kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Баяндама: «Химия сабақтарында студенттердің қызығушылықтарын вертуальді зертханалық – сарамандық жұмыстарды қолдану арқылы дамыту»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мақсаты: Химия сабақтарында студенттердің қызығушылықтарын вертуальді зертханалық – сарамандық жұмыстарды қолдану арқылы дамыта отырып, танымдық қызығушылық  аспектілерін қалыптастыру.

Жалпы жаратылыстану ғылымдарындағы зерттеулер құбылыстар арасындағы байланыстарды көруге мүмкіндік береді және одан әрі зерттеу үшін жаңа мүмкіндіктер ашады. Зерттеулер арқылы оқушылар химия пәнінің ғана емес физика, биология және басқа ғылымдардың заңдылықтарын терең түсінеді. Сондықтан жаратылыстану ғылымдарындағы зерттеулер білім беруде маңызды. Химия мектеп бағдарламасындағы жаратылыстану ғылымдарының негізгі пәні. Оқушыларға химияны оқытуда химиялық эксперимент әдісі маңызды рөл атқарады. Эксперименттік әдіс оқушыларға тек теориялық білім алып қана қоймай, оны практикада, яғни іс жүзінде қолдануды түсінуге мүмкіндік береді.

Жаңа білім оқушылар алдында тұрған міндеттерді жақсы түсініп, алдағы жұмысқа қызығушылық танытқанда жақсы қабылданады. Мақсаттар мен міндеттерді белгілеу әрқашан оқушылардың дербестігін көрсету қажеттілігін, олардың өзін-өзі бекітуге ұмтылысын, жаңа білімге құштарлығын ескереді. Сабақта мұндай қажеттіліктерді қанағаттандыруға жағдай жасалса, оқушылар қызығушылықпен жұмысқа тартылады.

Танымдық қызығушылық әдістемесінің аспектілері үш тармақты қамтиды:

1. Оқушыларды сабақтың мақсаты мен міндеттеріне қатыстыру;

2. Қайталанатын және жаңадан өткен материалдың мазмұнына қызығушылықты ояту;

3.Оқушыларды олар үшін қызықты жұмыс формасына қосу.

Саналы жұмыс оқушылардың алдында логикалық негізделетін оқу тапсырмаларын түсініп, қабылдауынан басталады. Бұл үшін бірқатар әдістер қолданылады. Көбінесе бұл жағдай бұрын үйренгенді қайталау арқылы жасалады. Содан кейін оқушылардың өздері алдағы жұмыстың мақсатын құрайды.  Оқытудың белсенді әдістерін  оқушыларының танымдық белсенділігінің деңгейін барынша арттыратын, оларды ынталы оқуға ынталандыратын әдістер деп атаған жөн. Педагогикалық тәжірибеде және әдістемелік әдебиеттерде білімнің қайнар көзіне қарай оқыту әдістерін ауызша (әңгіме, лекция, әңгімелесу, оқу), көрнекі (табиғи, экрандық және басқа көрнекі құралдарды, тәжірибелерді көрсету) және практикалық деп бөлу дәстүрлі түрде қалыптасқан. (зертханалық және практикалық жұмыс).

Зерттеу сабақтары оқушының зерттеу пәні ғылымда бұрыннан ашылған нәрсені «қайта ашу» болып табылады, сонымен бірге оқушы үшін зерттеу тапсырмасын орындау әлі белгісіз білім болып табылады.

Сабақ барысында оқушылардың өздері фактілерді жинақтайды, гипотезаны алға тартады, эксперимент жасайды, теория жасайды. Мұндай сипаттағы тапсырмалар оқушылардың қызығушылығын арттырады, бұл білімді терең және тұрақты түрде меңгеруге әкеледі. Сабақтағы жұмыс нәтижесі мұғалімнің проблемалық сұрағына жауап ретінде мектеп оқушыларының өз бетінше алған қорытындылары болып табылады. Мысалы, электролиттік диссоциация теориясына сүйене отырып, ион алмасу реакцияларының мәнін, механизмін және себебін ашу. Химия пәнінің құрамдас бөлігі зертханалық жұмыстарды орындау болып табылады. Жұмыс тәртібін және қажетті құрал-жабдықтарды ұсыну. Егер оқушыға жұмысты орындау қиын болса, онда ол оқулықты пайдалана алады. Бұл өз бетінше ойлауға, сабақты «міндет» ретінде емес, зерттеу әдісі ретінде қарастыруға үйретеді.

Негізгі контурлар. Тірек конспектілер оқушыға химиялық құбылысты немесе заңды зерттеу жоспарын құруға, сонымен қатар қажет болған жағдайда келесі сабақтарда өтілген материалды тез аяқтап, қайталауға мүмкіндік береді. Мысалы, «Химиялық реакциялардың жылдамдығы» тақырыбы бойынша конспектіні 9 және 11 сыныптарда қолдануға болады

Дәріс оқу үрдісінің тиімді буыны ретінде басқа сабақтармен, ең алдымен семинар сабақтарымен тығыз байланысты, онда оқушылар өздік жұмыс процесінде білімдерін кеңейтіп, тереңдетеді. Дәрістің бастапқы кезеңінде оқушыларға берілген ақпаратты тыңдау және қабылдау, талдау, қорытындылау, дәріс барысында негізгі және маңызды сәттерді бөліп көрсету, оларды қысқаша тұжырымдау және жазу, конспект жасау; бұл дағдылар олардың кейінгі өмірінде қажет болатынын түсіндіреді.

Дәрістерді қабылдауға дайындығы жоғары сыныптарда оқушыларды сабақтың басында лекция жоспарын құруға, ал сабақтың соңында тапсырманы тексеруге шақыруға болады. Материалды баяндау кезінде сөйлеуімнің қарқынын, ырғағын сақтау керек, егер мен әр сөзді баяу, екпін түсіріп, ерекшелеп сөйлейтін болсам, онда бұл негізгі ой болатынын оқушыларға алдын ала түсіндіру керек, тағы басқа оны жазу керек.

Әдетте, лекция барысында проблемалық жағдайлар жасалады. Оқушыларға қойылатын проблемалық сұрақ - бұл алдыңғы ақпаратты шығармашылықпен қолдануды және кейінгі ақпаратты игеруді ұйымдастыруға, маңызды қорытындыларды дұрыс шығаруға, қажетті білім, білік, дағдыларды бекітуге болатын әдістеме.

Химиялық вертуальді демонстрациялық тәжірибе маңызды рөл атқарады. Бұл химиядан саналы базалық білімге қол жеткізудің қажетті шарты ғана емес, сонымен қатар химиялық өндіріс технологиясын түсінуді жеңілдетеді, бақылауды дамытуға, байқалатын құбылыстарды түсіндіруге, ол үшін теориялық білімді пайдалана білуге, себебін анықтауға көмектеседі. Семинарларда, химиялық шеберханаларда демонстрациялық экспериментпен бірдей мақсаттарға ие тәуелсіз оқу эксперименті кеңінен қолданылады. Ол оқушылардың практикалық дағдылары мен оқу уақытын ұтымды пайдалану дағдыларын қалыптастырады; дербестікті дамытады, ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізуге мүмкіндік береді. Оқыту үдерісін белсендіру оқушылардың қызығушылықтарының ерекшеліктеріне және нақты оқу міндеттеріне сәйкес ұйымдастырылған өзіндік жұмыстарын пайдалану арқылы жүзеге асырылады. Өзіндік жұмыстың тиімділігі оқушылардың оқу процесінде оларға жеке және сараланған көзқараспен анықталады. Танымдық іс-әрекетті белсендірудің осы түрлерінің барлығы білім мен дағдыны қалыптастыруға және бекітуге бағытталған. Үй тапсырмасына теориялық зерттеу элементтерін оқушыларға беру алған білімдерін бекітуге және оқушылардың ақпаратты өз бетінше талдау және іздеу қабілетін дамытуға көмектеседі. Жұмыс жүйесінің барлық осы құрамдас бөліктері бірігіп оқушылардың зерттеушілік көзқарасын қалыптастыруға және зерттеу тапсырмаларын сәтті орындауға қажетті дағдыларды дамытуға ықпал етеді. Қорыта айтқанда, оқушылардың іскерліктері мен дағдыларын қалыптастыру жай ғана көп жаттығуларды орындауға байланысты емес, оқушы үшін мағыналы белсенді және мақсатты әрекеттерді ұйымдастыруға байланысты. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу нәтижесінде оқушылар әлемді танудың әмбебап әдісі ретінде зерттеу дағдыларын меңгереді, аналитикалық ойлау қабілеттерін дамытады және жеке позициясын белсендіреді. Дұрыс ұйымдастырылған оқу-тәрбие процесінің маңызды нәтижелерінің бірі – оқушылардың зерттеушілік және шығармашылық белсенділік қабілетін дамыту. Ол үшін оқушылар жоғарыда айтылып өткен дағдыларды меңгеруі керек.

Пайдаланылған әдебиеттер:

  1. Алексеев, М. Ю. Применение новых технологий в образовании / М. Ю. Алексеев, С. И. Золотова. Троицк, 2005. — 62 с.
  2. Сәдуақасқызы, К. (2016). «Химияны оқыту әдістемесі» оқу құралы // Қызылорда: Полиграфия БҮ, – 281 б. Габриелян, О.С. (2016). «Химия для профессий и специальностей технического профиля»

Оқытушы:                      Саменова А.Н.

Жаратылыстану-математика пәндер циклдық комиссиясының

отырысында қарастырылды

Төрайымы______    А.Т.Ахметова

Хаттама № ____

«__»____________2026жыл.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Баяндама: «Химия сабақтарында студенттердің қызығушылықтарын вертуальді зертханалық – сарамандық жұмыстарды қолдану арқылы дамыту»»

Абай облысы білім басқармасының

«Рымбек Байсейітов атындағы қаржы-экономикалық жоғары колледжі» КМҚК













Циклдық комиссия отырысында оқылған баяндама




Тақырыбы: «Химия сабақтарында студенттердің қызығушылықтарын вертуальді зертханалық – сарамандық жұмыстарды қолдану арқылы дамыту»



















Дайындаған: химия пән

оқытушысы Саменова А.Н.











2025 – 2026 оқу жылы

Тақырыбы: «Химия сабақтарында студенттердің қызығушылықтарын вертуальді зертханалық – сарамандық жұмыстарды қолдану арқылы дамыту»

Мақсаты: Химия сабақтарында студенттердің қызығушылықтарын вертуальді зертханалық – сарамандық жұмыстарды қолдану арқылы дамыта отырып, танымдық қызығушылық аспектілерін қалыптастыру.

Жалпы жаратылыстану ғылымдарындағы зерттеулер құбылыстар арасындағы байланыстарды көруге мүмкіндік береді және одан әрі зерттеу үшін жаңа мүмкіндіктер ашады. Зерттеулер арқылы оқушылар химия пәнінің ғана емес физика, биология және басқа ғылымдардың заңдылықтарын терең түсінеді. Сондықтан жаратылыстану ғылымдарындағы зерттеулер білім беруде маңызды. Химия мектеп бағдарламасындағы жаратылыстану ғылымдарының негізгі пәні. Оқушыларға химияны оқытуда химиялық эксперимент әдісі маңызды рөл атқарады. Эксперименттік әдіс оқушыларға тек теориялық білім алып қана қоймай, оны практикада, яғни іс жүзінде қолдануды түсінуге мүмкіндік береді.

Жаңа білім оқушылар алдында тұрған міндеттерді жақсы түсініп, алдағы жұмысқа қызығушылық танытқанда жақсы қабылданады. Мақсаттар мен міндеттерді белгілеу әрқашан оқушылардың дербестігін көрсету қажеттілігін, олардың өзін-өзі бекітуге ұмтылысын, жаңа білімге құштарлығын ескереді. Сабақта мұндай қажеттіліктерді қанағаттандыруға жағдай жасалса, оқушылар қызығушылықпен жұмысқа тартылады.

Танымдық қызығушылық әдістемесінің аспектілері үш тармақты қамтиды:

1. Оқушыларды сабақтың мақсаты мен міндеттеріне қатыстыру;

2. Қайталанатын және жаңадан өткен материалдың мазмұнына қызығушылықты ояту;

3.Оқушыларды олар үшін қызықты жұмыс формасына қосу.

Саналы жұмыс оқушылардың алдында логикалық негізделетін оқу тапсырмаларын түсініп, қабылдауынан басталады. Бұл үшін бірқатар әдістер қолданылады. Көбінесе бұл жағдай бұрын үйренгенді қайталау арқылы жасалады. Содан кейін оқушылардың өздері алдағы жұмыстың мақсатын құрайды. Оқытудың белсенді әдістерін оқушыларының танымдық белсенділігінің деңгейін барынша арттыратын, оларды ынталы оқуға ынталандыратын әдістер деп атаған жөн. Педагогикалық тәжірибеде және әдістемелік әдебиеттерде білімнің қайнар көзіне қарай оқыту әдістерін ауызша (әңгіме, лекция, әңгімелесу, оқу), көрнекі (табиғи, экрандық және басқа көрнекі құралдарды, тәжірибелерді көрсету) және практикалық деп бөлу дәстүрлі түрде қалыптасқан. (зертханалық және практикалық жұмыс).

Зерттеу сабақтары оқушының зерттеу пәні ғылымда бұрыннан ашылған нәрсені «қайта ашу» болып табылады, сонымен бірге оқушы үшін зерттеу тапсырмасын орындау әлі белгісіз білім болып табылады .

Сабақ барысында оқушылардың өздері фактілерді жинақтайды, гипотезаны алға тартады, эксперимент жасайды, теория жасайды. Мұндай сипаттағы тапсырмалар оқушылардың қызығушылығын арттырады, бұл білімді терең және тұрақты түрде меңгеруге әкеледі. Сабақтағы жұмыс нәтижесі мұғалімнің проблемалық сұрағына жауап ретінде мектеп оқушыларының өз бетінше алған қорытындылары болып табылады. Мысалы, электролиттік диссоциация теориясына сүйене отырып, ион алмасу реакцияларының мәнін, механизмін және себебін ашу. Химия пәнінің құрамдас бөлігі зертханалық жұмыстарды орындау болып табылады. Жұмыс тәртібін және қажетті құрал-жабдықтарды ұсыну. Егер оқушыға жұмысты орындау қиын болса, онда ол оқулықты пайдалана алады. Бұл өз бетінше ойлауға, сабақты «міндет» ретінде емес, зерттеу әдісі ретінде қарастыруға үйретеді.

Негізгі контурлар. Тірек конспектілер оқушыға химиялық құбылысты немесе заңды зерттеу жоспарын құруға, сонымен қатар қажет болған жағдайда келесі сабақтарда өтілген материалды тез аяқтап, қайталауға мүмкіндік береді. Мысалы, «Химиялық реакциялардың жылдамдығы» тақырыбы бойынша конспектіні 9 және 11 сыныптарда қолдануға болады

Дәріс оқу үрдісінің тиімді буыны ретінде басқа сабақтармен, ең алдымен семинар сабақтарымен тығыз байланысты, онда оқушылар өздік жұмыс процесінде білімдерін кеңейтіп, тереңдетеді. Дәрістің бастапқы кезеңінде оқушыларға берілген ақпаратты тыңдау және қабылдау, талдау, қорытындылау, дәріс барысында негізгі және маңызды сәттерді бөліп көрсету, оларды қысқаша тұжырымдау және жазу, конспект жасау; бұл дағдылар олардың кейінгі өмірінде қажет болатынын түсіндіреді.

Дәрістерді қабылдауға дайындығы жоғары сыныптарда оқушыларды сабақтың басында лекция жоспарын құруға, ал сабақтың соңында тапсырманы тексеруге шақыруға болады. Материалды баяндау кезінде сөйлеуімнің қарқынын, ырғағын сақтау керек, егер мен әр сөзді баяу, екпін түсіріп, ерекшелеп сөйлейтін болсам, онда бұл негізгі ой болатынын оқушыларға алдын ала түсіндіру керек, тағы басқа оны жазу керек.

Әдетте, лекция барысында проблемалық жағдайлар жасалады. Оқушыларға қойылатын проблемалық сұрақ - бұл алдыңғы ақпаратты шығармашылықпен қолдануды және кейінгі ақпаратты игеруді ұйымдастыруға, маңызды қорытындыларды дұрыс шығаруға, қажетті білім, білік, дағдыларды бекітуге болатын әдістеме.

Химиялық вертуальді демонстрациялық тәжірибе маңызды рөл атқарады. Бұл химиядан саналы базалық білімге қол жеткізудің қажетті шарты ғана емес, сонымен қатар химиялық өндіріс технологиясын түсінуді жеңілдетеді, бақылауды дамытуға, байқалатын құбылыстарды түсіндіруге, ол үшін теориялық білімді пайдалана білуге, себебін анықтауға көмектеседі. Семинарларда, химиялық шеберханаларда демонстрациялық экспериментпен бірдей мақсаттарға ие тәуелсіз оқу эксперименті кеңінен қолданылады. Ол оқушылардың практикалық дағдылары мен оқу уақытын ұтымды пайдалану дағдыларын қалыптастырады; дербестікті дамытады, ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізуге мүмкіндік береді. Оқыту үдерісін белсендіру оқушылардың қызығушылықтарының ерекшеліктеріне және нақты оқу міндеттеріне сәйкес ұйымдастырылған өзіндік жұмыстарын пайдалану арқылы жүзеге асырылады. Өзіндік жұмыстың тиімділігі оқушылардың оқу процесінде оларға жеке және сараланған көзқараспен анықталады. Танымдық іс-әрекетті белсендірудің осы түрлерінің барлығы білім мен дағдыны қалыптастыруға және бекітуге бағытталған. Үй тапсырмасына теориялық зерттеу элементтерін оқушыларға беру алған білімдерін бекітуге және оқушылардың ақпаратты өз бетінше талдау және іздеу қабілетін дамытуға көмектеседі. Жұмыс жүйесінің барлық осы құрамдас бөліктері бірігіп оқушылардың зерттеушілік көзқарасын қалыптастыруға және зерттеу тапсырмаларын сәтті орындауға қажетті дағдыларды дамытуға ықпал етеді. Қорыта айтқанда, оқушылардың іскерліктері мен дағдыларын қалыптастыру жай ғана көп жаттығуларды орындауға байланысты емес, оқушы үшін мағыналы белсенді және мақсатты әрекеттерді ұйымдастыруға байланысты. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу нәтижесінде оқушылар әлемді танудың әмбебап әдісі ретінде зерттеу дағдыларын меңгереді, аналитикалық ойлау қабілеттерін дамытады және жеке позициясын белсендіреді. Дұрыс ұйымдастырылған оқу-тәрбие процесінің маңызды нәтижелерінің бірі – оқушылардың зерттеушілік және шығармашылық белсенділік қабілетін дамыту. Ол үшін оқушылар жоғарыда айтылып өткен дағдыларды меңгеруі керек.

Пайдаланылған әдебиеттер:

  1. Алексеев, М. Ю. Применение новых технологий в образовании / М. Ю. Алексеев, С. И. Золотова. Троицк, 2005. — 62 с.

  2. Сәдуақасқызы, К. (2016). «Химияны оқыту әдістемесі» оқу құралы // Қызылорда: Полиграфия БҮ, – 281 б. Габриелян, О.С. (2016). «Химия для профессий и специальностей технического профиля»


Оқытушы: Саменова А.Н.

Жаратылыстану-математика пәндер циклдық комиссиясының

отырысында қарастырылды

Төрайымы______ А.Т.Ахметова

Хаттама № ____

«__»____________2026жыл.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 11 класс.
Урок соответствует ФГОС

Автор: Саменова Айнагул Нуртаевна

Дата: 14.06.2026

Номер свидетельства: 687704


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей


ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства