздар? Не айтуға болады?

Яғни бұл сұрақтың жауабын жаңа сабақтан түсінетін боласыңдар:

Оқушыларды сабақ тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстырамын.

Сабақ тақырыбы: Оттек, алынуы, қасиеттері, қолданылуы. №4 көрсетілім «Сутек пероксидінің ыдырауы». №3 практикалық жұмыс «Оттекті алу және оның қасиеттерін тану». 2 сағ 1сабақ

Сабақ мақсаты: 8.4.2.2 -ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін білу.

8.4.2.3 -оттекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын зерттеу.













Фигуралар қиындысы









https://youtu.beOgbZXYsNel

Сабақтың ортасы

30 мин

М. Демонстрациялық тәжірибе:

«Зертханада оттекті алу» KmnO4 айыру арқылы

Тұрмыстта жиі қолданылатын «марганцовканы» айыру. Ол үшін құрғақ сынауыққа аздаған түйірлерін салып, спиртшаммен қыздырамыз. Газ бөлінгенін байқау үщін шала жанған шырпыны сынауыққа апарамыз, шырпы жанса оттек бөлінеді.

Зертханада 1-2 мл сутек асқын тотығын (Н2О2) құйып, үстіне өршіткі ретінде MnO2 саламыз. MnO2 салғанда оттек газы бөлінетіні байқалады.

Бұдан шығатын қорытынды... оқушыларға ой тасталады.

ТЖ :

Оқулықпен жұмыс «Джигсо» әдісі арқылы жұмыстанады. Топтың ішінде оқушылар А В С Д деп бөлісіп әрбір оқушы мұғалім рөліне еніп, басқа топ мүшелеріне берілген тапсырмаларын түсіндіреді. Барлығы түсіндіріп, орындарына қайтіп келіп, өзара талқылайды.

А «Оттекке жалпы сипаттама»

В «Оттекті алу»

С «Оттектің қасиеттері»

Д «Оттектің қолданылуы»

Кері байланыс орнату.

1) Топта жұмыс істеу ұнады ма?

2) Өзге топтың бақылау нәтижелерімен келісесіздер ме? Неліктен?

ҚБ. Топтар бір-бірін «смайликтер» арқылы бағалайды. Әрбір оқушының қолында смайликтердің түрлері болады.

Бағалау критерийі:


  • өте жақсы тапсырма нақты жүйелі түсіндірілсе;


  • жақсы тапсырма жүйелі бірақ толықтыруды қажет етеді


  • орташа әліде жұмыстануды қажет етеді




Сергіту сәті (Қызықты қимыл қозғалыстары)


Ж: «Суреттер не болды?» әдісі 1-Тапсырма

а) Суретте зертханада оттекті алу жолы көрсетілген.

сурет А

сурет В

1) А және В суреттерде оттекті жинаудың қандай әдісі көрсетілген және оттекті жинау әдісі оттектің қандай физикалық қасиеттеріне негізделген?

2) Оттек газы жиналғандығын қалай тексеруге болады?

3) Суретте көрсетілген тәжірибеге сәйкес реакция теңдеуін жазыңыз.

4) Оттекті алу үшін калий перманганатынан басқа қандай заттарды қолдануға болады? Кем дегенде 2 затты көрсетіп, сол заттан оттекті алудың реакция теңдеуін жазыңыз.

ә) Оттектің қолданылуын жазыңыз.






Дескриптор Білім алушы

− зертханада оттегі газын жинаудың әдісін түсіндіреді;

− оттегі газын анықтайды;

− суретте көрсетілген тәжірибедегі реакция теңдеуін жазады; − оттегі газының басқа алыну жолдарын түсіндіреді;

− оттегі газының қолданылу салаларын жазады.

ҚБ: «Плюс-минус» әдісі (өзара бағалау) жұптар интерактивті тақтада көрсетілген жауапқа қарап, бір–бірін дескриптор бойынша бағалап кері байланыс жазады. Мысалы,

«+» - жақсы ( бәрі дұрыс)

«?» - қателіктері бар (жартысынан көбі дұрыс)

«-» - жұмыстану керек (жартысынан көбі қате)


2-Тапсырма Венн диаграммасы әдісі

Сутек Оттек








Дескриптор Білім алушы

  • Сутектің айырмашылығын жазады.

  • Оттектің айырмашылығын жазады.

  • Сутек пен оттектің ұқсастығын жазады.


Бағалау критерийі: «Бағдаршам» әдісі

  1. Жұмыс қорытындыланбаса – түсінбедім

2. Жұмыс жартылай орындалса – онша түсінікті болмады

3. Жұмыс толық орындалса – түсіндім



3 тапсырма «Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы жeңiл eсeптeн күрделіге қарай есептейді. Берілген тапсырмаларды орындап бoлған сайын оқушылар «Жетістік баспалдақтың» әр сатысына жұлдызшалар жапсырады.

а) Н2О2 О2 К2О;

ә) Н2О Н2 СН4 СО2

б)KClO3 O2 P2O5

А) фосфор (V) оксидіндегі, ә) калий

перманганатындағы химиялық элементтердің

массалық үлестерін (%) есептеңдер.


? + О22О3

Na + ? Na2O

Hg ? + ?

Дескриптор

Білім алушы

  • реакция теңдеуін аяқтап теңестіреді.

  • берілген формуланы жазады

  • заттардың салыстырмалық атомдық масссын табаы.

  • химиялық элементтердің массалық үлесін табады.

  • өзгерістерді жүзеге асырып химиялық реакция теңдеулерін жазады.

ҚБ. «Жұлдызша» әдісі.

Оқушыларға жұлдызшалар таратылады. Баспалдақ сатысына жапсырылған жұлдызша арқылы оқушының деңгейін байқап, бағалаймын. І сатыға көп жұлдыз, жеңіл есепті шығара аласыңдар. ІІ сатыға көп жұлдыз, екі немесе одан да көп элементтен тұратын есептерді шығара аласыңдар. ІІІ сатыға көп жұлдыз, күрделі есептерді меңгергенсіңдер.











Оқулық, стикерлер




























https://youtu.be/gVs7TcVmdiU

үлестірмелі қағаздар






















































Сабақтың соңы

5 мин


Рефлексия барысында оқушылардың оқу мақсатына қол жеткізу деңгейін анықтау үшін өзіндік бағалау. Пирамида» әдісі арқылы


Еске сақтау

керек бір нәрсе








Жұмыс дәптерлерін жинап алып жазбаша кері байланыс беріледі.


Мұғалім презентациясы

Пирамида кестесі


Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


1.Топтық, жеке жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.

Барлық оқушыларға оттектің қолданылуы және қасиеттеріне байланысты білу тапсырмалары беріледі.

Оқушыларға «Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы жеңілден күрделіге қарай есеп беріледі.


Топтық жұмыс кеізнде диалог мен саралау

1-2 тапсырма кезінде қарқын әдісімен сараладым 2-3 мин уақыт бердім.

3-тапсырма

Алдыңғы оқу бойынша ауызша «серпілген сауал» сұрақтар беріледі. Оқушылардың дұрыс жауабы «қол шапалақтау» әдісі арқылы жүзеге асырылады.

Топтық жұмыстан соң топтар өзара бірін бірі «Смайликтер» арқылы бағалайды.

Оқушылардың жеке жұмыстары тапсырмаға берілген арнайы дескриптор арқылы тексеріледі және дескриптор, «бағдаршам әдісі» бойынша бағаланады.

Оқушыға берілген тапсырма баспалдақ сатысына жапсырылған «жұлдызша әдісі» арқылы бағаланады.

Сабақтың соңында кері байланыс пирамида кестесі арқылы беріледі.


Интерактивті тақтаны 20мин асырмай өшіріп отыру.

Сабақтың ортасында сергіту сәті оқушылардың қимыл-қозғалыстарына, сергуіне, сабақта жақсы көңіл күймен отыруына әсер етеді.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Автор: Мэлсова Альбина Мэлсқызы

Дата: 12.11.2018

Номер свидетельства: 485109


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства