Күні
Сыныбы
Тақырыбы
Бейметалдардың периодтық кестедегі орны және қасиеттері.
Мақсаты
Оқушыларға бейметалдар ұғымын түсіндіре отырып, олардың периодтық кестедегі орны, физикалық және химиялық қасиеттері жайлы мәліметтерді меңгерту.
Жалпы мақсат
Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда машықтандыру және тақырып ұғымын, түрлерін ажыратуға дағдыландыру.
Күтілетін нәтиже
Тақырыптың мағанасын түсінеді, шығармашылық тапсырмалар арқылы өз бетімен жұмыс істеп үйренеді.
7 модульдің қолданылуы
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
Миға шабуыл, «Құлпынай себет»ойыны, топтық жұмыс, «Кезбе тілші» ойыны
Қолданылатын ресурстар
Флипчарт, маркерлер, семантикалық карта, тақта, видеороликтер, стикерлер, ноутбук.
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын. Керекті құрал жабдықтарын әзірлетемін.Оқушыларды «Адасқан әріптер» тренингі арқылы топқа бөлемін. Бағалау шкаласын түсіндіріп өтемін. /3 мин/
Сабаққа керекті құралдарын әзірлеп, дайындайды.Стикерде жазылған әріптер арқылы сөз құрастырып, 3 топқа бөлінеді. Құрастырылған сөз топтың атауы болып табылады (фосфор, күкірт, оттек)
Сабақ кезеңдері
Тапсырма
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Білім
Қызығушылық
тарын ояту
«Миға шабуыл» әдісі бойынша үлестірме материалдарын пайдаланамыз
/6 мин/
Үйге берілген тапсырманы әр топқа үлестірме материалдарында жазылған сұрақтар арқылы жауап алу
Оқушылардың мақсаты берілген семантикалық картадағы сұраққа өз ойларын толтыру арқылы жеткізу
Түсіну
«Қысқа-нұсқа» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашу /10 мин/
Слайдта көрсетілген материалдарға қарай отырып жаңа тақырыпты анықтау. Жаңа тақырыпты оқушыларға қысқаша түсіндіріп, тақырыпқа байланысты видеоролик көрсету.
Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту
Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді.
Қолдану
Жаңа тақырыпқа байланысты «Құлпынай себеті» әдісін пайдалану арқылы тапсырмалар беру /10 мин/
Жаңа сабақты ашу мақсатында «Құлпынай себеті» ойынын қолдану. Бұл ойында алдарында құлпынай салынған екі себет берілген. Біріншісінде тақырыпқасәйкес жәнетақырыпқа сәйке емес сөздер жазылған. Оқушылар тақырыпқа сәйкес сөздерді тауып екінші себетке салады. Топпен ақылдасып тақырыпты аша біледі
Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту
Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және өз пікірлерін ортаға салады, бір-біріне түсіндіреді.
Талдау
Топтық жұмыс
/5 мин/
Топтарға жаңа тақырыпқа байланысты есептер беру
Әр топ тапсырманы көрсетілген уақытта орындау қажет
Жинақтау
Жаңа сабақты түсінуде «Кезбе тілші» әдісін пайдалану
/8 мин/
Бұл әдісті пайдалану кезінде сыни ойлатуға жол бере отырып, бірнеше үнсіз отыратын оқушылар кезбе тілші болып өткен тақырып бойынша топтарға сұрақ қойып диалогтық қарым-қатынасқа түседі.
Топта өздеріне берілген сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа сабақты қаншалықты меңгергендігін көрсетеді. Бұл әдіс жаңа сабақты түсіну үшін өте тиімді әдіс.
Бағалау
/2 мин/
Ең көп жетон жинаған оқушылар бағалау. Жеңімпаз топты анықтау
Топбасшы өз тобындағы жетондарды санап санын айтады.
Рефлексия
Стикерлерді толтыру
/1 мин/
Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну
Ұсынылған стикерді толтыру
Үйге тапсырма
& 19 оқу