8-сынып геометрия пәнінен тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданып есептер шығару
Просмотр содержимого документа
«Тригонометриялық тепе-теңдіктер»
Сабақтың тақырыбы: 10.Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер.
Сабақтың мақсаттары:1.Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер формуласы,
тікбұрышты үшбұрышында сүйір бұрышы үшін тепе-теңдіктер
алуға болатынын түсіндіру.
2.Формулаларды пайдаланып есептер шығару дағдысын
қалыптастыру.
3. Оқушыларды шапшаңдыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:жаңа сабақ түсіндіру.
Сабақтың типі: аралас сабақ
Оқыту формалары: жеке, топтық
Сабақтың әдісі: СТО технологиясы, деңгейлеп-саралап оқыту технологиясы
Сабақтың көрнекілігі: Сөзжұмбақ, слайдтар, үлестірме қағаздар
Пәнаралық байланыс:
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу,
ленталар арқылы тілектер айту, топқа бөлу. 1 минут
ІІ.Кешегі күн-бүгінгінің өлшемі. Үй тапсырмасын тексеру. Тест тапсырмалары.3 минут
ІІІ.Қызығушылықты ояту. 1) Жалғасын тап 2) Кім шапшаң?
ІY.Мағынаны ажырату. Жаңа сабақ түсіндіру.
Y.Деңгейлік тапсырмалар.
YІ. Қорытындылау. Тепе-теңдіктерді тап.
YІІ.Үйге тапсырма беру.
YІІІ. Бағалау.
І.Ұйымдастыру. Ленталар арқылы тілектер айтып, топқа бөлу. Сабақта жоғары ұпай ал! Сабақта тек «5» деген баға ал! Сәттілік тілеймін! Оқуда озат бол! Мақсатыңа жетуіңе тілектеспін! ІІ.Кешегі күн-бүгінгінің өлшемі. Үй тапсырмасын тексеру. Тест тапсырмалары. 1.Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузаның квадраты катеттері квадраттарының қосындысына тең. А/ Фалес теоремасы В/үшбұрыштың тамаша нүктелері С/ Пифагор теоремасына кері теорема Д/ Пифагор теоремасы 2.Тікбұрышты үшбұрышта катеттердің ұзындықтары а=12, в=16 болса, онда гипотенузасының ұзындығы с-ны табыңдар. А/ 20 В/18 С/ 19 Д/21 3.Тікбұрышты үшбұрышта а=24, с=25 болса, онда в-ны табыңдар. А/ 9 В/8 С/ 7 Д/6 4.Тікбұрышты үшбұрышта катеттері а=4, в=5 болса, онда ауданын табыңдар. А/ 5 В/10 С/ 20 Д/2 5.Тікбұрышты үшбұрышта катеттерінің біреуі 12 см тең, екіншісі 3 см-ге кем. Гипотенузаны табыңдар. А/ 15 В/14 С/ 13 Д/ 16 ІІІ.Қызығушылықты ояту. 1-тапсырма. Жалғасын тап. Тікбұрышты үшбұрышта сүйір бұрыштары үшін 1-топ. , , , 2-топ. , , 2-тапсырма: Кім шапшаң? қандай теорема? Пифагор теоремасына кері теорема. /жеке жұмыс / ІY.Мағынаны ажырату. Жаңа сабақ меңгерту. /*/ Пифагор теоремасы. b=c cosa, a=c sina /*/-ға қойсақ, тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышы үшін /1/ теңдігі орындалады. /2/ , /3/ /4/ , /5/ Кез келген сүйір а бұрышы үшін /6/, /7/ /8/
Y.Деңгейлік тапсырмалар. 1-деңгейлік тапсырмалар. №161 1/ 2/ 3/ өрнегін ықшамдаңдар.
2-деңгейлік тапсырмалар.Өрнекті ықшамдаңдар. № 164 №165 * №166 3-деңгейлік тапсырмалар. №168 сүйір бұрышы үшін тепе-теңдігін дәлелдеңдер. №171 Өрнекті ықшамдаңдар: 1/ , 2/ YІ. Қорытындылау. Тепе-теңдіктерді тап. Жаңа сабақты еске түсірейік
YІІ.Үйге тапсырма беру. №169 болғандағы мен -ны табыңдар. , №171 /2/ №172 YІІІ. Бағалау .