kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Атом мен молек

Нажмите, чтобы узнать подробности

Барлығы: атомдар мен молекулалар не екенін білу және ажырата  алу

Көпшілігі:атомдар мен молекулаларды салыстырып,түсіндіру молекулалы және беймолекулалы құрылысты заттарды түсіндіре білу; атомның құрамы мен құрылысын сипаттай алу

Кейбір оқушылар:судың ыдырау реакциясының сызбанұсқасын келтіре отырып, жай және күрделі заттарды ажырата білу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Атом мен молек»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3А Химиялық реакциялар


Күні:


Сабақ тақырыбы: Атомдар мен молекулалар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.2.1 -атомдар мен молекулалардың айырмашылығын білу

Сабақ мақсаттары

Барлығы: атомдар мен молекулалар не екенін білу және ажырата алу

Көпшілігі:атомдар мен молекулаларды салыстырып,түсіндіру молекулалы және беймолекулалы құрылысты заттарды түсіндіре білу; атомның құрамы мен құрылысын сипаттай алу

Кейбір оқушылар:судың ыдырау реакциясының сызбанұсқасын келтіре отырып, жай және күрделі заттарды ажырата білу.

Бағалау критерийлері

-

-атомдар мен молекулалардың құрылысын біледі;

-атомдар мен молекулалардың құрылысын, ерекшелігін сипаттай алады;

-заттардың құрамын атом және құрылысы тұрғысынан түсіндіре алады

-жай және күрделі заттарды біледі.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

-атомдар мен молекулаларды жіктеп салыстыру, ұқсастығы мен ерекшелігін себебін түсіндіру.

Пәнге қатысты лексика және терминология

Атомдар, молекулалар, протон, нейтрон, ядро, ядро заряды

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Атом ең кіші бөлшек, себебі…

Молекулалар қозғалады, себебі...

Ядро, протон, нейтрон-бұл ....

Құндылықтарды

дарыту

топта жұмыс істеу арқылы ынтымақтастыққа тәрбиелеу, уақытты тиімді пайдалануға баулу.

Пәнаралық байланыстар

Жаратылыстану

Бастапқы білім

5.3.1.1. –газ және сұйық заттардың таралуы

6.3.1.1. - атомдар мен молекулаларды ажырату, жай және күрделі заттар.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

уақыт



Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Сабақтың басы


















Білімді негіздеу

(4 мин)

Топқа бөлу: «Миға шабуыл»

Жаратылыстану пәніне химия, биология, физика, пәндері кіретіндіктен бүгінгі топтар осылай аталады. «Химия», «Биология», «Физика».

Блиц- турнир

1.Заттар мен олардың өзгерістері туралы ғылым?

2.Белгілі бір атом түрі ?

3,Алғашқы әрпі латын тілінен басталатын. химиялық элементтің шарттық белгіленуі?

4. Бірдей атомдардан тұратын заттар ?

5. Әр түрлі атомдардан тұратын заттар?

Жеке жұмыс


Тақырыпқа шығу (2 мин




Оқушыларға карточкаларда дене және заттар деген ұғыммен тапсырмалар беріледі.Оқушыларға жуан және жіңішке сұрақтар:

Заттар қандай болады?

Таза заттар қандай түрге бөлінеді?

Атомның белгілі түрі қалай аталады?

Атомды немесе молекуланы қалай жазуға болады?

Топпен жұмыс




Мақсат қою

1мин

- Сабаққа мақсат қояйық (оқушылар өз мақсаттарын қояды, ортаға салады.)

Мұғалім өз мақсатын интербелсенді тақтада көрсетеді.(АКТ)

Сабақтың ортасы





























































10 мин





Берілген тақырыптар бойынша топтар негізгі білімді кітаптан алып, постерге салады, оны қорғайды. Оқу материалы дайын күйінде беріледі, мәтінді оқып отырып оның бір жақ шетіне немесе кесте түрінде жазылады:
«V» - білемін «+» мен үшін жаңа «-» басқаша ойлаймын «?» - түсінбедім, тереңірек білгім келеді

І-топ: Атомдар мен молекулалар туралы түсінік береді.

ІІ-топ: Атом-молекулалық ілімнің негізгі қағидалары түсіндіреді.

ІІІ-топ: Атом мен молекуланың ұқсастығы мен айырмашылығына талдайды.

Дескрипторлар

-атом мен молекулалар туралы анықтама береді;

-атом және молекулалар қасиеттерін сипаттайды

-Атомдар мен молекулалар іліміне үлес қосқан ғалымдарды және олардың зерттеген еңбектерінің түйінін талдайды және бір-бірімен салыстыра алады.

Бірін бірі бағалау,барлығы -3 ұпай



Өздік жұмыс

25 мин


















































Барлық оқушылар тапсырмалар.Білу және түсіну .

1-тапсырма.Төменде берілген сөйлемді аяқтаңыз.

Атом дегеніміз______________________________________________________________

Молекула дегеніміз______________________________________________________________

Дескрипторлар

− атом ұғымына анықтама береді;

− молекула ұғымына анықтама береді.

Барлығы – 2 ұпай.

2-тапсырма.Атом мен молекуланың айырмашылығын айтып, кестені толтырыңыз.


атом

молекула

құрамы



Электр зарядының болуы



Жеке бола алауы



Ары қарай бөлінуі



Дескрипторлар

− кестеге атомның қасиеттерін көрсетеді;

− кестеге молекуланың қасиеттерін көрсетеді.

Барлығы – 8 ұпай.

Көпшілік оқушыларға тапсырмалар –Қолданады.

1- тапсырма

Атом мен молекуланың өзара ұқсастығы мен айырмашылығы неде ?

Жауаптарыңды Венн диаграммасына салып дайындаймыз, түсіндіреміз.:




Молекула Ұқсастық Атом





Дескрипторлар:

- атом заттың ең кіші бөлшегі екенін ескереді

- кейбір заттар молекулалардантұрады;

- атом мен молекулалардың ұқсастығы заттың бір бөлшегі ретінде.

Барлығы – 3 ұпай.

2. – тапсырма.

Атом» және «молекула» сөздерін қажетті септікте пайдаланып, төмендегі сөйлемді аяқтаңдар:

а)Су ..... құрамына оттек және сутек .... кіреді;

ә)Ауаның құрамында азот және оттек .... бар;

б)Адам мен жануарлар тыныс алғанда оттек .... пайдаланады

Дескриптор:

Атом, молекула сөздерін берілген сөйлемдерде дұрыс жазады.

Барлығы – 3 ұпай.

Кейбір оқушыларға тапсырмалар. Анализ-Синтез.

  1. Тапсырма.Атомдар мен молекулалар негізінде судың ыдырау процесі неге негізделгенін түсіндір:

Дескрипторы:

-оқушылар судың молекулалық құрылысын құрастырады;

-су ыдырағанда молекулаларда не болғанын, аралық және соңғы кезеңдерде қандай заттар түзіледі;

-судығ ыдырау процесі неге негізделгенін қорытындыла.

Барлығы – 3 ұпай.

3. «Fish bone» әдісі арқылы металл мен бейметалл қасиеттерін, атом арқылы олардың айырмашылығын зерттеу.

Дескриптор:

Заттарды жай және күрделіге жетіп, кестені толтырады.

Барлығы – 3 ұпай.

Карточкамен тапсырма (қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы- химия- 7 сынып)

Жеке жұмыс, смайликтер арқылы бағалау

Барлығы: 22 ұпай























































Сабақтың соңы

Рефлексия

2мин


Смайликтер

Д/З

1мин


Атом және молекула тақырыбына сөз жұмбақ құрастыру

Интербелсенді тақтада көрсетілген.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Көпшілік оқушылар атом, молекула, ядро, протон, нейтрон электрон ұғымдарын түсініп, өзара байланыстырады.

Кейбір оқушылар кейбір атомдар молекулалар және беймолекулалы құбылыстан тұратынын біліп, атомның құрамы мен құрылысын сипаттайды;

Атомдар мен молекулалар іліміне үлес қосқан ғалымдарды және олардың зерттеген еңбектерінің түйінін салыстырып, өзі үшін құнды ойды дәлелдей алады.

Оқушылардың бірін-бірі бағалау парағы

Оқушылардың аты-жөні

1

2

3

барлыгы

















Бағалау критерилері

Топпен жұмыс -3 ұпай

Барлық оқушылар тапсырмалар.Білу және түсіну .– 10 ұпай

Көпшілік оқушыларға тапсырмалар –Қолданады- 6 ұпай

Кейбір оқушыларға тапсырмалар. Анализ-Синтез-7 ұпай

Дескрипторлар


«25-22»

«21-18»

«17-14»

«13-10»

88-100%

72-84%

68-56%

40-52%


25-22б-Өте жақсы! Жарайсын!

21-18б - «Жақсы! Одан да жақсы дайындаласын!

17-14б- «Нашар! Келесіде мұқият бол!»

13-10б- «Өте нашар! Сен тырысқан жоқсын!»


Денсаулық сақтау мақсатымен көзге арналған жаттығуларды жасап отыру

Қауіпсіздік техника ережелерін міндетті түрде орындау

Сергіту сәттерімен белсенді іс-әрекет түрлерін кезектестіріп жоспарлау көзделуде.

Сабақ бойынша

рефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттары дұрысқойылған

ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




























Инсерт Бұл тәсіл бойынша оқу материалы дайын күйінде беріледі, мәтінді оқып отырып оның бір жақ шетіне немесе кесте түрінде жазылады:
«V» - білемін «+» мен үшін жаңа «-» басқаша ойлаймын «?» - түсінбедім, тереңірек білгім келеді


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Атом мен молек

Автор: Маненова Бибигуль Куандыковна

Дата: 09.10.2017

Номер свидетельства: 431564


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства