Просмотр содержимого документа
«Урок на тему: "Пифагор теоремасига доир масалалар йечиш"»
Buxoro viloyat G’ijduvon tuman hokimligi
G’ijduvon tuman xalq ta’limi bo’limi
5 – umumiy o’rta ta’lim maktab
matematika fani o’qituvchisi
Ostonova Iroda Aliqulovnaning
bir soatlik ochiq dars ishlanmasi
G’IJDUVON - 2020
Sinf – 8 sinf
Fan: Geometriya
Dars mavzusi: Pifagor teoremasiga doir masalalar yechish
Dars maqsadi:
Ta’limiy: Pifagor teoremasiga doir bilimlarni turli xil masalalar yechishda qo’llash
malakasini hosil qilish.
Tarbiyaviy : Dars davomida tibbiy madaniyatni tarbiyalash, vrachlik kasbiga havas
uyg’otish.
Rivojlantiruvchi: Pifagor teoremasiga doir bilimlarni rivojlantirish.
-Kasb tanlashga qiziqishlarini o’stirish
Dars turi: bilim, ko’nikma va malakalarni mustahkamlash va rivojlantirish.
Dars metodi: test, noan’anaviy “Vrach huzurida”, klaster
Dars jihozlari: Bukletlar , didaktik materiallar , multimedia vositalari , plakatlar, vrach
kiyimlari.
Dars shakli: guruhlarda ishlash
Darsning borishi
1.Tashkiliy qism :(2 daqiqa)Salomlashib , davomatni aniqlayman
2. O’tilgan mavzuni takrorlash: (7 daqiqa)
Dunyoda baxtli mamlakatlarni aniqlash reytigi o’tkazilganda O’zbekiston 250 mamlakat ichida 44 o’rinni egallagan. Demakki baxtli yurtning baxtli yoshlarisiz.
Baxt ne?, deya so’rar bo’lsangiz
Javob aylar baxtli odamlar:
Baxt bu quvonch, baxt erur omad
Baxt eng avvalo bo’ling salomat
Darsning bu bosqichida o’quvchilarni guruhlarini e’lon qilaman
1. Tibbiy yordam’’ guruhi bu guruhda sinifning iqtidorli o’quvchilari jamlangan
2-guruh “Uchburchak’’
3-guruh “Romb’’
4-guruh “To’g’ri to’rtburchak”
5-guruh “Trapetsiya’’
Har bir guruh o’z guruhini ta’riflaydi
1-guruh
Geometriya fanining
Eng bebaho durdonasi
Har masalada kerak
Pifagor teoremasi.
Uchburchakning burchagi
To’qsonga teng bo’lsa gar
Darov bu teorema
Xizmatga tez shaylanar.
Bir o’quvchi Pifagor teoremasini aytadi
To’g’ri burchakli uchburchakning katetlari kvadratlari yig’indisi gipotenuzasi kvadratiga teng.
C2=a2+b2
Uchburchakning yuzini
Hisoblayman men tezroq
Ma’lum bo’lsa uch tomon
Barchasin qo’shmoq kerak.
So’ngra bo’lib ikkiga
Yarmini topmoq kerak
Geron bobo formulasiga
Barchasin termoq kerak.
Ikkinchi o’quvchi Geron formulasini yozib izohlaydi
Geron formulasi yordamida uchburchakning balandliklarini toppish mumkin.
3 . Mustahkamlash (30 daqiqa)
“Uchburchak’’ guruhi:
“Uch burchagim bor meni
Uch tomonim bor meni
Nomlarim turli tuman
Ko’p burchakga kenja man
Guruh a’zolari:
a)uchburchak turlari
b)uchburchak elementlari
d)uchburchakning yuzi formulasini izohlaydi
“Romb” guruhi:
Paralleogram mening akam
Undan juda farqim kam
Tomonlarim teng erur
Ikki diaganalim bo’lur
Ular doim ahildir
Kesishsa ,,pilus’’ bo’lur
Burchaklarim turlicha
Juftiga u teng erur
Guruh a’zolari:
Romb xossalarini
Romb yuza formulasini izohlaydi
“To’g’ri burchak” guruhi:
T o’g’ridir to’rt burchagim
Enim ,bo’yim bor erur
Derazaning oynasi,
Doska stol yuzasi,
Menga misol bo’ladi,
Hatto fermar dalasi.
Guruh a’zolari:
a) to’g’ri burchak xossalarini
b) yuza formulasini izohlaydi
“Trapetsiya” guruhi:
To’rt tomonim turli xil
To’rt burchakni turiman.
Ikki yonim asosim
Men bilsang trapetsiyaman.
Qizlar uchun uch turim
Uch xil yupka bo’ladi,
Meni yaxshi o’rgansa,
Zo’r tikuvchi bo’ladi
Guruh azolari:
a)Trapetsiya tarifi
b)Turlari
d)Xossalarini aytadi
M ijozlar bilan tanishib oldik. Endi mijozlarimiz, “tiibbiy yordam’’guruhiga sog’liklari haqidagi shikoyatlarini aytishlari mumkin.
Uchburchak guruhi:
Masala:
Teng yonli uch burchakman
Ikki yonim teng o’nga
Balandligim teng sakkiz
Tik tushgandir asosiga
Boshim qattiq og’riydi
Bilolmayman sababin
Topib bering asosim
Yuzimni o’lcholmayman.
Masalani yechish uchun “Vrach nevropotologga” murojat qilamiz. Demak sizning shikoyatingizga ko’ra
Teng yonli uchburchak xossasiga ko’ra AD=x
; da Pifagor teoremasiga ko’ra
Yuza formulasiga ko’ra:
Tavsiyalarimga amal qiling:
O’smir yoshlar o’sish paytida umurtqa pog’onasini to’g’ri rivojlanishiga etiborli bo’lishi kerak. O’tirishda gavdani to’g’ri tutish kerak.
“Vrach okulist” tavsiyasi: Ko’laringiz porlab tursin. Kompyuter o’yinlari bilan o’ynab ko’zingizni toliqtirmang. Bu o’yinlar o’rniga A.Navoiy, Bobur g’azallarini o’qing.
T rapetsiya guruhi:
Teng yonli trapetsiyaman
Belim tengdir beshjonga.
Etaklarim chiroyli
Teng erur o’n uchjonga.
Beshdir ikki yonim ham
Faqat yuzim noaniq
D ardimga davo bo’ling
Balandligim topib bering.
“Vrach terapevt” tavsiyalaringizni eshitamiz.
Doimo sog’ bo’ling.
ABCD trapetsiya
AB=CD=5
BC=5
AD=13
h=? S=?
BN va CM
Balandliklar tushiramiz
BC = MN = 5; AN = MD = 4 ΔCMD
formula bilan hisoblaymiz
“Vrach terapevt” tavsiyasi: Doimo sog’ bo’ling! Tozalikka, to’g’ri ovqatlanish qoidalariga rioya qiling. Sport bilan do’st bo’ling.
Diagnostika markazimiz haqidagi fikrlaringizni aniqlash maqsadida test tahlili o’tkazamiz.
T est:
d1 = 10
d2 = 24
p = ?
A) 50 B) 34 C) 68 D) 52
2. AB = 4
BC = 5
S = ?
20 B) 6 C) 14 D) 12
3. S = 64
d = ?
A) 8 B) 4 C) D)
a
c
4. a = 5
b = 12
c = ?
b
A) 12 B) 17 C) 15 D) 13
5. a = b = c = 6
h = ?
A) 12 B) 9 C) 3 D)
B osh vrach: (o’qituvchi)
Yangi retsept
Ko’paytirishning paralellogram usuli
Kesishish nuqtalari orqali aniqlaymiz 156
4. Baholash. (3 daqiqa)
5.Uyga vazifa.(2 daqiqa) Pifagor teoremasiga doir masalalar yechich.