Сыныбы: 8 | Күні: |
Сабақтың тақырыбы | Қышқылдардың жіктелуі, алынуы, қолданылуы, қасиеттері мен сипаттамасы |
Мақсаты | Қышқылдар ережесін білу, оларды ережесі арқылы жіктей алу |
Күтілетін нәтижелер | А. Қышқылдарды жіктей алады және алыну жолдарын сипаттайды В. Қышқылдарды басқа күрделі заттармен салыстыра біледі С. Қышқылдардың адам өміріндегі маңызы туралы ұғынып сипаттайды |
Керекті жабдықтар | Н.Нұрахметов, К.Сарманова, К.Жексембина Химия оқулығы (8-сынып) Оқыту әдістемесі, А.Е.Темірболтова Есептер мен жаттығулар жинағы (8-сынып), бағалау парағы,интерактивті тақта, презентация «Қышқылдар және олардың қасиеттері», үлестірмелі карточка |
Мектептегі тәжірибе кезеңінде орындауға арналған тапсырмалар | Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, оқушыларға сұрақ қою және олардың жауаптарына кері әрекет ету, |
Сабақ барысы: |
Сабақ кезеңдері | Уақыты | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе | 1 мин
| -оқушылармен амандасу; - сыныпты түгендеу; -кезекшілік қызметін қадағалау; -оқушылардың назарын сабаққа аудару | -мұғаліммен сәлемдесу; -кезекшілік қызметін атқару; - сабаққа зер салу; |
Тұсаукесер | 5 мин | Үй тапсырмасын тексеру,стикердегі диалог арқылы.Жаңа сабаққа байланысты аспирин, лимон,газды сусын, суреттермен топқа бөліп,ой қозғау арқылы тақырыпты ашу. | Үй тапсырмасын стикердегі сұрақтардың дұрыс жауабын басқа топтан таба отырып орындайды.Жаңа сабақ тақырыбы мен мақсатын, табыс критерийлерін оқушылар анықтайды. Табыс критерийлері: 1.Қышқылдарды жіктей алады және алыну жолдарын сипаттайды 2.Қышқылдарды басқа күрделі заттармен салыстыра біледі 3. Қышқылдардың адам өміріндегі маңызы туралы ұғынып сипаттайды |
Негізгі бөлім | 15 мин 12 мин | «Ойлан, Жұптас, Бөліс» әдісі арқылы жаңа тақырыпты меңгереді, Жалпы сынып оқушыларына А,В,С- деңгейіндегі есептер берілді. Оқушылар өз қабілеттерінің келгенінше орындайды, бірін-бірі дәптерлерін сағат тіліне қарсы алмастыру арқылы бағалайды | Оқушылар берілген тапсырма бойынша оқып, жұпта бөліседі,кейін жұптаса отырып талдайды. Топтар бірін-бірі «мадақтау сендвичі» арқылы бағалайды. Оқушылар өз қабілеттерінің келгенінше тапсырмаларды орындайды, бірін-бірі дәптерлерін сағат тіліне қарсы алмастыру арқылы дұрыс жауапқа қарай отырып ұпайларды бағаға алмастыру арқылы бағалайды |
Қорытынды | 12мин | Сабақты «лездеме әдісі» арқылы сабақты қорытындылау Табыс критерийлеріне оралып, оқушылардың өзді-өздерін бағалауы. Сабақ бойы жұмыстанулары бойынша оқушыларды мадақтап, ынталандырамын, сенім білдіремін. Бағаға түсініктеме беремін. Үйге тапсырма беремін: Тақырыпты оқу, қышқылдар туралы эссе жазу Рефлексия: арқылы кері байланыс орнату | Оқушылар сұрақтарға жауап беруіне қарай ынталандырып отыру, Оқушылар сабақтың табыс критерийіне қаншалықты жеткенін анықтайды, өзін-өзі бағалайды «бағдаршам» арқылы Бағаларымен танысады. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жасайды. |
Сабақтың өзіндік талдауы |
|
Сабақ бойынша өзгертулер |
|