Тема уроку : Нітратна і ортофосфатна кислоти.
Фізичні та хімічні властивості. Добування та застосування.
Мета уроку:
- навчальна:ознайомити учнів з особливостями нітратної і ортофосфатної кислот;встановити їх фізичні властивості, загальні хімічні та специфічні
властивості нітратної кислоти, розширити уявлення про кислі і середні солі на прикладі солей ортофосфатної кислоти;ознайомити із способами добування нітратної кислоти в лабораторних умовах та в промисловості;визначити рівень навчальних досягнень учнів з вивченої теми;
- виховна: звернути увагу учнів на пожежонебезпечні властивості концентрованої нітратної кислоти;
- розвиваюча: удосконалювати уміння учнів складати рівняння хімічних реакцій і пояснювати їх з точки зору електролітичної дисоціації;формувати компетентності розв’язування різнорівневих задач, розвивати уміння учнів під час виконання лабораторних дослідів.
Тип уроку: комбінований
Форми і методи : узагальнююча, репродуктивна бесіда, наглядні, словесні, наочно-ілюстративні, системно-структурні (опорно-логічні схеми), бліц-опитування, робота з підручником.
Обладнання і реактиви: ПС Д.І.Менделєєва, опорно-логічні схеми «Сполуки Нітрогену», «Елементи V групи», таблиця розчинності, метали - мідь, магній, кальцій оксид, розчини нітратної і ортофосфатної кислот, натрій гідроксиду, розчини індикаторів, питної соди, арґентум нітрату, хімічний штатив і пробірки, нагрівальний прилад.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Актуалізація опорних загально навчальних компетентностей, чуттєвого
досвіду:
Фронтальна бесіда:
- Які оксиди Нітрогену ви знаєте? Опишіть їх фізичні властивості.
- Опишіть фізичні властивості фосфор (V) оксиду.
- Які властивості кислотно-основного характеру мають ці оксиди? Напишіть рівняння реакцій взаємодії цих оксидів з водою.
- Для одержання яких речовин використовуються нітроген і фосфор оксиди ?
- Які загальні хімічні властивості кислот ви знаєте?
- Як кислоти дисоціюють у водних розчинах?
- Які реакції відносять до окисно-відновних?
IV. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності. Повідомлення теми,
мети, завдань уроку.
V. Вивчення нового матеріалу.
- Фізичні властивості нітратної кислоти.
Розповідь вчителя.
Нітратна кислота – один із найважливіших продуктів хімічної промисловості. Перші згадки про нітратну кислоту можна знайти в працях арабського алхіміка VIIIст. Джабіра ібн Хайяна (Гебера), (Г.Н.Фадєєв «Пятая вертикаль» с.74-75).
Безводна (100 % -а ) нітратна кислота – безбарвна, дуже пахуча рідина, з температурою кипіння + 860С. При збереженні на світлі кислота поступово забарвлюється в бурий колір внаслідок розкладу з утворенням вищих нітроген оксидів, у тому числі й бурого газу NO2. Добре змішується з водою в будь-яких співвідношеннях.
- Способи добування нітратної кислоти.
1) Лабораторний метод: дія концентрованої сульфатної кислоти на солі нітратної кислоти:
NaNO3(тв.) + H2SO4(конц) → NaHSO4 + HNO3
2) Промисловий синтез нітратної кислоти з амоніаку проходить за такою схемою:
1) 2NH3 + 2O2 → NO + 3H2O – каталітичне окиснення аміаку, каталізатор – платина.
2) 2NO + O2 → 2NO2 - окиснення NO киснем повітря.
3) 4NO2 + 2H2O + O2 → 4 HNO3 поглинання NO2 водою у присутності кисню.
- Хімічні властивості нітратної кислоти.
Користуючись підручником, учні самостійно записують для нітратної кислоти рівняння :
- дисоціації;
- взаємодії з оксидами металів;
- з основами;
- із солями;
- з металами.
Використовуємо метод «Ланцюжок».
Учні по черзі виходять до дошки і записують відповідні рівняння реакцій
Демонстрація.
Вчитель демонструє взаємодію розведеної та концентрованої нітратної кислоти з міддю і магнієм. Учні записують рівняння і складають електронний баланс реакції взаємодії.
Висновок: метали не витісняють водень із розчину кислоти, а утворюють такі продукти реакції: NH3, NH4NO3 (розб.) та NO2(конц).
Специфічні властивості нітратної кислоти:
- Окиснення неметалів:
P + 5 HNO3 → H3PO4 + 5NO2 + 2H2O
S + 2 HNO3 → H2SO4 + 2NO.
- Взаємодія з металами:( вставить таблицю).
До Zn
Від Fe до H2
Після H2
HNO3 (розв.)
NH3 (NH4NO3)
NH4NO3 (NH3)
NO
HNO3 (конц.)
N2O
NO
NO2
- Фізичні властивості ортофосфатної кислоти.
З фосфатними кислотами історія пов’язує свою розповідь, починаючи з першої половини XIX ст., з видатним хіміком того часу Йоганном Берцеліусом: фосфорні кислоти мета фосфатна (нестійка) і ортофосфатна (стійка), утворені з своїх оксидів, мають різні властивості в залежності від того, яким способом вони добуті.
За звичайних умов ортофосфатна кислота – тверда, безбарвна, кристалічна речовина. Температура плавлення – 42, 3оС.У рідкій і твердій кислоті молекули асоційовані за рахунок водневих зв’язків.Цим зумовлена підвищена в’язкість концентрованих розчинів фосфатної кислоти.Вона добре розчинна у воді, її розчин – електроліт середньої сили.
- Добування ортофосфатної кислоти.
Розповідь учителя.
Фосфатну кислоту одержують з її солей, що містяться у фосфатних мінералах – апатиті і фосфориті Са3(РО4)2 – дією сульфатної кислоти:
Са3(РО4)2 + 3Н2SO4 = 3 CaSO4 + 2H3PO4
або гідратацією фосфор (V) оксиду:
Р2О5 + 3Н2O = 2H3PO4
- Хімічні властивості ортофосфатної кислоти.
Учитель разом з учнями розглядає такі хімічні властивості ортофосфатної кислоти:
Учні – лаборанти демонструють такі досліди (інструктаж з ТБ):
- Дисоціацію фосфатної кислоти і зміну забарвлення індикатора в її розчині;
- Взаємодію з оксидами металів;
- Взаємодію з основами;
- Взаємодію з солями
- Взаємодія з металами, що стоять у ряді напруг до водню.
Під час демонстрацій на дошці по черзі учні пишуть рівняння відповідних реакцій.
Якісні реакції на кислоти та їх солі:
NO3- : 2NaNO3 + 2 H2SO4 + Cu → 2 NO2↑ + CuSO4 + Na2SO4 + 2H2O
Газ бурого кольору
PO4 3-: 3AgNO3 + Na3PO4 → Ag3PO4↓ + 3NaNO3
Осад жовтого кольору
- Застосування нітратної та ортофосфатної кислот.
Учні працюють з підручником і опорним конспектом. Демонструють виконані творчі завдання (випереджуюче навчання).
VІ. Закріплення й узагальнення набутих знань.
Бесіда:
- Назвіть формули нітратної кислоти; ортофосфатної кислоти.Перелічить хімічні властивості нітратної і ортофосфатної кислот, які є загальними для всіх кислот.
- Які специфічні властивості нітратної кислоти ви знаєте? Чим вони визначаються?
- Які солі утворює ортофосфатна кислота?
- Розв’язати задачу:Оксид одновалентного металу масою 28, 2 г повністю реагує з ортофосфатною кислотою з утворенням 42, 4 г солі. Назвіть цей метал (Li).
VIІ. Підсумки уроку. Мотивація оцінок.
VIIІ. Домашнє завдання.
Вивчити § 10.Виконати вправи № 92, 93, 97. Підготувати повідомлення про вміст нітратів в продуктах харчування.