kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?ыс?а мерзімді саба? жоспары_Алюминий (13-ші топ элементі)

Нажмите, чтобы узнать подробности

Алюминий (13-ші топ элементі) та?ырыбы презентациясына арнал?ан саба? жоспары. М?нда саба?та ?ткізу ?шін жазыл?ан жоспар уа?ыттарымен с?йкес жазыл?ан. Егерде ?осымша айтар ?сыныстары?ыз болса ??деп ?олдану?а болады. Жалпы ал?анда бас?а да ?осымша материалдарды ж?ктеп алу?а болады. Ол ?шін мені? жеке пара?шама шы?уы?ыз керек болады

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«?ыс?а мерзімді саба? жоспары_Алюминий (13-ші топ элементі)»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп: НЗМ ФМН Шымкент

9.2A 1,2-ші және 13-ші

топтың элементтері

Мұғалімнің аты-жөні: Байменова А

Сынып: 9 А, В Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы


Алюминий ( 13 топ элементі).


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

- 13 топ металдарының қасиеттері мен реакцияларын білу


Сабақтың мақсаттары

Бұл сабақта

  • 13 топ элементтерінің периодтық кестедегі орнын біледі, алюминийдің табиғатта таралуымен маңызын біледі

  • 13 топ элементтерінің физикалық қасиеттерін біледі

  • Алюминийдің химиялық қасиеттерін практикамен ұштастыра отырып, өз жұмысына талдау жасай алады.

Жетістік критерийлері

Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді

Дағдылар:

Білу және түсіну

  • Алюминийдің периодтық кестедегі орны мен табиғатта таралуын біледі

  • Алюминийдің физикалық қасиеттерін сипаттай алады

  • Алюминийдің химиялық қасиеттері: оттегімен, сумен, сұйытылған қышқылдармен реакциясы және екідайлылығын түсінеді

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Барлығы, көпшілігі, кейбіреулері және ешқандай сөздерін пайдалана отырып, 13-ші топтағы металл реакциялары туралы білімдерін ауызша және жазбаша жинақтау

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Периодтық кесте, сыртқы қаптама, байланыстар, құрылыс, реакция, металл, ерітінді, жалын


жұмсақ, жылтыр, қарқынды, екідайлы


реакцияға түсу, жану, тоқтату

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Барлығы/көпшілігі/кейбіруелері 13-топ металдары … болып табылады


Олардың барлығы/көпшілігі/кейбіреулері Х түсімен тұнба береді /байланыс түзеді/сыртқы қаптама электрондарынан тұрады …


Суда, олар/кейбіреулері/1-топ металдары қарқынды/баяу ерітеді/сілтілі ерітіндіні тоқтатады


Құндылықтарды дарыту

Сабақ барысында білім құндылықтары:

  • Құрмет

  • Ынтымақтастық

  • Өмір бойы білім алу

көрсетілім жасау, жеке және сыныппен бірлесіп жұмыс жасау барысында орын алады.

Пән аралық байланыстар

Химия өнеркәсібін географиямен, физикамен, өндіріспен, өмірмен байланысы бар

АКТ қолдану дағдылары

Bilimland сайты қолданылады, презентация

Бастапқы білім

Бұрын оқып танысқан барлық тақырыптар аталған бөлім үшін қажет

Әсіресе металдардың салыстырмалы қасиеттері маңызды.





Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин


Сыныппен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу.

  1. Жұптық жұмыс. Оқушылардың назарын сабаққа аудару мақсатында және де жаңа тақырыпқа кіріспе ретінде анограмма тапсырмасын тарату.

Оқушылар сөздерден мағыналы сөздерді құрастырып, артығын сөздер топтамасынан алып тастау керек болады.

Тақырып бойынша презентация

Сабақтың ортасы

1 мин



1 мин





2 мин








2 мин




4 мин












3 мин




6 мин






2 мин



3 мин





4 мин







5 мин








2 мин

Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын тақтадан көру арқылы дәптерлеріне түсіріп отырады. Соңынан оқушыларға жетістік критерийі таратылады

Мұғалім сабақтың басынан 3 оқушыны таңдайды, ол оқушылар сұхбат алушы, сұхбат беруші, қорытындылаушы диктор қызметін сабақ бойында атқаратын болады

Ой қозғау

«Алюминий – қанатты металл.

Болашақ осы бір металдың қолында».

Н. Г. Чернышевский

Оқушылардан осы бір пікірдің себебін сұрап ой бөлісу.


  1. Оқушыларды 3 тілді сөздерді қолдана отырып топтарға бөлу.


  1. Топтық жұмыс.Текстпен жұмыс жасайды. Тексттің мағынасын түсіне отырып кестені элементтердің физикалық қасиеттерін сәйкестендіреді. Таратпа материалдың артқы бетінде кішігірім қызықты мәлімет болады. Топтар кестені толтырып болған соң таңдап алынған 3 оқушы топтарға еркін араласып мәлімет жинауына рұқсат беріледі.


  1. Топтық жұмыс. Білімленд сайтын қолдану арқылы Алюминийдің табиғатта таралуының видеосын тамашалайды. Кроссворд тапсырмасын видео мәліметтеріне сүйене отырып толтырады.

  1. Зертханалық жұмыс. Алюминийдің сумен және сұйытылған қышқылдармен реакциясын бақылайды

( ҚТЕ:Оқушыларға қауіпсіздік техникасының ережелерімен таныстырылады) (Қолдану және талдау дағдысы қарастырылады )


  1. Демонстрация: Азот қышқылының алюминий мен реакциясын демонстрациялау


  1. Физминутка.


  1. Жеке жұмыс. Бағалау мақсатында мини тақтада тапсырмалар таратылады. Презентациядан жауаптары шығарылып оқушылар қасындағы серігін бағалайды(Дифференциация тапсырмалары 3 нұсқада жасалынған)


  1. Сабақтың басында таңдап алынған оқушылар сабақ бойында жинақтаған мәліметтерін сыныптың ортасында қорытындылайды. (Ұйымдастырушылық дағдыларын көрсете білу керек)


  1. Жалпы мақсатқа жету үшін таратылған жетістік критерийін оқушылар белгілейді, Ехcell программасында бағаланады (Бағалау)







Таратпа қағаз












Таратпа қағаз












Инструкция бойынша жұмыс жүргізу. (Аl түйіршігі, тұз қышқылы, күкірт қышқылы, азот қышқылы)

Сабақтың соңы

2 мин

Рефлексия: Эмоция графигі арқылы рефлексия жүргізу


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар алюминийдің таралуы мен жалпы қасиеттерін, және қарапайым заттармен реакция теңдеуін біледі

Көпшілігі алюминийдің ерекше қасиетін екідайлылығын және енжар қасиетінің бар екендігін түсінеді

Кейбіреулері алюминийдің кейбір қышқылдармен, күрделі заттармен реакция теңдеуін жазып, алынған білімде сауатты қорытындылайды

Топта бағалау





Когнитивті жетектеме сұрақтар қою арқылы



Оқушылардың бірін-бірі бағалауы арқылы

Физминутка осы сабақ барысында қодану жоспарланған. Онда алдымен көзге арналған жаттығулар көзделген.

Қауіпсіздік техникасына сабақ барысында қатаң сақталуы шарт. Себебі кез келген қышқылдар қауіпті деп саналады

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?


Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?


Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?


Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімде сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

1:


2:










































A - нұсқа

Al + HNO3 = Al(NO3)3 + ...... + H2O

Al2O3 + NaOH = .................... + H2O

Al(OH)3 + .............. = AlCl3 + H2O



В - нұсқа

Al(OH)3 + NaOH = NaAlO2 + .........

Аl + S=.........

Al + CuSO4=...................................



C - нұсқа

Аl + O2 =

Al + HCl =

Al + H2O =

Al + ......... = AlCl3

















Сабақтың тақырыбы Алюминий ( 13 топ элементі).

Сабақтың мақсаты.

- 13 топ металдарының реакцияларын білу

Жетістік критерийі. Егерде оқушы:

  • 2 балл алу үшін 1 тәжірибедегі өзгерістерді болжайды және қорытындылайды, қатесіз реакция теңдеуін жазады

  • 4 балл алу үшін 1-2 тәжірибедегі өзгерістерді болжайды және қорытындылайды, қатесіз реакция теңдеуін жазады

  • 6 балл үшін 1-3 тәжірибедегі өзгерістерді болжайды және қорытындылайды, қатесіз реакция теңдеуін жазады

Жұмыстың барысы

1-тәжірибе. Алюминий түйіршігін су мен әрекеттестір. Нені байқадық, неліктен реакция жүрмейді? Сілтіге алдын ала батырылып қойылған алюминийді алып сумен реакциясын бақылаңыз. Өзгерісті сипаттаңыз.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2-тәжірибе

Алюминий түйіршігін (алдымен оксидтік қабаттан арылту үшін натрий гидроксиді ерітіндісіне салынып қойылған) 2 мл тұз қышқылына сал. Не байқалады. Сынауықта қандай заттар түзілді? Реакция теңдеуін жаз

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3-тәжірибе

Алюминий түйіршігін (алдымен оксидтік қабаттан арылту үшін натрий гидроксиді ерітіндісіне салынып қойылған) сұйытылған күкірт қышқылының 2 мл ерітіндісіне сал. Байқағандарыңды жаз. Реакция теңдеуін жаз



____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Қорытынды.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________




Алюминий



Алюминий


Aluminum


Алюминий гидроксиді



Гидроксид алюминия


aluminum hydroxide


Оксидтік қабат



Оксидная пленка


oxide layer


Екідайлы



Амфотерный


amphoteric








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
?ыс?а мерзімді саба? жоспары_Алюминий (13-ші топ элементі)

Автор: Байменова Айнур Джунусовна

Дата: 11.12.2015

Номер свидетельства: 264993


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства