конспект урока химии по теме:Темір ж?не оны? ?осылыстары.
Конспект урока химии по теме:Темір ж?не оны? ?осылыстары.
урок химии о составе железа.основные свойства железа.урок предназначен для дачи новой темы. в разработке использованы новые технологии и новые подходы с использованием ИКТ. Эффективен в использовании и применении. такие уроки можно применять и в мало комплектных школлах и на уроках химии и биологии. я часто практикую такую работу. хотя работаю в казахских классах. такие уроки практикую и в русских классах.свойства железа дети усваивают глубже. такие уроки вызывают иниерас к предмету химии, а так же и другим предметам. работа в группах, как в малых так и в больших, даёт возможность раскрыть детей. даёт им самостоятельно добывать знания и обучать друг друга. только во взаимообщении ребята могут пополнять и обогощать свои знания
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«конспект урока химии по теме:Темір ж?не оны? ?осылыстары. »
"Н.К.Крупская атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталықпен" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің химия биология пәнінің мұғалімі,Алматы облысы,Қарасай ауданы.
САЙРА ТАТТИБАЕВА
Сыныбы 8.
Сабақтың тақырыбы: Темір және оның қосылыстары.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік.Оқушыларға темір және оның қосылыстары туралы,периодтық жүйедегі орны,атом құрылысы,қасиеттері,биологиялық және практикалық маңызы туралы білім беру.
Дамытушылық:Оқушылардың өз бетінше ізденуіне жол ашу,қызықты сұрақтар беру,миға шабуыл жасау,ой-өрісін дамыту.
Тәрбиелік:Топпен және өз бетінше жұмыс жасау арқылы жауапкершілікті сезінуге, біліміне сенуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: аралас
Сабақ әдістері:сұрақ-жауап,түсіндірме,жазбаша жұмыс,есептер шығару.
Сабақтың көрнекілігі: электрондық оқулық,периодтық жүйенің кестесі,құралдар,реактивтер.
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу,түгендеу,сынып тазалығына көңіл бөлу,оқушы зейінін сабаққа аудару.
2.Үй тапсырмасын тексеру.
3.Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.
4.Жаңа сабақ.
1. Темірдің периодтық жүйедегі орна мен атом құрылысы.
2. Темірдің табиғатта таралуы.
3.Темірдің физикалық қасиеті.
4.Темірдің химиялық қасиеті.
5.Темірдің биологиялық маңызы.
6.Темірдің кен орындары.
7. Темірдің өнеркәсіпте алынуы.
8.Темірдің қолданылуы.
9..Темірдің маңызды қосылыстары. Темір оксидтерінің, гидроксидтерінің, тұздарының физикалық және химиялық қасиеттері.
Сабақты бекіту:Тренинг ойындары:ауызша жұмыс.
«Сенесің бе, сенбейсің бе?»
Ойлан тап.
Сұрақ- жауап.
Сабақты қорыту:Жазбаша жұмыс.
№ 6,№7 есептерді шығару.
Үйге тапсырма:Параграф 37,38.№ 10 есеп.
Бағалау:өз-өздерін бағалайды.
Сабақтың тақырыбы:Ішек сөлінің асқа әсері.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік.Астың аш ішекте қорытылуы және ыдырау процесі.Аш ішектің, ұлтабардың құрылысы, бүрлердің асты сіңіру механизмі және бөлетін ферменттерімен таныстыру.
Дамытушылық:Оқушылардың өз бетінше ізденуіне жол ашу,есте сақтау,ойлау, ойын еркін жеткізу қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік:Денсаулығын біліп,сақтау арқылы өз отанының дамуына үлес қосатын азамат болуына тәрбиелеу.
Сабақтың типі: аралас
Сабақ әдістері:сұрақ-жауап,түсіндіру,көрнекілік, т.б.
Сабақтың көрнекілігі: электрондық оқулық, ғалымдар-И.П.Павлов, Мечниковтың портреті, кесте ,сызба т.б.
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу,түгендеу,сынып тазалығына көңіл бөлу,оқушы зейінін сабаққа аудару.
2.Үй тапсырмасын тексеру.
А.Ой қозғау.
Асқазанға ас қалай түседі?
Асқазанда ас неше сағат болады?
Асқазан сөліне сипаттама бер.
Жентек дегеніміз не?
Жұмыртқа мен ет құрамындағы нәруызды ыдырататын фермент?
Нәруыз, крахмал,майлар қандай заттарға ыдырыйды?
Қарын сөлінің ферменті пепсиннің әсерінен не ыдырайды?
Б.Дұрысын тап.
Ас жұтқыншақтан соң ішекке түседі.
Асқазанның сілемейлі қабығының әрбір 1мм-де 100 қарын безі бар.
Ас қорыту жолының ұзындығы 8-10 метр.
Жұтқыншақтың ұзындығы 30 см.
Бауырдың салмағы 1,5-1,7 кг.
Бауыр тәулігіне 5 литр сөл бөледі.
Ересек адамда тұрақты 20 тіс болады.
3.Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.
4.Жаңа сабақ.
Астың қорытылуы аш ішекте аяқталады.Оның ұзындығы 5,5-6 метр.Аш ішектің асқазаннан басталған 25-30см бөлімі-ұлтабар. Ұлтабарға бауырдан келетін өт қабығынығ өзегі мен ұйқы безінің өзегі ашылады. Аш ішектің ішкі қабырғасында көптеген сақина пішінді қатпарлар бар. Ал кілегейлі қабықшасында тұйық өскін түріндегі бүрлер өте көп.Аш ішекте нәруыздың 80%, майлар мен көмірсулар 100% қорытылады.
Сабақты бекіту:Миға шабуыл.
«Таңертеңгі асты өзің же,
Түскі асты жолдасыңмен бөліс,
Ал кешкі асты дұшпаныңа бер» пікірін қалай түсінесің?