Сыныбы 10 «а» | Сабақ реті : 26 | Күні: |
Сабақтың тақырыбы | §27 Коваленттік байланыс.Полюсті және полюссіз байланыстар. |
Мақсаты | 1. Қосылыстағы атомдардың бір-біріне әсері арқылы жүзеге асатын күш табиғатынының мәнін түсіндіру; Заттардағы химиялық байланыстың типін анықтай білу, коваленттік және иондық байланыстардың түзілу схемасын құрастыра білу; Қорытынды жасау, салыстыру, білім - білік дағдыларын дамыту,пәнге қызығушылығын арттыру; |
Күтілетін нәтижелер | А.Заттың құрамы мен құрылысын анықтай біледі; В. Химиялық байланыстардың түзілу схемасын жаза алады; С. Заттардың қасиеттері құрылысына тәуелді екендігін дәлелдей алады; |
Сабақтың түрі | Жаңа білім беру |
Оқыту әдістері | Ассоциация құру стратегиясы, «Блум таксономиясы», топтық,проблемалық-зерттеушілік, сұрақ – жауап, сарамандық, деңгейлік тапсырмалар |
Пәнаралық байланыс | Математика,физика, биология,Қазақстан тарихы |
Керекті жабдықтар | Интерактивті тақта,флипчарт, маркер, стикер, интернет ресурстары, видео,слайдтар,атомдар моделінің жиынтығы |
Сабақ барысы |
Уақыт | Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
3 минут | Кіріспе | Ұйымдастыру. Амандасу. «Мозайка» тәсілі арқылы топқа бөлу Топқа бөлу; І ,ІІ,ІІІ топ Психологиялық ахуал қалыптастыру. Жаттығу «Құймақ құйю» | Оқушылар топқа бөлініп,топ басшысын анықтайды. Әрбір оқушы өзін сол топтың бәр мүшесі екенін сезініп,бір-бірінің алақанынан соғып, жақсы тілектер айтады. |
2 минут | Тұсаукесер | «Байланыс» сөзіне ассоциация | Оқушылар байланыс сөзін естігенде ойларына түсетін сөздерді айтады; |
20 минут | Жаңа сабақ | Біз білімнің 10%-ын оқығанда, 20%-ын тыңдағанда, 30%-ын көзбен көргенде, 50%-ын көзімізбен көріп, тыңдағанда, 70%-ын пікір таластырғанда, 80%-ын тәжірибе жасағанда, 95%-ын басқаларды үйреткенде игереміз. ВИЛЬЯМ ГЛАССЕР І топ: «Ковалентті полюссіз байланыс» ІІ топ: «Ковалентті полюсті байланыс» ІІІ топ: «Иондық байланыс және иондық кристал торлар» | Әр топ жоба тақырыбы бойынша жұмыстарын қорғайды; Қалған топтар оны бағалайды: 1топ-бес саусақ әдісі, 2топ-қол шапалақтау, 3 топ-бағдаршам әдісі бойынша. |
15 минут | Бекіту | «Түймедағы» тапсырмалары (Блум таксономиясы бойынша) «Жедел хат» Қосылыстағы K3[Fe(CN)6] кешентүзушінің координациялық саны нешеге тең? Cl2 және N2 элементтерінің байланыс энергиясы мәнінің айырмашылығы нешеге тең? «Пазл » құрастыру Дұрыс құрастырылған тізбектің артқы жағында жазылған сөздердің мағынасын ашады. Тәуелсіздік - 25 жыл Мәңгілік ел – ұлттық идея Ыбырай Алтынсарин – 175 жыл. | Сағат тілі бойынша тапсырмалар біртіндеп күрделенеді. Тақтада берілген тапсырманы топ болып орындап,жауабын смс арқылы мұғалімнің ұялы телефонына жібереді Әр топ өзіне берілген тізбекті дұрыс орындау арқылы пазл құрастырады. Елімізде тойланып жатқан атаулы мерекелер туралы өз ойларын айтады. |
3 минут | Қорытынды | Рефлексия. 3-2-1 3 – Сабақтан алған маңызды 2 ақпарат 2 – Қиындық туғызған 2 мәселе 1 – Маған ұнаған 1 жағдай Жол дорба – сабақта алған мағлұматты өмірде қолданамын; Ет турағыш – ақпаратты толықтырып, өңдеймін; Қоқыс жәшігі – ақпараттың маңыздылығы жоқ. | Стикер қағаздарын тақтадағы жол дорба,ет турағыш және қоқыс жәшігінің біріне жапсырады. |
1 минут | Үйге тапсырма: | §3.1,3.2,3.4 | |
2 минут | Бағалау: | Мұғалім жинақ бағамен бағалайды | Топ жетекшілері топ мүшелерін бағалайды. |