Просмотр содержимого документа
«Берілген массалы? ?лесі бойынша ?ант, т?з ерітіндісін дайындау»
№5 Михаил Ломоносов атындағы орта мектеп
Сабақтың мақсаты: Химия кабинетіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтай отырып, лабораториялық құрылғыларды пайдалану арқылы берілген массалық үлесі бойынша тұз ,
қант ерітіндісін дайындай білуге үйрету, ұқыптылыққа баулу.
Сабақтың типі: Білім мен әрекет тәсілдерін кешенді қолдану сабағы
Сабақтың түрі: Практикалық жұмыс
Сабақтың түрі: Практикалық жұмыс
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, лабораториялық құрылғылар, су, қант, тұз, бағалау парағы,ерігіштік кестесі, АКТ, маркер.
Сабақтың әдісі:бағдаршам, ыстық орындық, сұрақ-жауап, семантикалық карта.
Химия кабинетіндегі қауіпсіздік техникасының ережесін біледі,
Лабораториялық құралдарды ажырата алады,
Лабораториялық құралдарды қайда,қалай қолдану керектігін біледі,
Есептерді шығарудың түрлі тәсілдерін меңгереді,
Су , тұз , канттың қажетті мөлшерін есептей алады,
Пәнге деген қызығушылығы артады.
Сабақтың барысы: I-Ұйымдастыру кезеңі
-Оқушылармен сәлемдесу
-Психологиялық ахуал туғызу.
«Жүректен - жүрекке».Оқушылар өздерінің
аттарына байланысты жүректен шыққан
жылы сөздерін айтады;
-1,2,3 сандарын айту арқылы 3- топқа бөлінеді.
Топ басшысын сайлайды.
Бағалау парағы таратылады.
ІІ. Қызығушылықты ояту . « Жасырын сөз » Ыстық орындық әдісі
ІІ. Қызығушылықты ояту . « Жасырын сөз » Ыстық орындық әдісі
Жаңа сабақ:
Тақырыбы :
“ Берілген массалық үлесі бойынша қант, тұз ерітіндісін дайындау ”
III . Мағынаны тану.
Сабақ соңындағы рефлексия:
“Мадақтау сэндвичі”әдісі
1 бөлік – позитивті комментарий,не ұнады;
2 бөлік – сындарлы сын,не нәрсені жақсарту керек;
3 бөлік – келешекке арналған комментарий:келесі жолы...
III . Мағынаны тану.
1. Қауіпсіздік ережесі – сақ бол!
Қауіпсіздік техникасы
1. Химиялық заттар арнайы шкафта сақталуы тиіс
Қауіпсіздік техникасы
2. Сұйықтықтарды дұрыс араластыра біл.
Қауіпсіздік техникасы
6. Сұйықтың немесе газдың иісін анықтау үшін қолмен ыдыс бетін өз жағына қарай жаймен желпу қажет
2. Практикалық жұмыс.
а) 3-топқа 3-түрлі есеп беріледі.
2. Практикалық жұмыс.
а) 3-топқа 3-түрлі есеп беріледі.
1-топ. Есеп . 20%-дық 300 грамм қант ерітіндісін дайындау үшін қанша грамм қант, қанша грамм
су қажет?
2-топ. Есеп. Дәріханада 200 грамм 9%-дық ерітінді дайындау үшін ас тұзының және дистилденген судың қандай массасы қажет?. Бұл ерітінді « физиологиялық ерітінді » деп аталады және ол медицинада қолданылады.
3-топ. Жарақатты зарарсыздандыру үшін йодтың спирттегі 10%-дық ерітіндісі қолданылады.
200 грамм йод ерітіндісін дайындау үшін қанша грамм йод, қанша грамм спирт қажет?.
б) Практикалық жұмыс қорытындысын кестеге жазады.
есептер шығару
тәжірибе
қорытынды
в). Тәжірибе жүзінде көрсету. Оқушылар практикалық жұмысты орындайды .
в). Тәжірибе жүзінде көрсету. Оқушылар практикалық жұмысты орындайды .
Сергіту сәті: Қызықты тәжірибе . « Жанбайтын орамал »
IV. Сабақты қорытындылау. Ой толғаныс.
Семантикалық картаны толтыру.(жеке жұмыс)
Заттың атауы
Формуласы
Су
Н 2 О
Салыстырмалы молекулалық формуласы
Ас тұзы
Құрамындағы әрбір элементтердің массалық үлесі
NaCl
қант
С 12 Н 22 О 11
Mr 18
Н-11%, О -89%
Mr 58,5
Na -39%, Cl – 61%
Mr 342
C – 42%,H – 6%,O –52%
2.Шығармашылық жұмыс.Постер жасау.
Су және сулы ерітінділердің қолданылуы.
I- топ.ТұрмыстаII-топ.Химия өнеркәсібінде
III-топ.Ауыл шаруашылығында қолданылуы.
3. Сіз білесіз бе?
Ag - күміс, Ай, дүйсенбі
Fe - темір, Марс, сейсенбі
Hg - сынап, Меркурий, сәрсенбі
Sn - қалайы, Юпитер, бейсенбі
Cu - мыс, Шолпан, жұма
Pb - қорғасын, Сатурн, сенбі
Au - алтын, Күн, Жексенбі
Сабақ соңындағы рефлексия:
“Мадақтау сэндвичі”әдісі
1 бөлік – позитивті комментарий,не ұнады;
2 бөлік – сындарлы сын,не нәрсені жақсарту керек;
3 бөлік – келешекке арналған комментарий:келесі жолы...