Сыныбы: 10 | Жұмыс орны: Бірлік ОМ Күні 18.02.2015ж |
Тақырыбы | d – элементтер сипаттамасы, периодтық жүйедегі орны, атом құрылысының ерекшелігі. |
Мақсаты | d – элементтер сипаттамасы, периодтық жүйедегі орны, атом құрылысының ерекшелігі туралы оқып білу. |
Күтілетін нәтиже | А деңгейі - d – элементтер сипаттамасы, периодтық жүйедегі орны, атом құрылысының ерекшелігі туралы біледі |
В деңгейі - d – элементтер сипаттамасы, периодтық жүйедегі орны, атом құрылысының ерекшелігі алыну әдістерін біледі |
С деңгейі- Қазақстандағы маңызды кент орындары туралы сипаттап айтып бере алады. |
Дереккөздер, құрал-жабдықтар | Химия 10 сынып оқулығы , АКТ, |
Сабақтың барысы | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе Үй тапсырмасын тексеру | Сәлемдесу,түгелдеу. Психологиялық ахуал тудыру “Жылы тілек тілейік Көңілді болып жүрейік” Оқушылардың көңіл-күйлерімен танысу. Жұптық жұмыс. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Үй жұмысын тексеру «Тапқырлық» 1.Электрондық формуласы 1s22s22p63s23p64s2 Осы элементті тауып,оның оксидінің, гидроксидінің формуласын жаз. 2. Құрамында Са2+ және Mg2+ иондары бар су қалай аталады? 3. Электр тогын өткізу бойынша 2 - орындағы металл 4. Ас тұзының құрамында болатын сілтілік металл 5. Судың кермектігі 2 - ге бөлінеді, ата Кім жылдам? Әр жұп берілген есептерді шығарады. 1 –есеп 20 грамм кальций оттегіде жанғанда түзілетін кальций оксидінің массасын, мөлшерін, атом санын тап. 2-есеп Машинамен жинаудан бұрын мақтаның жапырағын түсіру үшін кальций цианамиді қолданылады. Бұл қосылыстың құрамында 50% кальций, 15 % көміртек , 35 % азот болатынын біле отырып, оның қарапайым формуласын тап. 3-есеп Суда 28 грамм литий ерігенде сутегінің қанша көлемі (қ.ж) бөлінеді? Теңдеуді жүзеге асыр Са СаО Са(ОН) 2 СаСО3 СаО Са SО4 | Амандасады. Көңіл-күйлерін білдіреді. Жұптық жұмыс. Бағалау парағын толтырады. |
Тұсаукесер | Біз периодтық жүйеде элементтердің әр түрлі түспен боялғанын білеміз. Не себепті деп ойлайсыздар? Неге? (әр топ оқушыларының ұсыныстары тыңдалады) Слайдқа назар аударайық. Мына заттар білдіреді? Дұрыс айтасыңдар. Жарайсыңдар. Олай болса, бүгінгі сабағымыздың тақырыбын жазып алайық d – элементтер сипаттамасы, периодтық жүйедегі орны, атом құрылысының ерекшелігі | Қалай топтастырғандарын түсіндіреді. (себебі s, p,d элементтер) Дәптерлеріне сабақтың тақырыбын жазады. Бүгінгі сабағымыз: d элементтер |
Негізгі бөлім Мағынаны тану | Топқа тақырыпшаны бөліп беремін. Алдымен оқимыз, топпен талқылаймыз. «ойлан,жұптас,бөліс,» әдісі арқылы топта талқылаймыз. Бір оқушы баяндайды. «Венн диаграммасы» s, d –элементтер салыстыра отырып түсіндіреді. (оқушы) Қолпаштап,ынталандырып отырамын. Топтың әрбір мүшесіне әртүрлі деңгейдегі тапсырмалар беріледі. “Ия, жоқ стратегиясы” 1. Кальций сілтілік металл-------------- 2. s-элементтер Na Zn Mg---------- 3. Кермектілік Са, Mg иондарының болуына байланысты-------------- 4. d-элементтерінің басты химиялық сипаты сыртқы электрон қабатында 2s электрон болуымен анықталады--------- 5. d-элементтер химиялық реакцияларда металдар сияқты оң тотығу дәрежесін көрсетеді------------- 6. 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 3d10 4s1 мырыштың электрондық формуласы------- 7. Маңызды d - элементтер: мыс пен мырыш------ | Оқушылар өздері оқиды. Жұпта бір-бірімен диалог арқылы ой бөліседі. Содан соң әр топтан бір белсенді шығып басқа топтарға өздері оқып талқылаған материалмен бөліседі. |
Қорытынды Үйге тапсырма Рефлексия. 1-2 минут | Бағалау парағы Оқушының аты-жөні | | | | | | | 1.Ой қозғау. Сұраққа жауап | | | | | | | 2.Топтағы жұмысы | | | | | | | 3.Деңгейлік есептер | | | | | | | | | | | | | | Жалпы ұпайы | | | | | | | Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңдар? Смайликтер арқылы сабақ соңында оқушылардың көңілдерін анықтау. Стикерлерге алған әсерлерін жазып беріңдер. | Парақтарына әр тапсырманың критерийі бойынша ұпайларын қойып шығады. Жинаған ұпайларын бағаға айналдырады. |