Просмотр содержимого документа
«Білім бай?ау саба?ы»
Білім байқау сабағы 8 қазақ сыныбы
Мақсаты: білімдік- оқушылардың органикалық, бейорганикалық қосылыстардың кластары жөніндегі білімдерін тереңдету, химиялық эксперимент кезіндегі сарамандық білігін қалыптастыру, дамытушы – химиялық формула, теңдеу құру дағдыларын, есеп шығару, химиялық тәжірибе жасау біліктерін дамыту.
Тәрбиелік-санитарлық-гигиеналық, халықтық тәрбие беру. Ғылымға, пәнге қызығуға тәрбиелеу.
Сабақ түрі: қорытынды сабақ.
Сабақ әдісі: сөз-көрнекі – сарамандық.
Құрал-жабдықтар: Менделеев кестесі, карточка, құм-шекер, тұз, ағаш ұнтағы, шыны ыдыс, шырпы, «құм-сағат».
Сабақ барысы:
I Ұйымдастыру.
Өмірге әр ғылым керегін ұғыңдар
Қараңдар, жараңдар, химиядай ғылым бар
Ғылыммен осындай кеңейер білімің,
Ғылымның зер салып, зерттеңдер сырын әр,
Химия айналдым, көп уақыт ойландым
Ақыры ұғындым мән – жайын пайдаңның
Химия ырыс қой, түсінсең пайдасын
Қызметі өрлесін, маңызын жоймасын
Оқушылар бүгін біз 2 тоқсан бойы химия пәнінен алған білімімізді еске алып, ортаға салайық.Сабағымыз бірнеше бөлімнен тұрады, бірінші бөлім:
1. Сауалнама сұрақтар
1. Химия пәні нені зерттейді? (заттарды, олардың қасиеттерін басқа заттарға айналып түрленуін қарастырады)
2. Химияның міндеті ( заттарды қолдану үшін қасиеттерін айқындау, адамдардың сұранысына қажет жаңа химиялық заттар алу , табиғи қорларды орынды пайдаланып, қоршаған ортаны қорғау.
3. Физикалық құбылыс дегеніміз не? ( кезінде дененің пішіні, заттың күйі өзгеріске ұшырайды, ал оларды құраушы заттар өзгермейді (судың булануы, мұзға айналуы)).
4. Химиялық құбылыс (кезінде бір заттар екінші бір заттарға айналады (мыс табақшаны ауада жалынға ұстап қатты қыздырса беті қара түсті қақпен қапталады)
5. Молекула (заттың құрамы мен қасиетін сақтайтын ең кіші бөлшегі)
6. Атом (заттың химиялық жолмен бөлінбейтін ең ұсақ бөлшегі)
2. Химиялық эстафета
1. Мына элементтердің таңбаларын және реттік номерін, атомдық массасын жазыңдар:
Алтын, күміс, калий, бром, йод, кремний, мыс,
2. Мына элементтердің валенттілігін қойып, химиялық формула құрастырыңыз:
5. «Кім жылдам» (карточкалардағы химиялық элемент таңбаларын атап беру. 3 мин. құмсағатпен уақыт белгілеу)
6. Тәжірибелер (ертедегі аңызды айтып, жанған отты демонстрациялау. (тақтаға жазу.))
қоспа жасау (тұз, шекер, ағаш угітіндісі) Сұрақ: темір мен ағаш үгітіндісін қалай ажыратуға болады? (сумен, магнитпен)
7. Мына жазу нені білдіреді?
2С, 3H2, 4CO2, 5Аl2O5.
8. «Баспалдаққа көтерілу»
9. Мына заттардың химиялық формулаларын жазыңдар: мыстың бір атомы мен хлордың екі атомы (CuCl2), темірдің екі атомы мен оттектің үш атомы (Fe2O3), MgO, CaCO3, H2SO4.