2. топтастыру. І топ- Оксидтер. ІІ топ –Негіздер. ІІІ ?ыш?ылдар.
География п?нінен білесіндер пайдалы ?азбалар ?алыпына келетін ж?не ?алпына келмейтін болады Сонда?тан болаша?та альтернативті отын керегін быйыл?ы жолдауда Елбасымыз айт?ан.
2017 Жылы біздін Астанамызда ?ттетін Экспо-2017 д?ниеж?зілік к?рме ?ттетіні? барлы?ымыз білеміз. Оны? та?ырыбы «Жасыл энергия ».
Елбасы жолдауында 2050 жыл?а дейінгі даму стратегиялы? жоспары бойынша алда?ы жылдарда келешек энергияны?-экологиялы? дамытатынды?ын айтты.Ол ?шін сауатты,білімді,саналы ?рпа?тарды? ?ажет екендігін баса назар аударып с?з етті.Сонды?тан біз ел басыны? с?зіне назар аударып, химия п?нінен тере? білім алып ел басы с?зіне лайы?ты болу?а тиіспіз! ?р бір саба?ты? кезені Экспо к?рменін павильондарына ?ту ?шін билет алып с?ра?тар?а жауап беріміз. ?р бір билетін т?стеріне ?арай к?ні бар. ?ызыл 5 ?пай. Жасыл - 4 ?пай, - сары- 3 ?пай.
Мақсаты: Білімділік:Оқушылардың қышқылдар жайлы алған білмдерін еске түсіру
арқылы, жіктелуі,алыну жолдары ,қасиеттері жайында түсінік
қалыптастыру.
Дамытушылық:Өз бетінше жұмыс істеу қабілетін , химиялық
сауаттылығын,ойлай білу дағдысын дамыта отырып
оқыту.
Тәрбиелігі:Оқушылардың дүниетанымын,өзіне қажетті білімді өзі іздеп
тауып ала алатындай тұлғаны тәрбиелеу.Оқушының тұлғалық
қалыптасуын дайындау арқылы,қышқылдардың
өмірде,тұрмыста,қолдануын білуге тәрбиелеу.
Типі: Жаңа білімді меңгерту
Түрі:Аралас, сайыс, саяхат, демонстрациялықсабақ.
Әдісі: СТО технологиясы. Сұрақ-жауап, баяндау, талдау
Пәнаралық байланыс: физика, география, қазақ тілі.
Көрнекілігі: сызбанұсқа ,реактивтер т.б, ақ парақ, маркер.
Барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі.
2.Үй тапсырмасын сұрау.
3.Жана сабақты түсіндіру
4.Жана тақырыпты бекіту
5.Үйге тапсырма беру
6.Бағалау
1.Ұйымдастыру кезеңі:
1.сәлемдесу.
2. топтастыру. І топ- Оксидтер. ІІ топ –Негіздер. ІІІ қышқылдар.
География пәнінен білесіндер пайдалы қазбалар қалыпына келетін және қалпына келмейтін болады Сондақтан болашақта альтернативті отын керегін быйылғы жолдауда Елбасымыз айтқан.
2017 Жылыбіздін Астанамызда өттетін Экспо-2017 дүниежүзілік көрме өттетінің барлығымыз білеміз. Оның тақырыбы «Жасыл энергия ».
Елбасы жолдауында 2050 жылға дейінгі даму стратегиялық жоспары бойынша алдағы жылдарда келешек энергияның-экологиялық дамытатындығын айтты.Ол үшін сауатты,білімді,саналы ұрпақтардың қажет екендігін баса назар аударып сөз етті.Сондықтан біз ел басының сөзіне назар аударып, химия пәнінен терең білім алып ел басы сөзіне лайықты болуға тиіспіз! Әр бір сабақтың кезені Экспо көрменін павильондарына өту үшін билет алып сұрақтарға жауап беріміз. Әр бір билетін түстеріне қарай күні бар. Қызыл 5 ұпай. Жасыл - 4 ұпай , - сары- 3 ұпай.
4. Суда ерімейтін металдардың ерімтал тұздарынан және сілтілерден алу
5. Ерімейтін негіздердің айрылу реакциялары.
6. Есеп шығару: Массасы 40 г Мыс гидроксиді айрығанда түзілген мыс оксидінің массасын есептендер. Cu(OH)2→ 2 CuO +Н2О
Жаңа сабақ: (Мағынаны танып білу)
« Күкіртсутек энергетика» павильоны.
1. Қышқыл дегеніміз ? (ой шақыру ). –құрамында металл атомдарымен орын алмастыруға бейім сутек атомдарынан және қышқыл қалдықтарынан тұратын күрделі заттар.
қышқылдарды қандай белгісіне байланысты жіктей аламыз?