Просмотр содержимого документа
«"Электролиттік диссоциация ж?не электролиттерді? ?асиеттері" ?айталау саба?ы»
Сабақтың тақырыбы
«Электролиттік диссоциация және электролиттер» тақырыбын қайталау
Сабақтың мақсаты
Электролиттік диссоциация, электролиттер туралы туралы білімдерін жүйелеу және қорытындылау.
Оқытудың нәтижелері
Сыныпта топпен және жұппен жұмыс жасау дағдысы қалыптасады;
Мәтін бойынша жұмыс жасауға дағдалынады;
Тапсырманы өз беттерінше орындауға үйренеді;
Сынып оқушыларымен қарым-қатынастары өрбиді;
Өз бетімен ізденіске бейімделеді.
Қойылған мәселені жетік меңгеріп одан әрі өрбітеді
Негізгі дерек-көздер
Флипчарт, презентация, стикер
Модульдің кіріктірілуі
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және оқудағы үшін бағалау, ақпараттық-коммуникативтік технологияларды оқыту, дарынды және талантты балаларды оқыту, оқушыларды жас ерешеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, оқытудағы басару және көшбасшылық.
Сабақтың барысы
Сабақ бөлімінің кезеңдері
Уақыт
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар, көрнекіліктер
Кіріспе
Жаңа сабақ
1-2 минут
2 минут
5-7 минут
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Топқа бөлу «Электролит-бейэлектролит»
Электролиттер: NaOH, NaCl, H2 SO4, Ca(OH)2
Бейэлектролиттер: дистильденген су, глюкоза, Cu(OH)2
№1 тапсырма
«Сөйлемді бір сөзбен аяқта»
1 нұсқа
2 нұсқа
Оң зарядталған электрод ……..
Теріс зарядталған электрод - ……
Сутек иондарының концентрациясы рН ……
Оң зарядталған иондар- ………
Теріс зарядталған иондар………..
Электролиттің қандай мөлшерде диссоциацияланғанын көрсететін шама - …….
Электр тоғын өткізбейтін заттар …….
Электр тоғын өткізетін заттар аталады - ……..
Электролит молекуласы су молекуласының әсерінен иондарға айналу процесі ……….
Электролиттік диссоциациялану теориясын ұсынған ғалым - ……..
Сулы ерітіндіде диссоциацияланған кезде анион ретінде тек қана гидроксид иондарын бөліп шығарады - ……..
Сулы ерітіндіде диссоциацияланған кезде катион ретінде тек сутек иондарын түзетін күрделі заттар- ……..
Стикерге бір-бірлеріне тілек жазып, тақтаға іледі.
Оқушылар заттар жазылған парақтарды алып екі топқа “Электролиттер» және «Бейэлектролиттер» деп бөлінеді.
Көшбасшысын таңдау.
Әр топтан оқушылар бір-бірден тақтаға шығып сұрақтарға жазбаша жауап береді
Формативті бағалау
Топтық бағалау.
Түрлі-түсті стикерлер.
Бағалау парақшасы
Флипчарт, бағалау парақшасы
9-10
минут
№ 2 тапсырма: Артығын тап (бейэлектролиттерді тауып ал)
Оқушыларға нұсқа бойынша тапсырма беріледі. Жазып болған соң оқушылар бір-бірін тексереді. Дұрыс жауаптары тақтада жазылып тұрады.
1 нұсқа
2 нұсқа
NaCl↔Na+ + Cl-
NaOH↔ Na+ + OH-
K2SO4↔ 2K+ + SO42-
Mg(NO3)2↔Mg2++2NO3-
H2SO4↔2H+ + SO42-
FeCl3↔ Fe3+ + 3Cl-
3 нұсқа
4 нұсқа
Al(NO3)3↔ Al3++3NO3-
Na2CO3↔2Na++ CO32-
CuCl2↔ Cu2+ + 2Cl-
NaNO3↔ Na++NO3-
Оқушылар тақтаға шығып бейэлектролиттерді тауып алады. Оқушылар нұсқа бойынша электролиттік диссоциация теңдеуді жазады.
Бір-бірін тесксеру және бағалау
Бағалау парақшасы, интербелсенді тақта.
Эксперимент бөлімі
15 минут
№3 тапсырма (эксперимент)
І тапсырма
1 топ.
Үстел үстіндегі реактивтерді пайдалана отырып, мына заттарды алыңдар:
Темір (ІІІ) гидроксиді
Реакцияның молекулалық және иондық теңдеулерін жазу
2 топ.
Үстел үстіндегі реактивтерді пайдалана отырып, мына заттарды алыңдар:
Мыс (ІІ) гидроксиді
Реакцияның молекулалық және иондық теңдеулерін жазу
ІІ тапсырма
Берілген түздың гидролиз теңдеуін жазып, ортаны анықтаңдар.
Қауіпсіздік техника ережесін ескертіп, эксперимент жасайды. Реакция теңдеулерді молекулалық, иондық және қысқартылған иондық түрінде жазу.
Критерий бойынша бағалау.
Топтық бағалау
Бағалау парақшасы, интербелсенді тақта
Қосымша тапсырма
3 мин
Натрий сілтілік металл. Бос күйіндегі хлор –өткір, жағымсыз иісі бар, улы, түсі сары жасыл зат. Натрий және хлор ас тұзының құрамына кіреді.Бірақ оны тағамға пайдаланғанда адамға зияны болмайды.
Оның себебін түсіндіріп беріңдер.
Оқушылар сұраққа жауап береді
3 минут
Рефлексия.
Сабақта ең қызық не болды? Сабақта қандай қиындық болды ?- деген сұрақтарға жауап беру. Сабақтан соң көңіл-күйліріне сәйкес смайликтерді таңдау және оны тақтаға ілуге.
Деген сұрақтарға жауап беру, таңдаған смайликтерді тақтаға іледі.
Рефлексия парағы, стикер
1 минут
Баға қою
Үйге тапсырма беру.
Бағалау парақшасындағы баллдарды санап, өздеріне баға қояды.
Күнделікке жазып алады.
Суммативті бағалау
Бағалау парақшасы
Күнделік
Бағалау парағы
Аты-жөні
Топқа бөліну
Мах-1 б
Сөйлемді бір сөзбен аяқта
Мах – 2 б
Артығын тап
Эксперимент
Жалпы балл
Баға
2 б
3 б
3 б
(м., т.и, қ.и)
2 б
(ортаны анықтау -1 б,
гидролиз теңдеуі – 1 б)
«Электролиттік диссоциация және электролиттердің қасиеттері» атты ашық сабаққа өзіндік талдау
Сабақтың мақсаты: Электролиттік диссоциация, электролиттер туралы туралы білімдерін жүйелеу және қорытындылау.
Оқытудың тәтижелері: Сыныпта топпен және жұппен жұмыс жасау дағдысы қалыптасады;
Мәтін бойынша жұмыс жасауға дағдалынады;
Тапсырманы өз беттерінше орындауға үйренеді;
Сынып оқушыларымен қарым-қатынастары өрбиді;
Өз бетімен ізденіске бейімделеді.
Қойылған мәселені жетік меңгеріп одан әрі өрбітеді
Ойын сабағы. Сабақта тақырыпты қайталау топпен жұмыс (белсенділіктерін арттыру) үшін, ойын элементтері (қызығушылығын, ойлау, есте сақтауын дамыту) үшін пайдаланылды. Бұл сабақ - өткен сабақты бекіту.
Алға қойған мақсат біреу болғандықтан сабақтың әр кезеңдері, бір – бірімен байланысып, жүйелі қорытындыланып өз уақытында өтті.
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және оқудағы үшін бағалау, ақпараттық-коммуникативтік технологияларды оқыту, дарынды және талантты балаларды оқыту, оқушыларды жас ерешеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, оқытудағы басару және көшбасшылық модульдерді пайдаланып өткенді қайталауда оқушылардың ойын, қиялын, есте сақтау дағдысын қалыптастыру қарастырылды.
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін оқушылар бір-біріне тілектерді стикерлерге жазып, тақтаға ілді. Заттардың формуласы жазылып тұрған парақтарды алып оқушылар екі топқа бөлінді «Электролит» және «Бейэлектролит».
Сабақта интерактивті тақта белсенді пайдаланды.
Қызығушылығын ояту үшін оқушылар тақырып бойынша эксперимент жасады.
Бағалау парақшасы арқылы оқушылар жиналған баллдар бойынша өздеріне баға қойды.
«5» алған оқушылар- Минашева Айдана, Назымбек Ақжол, Назымбек Ақбота.
«4» алған оқушылар – Сабитова Жанеля, Кобжасаров Дархан
«3» алған оқушы –Сагындық Дамир
Жоспарлап келген жұмыс түрлері толығымен іске асты, ендеше мақсатыма жеттім деп ойлаймын.
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғ.Мүсірепов ауданы
КММ «Салқынкөл орта мектебі»
Ашық сабақ
«Электролиттік диссоциация және электролиттердің қасиеттері»