Химиялы? элементтерді? та?балануын, валенттіліктерін, ?осылуын ажырата білуде о?ушыларды? білімін тексеріп, таза ж?не ?оспалар, оларды? ?згешеліктері туралы т?жірибе жасай отырып, ?здеріне ?орытынды жасату. Ауызша с?ра?тар?а бір минут ішінде жауап беру ар?ылы шапша?ды?пен білімділіктерін тексеру. Графикалы? диктант ар?ылы жалпы сынып?а тапсырма бере отырып, берілген с?ра?тар?а "и?" немесе "жо?" жауаптарын беру ар?ылы химиялы? формула?а талдау жасату.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Химиялы? ал?аш?ы т?сініктер»
Сабақтың тақырыбы: "Химиялық алғашқы түсініктер" тарауын қайталау.
Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік: Оқушылардың химиялық элемент, таңба, валенттілік, зат құрамының тұрақтылық заңы мен зат массасын сақтау заңы туралы түсініктерін, формула құрастырып есеп шығару барысындағы білімдерін бақылап тексеру.
2. Дамытушылық: Химиялық алғашқы түсініктер туралы біліктілік дағдысын дпмыта отырып, химиялық теңдеулерді жылдам жазып, оқып, теңестіріп, есеп шығаруда білімдерін тереңдете түсу.
Сабақтың көрнекілігі: перодтық жүйе, топ аты, эмблемасы, тест сұрақтары,үлестірме материалдар.
Сабақтың жоспары: І. Ұйымдастыру кезеңі а/ сынып оқушыларын түгендеу ә/ топ бойынша отырғызу
ІІ Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру
ІІІ Бүгінгі сабақтың әділқазылар алқасымен таныстыру.
IV. Сабақтың өтілу барысы: а/ топ аты мен эмблемасын таныстырып өту.
ә/ Үй тапсырмасын сұрау (әр топ бір-біріне сұрақтар қояды).
б/ ауызша, теориялық сұрақтар (әр сұрақ бір баллдық жүйемен есептеледі)
в/ Таңбаны, валенттілікті білемізбе? "Орныңды тап" ойыны (әр топтан бір оқушы тақтаға шығады). г/ ғалымдарды білемізбе? (әр топқа сұрақтар). д/ "Ойлан тап" (әр топқа үш сұрақтан беріледі). е/ Графикалық диктант (бір формула бойынша он сұраққа жауап беру)
ж/ Топ жетекшілер сайысы. з/ Тест сұрақтарына жауап беру (топ болып өздері шешеді
Сабақты қорыту: әділ- қазылар шешімі бойынша алға шыққан топты анықтап, марапаттау.
Сабақтың барысы: І, ІІ, ІІІ кезеңдерінен кейін сабақты бастау
1. Ауызша теориялық сұрақтар.
а) химиялық ең ұсақ бөлінбейтін бөлшек (атом)
ә) реакцияға қатысқан бірнеше заттан бір зат түзілетін реакция. (қосылу)
б) элементтін басқа бір элементтер атомдарының белгілі санын қосып алу қасиеті(ватентілік)
в) реакция нәтижесінде жаңа зат түзілетін құбылыс. (химиялық)
г) атомдарының әр түрінінен тұратын зат. (кұрделі зат)
ғ) бірдей атомдар түрі. (элемент)
2. Таңбаны, валенттілікті білеміз бе?
Ортадағы бағанада көрсетілген элемент таңбаларының аттары мен валенттіліктерін екі шеткі бағанадан тауып, бағдаршалар арқылы сәйкестендіріңіздер.
Азот S IV Кальций K I
Көміртек Br V Күкірт N V
Бром P II Калий C II
Хлор O IV Оттек Ca VII
Фосфор Cl I
3. Ғалымдарды білеміз бе?(Слайд арқылы)
1) Құрам тұрақтылық заңын ашқан ғалым
а) Берцелус в) Пруст г) Лавуазье ғ) Шееле
2) Осы ғалымдардың бәрі химиктер, осы дұрыс па ?
а)Менделеев б)Ломоносов в)Тимирязев г)Авогадро
4.Ойлан тап.(Слайд бойынша)
1-нұсқа
1) Төменде берілген қоспалардың астын сызыңдар.
а) саз ә) алюминий б) ас содасы в) шымтезек г күкірт
2) Мына қоспаларды бөлуге бола ма?
а) су мен шекер б)су мен саз в)су мен темір үгіндісі г)су мен құм
FeO, CO, PH, Ca, Cl, AlCL, KCl,BO, PO, NO, Hg, O, NH, HS, BaO
3-Валенттілікті табу (дәптерлерінде орындау, топ жетекшілері тексереді)
1- нұсқа
FeS, NaCl,
2- нұсқа
FeO, CO, , Ca,KCl, , NO, Hg, , BaO
Сабақты бекіту: Әділ қазылар алқасына сөз кезегін беріп, алға шыққан топты анықтап марапаттау.
Әр тақырыпты қорытындылау кезінде оқушылардан бақылау жұмысы алынып отырса, оларда теориялық білімдерін іс жүзінде пайдалана білу дағдылары қалыптасады.
"Еңбекші орта мектебі мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің химия пәнінің мұғалімі: Сыдыкова. Н