3. Оқушыларды топпен жұмыс істеуге, еркін сөйлеуге, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі :
Сабақтың көрнекілігі : Интерактивті тақта, химиялық элементтердің периодтық жүйесі, электрондық оқулық, бағалау парақшасы
Пән аралық байланыс : математика,физика
Күтілетін нәтиже : Кристалдық торлардың құрылу жолдарын меңгерді және оларды бір-бірінен айырып, модельдер құрастырады
Сабақтың кезеңдері
Сабақтағы әдіс-тәсілдер
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
Пайдаланылған модульдер
Ұйымдастыру
Ақ тілек әдісі
Алмаз бен графит деп жазылған стикерді тақтаға ілу
Алмаз бен графит деп жазылған стикерлерді алып екінші бетіне тілек жазып, оқушылар бір-біріне тілектерін айтады және сол бойынша топтасу
Білу
Сыр сандық
Электрондық оқулықтан қысқаша мағлұмат көрсету. Сыр сандықтың ішіне түрлі сұрақтар салу
Сыр сандықтың ішіндегі сұрақтарға жауап беру
ОЖӘ
Түсіну
Ойлан, жұптас, бөліс
Топтарға алмаз бен графиттің критслады торларының суреттерін беру
Топ мүшелері алмаз бен графиттің кристалдық торлары қалай түзілгенін ойланып жұптасып, бір-біріне түсіндіреді.
ОЖӘ
АКТ
Қолдану
Түсінгендері бойынша кристалдық тор моделін құрастыруға бағыт-бағдар беру
Топқа берілген заттың кристалдық тор моделін құрастыру
ОЖӘ
ЖЕСО
Сыни тұрғыдан ойлау
Талдау
Венн диаграм масы
Интерактивті тақтаға Венн диаграммасын көрсетіп, бағыттау
Екі топ мүшелері Венн диаграммасын толтыру
АКТ
ЖЕСО
Жинақтау
Постер қорғау
Әр топқа постер беріп, тапсырманы түсіндіреді.
Кристалдық торлар тақырыбы бойынша постер қорғау
ОЖӘ
Баға лау
Баспалдақтың қай сатысындамын?
Баспалдақты әр оқушыға таратып береді
Баспалдақтан өз сатысын белгілейді, ойын жазады.
ОЖӘ
Сыни тұрғыдан ойлау
Қорытынды
Үйге:Кристалдық торлар
Тақырыптың соңындағы 4,5- тапсырмаларды орындау
Химия пәнінің мұғалімі : Нартаева Гүлнұр Өмірзаққызы
Сабақтың тақырыбы : Сандық есептер шығару
Сабақтың мақсаты : Химиялық формулалар бойынша есептеулердің жолдарын түсіну және сандық есептер шығаруда тиімді пайдалану
Сабақтың міндеттері:
1. Оқушыларға химиялық формула бойынша есептеулер жолдары туралы ұғындыру;
2. Химиялық формула есептеулер мен оның алгоритмдерін құрастыру дағдыларын дамыту;
3. Оқушыларды ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа, топпен жұмыс істеуге, еркін сөйлеуге тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі : кубизм, өзіндік ойын(жауаптары беріледі), үшіншісі артық, миға шабуыл
Сабақтың көрнекілігі : Интерактивті тақта, химиялық элементтердің периодтық жүйесі, электрондық оқулық, бағалау парақшасы
Пән аралық байланыс : математика,физика
Күтілетін нәтиже : Химиялық байланыстар ковалентті, иондық, сутектік және металдық болатынын меңгерді және оларды бір-бірінен айыра алады
Сабақтың кезеңдері
Сабақтағы әдіс-тәсілдер
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
Пайдаланылған модульдер
Ұйымдастыру
Саналу арқылы топтасу
Оқушылармен амандасып, түгелдеу.
Бір-екіге саналу арқылы екі топқа бөлінеді.
Білу
Сыр сандық
Оқушыларға тапсырманы сыр сандықтан алып қағаз жүзінде таратып береді
Топ бойынша тапсырманы орындайды
ОЖӘ
Түсіну
Кубизм
Шаршының әр жағына есеп жазып тапсырма береді
Оқушылар мысалға қарап тапсырмаларды орындайды
ОЖӘ
АКТ
Қолдану
Кубизм
Топ бойынша есеп таңдап, орындап, алгоритмін дұрыс құрастыруға бағыт-бағдар беру
Екі топ өздеріне берілген есептерді шығарады
ОЖӘ
ЖЕСО
Сыни тұрғыдан ойлау
Талдау
Кім жылдам?
Оқушыларға тапсырманы түсіндіру
Әр топ келесі топқа жаңа есептің шартын және берілгенін жасап береді
АКТ
ЖЕСО
Жинақтау
Оқушыыларға тапсырманы орындауға бағыт беру
Әр топ келесі топта алған есептерін жылдам орындау
ОЖӘ
Бағалау
Қолмен көрсетілетін белгілер
Бағалаудың шартын және критерийлерін түсіндіру
Бағалау парақшасын толтыру. Түсіну және түсіндіре білу – қолдың үлкен саусағы жоғары; әлі де түсінбеу – төмен; сенімді емес болу – қолды бұлғау
ОЖӘ
Сыни тұрғыдан ойлау
Қорытынды
Үйге:
Тақырыптың соңындағы 7,11- тапсырмаларды орындау
Химия пәнінің мұғалімі : Нартаева Гүлнұр Өмірзаққызы
Сабақтың тақырыбы : Сарамандық жұмыс №1. «Бейорганикалық қосылыстардың кластары арасындағы генетикалық байланыс» тақырыбына эксперименттік есептер шығару
Сабақтың мақсаты : Бейорганикалық қосылыстардың кластары арасындағы генетикалық байланыс тақырыбын бекітіп, эксперименттік тәжірибе жасау барысында дұрыс пайдалану
Сабақтың міндеттері :
1. Бейорнаникалық қосылыстардың кластары арасындағы генетикалық байланыс туралы ұғындыру;
2. Эксперименттік есептер шығару және тәжірибе жасау дағдыларын дамыту;
3. Оқушыларды жұппен жұмыс істеуге, еркін сөйлеуге, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі :
Сабақтың көрнекілігі : Интерактивті тақта, химиялық элементтердің периодтық жүйесі, электрондық оқулық, сарамандық жұмыс дәптерлері, химиялық құрал-жабдықтар мен реагенттер, техника қауіпсіздік ережесі
Пән аралық байланыс : математика,физика
Күтілетін нәтиже : Бейорганикалық қосылыстардың кластары арасындағы генетикалық байланыс тақырыбын бекітіп, эксперименттік тәжірибе жасайды
Сабақтың кезеңдері
Сабақтағы әдіс-тәсілдер
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
Пайдаланылған модульдер
Ұйымдастыру
Не ортақ?
Оқушыларды жұптастыру
Бір-бірімен ортақ мәселелерді іздестіру арқылы жұптасу
Білу
Миға шабуыл
Оқушылардан техника қауіпсіздігі мен құрал-жабдықардың қызметін сұрау
Мұғалімнің берген сұрақтарына жылдам жауап беру
ОЖӘ
Түсіну
Ойлан, жұптас, бөліс
Сарамандық жұмыстың барысымен танысыру
Жұмыс дәптерлеріне сарамандық жұмыстың тақырыбы мен жұмыстың барысын орындайтын кесте сызып дайындайды және жұмыстың барысымен танысып, құрал-жабдықтарын, реактивтеерін дайындап, жоспар құрастырады
ОЖӘ
АКТ
Қолдану
Жұмысты орындауға бағыт-бағдар беру және техника қауіпсіздік ережесінің сақталын қадағалау
Құрастырға жоспар бойынша құрал-жабдықтар мен реактивтердің көмегімен іс-тәжірибені орындау
ОЖӘ
ЖЕСО
Сыни тұрғыдан ойлау
Талдау
Реакция тедеулерін құрастыру жолдарын көрсетіп бағыт-бағдар беру
Жасаған жұмыстарына сай не байқағандарын талдап жазып, оның химиялық реакциясын құрастыру
АКТ
ЖЕСО
Жинақтау
Қорытынды жазуға тапсырманы түсіндіреді.
Жаған іс-тәжірибелерін жинақтап жалпы қорытынды жазу
ОЖӘ
Бағалау
Критериалды бағалау
Критерийлерге сай бағалау
Екі жұлдыз, бір тілек кері байланысын жазу
ОЖӘ
Сыни тұрғыдан ойлау
Үйге тапсырма
Тарауды қайталап, Атом құрылысы және химиялық байланыс тақырыптарына рефрат жазу