kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Негіздер. Лабораториялық тәжірибе №10 Негіздердің қасиеттерін зерттеу"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Разработка урока для 8 класса, по химии для образовательных школ на казахском языке обучения

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Негіздер. Лабораториялық тәжірибе №10 Негіздердің қасиеттерін зерттеу"»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8.4 А Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Генетикалық байланыс (9 с.)

Атырау облысы, Құрманғазы ауданы

Мектеп: Н. В. Гоголь атындағы жалпы орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Құспанова Наурызгүл Ғалымжанқызы

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы


Негіздер. Лабораториялық тәжірибе №10 “Негіздердің қасиеттерін зерттеу”

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.4.10 негіздердің жіктелуі мен қасиеттерін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру




Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

- негіздердің құрамын, жіктелуін және қасиеттерін біледі және түсінеді.

Оқушылардың басым бөлігі:

- негіздердің химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыра алады.

Кейбір оқушылар:

- негіздерге тән реакция теңдеулерін практика жүзінде орындай алады.


Бағалау критерийлері



- негіздерді жіктей алады;

- негіздердің қасиеттерін түсінеді;

- негіздердің химиялық қасиеттерін анықтайтын реакция теңдеулерін құрып біледі.



Тілдік мақсаттар



Пәнге тән лексика

мен терминология

- Оқушылар:

- негіздердің құрамы, жіктелуі және химиялық қасиеттері туралы білетіндерін талқылап, жеке ойларын айтып, ауызша және жазбаша түрде жеткізеді.

Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер:

- негіздер;

- гидроксид;

- сілтілер;

- суда еритін және ерімейтін негіздер;

- амфотерлі гидроксидтер;

- индикаторлар (лакмус, фенолфталеин, метилоранж);

- бейтараптану реакциясы.


Құндылықтарға баулу


- оқушылардың шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы;

- өзгелермен қарым- қатынас жасау қабілеті;

- бір-бірлерінің ой-пікірлерін құрметтеуі.



Пәнаралық

Байланыстар


Математика, биология, қазақ тілі

Алдыңғы білім


7.3.4.1-7.3.4.2 Табиғи қышқылдар мен негіздер. Индикаторлар. Лабораториялық тәжірибе №6 «Ерітінділер ортасының қышқылдылығы мен негізділігін зерттеу»

8.3.4.8 Оксидтер. Лабораториялық тәжірибе №8 «Оксидтердің қасиеттерін зерттеу»

8.3.4.9 Қышқылдар. Лабораториялық тәжірибе №9 «Қышқылдардың қасиеттерін зерттеу»



Сабақтың барысы



Жоспарланған уақыт

40 минут


Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың басы

5 минут




















І. Оқушылармен сәлемдесу.

Топтарға бөлу. «Түрлі-түсті маркер» әдісі. Оқушылар қорапшадан өздеріне ұнайтын түске сай маркерлер алады.


І топ - көк түс;

ІІ топ – қызыл түс;

ІІІ топ – жасыл түс.


Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Күн шапағаты»

  • Оқушылар, тақтадан ненің суретін көріп тұрсыңдар?

  • Бұл - күннің суреті.

  • Дұрыс айтасыңдар, бұл – күн.

  • Ендеше, күнге күлімдеп, оның жылуымен сабағымызды

бастаймыз.



Интербелсенді тақта, 3 түрлі түсті маркерлер, күннің суреті











Тренинг

Жаңа білім

5 минут




ІІ. Білу және түсіну.

Берілген мәтіндерді балалар оқып алады.

Негіздер. Негіздердің қасиеттері.

«Жариялау» әдісі.

(Әр топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5 минут) басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді.)

Сұрақ: Негіздер. Негіздерге сипаттама беріп, жіктелуі және химиялық қасиеттерін айтып беріңіз.


Оқулық, мәтін,



Сабақтың ортасы

18 минут













ІІІ. 3 топқа тапсырма. «Сұрыптау» тәсілі. Төмендегі формулалардың ішінен негіздердің химиялық формулаларын тауып, сәйкес топқа жіктеп, аттарын атаңыз.

Берілген формулалар: N2O5, H3PO4, NaOH, FeO, Ca(OH)2, KOH, H2SO4, Cu(OH)2, Fe(OH)2, HCl, Fe(OH)3, .


Суда еритін негіздер тобы

Суда ерімейтін негіздер тобы

...

...

...

...

...

...


Дескриптор:

  • суда еритін және ерімейтін негіздерді (сілтілерді) топқа жіктейді;

  • суда ерімейтін негіздерді анықтайды;

  • суда еритін және суда ерімейтін негіздердің аттарын атап, есте сақтайды.


«Егер 5 минутыңыз болса …» оқушы қажеттілігін анықтау

ІV. Топтық жұмысқа арналған тапсырма. «Жалғасын тап...». Сұрау белгісінің орнына негіздерге тән химиялық реакция теңдеулерінің жалғасын табыңыз:



І топ

А

NaOH + HCl = ? + ?

Ә

Ca(OH)2 + CO2 = ? + ?


ІІ топ

Б

Cu(OH)2 = ? + ?

В

NaOH + FeCl3 = ? + ?


ІІІ топ

Г

Mg(OH)2 + HCl = ? + ?

Ғ

FeSO4 + KOH = ? + ?


Дескриптор:

  • химиялық реакция теңдеулерін жаза біледі;

  • теңдеулерді теңестіре алады;

  • химиялық қасиеттері сипаттай алады.


Әртүрлі формадағы смайл арқылы(үлкен, орташа, кіші) бағаланады.

V. Топтық жұмыс. «Теңдеу құру». Айналымдарды жүзеге асырыңыз:

1 топ: K → K2O → KOH → K2CO3.

2 топ: P → P2O5 → H3PO4 → Na3PO4.

3 топ: Al → Al2O3 → Al(OH)3 → NaAlO2.


Дескриптор:

  • реакция теңдеулерін құра алады;

  • химиялық теңдеуді теңестіре алады.


Бас бармақ (жоғары\ төмен) әдісі арқылы бағалау


VI. Жұппен жұмыс жүргізу (Өз бетінше жұмыс істеу деңгейін саралау) «Еркін талқылау»

10 Лабораториялық тәжірибе «Негіздердің химиялық қасиеттері»

Мақсаты: Негіздердің химиялық қасиеттерін анықтау

Реактивтер: натрий гидроксиді, күкірт қышқылы, мыс (ІІ) сульфаты, аммоний тұздары (мысалы, «аммоний хлориді»), фенолфталеин, әмбебап индикатор қағазы.

Құрал – жабдықтар: сынауық, сынауық тұрғысы, шыны түтік, қыздырғыш аспап, сіріңке, сынауық ұстағыш.

Жұмыс барысы:

1 – тәжірибе: Сілтінің қышқылмен әрекеттесуі.

  1. Сынауыққа натрий гидроксидінің 2-3 мл ерітіндісін құйыңдар.

  2. Оған 1-2 тамшы фенолфталеин ерітіндісін тамызыңдар.

  3. Сынауықтағы ерітінді түссізденгенше тұз қышқылының (немесе күкірт қышқылын) ерітіндісін қосыңдар.

2 – тәжірибе

  1. Сынауыққа натрий гидроксидінің 3-4 мл ерітіндісін құйыңдар.

  2. Шыны түтікше көмегімен ерітіндіге сақтықпен үрлеңдер (үрлегенде СО2 газы бөлінеді).

  1. тәжірибе. Сілтілердің тұз ерітінділерімен әрекеттесуі.

  1. Сынауыққа натрий гидроксидінің 1-2 мл ерітіндісін құйып, үстіне осындай мөлшерде мыс (ІІ) сульфатының ерітіндісін қосыңдар.

  2. Сынауыққа 1-2 мл темір (ІІІ) хлоридінің ерітіндісін құйып, үстіне осындай мөлшерде натрий гидроксидінің ерітіндісін қосыңдар.

  3. Сынауықтағы қоспаны сақтықпен қыздырыңдар.

Видеокөрсетілім. Негіздердің қасиеттері









Тәжірибені кестеге толтырыңыздар:


Тәжірибенің аты

Не істедіңдер?

Не байқадыңдар?

Реакция теңдеуі

1





2





3





4






Осы тәжірибе нәтижелеріне қорытынды жасайды:

Қорытынды________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________.


Дескриптор:

  • Бейтараптану реакциясының мәнін түсінеді;

  • Сілтілердің тұз ерітінділерімен әрекеттесуін қарастырады;

  • Химиялық тәжірибелердің жүру жағдайын түсінеді;

  • Реакция теңдеулерін құрып, жаза алады;

  • Реакция теңдеулерін теңестіре алады;

Мұғалім – оқушы әдісі арқылы бағалау. Оқушылар тәжірибе нәтижесі бойынша қорытынды жасайды.


Қолдану

VII. «Детонантты граф» тәсілі. Әр топқа берілген тапсырма бойынша алдымен түйін сөзді тауып алып, сол сөздің қасиеттерін анықтайтын етістіктерді :

Оқушылар жаңа білімге сай оқулықты қолдана отырып,

өз түсінгендерінен флипчарт жасайды.

1 топ – негіздерге анықтама, негіздердің құрамы.

2 топ – негіздердің жіктелуі.

3 топ – негіздердің химиялық қасиеттері.


Дескриптор:

- оқушылар негіздердің анықтамасын және құрамын біледі;

- негіздердің түрлерін ажыратып, оларды жіктей алады;

- негіздердің химиялық қасиеттерін атап, оған сай келетін реакция теңдеулерін жаза алады;

- химиялық реакция теңдеулерін теңестіре алады.

«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау


Интер-

белсенді

тақта, презентация


















Топтық жұмысқа арналған ресурстар

































Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер




















Дереккөздер: https://go.mail.ru/search_video?fr=chxtn12.0.39&sbmt= 9ff52fde89&s=Youtube
























Сергіту сәті

2 минут

«Қара жорға» биі

Оқушылар би билейді.

видеожазба

Сабақтың соңы

10 минут










Синтез «Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі

VIII. Тапсырма (мұғалім): бүгінгі тақырып бойынша түсінгендеріңізді жүйелеп, ойларынызды айтыңыз.

«Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі Тақырып бойынша түйген білімдерін пысықтайды

«Білім қоржыны» рефлексиялық кезеңі


Үйге тапсырма: §46-47 оқу, №3, 4 жаттығулар.


Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, қоржындар-ға жабыстыра-ды.

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қол жетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, не себепті?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезінде уақыт тиімді

пайдаланылады?



Бұл тарауды рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақты жоспарлауда:


- Оқу және сабақ мақсаттарына сәйкес тапсырмалар дайындауды;

- Оқытудың белсенді әдістерін тиімді қолдануды жүзеге асыруға тырыстым.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
"Негіздер. Лабораториялық тәжірибе №10 Негіздердің қасиеттерін зерттеу"

Автор: Куспанова Наурызгуль Галимжановна

Дата: 06.12.2018

Номер свидетельства: 489267


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства