kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

II-топ металдары және олардың қосылыстары

Нажмите, чтобы узнать подробности

«Карта басылды» әдісі бойынша үй тапсырмасын сұрау. Қағаздың бір бөлігінде сұрақ екінші бөлігінде жауап жазылған.

Мақсаты:Окушының логикалық ойлау,есте сақтау дағдылары оқылым дағдысы арқылы жүзеге асады.

Қайталауға арналған сұрақтар:

          1-ші топ элементтеріне қандай элементтер жатады?

          1-ші топ элементтерінің физикалық қасиеттері.?

          1-ші топ элементтерінің химиялық қасиеттері?

          14 гр натрий 7гр хлормен әрекеттескенде канша масса натрий хлориды түзіледі?

          Сильвин,сильвиниттің формуласын ата?

          Топ ішіндегі элементтердің қасиеттері қалай   өзгереді

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«II-топ металдары және олардың қосылыстары»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы.

1(I),2(II) және 3(III) топ элементтері және олардың қосылыстары


Мектеп: «Аксу орта мектебі»КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Капанова Галия

Чабанбаевна

Сынып: 9 сынып



Сабақ тақырыбы:

II-топ металдары және олардың қосылыстары.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


9.2.1.3. 1-ші және 2-ші топ металдарының жалпы қасиеттерін салыстыру және реакция теңдеулерін құрастыру

Сабақтың мақсаты

Барлық окушылар:

1-ші және 2-ші топшадағы металдар және олардың қасиеттерін сипаттау,реакция теңдеулерін жазу.

Оқушылардың басым бөлігі:

1-ші және 2-ші топша элементтерінің қасиеттерін салыстыру,химиялық рекция теңдеулерін құрастыру.

Кейбір оқушылар:

1-ші және 2-ші топ металдары және олардың қасиеттерін білу , тұрмыста қолданылуын болжау.

Бағалау критерийі

Оқушылар:

1-ші және 2-ші топ элементтері туралы біледі.

1-ші және 2-ші топ элементтерінің физикалық,химиялық касиеттерін жаза алады.

1-ші 2-ші топ элементтерінің қосылыстарының қолданылуын біледі.

1-ші және 2-ші топ элементтерінің қасиеттерін салыстыра алады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

Атом құрылысы негізінде 2-ші топ элементтерінің жалпы қасиеттерін түсіндіре алады.Сілтілік жер металдарының оксидтері мен гидрооксидтерінің қасиеттерін салыстыра алады.

Пәндік лексика және терминология:

Кальций-Сalcium

Стронций-Strontium

Магний -Magnesium

Барий-Barium

Ғаныш-Dyrsum

Ізбес тас-Iimestone

Quicklime-cөндірілмеген ізбес сөздерін оқып,үйрену.Сөз тіркестері Nа ......сондықтан ол I валентті.II а топ металдары….. қасиет көрсетеді.


Құндылықтарға баулу



Тапсырмалар орындау арқылы өмірде қолданысы бар екенін түсінеді.Сабақтың мазмұны арқылы азаматтық жауапкершілік ,достық қарым –қатынас,

топтық жұмыс арқылы ынтымақтастық құндылықтарына баулу.


Пәнаралық байланыс

Биология «Кальцийдің адам ағзасына пайдасы».

Ағылшын «Терминдер».

Тақырып бойынша алдыңғы білім


1-топ элементтері және олардың қосылыстары.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


9 мин


1Амандасу. Кезеңнің мақсаты:оқушылармен сәлемдесу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

Психологиялық ахуал тудыру үшін «Маған мен туралы айтып бер»ойынын ойнату.Сыныптастарының жақсы қасиеттерін айтады.

2.Топқа бөлу. Элементтер таратылады «.Сілтілік металдар» «Сілтілік жер металдар» деп екі топқа бөліну.


3.Үй тапсырмасын сұрау.

«Карта басылды» әдісі бойынша үй тапсырмасын сұрау. Қағаздың бір бөлігінде сұрақ екінші бөлігінде жауап жазылған.

Мақсаты:Окушының логикалық ойлау,есте сақтау дағдылары оқылым дағдысы арқылы жүзеге асады.

Қайталауға арналған сұрақтар:

1-ші топ элементтеріне қандай элементтер жатады?

1-ші топ элементтерінің физикалық қасиеттері.?

1-ші топ элементтерінің химиялық қасиеттері?

14 гр натрий 7гр хлормен әрекеттескенде канша масса натрий хлориды түзіледі?

Сильвин,сильвиниттің формуласын ата?

Топ ішіндегі элементтердің қасиеттері қалай өзгереді

Саралау түрі: Қарқын .

Бағалау: « Мадақтау» арқылы бағалау


Элементтер таңбалары










Үлестірмелер

а

Жаңа сабаққа бағыттау.

Ширату жаттығулары.

(Т)«Ассоциация құру» сілтілік жер металдар туралы не білесің?

Сілтілік жер металдар







Жаңа сабақ.

Ақпаратпен жұмыс. «Ойлан.Жұптас.Талқыла»әдісі.

(Т) «Галереяны шарлау» Топта талқылап,баска топтармен ой бөлісу.

Мақсаты:1)Ақпарат туралы танысады,өзгенің пікірін біледі,білім түсінігі кеңейеді.

Бағалау:стикерлер арқылы әр топтын жұмысы бағаланады.

Дескриптор:

1)2-ші топ элементтерін анықтайды.

2)2-ші топ элементтерінің қасиетіндегі ұқсастықтарын,айырмашылықтарын ажыратады.


Сарлау түрі: Қорытынды

Бағалау түрі: Галереяны шарлау стикерлер арқылы (қызыл-өте жақсы,жасыл-жақсы,сары-орта) бағаланады.


. Қалыптастырушы бағалауға тапсырмалар.


Ұзақ мерзімді жоспарлау тарауы. 1(I),2(II) және 3(III) топ элементтері және олардың қосылыстары.

Тақырыбы;( II)-топ элементтері және олардың қосылыстары.

Оқу мақсаты: 9.2.1.3. 1-ші және 2-ші топ металдарының жалпы қасиеттерін салыстыру және реакция теңдеулерін құрастыру

Бағалау критерийі:

1-ші және 2-ші топ элементтерінің физикалық,химиялық касиеттерін жаза алады.

1-ші 2-ші топ элементтерінің қосылыстарының қолданылуын біледі.

Ойлау дағдылары : білу,түсіну,қолдану.


1-тапсырма . Реакция теңдеулерін жазыңдар

Са+ ....→CaCl2

Be + HCl→…+H2

Sr + H2O→

CaO + …→Ca(OH)2

Дескриптор:

Реакция теңдеулерін толықтырып жазып, теңестіреді.


2-тапсырма. Өзгерісті жүзеге асыр.


Ва→ВаО→Ва(ОН)2→ВаCl2


Дескриптор:

Генетикалық өзгерістерді жүзеге асыру арқылы реакция теңдеулерін жазады,теңестіреді,өнімдерін айтады.

Саралау түрі: тапсырма

Бағалау түрі: Дескриптор арқылы өзін-өзі бағалап табыс сатысына белгілейді

(.Т.) «Шын және жалған» әдісі. Мұғалім қойған сұрақтарға “шын», «жалған» деп жауап беру.

1-топқа тапсырма

сұрақтар

шын

жалған

1

Сілтілік металдарға мына металдар жатады:Na.Li.K



2

Сілтілік жер металдар -тотықтырғыштар



3

Доломит формуласы СаСО3



4

СО2 газын анықтауда кальций гидроксиді қолданылады



Саралау :Қарқын

Бағалау: «Шапалак»


Т. «Ойлан .Бірік.Бөліс» әдісі.

1-топқа тапсырма

Кітаптан,дереккөзден іздеп толтырады.

Көрдім

Айтуға болады

Табуға болады

Білмей-

мін


Қазақша немесе ағылшын

атауы

Ғаныш

Dypsum






Ізбестас

limestone






Сөндіріл

меген әк

quicklime







) 2-топқа тапсырма. «Кластер» әдісі арқылы сілтілік жер металдардың қосылыстарының қолданылуының кластерін жасау.

1.2-ші топ элементтері қосылыстарының қолданылуы.

1.Mg(OH)2-magnesium hudrooxide - медицинада, in medicine

2.CaSO4 ·2H2O-calcium sulfate, gyrsum- медицинада in medical

3.CaO-calcium oxidе – сөндірілмеген ізбес, quicklime-in production

4.CaCO3-calcium carbonate-limestone-in,өнекәсіпте қолдану.

Сарлау түрі: Дереккөздер арқылы саралау

Бағалау: «Бағдаршам» бағалау әдісі арқылы.

СТО

Диалогтік оқу

постер

Сабақтың соңы

7 мин



(Т) Венн диаграммасы» әдісі.Салыстыру арқылы ор

тақ қсиеттерін зерделеу.

Сілтілік және сілтілік жер металдардың қасиеттерін салыстыру.


Сілтілік металдар Сілтілік жер металдар.





«Кір жаятын жіп» әдісі.Мақсаты:Термин сөздерді ілу.

Саралау түрі:Қорытынды

Бағалау: Бас бармақ әдісі



Рефлексия «Маған үш нәрсе айт».Әр оқушы өз

ойын жазады.


Сабақ

Мен сабақтамын

Қорытынды

Қызық

Жұмыс жасадым

Материал

ды түсіндім

Ұнады

Ағылшын атауларды білдім

.Көбірек

білдім

Терең

Басқаға көмектестім

Дамыту

керек


Үй тапсырмасы:2-топ металдары,5,6 жаттығу

ларды орындау. 2 мин




Шеңбер

Кір жаятын жіп

Термин сөздер

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай білім деңгейі әртүрліоқушыларға арналған тапсырмалар беру арқылы саралаудың «Тапсырма» тәсілін №2 тапсырманы орындауда қолданды.

Кейбір оқушылар басқаларынан қарағанда жылдам жұмыс істейді сол себепті саралаудын «Қарқын» тәсілін қолданылды.

Саралауда «Бағалау»тәсілін қолданып тапсырманың дескрипторларын орындау барысында оқушылар өзін-өзі бағалап отырды.

Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жакты көмек қажет болды,сонда топта отырған оқушылар бір –біріне көмектесті.Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау тәсілі» қолданылды.




Оқушылардың денсаулығын сақтау максатында ширату жаттығулары«Маған мен туралы айт» жаттығуын жасаттым.


Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқумақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?


Сабақ мақсаттары ,оқу мақсаттары шынайы,қолжетімді болды.Барлық оқушы

лар бір тапсырманы орындаса да олардың нәтижесі әр түрлі болды.Мақсатты іске асыру мақсатында алынған тапсырмалар оқушының

ойлау деңгейлерін,тілдік мақсаттарды дамытуға үлкен пайдасы болды.

Барлық оқушылар негізгі сабақ тақырыбына сәйкес материалды ұқты.Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты көмек қажет

болды.Оқушыларды ойланту үшін және бірқатар жауап алу үшін

алдын ала дайындалған сұрақтар қойдым.

Саралау түрлерін тиімді қолдану әр оқушының қажеттілігін ашу мен

қолдануға,оқыту процесін жетілдіруге,оқу бағдарламсының қойған мақсат

пен міндеттеріне жетуге және кең ауқымды игеруге мүмкіндік берді.

Сабақ кезеңінде уақыт тиімді пайдаланылды.Сабақты жоспарлауда

дағдыларды дамытуған негізделген саралау тапсырмаларын дұрыс анықтау,

әдіс-тәсілдерді қолдану арқылы мақсатыма жеттім.

Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: Тиімді әдіс-тәсілдер:


2:



Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

Осы сабақты өткізу барысында сынып оқушыларының қабілетті білім алушылардың алдына

қандай міндеттер жоспарлануда материалды меңгеру деңгейін тексеруге бағытталып,сабақ

тағы қиыншылықтарға көңіл аударылды.келесі сабақта:

  • жұмыс қарқынын дамыту үшін балаларға жалпы тапсырма бергенде қабілеті

жоғары балалар тез орындайды,ал қалғандары баяу орындайды.Сол үшін кей жағдай

да кейбір балаларға барлық тапсырманы орындамай,қосымша жұмысқа бірден кірісу

рұқсат беру.

  • Диалог арқылу саралау аспектілерін қосу.Әр оқушыға диалог аясында сындарлы кері

беру.



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
II-топ металдары және олардың қосылыстары

Автор: Галия Чабанбаевна Капанова

Дата: 16.10.2020

Номер свидетельства: 560193


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства