kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Химиялық реакция теңдеулерін құру. Зат масссасының сақталу заңы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Химиялық реакция теңдеулерін құру,және зат массасының сақталу заңын анықтау

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Химиялық реакция теңдеулерін құру. Зат масссасының сақталу заңы»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

8.2 В Заттардың формулалары және химиялық реакция теңдеулері Мектеп:

Күні: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Химиялық реакция теңдеулерін құру. Зат масссасының сақталу заңы.№1көрсетілім «Зат массасының сақталу заңын дәлелдейтін тәжірибе».

№2 зертханалық тәжірибе «Әрекеттесуші заттардың қатынасы»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.2.3.2-әрекеттесетін заттар қатынасын эксперименттік жолмен анықтау;

8.2.3.3 –реакцияға қатысатын және түзілетін заттардың формуласын жаза отырып,химиялық реакциялар теңдеулерін яяқұру;

8.2.3.4 -заттар массасының сақталу заңын білу;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: әрекеттесетін заттардың қатынасын біледі

Басым бөлігі: зат массасының сақталу заңын біледі

Оқушылардың кейбіреуі: реакцияға қатысатын және түзілетін заттардың формуласын жазып, химиялық реакция теңдеулерін жаза алады

Бағалау критерийі

  • Әрекеттесетін заттардың қатынасын жазу

  • Зат массасының сақталу заңын түсіндіру

  • Реакцияға қатысатын заттардың формуласын айтып, реакция теңдеулерін жазу

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: бастапқы заттар, түзілген өнімдер, атом – молекулалық ілім, зат массасының сақталу заңы,

Сыныптағы диалог:

  • Атом – молекулалық ілімді ата?

  • Ломоносовтың ұсынған тәжірибесі мен заң тұжырымдамасы?

  • Химиялық формула және химиялық реакция теңдеулерін түсіндіру?


Құндылықтарға балу

Жоғары деңгей дағдылары қалыптасады. Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлайды, қарым қатынас жасау қабілеті мен достық құндылықтарын дамытады


Пәнаралық байланыс

Биология, география, жаратылыстану

Алдыңғы білім

7.1.2.1атомдар және молекулалар айырмашылығын сипаттау

8.2.3.2 әрекеттесетін заттар қатынасын эксперименттік жолмен анықтау

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі

5мин

Сәлемдесу.

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Білу. «Қызығушылығын ояту»

«Кір жаю» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау және топқа бөлу: Оқушыларға химиялық формулаларды құрастыруға тапсырмалар беріледі. Берілген тапсырманы орындап оқушылар формулаларды құрастырады.

А4 қағазы






Сабақтың ортасы

5 мин











10 мин



















10 мин

Жаңа сабақ. Түсіну, қолдану

Көрсетілім 1. Көрген бейнероликті талқылап, жаңа сабақтың тақырыбын ашады. Мұғалім қосымша түсіндіреді, толықтырады.


Тапсырма – 1. Топтық жұмыс. «Суреттер сөйлейді» әдісі.

Суреттерді қолданып зат массының сақталу заңына түсініктеме береді.

Дескриптор: 1. Тұлғаларды анықтап, олардың еңбектеріне мысалдар келтіреді;

2. Зат массасының сақталу заңын тұжырымдайды.

Қалыптастырушы бағалау



Тапсырма – 2. №2 Зертханалық тәжірибе «Әрекеттесуші заттардың қатынасы»

А) Темір мен күкірттің массаларының қатынастарын анықта.

Б) Мыс сульфаты мен натрий гидроксидінің әрекеттесу реакциясын жазып, қатынасын анықта. Зат массасының сақталу заңымен түсіндір.


«Борт журналы» оқушылар келесі мазмұнды кестені толтырады:

Берілген тақырып бойынша бұрыннан білетінім

Мәтінді оқып жаңадан білгенім

Болжамдар

Тың ақпараттар

1










2








Дескриптор: 1. Әрекеттесуші заттардың қатынасын анықтап, зат массасының сақталу заңымен дәлелдейді.

2. Әрекеттесуші заттардың массаларының қатынастарын анықтайды.

Қалыптастырушы бағалау


Ас содасы, сірке қышқылы, шар, желім ыдыс







Суреттер, маркер, плакат













Бейнероликтер мен кеспе қағаздар

Сабақтың соңы

10 мин

Кері байланыс. «Кезбе тілші» әдісі

Топтан тілші шығып, өтілген тақырып бойынша сұрақтар алады.

1.Атом – молекулалық ілімді сипатта.

2. Химиялық формула және химиялық реакция дегеніміз не?

3.Зат массасының сақталу заңын сипатта.

Үйге тапсырма: 30 – беттегі В тапсырмасын орындау.

Микрофон







Қосымша материал

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырасыз

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

1. Барлық оқушылар «Кір жаю» әдісімен лездік сұрақтар жүргізу арқылы белсенділігі қарқынды артады.

2. «Бейне көрініс» арқылы белсенділігі жоғары оқушылар дереккөздерге сүйенеді.

3. Оқушылардың басым бөлігіне зертханалық жұмыс «Борт журналы» әдісінде топтық жұмыс аясында қорытынды жасап, ҚТЕ сақтай отырып өз зерттеулері бойынша білімдерін арттырады.

Қабілетті оқушыларға

қосымша тапсырмалар

А деңгейі

1.Атом, молекула ұғымдарын айтады.

Б деңгейі

2.Химиялық формулалар мен реакция теңдеулерін жазады.

Бұл сабақта бағалау топтық жұмыс, жұптық жұмыс, жеке жұмыс, зертханалық жұмыс кездерінде қалыптастырушы бағалау арқылы жүргізіледі -Мұғалім оқушыны бағалау, яғни

Бағдаршам екі жұлдыз бір тілек мадақтау бас бармақ өзін-өзі бағалау әдістері

Химия кабинетіндегі қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қыздыру құралдарын қараусыз қалдыруға тыйым салынады

Жұмыс аяқталғаннан кейін жұмыс орнын жинауды мұғалімнің нұсқауы бойынша жүргізу қажет.

Шынымен жұмыс істегенде жоғары физикалық күш салуға болмайды.

Барлық қыздыру құралдары жылу өткізбейтін жиһаз бетіне орнатылады. Майлы моншада температура әр уақытта 1000 С жоғары болатынын есте сақтау керек, судың шамалы тамшыларының өзі қыздырғанда сұйықтықтың жылжуын ал кейбір кезде шашырауын туғызады.

Осы себептен де қатты жалын бос колбалардан және басқа зертханалық шынының сынуы мен жарылуын туғызады.


Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?



Жалпы бағалау





Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:



2:




Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:



2:



Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?









Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Химиялық реакция теңдеулерін құру. Зат масссасының сақталу заңы

Автор: Айтбай Меруерт

Дата: 29.03.2019

Номер свидетельства: 505278


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства