Сабақтың тақырыбы: Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластарын қорытындылау
Сабақтың мақсаты: а) Оқушылардың бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары
формулаларын ажырата білулерін тексеру, алған білім деңгейлерін бекіту.
ә) Оқушылардың сайыс сабақ арқылы оксид, негіз, тұздар,
қышқылдардың қасиеттерін, жіктелуін, аталуын ұғындыра отырып,
тіл байлығын, ой ұшқырлығын, ізденімпаздығын, өз бетінше жұмыс
істеу дағдыларын дамыту
б) Оқушыларды негіздер, қышқылдармен жұмыс істегінде
қауіпсіздік ережелерін қатаң сақтау керектігін үйрету, ұқыптылыққа,
ізгілікке, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Сайыс сабақ
Сабақтың типі: Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары тарауын
пысықтау сабағы
Сабақтың әдісі: СТО бағдарламасы, деңгейлік тапсырма
Сабақтың көрнекілігі мен құрал жабдығы: Электронды оқулық, интерактивті және
магнитті тақта, көрнекі суреттер
Оқушы білу керек
1.Бейорганикалық заттарды жіктей білу;
2. Оксидтер және олардың қасиеттері;
3. Негіздер және олардың жалпы қасиеттері;
4. Қышқылдар және олардың қасиеттері;
5. Тұздар және олардың жалпы қасиеттері.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың сабаққа қатысуы мен оқу құралдарының әзірлігін тексеріп, назарын сабққа шоғырландырамын.
ІІ. Сайыс сабақ Оқушыларды 3 топқа бөлеміз. І- топ «Молекула»
ІІ – топ «Электрон» ІІІ – топ «Атом»
Сен білесің бе?
Кім жылдам?
Біліміңді сынап көр.
Ойлан тап
Ақтық сайыс
Ақпарттық бөлім.
І – кезең «Сен білесің бе?»
1. Оксидтер дегеніміз не?
2. Негіздер дегеніміз не?
3. Тұздар дегеніміз не және қандай түрге жіктеледі?
4. Қышқылдар дегеніміз не?
5.Негіздік оксидтер дегеніміз не?
6.Қышқылдық оксидтер дегеніміз не?
7.Екідайлы оксидтер дегеніміз не?
8.Қышқылдар қандай түрге жіктеледі?
9. Негіздік оксидтер сумен әрекеттесіп не түзеді?
10. Негіздік және қышқылдық оксидтер өзара әрекеттескенде не түзеді?
11.Бейтараптану реакциясы дегеніміз не?
12. Индикатор дегеніміз не?
ІІ – кезең «Кім жылдам?»
V – кезең «Ақтық сайыс»
V. Сабақты қорытындылау.
VІ. Үйге тапсырма
§44 – 49 қайталау.
VІІ. Бағалау