Просмотр содержимого документа
«Галогендер топшасына жалпы сипаттама»
Сабақ №
Күні:
Сыныбы: 8-сынып.
Пәні: Химия.
Сабақтың тақырыбы: §67. Галогендер топшасына жалпы сипаттама
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік – Оқушыларға галогендер топшасы туралы жан-жақты білім қалыптастыру;
2.Дамытушылы – Оқушылардың дара қабілеттерін басшылыққа ала отырып, теорияны практикада қолдана білу біліктілігін дамыту;
3.Тәрбиелік – Оқушыларды тәжірибелер жасаған кезде ұқыпты болуға жан-жақты тұрғыдан тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ: өтілген тақырыпты қорытындылау және жаңа тақырыпты меңгерту сабағы.
Сабақтың өтілу әдісі: Түсінік сұрау,тәжірибелерді басшылыққа алу әрі сұрақ-жауап түрінде.
Сабақта қолданылған технология: Сатылай кешенді талдау.
Қажетті көрнекіліктер: Оқулық және т.б.
Пәнаралық байланыс:
Физикамен
Галогендер топшасының периодтық кестеде орналасуының физикалық мәні
Күтілетін нәтиже: Оқушылар қауымы галогендер топшасы туралы жан-жақты білім білігін қалыптастырады.
Сабақтың барысы:
І) Ұйымдастыру кезеңі: а) сынып оқушыларын түгелдеу;
ә) оқушыларды сабақ мәзіріне дайындау;
б) сынып тазалығына назар аудару.
ІІ)Үй жұмысын тексеру кезеңі: Оқушылардан §66 бойынша жүйелі түрде түсінік сұраймын және 4-жаттығуды тиісінше тексеремін.
ІІІ) Үй жұмысын қорытындылау кезеңі: Осы кезде оқушыларға тақырып көлемін аша түсетін негізгі деген сұрақтар легін қоямын.
ІV) Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі: Д.И.Менделеевтің периодтық жүйесіндегі VІІ топтың негізгі топшасы «галогендер» топшасы деп аталды. Оларға: фтор, хлор, бром, йод жатады және галогендер молеуласы екі атомнан тұратын жай заттар болып табылоады, яғни: F2, Сl2, Вr2, І2. Галогендердің және олардың қосылыстарының құрылымында, қасиеттерінде көптеген ұқсастық бар. Галогендердің агрегаттық күйі біртіндеп, газ күйінен қатты күйге дейін өзгереді.
V) Жаңа сабақты бекіту кезеңі: Жаңа өтілген тақырып көлемі бойынша жалпылама сұрақтар легін қоямын. Мәселен,
Басқа металдарға қарағанда галогендердің басты ерекшелігін атап беріңдер.
Галогендердің атом құрылысы қандай?
Галогендердің белсенділігі неге әр түрлі болады?
VІ) Сергіту сәті кезеңі: Оқушылар осы сәтте өздерінің жиған білімдерін пайдалана отырып, галогендер топшасының периодтық кестеде орналасуына жалпы шолу жасайды.
VІІ) Сабақты қорытындылау кезеңі: Осы кезде оқушылар қауымы сабақтың жүйелі болғанына байланысты өз ойларын еркін білдіреді.
VІІІ) Үй тапсырмасын беру кезеңі: §67. Галогендер топшасына жалпы сипаттама тақырыбын оқу.
ІХ) Бағалау саясаты: Белсенділік танытқан оқушыларды әділ бағалаймын.