Күні: Сынып: 8 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Мұғалімнің аты-жөні: | Аухатова Г. |
Сабақтың тақырыбы: The theme (topic)of the lesson: | Металдардың белсенділік қатары Activity series of metals |
Оқу мақсаттары: Learning objectives | 8.2.4.8-металдардың белсенділік қатарын қолданып металдардың таныс емес орынбасу реакцияларының жүру мүмкіндігін болжау |
Сабақтың мақсаты: Lesson objectives: | Металдардың белсенділік қатарын құрады Тəжірибе нəтижесіне сүйеніп металдардың қасиеттерін анықтайды. Металдардың белсенділік қатарын қолданып металдардың таныс емес орын басу реакцияларының жүру мүмкіндігін болжайды. |
Бағалау кретерийі: Assessments criterion: | Металдардың белсенділік қатарын қолданып металдардың таныс емес орынбасу реакцияларының жүру мүмкіндігін болжайды. |
Тілдік мақсат: Language objectives: | Лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік мақсаттар: Өте белсенді металдар, орташа белсенді металдар, белсенділігі төмен металдар Пəнге қатысты сөздікқор мен терминдер. 1.Белсенділік дегеніміз ......, оны ........ жылы ....... 2.Белсенді металдардың қасиеттері ..................................... 3. Белсенді емес металдардың қасиеттері................................ Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Металдардың белсенділік қатарында …….. орналасқан …….. судың құрамындағы …………. ығыстыра алмайды. |
Құндылықтарға баулу: | Практикалық білік пен дағды қалыптастыру, сыни тұрғыдан ойлау, топпен жұмыс жасау барысында топ ережесін сақтау, жауапкершілікті сезіну |
Ойлау қағидалары: | Білу, түсіну, қолдану. |
Пәнаралық байланыс: Interdisciplinary communication | физика, география |
Тақырып бойынша алдыңғы білім: | Оқушылар металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесуі №3 көрсетілім «Тұз ерітінділерінен металдарды ығыстыру» туралы біледі. |
Сабақ барысы: Move of the lesson: |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
І кезең: Сабақтың басы 7 мин | 1.Ұйымдастыру кезеңі Organizational moment А)оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу, жұмыс орнының сабаққа дайындыңын тексеру, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Good morning dear children! I’m very glad to see you! How are you today? What date is it today? Who is absent today? Who is on duty today? -Кім кезекші? Thank you Divide into 3 groups What was your homework?-Үйге қандай тапсырма берілді? Let,s check your homework?- Кәнеки үй тапсырмасын тексерейік? Алдыңғы білімді тексеру: Activating previous knowledge: 1. Ой шақыру. 1 – тапсырма: Task 1: What are the reactions of metals with water? For example…. What are the reactions of metals with acids? For example…. What are the reactions of metals with salts? For example…. Task 2: Write products of reactions: Magnesium+water= Sodium+water= Copper+water= Iron+water steam= Task 3: Magnesium+Hydrochloric acid= Zinc+ Sulfuric acid= Copper+Nitric acid= Дескриптор: реакция өнімдерін дұрыс анықтайды; металл және қышқыл қалдықтары валенттіліктерін анықтайды; тұз формуласын құрастырады; реакцияны коэффициенттер қою арқылы теңестіреді. | Маркермен,стикермен жұмыс жасау. Оқулықпен, дәптермен жұмыс жасау Миға шабуыл » әдісі А4 парағы және жұмыс дәптер ҚБ. Мадақтау -бәрекелді -тамаша |
II кезең: Негізгі бөлім Main part 28 мин Сабақты бекіту Assigning a lesson | Жаңа тақырып: Металдардың белсенділік қатары Activity series of metals Look at the slide .What is this? Metals have different reactivity. The theme (topic)of the lesson: Activity series of metals Activity metals meet form in nature compounds. Passive metals can exist in metallic form. Активтік қатар химияда — металдардың электролиттік ерітінділерінің электродтық потенциалының өсу реті бойынша орналасу тәртібі. Оны “ығыстыру қатары” деген атпен 1865 жылы орыс ғалымы Н.Н.Бекетов (1827 — 1911) мынадай жүйемен ұсынды: Li→K→Ba→Ca→Na→Mg→Al→Zn→Cr→Fe→Co→Ni→Sn→Pb→H→Cu→Hg→Ag→Pt→Au | 1.Cu(s) + 2AgNO3(aq) --2Ag(s) + Cu(NO3)2(aq). Check if this reaction is posible according to the activity series. Answer: the reaction is possible because copper is above silver in the activity series(Pure metal should be above above the metal in a compound in order for the reaction to take place). 2.Zn(s) + Pb(NO3)2(aq) --Zn(NO3)2 + Pb The reaction is possible because Zinc is above lead in activity series. 3.Pb + ZnCl2-- This reaction is not possible because lead in not aboe zinc. Experiment: Не байқадыңдар? Темір шеге неге ерітіндіде өзгеріске ұшырады? Task 1: 1.Explain why can active metals only be found in compounds in nature? Task 2: Write products of the following reactions: Fill in the blanks | ZnCl2 | AgNO3 | CaSO4 | Cu(NO3)2 | KNO3 | Fe | | | | | | Al | | | | | | Дескриптор:Реакцияның жүруіне жоспар құрады; Реакция теңдеуін жүргізеді; Реакция теңдеуін теңестіреді; Өнімдерді дұрыс атайды. Task 3: Match the words 2Al + 3H2O →→ Al2O3 + 3H2 a.combination or synthesis reaction 2Al + 6HCl 2AlCl3 + 3H2↑ b. decomposition or analysis reaction Zn + Hg(NO3)2→ c. single displacement reaction Mg + Fe(NO3)2→ d. double displacement reaction Task 4: Бақылау және сұрақтар Observation & questions Ca is more active than iron, Ca…Zn, Cu….Cr, Pb… Zn, Fe…Pt, Cu…Ag | Оқулық, мәтіндер. Терминдер Бағдаршам суреті Венн диаграммасы беріледі Үш шапалақ әдісі «Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі Смайликтер арқылы бағалау. |
ІІІ кезең: Сабақтың соңы 5 минут Рефлексия | Рефлексия. Бағдаршам Оқушылар бүгінгі сабақты қаншалықты түсінгенін стикерге жазып жетістік баспалдағына апарып жапсырады .Үйге тапсырма: Металдардың белсенділік қатары Write reactions of iron and aluminium with sulfuric acid. | Кеспе қағаздармен жұмыс жасау. |
Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
А деңгейі •Өздерің білетін металдардың қайсысы сумен әрекеттеседі, химиялық реакциялардың теңдеулерін жазып, типтерін анықтаңдар. •В деңгейі •Қай металдар қышқылмен әрекеттеседі. реакция теңдеуін жазып, типін анықтаңдар. •С деңгейі Қышқылмен реакцияға түспейтін металдарға мысал келтіріңдер. | Оқушылардан бүгінгі сабақ бойынша кері байланыс алу . 1.Бағалау: фигуралар арқылы өзін-өзі бағалау 2.Бағалау:топтар бір-бірін «мадақтау сэндвичі» әдісі арқылы бағалау 3."Бағдаршам" әдісімен топтық бағалау арқылы | Денсаулық сақтау педагогикасын, СЭС талаптарын сақтау. Топқа тілек сергіту сәтін өткізу. Егер зейіндері шашырап кетсе қажеттіліктеріне сәйкес ой сергек өткізу. Топқа бөлінген кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы ескертіледі. |
Сабақ бойынша рефлексия Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болдыма? Мен берілген уақыт ішінде үлгірдім бе? | |