kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Экология - ?мірді? со?ып т?р?ан ж?регі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? ма?саты: Ойлау ?абілетін, жалпы д?ниетанымын, ?ылыми к?з?арасын дамыта отырып, ?з еліні? ?амын ойлайтын, таби?ат байлы?ын к?з ?арашы?ындай ?ор?айтын азамат болу?а т?рбиелейді.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Экология - ?мірді? со?ып т?р?ан ж?регі»


Сабақтың тақырыбы: «Экология- өмірдің соғып тұрған жүрегі ! »
Сабақтың мақсаты: Ойлау қабілетін, жалпы дүниетанымын, ғылыми көзқарасын дамыта отырып, өз елінің қамын ойлайтын, табиғат байлығын көз қарашығындай қорғайтын азамат болуға тәрбиелейді.

Керекті құрал-жабдықтар мен көрнекіліктер: топтың аты жазылған көрсеткіштер, фломастер,ақ қағаз, «Қазақстан байлықтары», «Арал тағдыры», «Семей палигоны» бейнефильмнен үзінді, «Қазақстан қорықтары» суреттері, «Қ.Сатбаевтың суреті», мултимедия кешені, бейнетаспа және т.б.

Өткізу әдісі: әңгімелеу, сұрақ-жауап,жарысу,өлең оқу, ойыншық жасау, есептеу әдістері.

Тәрбие сағатының жоспары:

1.Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушыларды топтастыру:
1 топ: «Шығармашылық»
2 топ: «Үнемшіл»
3 топ: «Өнер»

1.Кіріспе бөлім.
Картамен жұмыс. (Қазақстан байлықтары) 
Сұрақтар: 
Байлықтарды дұрыс пайдаланбау неге әкеледі ?
Адамзаттың әдейі жасалған қастандықтарының соңы неге әкеп соғады?
2.Негізгі бөлім:
а)Танысу» аялдамасы. (келген қонақпен таныстыру)
Қонаққа қоятын сұрақтар:
1.Экология деген сөз қандай мағынаны білдіреді ?
2.Арал теңізі неге тартылды?
3.Теңіз тартылуына сәйкес қандай аурурлар таралды?
4.Не себептен Семей полигоны болды?
5.Семей полигонынан қазақ елі қандай зардап шекті?
ә) «Қасірет» аялдамасы.»Арал тағдыры» Семей полигоны» видиофильмдерінен 
үзінді көрсетіледі.
«Арал тағдыры» бейнефильмінен қандай ой түйдіңер?
«Семей полигоны» бейнефильмінен қандай жағдайды көріп тұрмыз?
Қазақстанның экологиялық картасы көрсетіледі.
Топтарға берілетін тапсырмалар:
«Шығармашыл», «Өнер», «Үнемшіл» топтарының тапсырмаларын беру.
«Шығармашыл» тобына тақпақтарды беріп,мәнерлеп оқуды, аңыз әңгімені 
аяқтауды және осылар бойынша қандай ой түйгенін білу.
«Өнер» тобына қалдық заттарды беріп,ойыншықтар жасауды сұрау, жасау 
себептері мен мақсаттарына көңіл бөлу.
«Үнемшіл» тобына жанұяның бір күнгі үйден шығатын қоқыстарын есептеуін, 
олардың азайту жолдарын сұрау, ұсыныстарын білуге тапсырмалар беру.
Қазақстанның экологиясын бүлдірмеу үшін қандай ұсыныстар айтылатынын білу.
б) «Ұлттық-тәлім тәрбие» аялдамасы.
«Шығармашыл» тобының қазақ экологиялық тыйым сөздері, мақал-мәтелдері,
Нақыл сөздері бойынша жарысын және аңыздар мен салт-дәстүрлеріне Наурыз 
мейрамын мысалға алғанын тыңдау.
Тыйым сөздер: «Бұлақты былғама», «көкті жұлма», «ағашты сындырма», «аршаны 
аралама», «суға түкірме», « суды ылайлама», «құмырсқаның илеуі бұқзба», « аққуды атпа»,
«құстың ұясын бұзба» және сол сияқты.
Мақал-мәтелдер, нақыл сөздер: «Судың да сұрауы бар», «Өзен жағалағанның өзегі талмас», «Бақ өсіргеннің бағы жанады», «Тоғайды тұяқ тоздырады» және т.б.
в)« Өнер» аялдамасы.
«Өнер»тобының қалдық заттары,яғни пакет, қалың қағаз қораптары, пластмаст бөтелкелерден,металл қаңылтырдан жасаған ойыншықтарына баға беру. Олар не үшін жасалғанын түсіндіру. Елбасы Нұрсылтан Әбішұлы Назарбевтың Қазақстан халқына жолдауына тоқталу.
«2006 жылы біздің экономикалық заңнамаларымызды халықаралық озық актілермен үйлестіруге, жаңа стандарттарға көшуге, мемлекеттік бақылау жүйесін жетілдіруге бағытталған Экология кодексі қабылдануға тиіс.Тұтас алғанда біз 2010жылы қоғамның тұрақты дамуыныңрегізгі стандарттарын жасауға тиіспіз». – деген сөздерінің мағанасына үңілу. 
г) «Үнемшіл»аялдамасы.
«Үнемшіл» тобына жанұяның бір күнгі үйден шығатын қоқыстарын тізімін жасап, көп қабатты үйлерден күнделікті қанша қоқыс шығатынын есептеу,олардың қанша уақытта толық айырылып, шіруін есептеу,олардың азайту жолдарын сұрау.қазақстанның экологиясын бүлдірмеу үшін қандай ұсыныстар айтылатынын білу
Заттардың толық айырылып, шіріп кетуі:
Қағаз 2-10жыл
Консерві банкалар 80жыл
Полиэтилен 200жыл 
Плстмасса 500жыл
Шыны 1000жыл
д) «Қорықтар аялдамасы».
Мультимедия кешен іарқылы Қазақстан қорықтары мен табиғи саябақтарды мысалы, ақсу Жабағалы ,Алакөл және т.б қорықтарды слайдтармен көрсету.
Қорытынды:
Слайд көрсету

Қазіргі кезду экологиялық мәселелерөзінің қоғамдық мәрі жағынан алдыңғы қатардағы мәселелердің біріне айналды. « Табиғат,Табғат-Ана» деген сөз асқақтаған ұғым. Жаңа экологиялық мәдениет осыны мойындау тиіс. Табиғатқа деген ілтипат бұл адамға көрсетілген құрмет .Қазақстан Республикасы тұрақты дамудың жаңа жолына түскенде экологиялық білім мен тәрбие берудің маңызы зор ,болса экологияландырылған білімді ұрпақ қажет.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Мероприятия

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Экология - ?мірді? со?ып т?р?ан ж?регі

Автор: Айтжанова Клара

Дата: 25.09.2016

Номер свидетельства: 345759


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства