Мұғалімдердің іс-тәжірибесіне сүйене отырып топтық жұмыстың білім берудегі тиімді педагогикалық тәсіл екендігін түсіндіру. Топтық жұмыс,топқа бөлу тәілдерінің түрлерін тәжірибеде қолданудағы тиімділігі туралы бағыт-бағдар беру
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«КОУЧИНГ – «Топтық жұмыс барысын ұйымдастыру»»
КОУЧИНГ – СЕССИЯСЫ ТАҚЫРЫБЫ: «Топтық жұмыс барысын ұйымдастыру»
Д.Туленов мектеп-гимназия
Мұғалім:Сапиева Ұлмекен
Тақырыбы:
Топтық жұмыс барысын ұйымдастыру
Мақсаты:
Мұғалімдердің іс-тәжірибесіне сүйене отырып топтық жұмыстың білім берудегі тиімді педагогикалық тәсіл екендігін түсіндіру. Топтық жұмыс,топқа бөлу тәілдерінің түрлерін тәжірибеде қолданудағы тиімділігі туралы бағыт-бағдар беру. Мұғалімдермен сабаққа мақсат қоюдың тиімді жолдарымен ой бөлісу, әдіс алмасу.
Дереккөздері:
Мұғалімдерге арналған нұсқаулық, Интернет-ғаламтордан мәліметтер.
Оқу
нәтижелері:
Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс туралы мәлімет алады. Топқа бөлу әдістерін үйренеді.
Негізгі
түйінді идеялар:
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдердің басты рөлін түсінуге;
Білім беруде оқушылар арасындағы ынтымақтастыққа көңіл бөлуді дамытуға ықпал ететін оқыту әдісі ретінде әртүрлі топта жұмыс істеу әдістерін қалайша тиімді қолдануға болатыны туралы өз түсінігі.
Оқыту әдістері:
Оқытудағы жаңа тәсілдер
Оқыту мен оқудағы жаңа технологиялар
Жеке жұмыс
Топтық жұмыс
Ресурстар:
А-3 парақтары, стикер, интерактивті тақта, слайдтар, маркер, қалам т.б.
Коучинг бойынша
коуч пен мұғалімнің іс-әрекеті
Кезең-дер
Коучтің іс-әрекеті
Мұғалімнің іс-әрекеті
Кіріспе кезең
Психологиялық ахуал қалыптастыру, топтарға бөлу:
Психологиялық ахуал туғызу үшін «Біз ерекшеміз» Мұғалімдерге салфетка таратылып беріледі. Дәл инстукция бойынша жасауы сұралады: 2-ге бүктейді, айналдырады, тағы 2-ге бүктейді жоғары төменгі, жағын, ортасын жыртады, салфетканы ашады.
1топ. «Жалғыз жүріп жол тапқанша,көппен жүріп адас» мазайка жинау арқылы бірігіп, топқа жинақталады.
2топ«Жұмыла көтерген жүк жеңіл.» мазайка жинау арқылы бірігіп, топқа жинақталады.
Мұғалімдердің салфеткасы ешкімдікі бір-біріне ұқсамайды. Ендеше әр кім ерекше(уникальный) тұлға екендігі ерекше ойлайтындығын біледі.
Қызығушылықты ояту:
Видео: «Құмырсқалар әрекеті»
Бүгінгі коучинг сессисының тақырыбы: «Топтық жұмысты ұйымдастыру» Топтық жұмыс – мұғалімдер
Сұрақ- жауап 1.Сіз қаншалықты осы тақырып туралы білесіз? «Жетістік ағашын»( Блоб ағашын) белгілеңіз.
2.Сабақтарда топтық жұмыс ұйымдастыру қаншалықты қажет?
2.Мектепте топтық жұмысты дұрыс ұйымдастырыған ба?
Видео ролик арқылы тақырып ашылады.
Топтық жұмысты ұйымдастырудың мақсаты мен маңызын, қажеттілігі туралы пікір алмасады.
«Жетістік ағашын» ( Блоб ағашын) белгілейді.
Мағынаны тану:
Топтық жұмыс
Топтық тапсырма
1-ші топ Топтық жұмыс не үшін керек?
2-ші топ Топтарды қалай ұйымдастыруға болады?
Әр топқа бөлек тапсырма беріледі. Жұпта , топта талқылау керек. Нақты берілген уақыт таймермен белгіленіп тапсырманы орындау тапсырылады . Орындау барысындағы әр топ мүшесінің тапсырманы орындаудағы рөлі. Постер қорғау.
Топ таталқылайды, постер жасап, ортада өз жұмыстарын қорғайды. Постер қорғау арқылы ортақ идеяларын көрсетеді.
Жаубын «Бес саусақ» арқылы бағалады.
Негізгі кезең
Топпен жұмыс
Сергіту сәті
Демалып, шырын ішу,түрлі түсті ыдыс
2-ші топтасыру кезеңі
Екі түсті ыдыстар арқылы топтар сергіту сәтінен кейін тағы басқаша топтасады
Топтарға арналған негіз қалаушы ережелерді танысады.
1. Топтың топты құрайтын нақты адамдарға арналған ережелерді жасауға болады деп есептегені өте маңызды.
2. Адалдық мәдениетін күшейту. Топтың табысты жұмысы шындыққа негізделеді.
3. Топ мүшелеріне адамдармен жұмыс істеу үшін оларды жақсы көру міндетті емес екенін ескертіңіз
4. Ұжымдық жауапкершілік белгілеу.Топ ережелерін қабылдаған әрбір адамды бұл топтан тыс жеке блок құрудан сақтап, алға қарай апарады.
5. Тыңдау машықтары тәжірибесін дамыту маңызды екендігін атап көрсету. Адамдар бастапқыдан-ақ айтылған пікірлермен келіспеген жағдайда да әрбір дауыс естілуге құқылы.
6. Топтағы жұмысқа әрбір мүше атсалысуға тиісті. Топтағы жұмыс түрлі көзқарастарға байланысты.
7. Топ жұмысына топ мүшелерінің әрқайсысы тең дәрежеде қатысуға тиіс.
Топтық тапсырма
10мин
Барлық топтарға тапсырма 1.Топтағы бірлескен жұмыстың нәтижелері қандай? 2.Мұғалімнің рөлі қандай? 3.Топтық жұмысты қандай суретпен көрсетуге болады?
Топ ішінде сұраққа жауап іздеу барысында өзара талқылап А3 қағаздың бетіне ортақ пікірлерін түсіру.
Әр топ өзінің орындаған тапсырмасын басқа топтарға түсіндіреді, басқа топ тақырып бойынша алған әсерлерін басбармақ арқылы білдіртеді
Негіз қалаушы ережелер топтардағы жұмыс жағдайында өте пайдалы болуы мүмкін екндігін мұғалімдер танысады.
Мына ұсыныстар кейбір сұрақтарды қамтиды, топтарға осыларға қарап өзінің жеке ережелер жиынтау
ұсынылады.
Тапсырмаларын топтар алдына салу, идеяларын дәлелдеу.
Постерді, топтарды бағалау үшін байланыс «Бес саусақ» парақшалары, мұғалімдер келісе отырып
толтырады
Қорытынды-лау кезеңі
Ой
тұжырымдау
Миға шабуыл
«Ауысып отыратын топтар» атты эстафетасын көрсету.
Сұрақ:
Сіздер бұл тапсырмадан түйген ойларыңызды өз сабақтарыңызда қалай қолданар едіңіз? Әр топ өздері топтасу түрлерін көрсетеді.
Мұғалімдер, сонымен бүгінгі тақырыпты негізге ала отырып әр топ өздері топтасу түрлерін көрсетеді.
Кері байланыс
Кері байланыс жасалу үшін тақтаға суреттер жапсырылды.
Чемодан, ет тартқыш суреттері тақтада ілініп тұрады.
сурет арқылы бүгінгі сабақтан нені біле алдыңыз
(чемодан-алдым, сұрақ- әліде түсінбедім, ет тартқыш- талқылау керек ? суреттерге стикерлер жапсырылады
Таратып берілген кері байланыс «Бес саусақ» парақшалары, мұғалімдер келісе отырып
толтырады
Мұғалім жазбасы:
Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Біз ерекшеміз» тренингі мұғалімдерге позитивті әсер қалдырды." Әр мұғалім өздері жасаған салфетка қарап өзгеше көңіл күйде болды
Әр ұстаз ерекше(уникальный) тұлға екендігін сезінгендей ерекше ойлайтындай сәт болды.
Қаншалықты осы тақырып туралы білесіз деген сауалға «Жетістік ағашын»( Блоб ағашын) белгілегенде, ұстаздардың осы тақырып бойынша түрлі деігейде екендігін топ жетекшілері айтып, талқылап берді. Осыған сүйене отырып тақырыбымызды жалғастырып кеттік. Топтың тапсырмаларды тианақты тез орындалуы үшін таймер қолданылды. Мұғалімдер уақытты үнемді пайдаланды.
Тапсырма орындалып топтың жасаған, қорғаған постерін бағалау үшін «Бес саусақ» әдісі тиімді болды.
Қорытындылау кезінде топ мүшелерінің өздері ұсынған топтастыру әдістері арқылы қжымдастардың қаншалықты тақырыпты меңгергендігін аңғартты.
Тақтаға ілінген Чемодан, ет тартқыш суреттеріндегі жапсырылған стикерлер чемоданда көп болып тұрады.
Мұғалімдер белгіледі.
Мұғалімдер уақытты үнемді пайдаланды.
Топ жұмысына толық бағалауға мүмкіндік болды және талқыланды.
Психологиялық дайындық
3мин
Бір топта отырған мұғалімдер стикерге өздерінің бір жаман қасиеттерін жазады.Жазып болғаннан кейін оқып таныстырады.Содан кейін қолмен ұстамай сол қағаздарын бір бұрышқа апарып тастайды.
Енді қағазға өздерінің бір жақсы қасиеттерін жазып оқиды.Сол қағаздарын жан қалтасына салып сақтайды.
Сессия барысында біз топтық жұмыс туралы білетінімізді жетілдіреміз, топтарды қалай ұйымдастыруға болатынын, топта оқытудың негізгі ережелерін құрастырамыз.
бейнеролик
«Мен сізбен қарым-қатынаста болуға өте қуаныштымын» әдісі
Топқа бөліну
Топ ережесін құру
1мин
Әр топтан ойларын айтып,ереже құрастырады.
постер
Топтық тапсырма
5мин
1-ші топ Топтық жұмыс не үшін керек?
2-ші топ Топтарды қалай ұйымдастыруға болады?
Әр топқа бөлек тапсырма беріледі. Жұпта , топта талқылау керек. Ақ бетке ортақ идеяларын көрсету.
Жаттығудың мақсаты:
Топтық жұмыс барысын анықтау. Нақты берілген уақытта тапсырманы орындау. Орындау барысындағы әр топ мүшесінің тапсырманы орындаудағы рөлі.
парқшалар
постер
Постер қорғау.
Жаубын бағалау.
5мин
Әр топ өзінің орындаған тапсырмасын басқа топтарға түсіндіреді, басқа топ тақырып бойынша алған әсерлерін басмармақ арқылы білдіреді
Сергіту сәті
2мин
Демалып, шырын ішу.
түрлі түсті ыдыс
2-ші топтасыру кезеңі
1 мин
Екі түсті ыдыстар арқылы топтар сергіту сәтінен кейін тағы басқаша топтасады
Топтық тапсырма
10мин
Барлық топтарға тапсырма 1.Топтағы бірлескен жұмыстың нәтижелері қандай? 2.Мұғалімнің рөлі қандай? 3.Топтық жұмысты қандай суретпен көрсетуге болады?
Топ ішінде сұраққа жауап іздеу барысында өзара талқылап А3 қағаздың бетіне ортақ пікірлерін түсіру. Тапсырмаларын топтар алдына салу, идеяларын дәлелдеу.
постер
маркер
стикер
Постер қорғау
4 мин.
Әр топ өзінің орындаған тапсырмасын басқа топтарға түсіндіреді, басқа топ тақырып бойынша алған әсерлерін басбармақ арқылы білдіртеді
постер
Презентациямен жұмыс
2мин
Топтық жұмыс:ұйымдастыру ережелері,дамитын дағдылар,бірлескен жұмыстың нәтижелері туралы айтып бекіту.
презентация
Психология
лық сергіту
1мин
Әдістемелік бірлестік өз ұранын айтып аяқтайды.
Кері байланыс
2мин
Үш сурет арқылы
(чемодан-алдым, сұрақ- әліде түсінбедім, ет тартқыш- талқылау керек
суреттер,стикерлер
Коучинг сабақтарының жоспары
№1 Сессия тақырыбы Топтық жұмысты ұйымдастыру Мақсаты: Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс туралы мәлімет беру. Топқа бөлу әдістерін уйрету Күтілетін нәтиже Ынтымақтастық оқу жағдайында оқушылар (ұстаздар) құрбы-құрдастарымен қарым-қатынас жасауға, идеяларды ұсынуға және қорғауға, әртүрлі ұстанымдармен алмасуға, сын тұрғысынан ойлауға және барынша белсенді қатысуға мүмкіндік алады
Ресурс Нұсқаулық, маркер, түсті қағаз, кері байланыс парағы, флипчарт, бейнежазбалар, бейнежазба № Кезеңдер Жұмыс барысы. Жұмыс Түрі Уақыты 1. Ұйымдас--тыру кезеңі. Көңілдерін коучинг сабағына аудару 2 минут 2. Негізгі бөлім. 1.Тренинг. 2. Топтарға бөлу (фигуралар арқылы) Топтық жұмыс не үшін қажет деп ойлайсыздар? Топтық жұмыс туралы не білесіздер және не білгілеріңіз келеді? Мұғалімдерге өз пікірлерін айтқызу. Топтарға әр түрлі әдіс арқылы бөлуге болады. Мысалы, фигуралар арқылы, мақал-мәтелдер арқылы, конфеттер т.б тәсілдер арқылы бөлуге болады. Топтағы жұмыстар, яғни бірлескен жұмыс мынадай мақсатта жүзеге асады. Атап айтсақ, оқушылар идеяларымен алмасады, мәселені бірлесіп шешеді, пікірлерін айтады, маңызды түсініктер қалыптасады. Топтық жұмыс кезінде мынадай дағдылар дамиды: бірін-бірі тыңдайды, топтағы жұмысқа араласады, топ мүшелерін қолдайды, бақылайды. Бірлескен жұмыс жекелей шешуге болатын тапсырмаларды емес, топпен қарастыратын күрделі тапсырмаларды орындауды көздейді. Топтарға бөлінген соң топ ережесін құру керек және оқушылар сол топ ережесіне бағыну керек.
3. Рефлекция ІІІ.Кері байланыс. Стикерге «Не ұнады?, не ұнамады?» Бағалау нысаны 6-тапсырма Жеке Өз ойларын жазу 5 минут №2 Сессия тақырыбы Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау Мақсаты: Оқыту процесіндегі бағалаудың маңызын түсіндіру. Күтілетін нәтиже -бағалау түрлерімен танысады; -бағалау критерийлерін құруға үйренеді; -бағалау түрлерін практикада қолдана алады.
Ресурс Нұсқаулық, курсалды тапсырмалар материал, А4, маркер, желім, қайшы, түсті қағаз, кері байланыс парағы, флипчарт, бейнежазбалар № Кезеңдер Жұмыс барысы. Жұмыс Түрі Уақыты 4. Ұйымдас--тыру кезеңі. Мұғалімдерді түгендеу. Көңілдерін коучинг сабағына аудару 2 минут 5. Негізгі бөлім. Топ ережесін құру 1.Тренинг «Кім не жеді?». Мақсаты мұғалімдер не жегенін өз есімінің бірінші әрпінен бастап айту керек және сағат тілімен адамдардың не жегенін естерінде сақтап айту керек. 2. Әр түрлі фигуралар арқылы 2 топқа бөлемін. Мұғалімдерге сұрақ: 1. Бағалау туралы не білесіздер? Не білгілеріңіз келеді? 2. Бағалауларыңызға қанағаттанасыздар ма? 1.Тапсырма Қатысушыларға А4, маркер таратылады. -Көбелектің суретін салғызу. -Суреттеріне қандай баға қоятындарын сұраймын, сурет пәні мұғаліміне бағалатамын. -Бір-біріне баға қойғызу. -Неліктен осындай баға қойдыңыз? Қалай бағаладыңыз? Критерий құрғызу. 1. А4 қағазды толық пайдалану; 2. Эстетикалық талғамы; 3. Безендірілуі 4. -Дайын критерийлермен бағалап көріңіздер.
-Қалай бағалау жеңіл екен? 2.Тапсырма. Қатысушыларға А4 қағаз, қайшы, желім, скоч таратылады. -Бәйтеректің макетін жасату. -Бірін- бірі бағалау. -Критерий құрғызу -2 жұлдыз, 1 тілек. -Критерий бойынша бағалау.
Топтық жұмыс
Жекелей жұмыс
Топтық жұмыс 5 минут
2 минут
10 минут
10 минут
10 минут
10 минут
2 минут
20 минут 5 минут
10 минут
20 минут
6. Рефлекция ІІІ.Кері байланыс. Стикерге «Не ұнады?, не ұнамады?» Бағалау парақшалары 6-тапсырм Жеке Өз ойларын жазу 10 минут Тәлімгер.орг Полный текст материала на тему Топтық жұмысты ұйымдастыру можно смотреть в скачиваемом файле. На этой странице приведен фрагмент материала