Просмотр содержимого документа
«Металдарды? периодты? ж?йедегі орны, атом ??рылысы »
Ақтөбе облысы, Ойыл ауданы, Соркөл орта мектебі
Пән мұғалімі Қойайдарова Іңкәр Темірқызы
Пәні: химия
Класы: 9
Жалпы білім беретін орта мектептерде химия пәнін оқытуда технологияларды бір-бірімен үйлестіре отырып жүргізу және оқытудың негізі ретінде, «жобалап оқыту » технологиясын пайдалану оқушылардың сапалы білімге қол жеткізуіне көп көмегін береді. Бұл технологияның ерекшеліктері мен мазмұнын дәстүрлі оқытумен салыстырып қарайтын болсақ ,көптеген артықшылықтарды байқауға болады. Дәстүрлі оқытуда мұғалім басты рөлде жұмыс істесе , технология жағдайында оқушылар өзі оқуға бағытталып, ізденіске ұмтылады.
Сабақ тақырыбы заман талаптарына сай жаңарып отырса оқушыларға да оның әсері ерекше болады. Осы орайда оқыту үрдісінің жаңа технологияларын өз тәжірибемде пайдаланудамын , ол өзінің тиімділігін көрсетуде. «Металдардың периодтық жүйедегі орны, атом құрылысы. Металдардың электрохимиялық кернеу қатары. Физикалық, химиялық қасиеттері.» тақырыбында құрылған сабағым аталған әдіс арқылы өтілді.
Биология, география, физика, тарих, әдебиет пәндерімен байланыстырыла жүргізілген сабақта интерактивті тақтадан периодтық кесте мен тапсырмаларды көп пайдаландық
Сабақтың тақырыбы: Металдардың периодтық жүйедегі орны, атом құрылысы. Металдардың электрохимиялық кернеу қатары. Физикалық, химиялық қасиеттері.
Сабақтың мақсаты: металдардың периодтық жүйедегі орналасуымен таныстыра отырып, олардың физикалық қасиеттері, атомдық құрылысына және кристалдық торының ерекшелігіне байланысты екені жайлы мәлімет беру, металдардың электрохимиялық кернеу қатары жайлы мағлұмат бере отырып,физикалық, химиялық қасиеттері жайлы оқушылардың білімдерін тереңдетіп, химиялық реакция теңдеулерін жаза білуге үйрету.
Оқыту технологиясы : жобалап оқыту технлогиясы.
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: проблемалық оқыту әдісі, оқулықпен ,кестемен жұмыс
Сабақтың жабдығы: Интарактивті тақта , тақта,
Пәнаралық байланыс: биология, география, физика, тарих, әдебиет
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Өткенді еске түсіру арқылы сабақтың тақырыбын анықтау. «Миға шабуыл» сөз жұмбағы.
М
Е
Т
А
Л
Д
А
Р
Атомдық массасы 12-ге тең элемент /көміртек /
Көміртектің сутекті қосылысы / метан /.
Ауаның 21 пайызын құрайтын газ / оттек /.
Реттік нөмері 7-тең элемент / азот /.
Суды залалсыздандыруға пайдаланылатын бейметалл / хлор /.
Көміртектің металмен қосылысында қандай зат түзіледі / карбид/.
Азот қышқылы тұздарының атауы / нитрат /
Құмның құрамындағы элемент / кремний /.
І кезең Технология бойынша синектикалық бөлім ( Өз бетімен жаңа тақырыпты меңгеру, кіткаппен жұмыс).
1-тапсырма:
периодтық жүйеде орналасуы
тотығу дәрежесі
атомдарының радиустары
Металдар сыртқы энергетикалық деңгейіндегі электрондар саны
металдық байланысы
металдардың бөлінуі (түсі, балқу -сы, тығыздығы )
периодтық жүйенің қанша пайызын алады.
2- тапсырма. Картамен жұмыс
Қазақстандағы металл кендері және металл өндірісі аймақтарын картадан тауып жазу.
Pb, Zn - Текелі, Малеевск, Ащысай.
Mg, Ti, Zn, In, Be, Ta, Nb -Өскемен ( қорғасын-мырыш, титан-магний комбинаты, Қаз мырыш АҚ)
Mn - Қаражал, Жезді.
Cr - Хромтау, Ақтөбе
Cu - Жезқазған ,Ақтоғай, Айдарлы.
Fe - Қарағанды, Орал, Рудный, Соколов-Сарыбай, Лисаковск.
W, Mo - Ағадыр, Катонқарағай.
Sn - Көкшетау, Қорғалжын,
Au - Бақыршақ, Майқайың, Жітіқара.
3-тапсырма . « Шатастыру » ойыны (металдарға тән физикалық қасиеттер айтылса ,оқушы қол көтереді,бейметалға тән қасиет айтылса, оқушы қол кеөтермейді.)
ІІ кезең 1 Проблемалық жағдай.
Кесте бойынша металдардың химиялық қасиеттері туралы жоба құруға оқушыларға тапсырма беріледі. Оқушылар өздері құрған жобаны төмендегі кестемен салыстырады.
( жоба толық жазылған болса ,бағалау парағына 5 ұпай қояды.)
Су Оттегі
химиялық
Металдар
қасиеттері Бейметалдар
Тұздар Қышқылдар
Оқулыққа көңіл аударыңыз. (7-кесте бойынша металдардың химиялық қасиеттері талданады.)
1. Қосылу реакциясы.
А) 2Са + О2 2СаО
Мыс, темір тәрізді металдар оттекпен қыздырған кезде әрекеттеседі.
Осы тәжірибеде не түзілді. Реакцияның сәйкес теңдеуін жазыңдар. Егер реакция теңдеуі дұрыс жазылса ,коэфициеттерінің қосындысы 6-ға тең болады.( дұрыс жазылған теңдеуге 1 ұпай қойылады). Д.ж.
3 Ғе+ 2 О2 Ғе3 О4
Ә) Металдар галогендермен және басқа бейметалдар мен тотығу -тотықсыздану раекцияларына түседі.
(Электрондық оқулықтан магнийдің хлорда жану тәжірибесі көрсетіледі.
2- тапсырма.
Магнийдің хлормен әрекеттесу теңдеуінің тотығу -тотықсыздану раекциясын элоектрондық -баланыс әдісі бойынша теңестіріңіздер. Егер теңдеу дұрыс жазылса, коэффцициенттер қосындысы 3- ке тең болады.(1 ұпай)
2- тапсырма. Металдардың күрделі заттармен әрекеттесуі.
А. Металдардың сумен әрекеттесуі.
Сұрақ. Барлық металдар сумен әрекеттесе ме? Бұл сұраққа жауап беру үшін тәжірибе жасаңыздар.
3- тапсырма.( Оқушылар натрий, кальций, магний, мырыш, мыс металдарының сумен әрекеттесу тәжірибесін жасайды)
Барлығы бірдей раекцияға түсе ме? Оқушылар қорытынды жасау үшін металдардың электрохимиялық кернеу қатарына көңіл аударады.
-сілтілік, сілтілік жер металдары сумен әрекеттесіп, сутегін ығыстырып шығарады.
-белсенділігі орташа металдар қыздырған кезде әрекеттесіп, нәтижесінде оксид түзеді.
Егер дұрыс жазылса, коффициенттер қосындысы 7,5,4,4,0 -ге тең болады( 1 ұпай).
Б. Металдардың қышқылдармен әректтесуі.
4- тапсырма Тәжірибе арқылы дәлелдеңдер. Са,Аl,Сu металдарының сұйытылған Н2 SO4 ерітіндісімен әректтесу тәжірибесін жасайды.
Бұл сабақта проблемалық, жобалап оқыту әдісін пайдаландым. Жаңа сбақты өткен сабақтармен байланыстырып жоба құрудан бастадым. Оқушылар жоба құруда 8- сыныпта « Бейорганикалық қосылыстар» тақырыбында алған білімдерін пайдаланып, тапсырманы дұрыс орындады және бүгінгі сабағымыздың тақырыбы, маңызы не екенін оқушылар өздігінен түсінді. Жаңа материалды оқушыға, әзір күйінде айтып түсіндірмей, оқулықтағы кестені қолдана отырып, тәжірибелер жасау, оқулықпен жұмыс , кестелерді пайдалану, реакция теңдеулерін жазу, ережеге қарап қорытынды жасау сияқты әдәіс-тәсілдер арқылы жаңа сабақты өздіктерінен оңай меңгеріп алады. Сабаққа оқушылар белсенді қатысты, лабораториялық тәжірибені қызыға орындады және бағалау парақтарына жинаған ұпайларын жаза отырып, өзін-өзі бағалады.Бұл сабақты өткізу кезінде 8,9 сыныптарға арналған ҚР Білім беруді ақпараттандырудың педагогикалық технологиялар орталығы шығарған электрондық оқулықтарды пайдаландым.