kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект урока на тему "Пифагор теоремасы"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Күні: 

Сабақтың тақырыбы: Пифагор теоремасы

Мақсаты:1. Пифагор теоремасының тұжырымдамасын айта білу, есептер шығару барысында формуланы қолданып білу,  

2. Ой-ұшқырлығын, таным қабілеттерін: зейінін, ойлауын дамыту, өрісін жетілдіру, белсенділігін таныту, сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру;

3. Өздігінен жұмыс істеуіне ықпал ету, шапшаңдылыққа, жылдамдыққа баулу, көпшіл, ұйымшыл болуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Білім, білік, дағдыларын бекіту

Сабақтың әдісі: тәжірибелік

Сабақтың тәсілі: сұрақ-жауап, есеп шығару

Сабақтың типі: аралас

Сабақтың формасы: жеке-дара

Көрнекілігі:интерактивті тақта, слайд, карточкалар, өзіз-өзі бағалау парағы, сызғыш, «баға» парақшасы

Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру

а) дайындығын тексеру

ә) назарын аударту

б) сабақ мақсатымен таныстыру

ІІ.Білімді бекіту

а) психологиялық дайындық

Пифагор деген кім?

/Пифагор жайында мәлімет/

Пифагор –б.д.д. VІ ғасырда өмір сүрген грек ғалымы.

Пифагор туындысы

/Пифагор теоремасын дәлелдеу/ тақтаға бір оқушы шығып теореманы дәлелдеп береді.

Ауызша есептеу

Мына үштіктердің қайсысы тікбұрышты үшбұрыш қабырғаларының ұзындықтары бола алады:

12; 16; 20 +       1; 2;  +                   10;  20;  26 -

9; 13; 14 –          7; 24;25 +                  6; 8; 10 +

Деңгейлік тапсырмалар

«3» - І деңгей

«4» ІІ деңгей

«5» - ІІІ деңгей

Т-1.

І-деңгей

Тікбұрышты үшбұрыштың катеттері 3см және 4см, гипотенузасын тап. (5см)

32 + 42  25

ІІ- деңгей

Теңбүйірлі үшбұрыштың биіктігі 15см, ал табаны 40см. Үшбұрыштың бүйір қабырғаларын тап. (25см)

Шешуі: 202 + 152 400+225

ІІІ-деңгей

Тікбұрышты трапецияның табандары 5см және 8см, ал биіктігі 2см. Трапецияның бүйір қабырғасын тап. (2,5см)

Т-2

І-деңгей

Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасы 26см, ал катетінің үлкені 24см. Кіші катетін табыңдар. (10см)

Шешуі: bсм

ІІ-деңгей

Ромбының қабырғасы 7дм, ал диагональдарының бірі 4дм. Ромбының екінші диагоналін тап. (10дм)

Шешуі: АС және ВD-диагональдары

ВС2

АОдм                             

ВО22 - ОС2

ВО2 72 - 2

ВО

DB=5+5=10дм

ІІІ-деңгей

Теңбүйірлі үшбұрыштың периметрі 16дм, бүйір қабырғасы табанынан 1дм-ге кіші болса, биіктігін тап. (4дм)

І-деңгей

Қабырғалары 5см және 12см болатын тіктөртбұрыштың диагоналін тап. (13см)

Шешуі: с52+12225+144

ІІ-деңгей

Тікбұрышты үшбұрышқа диаметрі 10дм болатын шеңбер сырттай сызылған. Үшбұрыштың бір катеті 6дм. Екінші катеті неге тең? (8дм)

Шешуі: Диаметр – тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасы болады.

102 – 62 = 100-36= =8дм

ІІІ-деңгей

Теңбүйірлі үшбұрыштың табанына параллель және ұзындығы 6дм-ге тең орта сызық жүргізілген. Егер үшбұрыштың периметрі 32дм болса, онда биіктігін тап. (8дм)

Шешуі: Табаны – 6*2=12дм, 1\2 =6дм

Бүйір қабырғалары - 32-12=20дм:2=10дм

Биіктігі – 102 - 62 =100-36==8дм

Қосымша.

Қорытынды: - Пифагор теоремасы қалай оқылады?

-Оны қай уақытта қолдануға болады?

Үйге: қосымша мәлімет дайындап әкелу.

 Бағалау.

Өзін – өзі бағалау парағы

Аты – жөні___

деңгейлер

тапсырмалар

   І деңгей

ІІ  деңгей

ІІІ деңгей

Т-1

Т-2

Т-3

Қорытынды

Нәтижесін шығару арқылы бағалау

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока на тему "Пифагор теоремасы"»

Күні: 7. 12. 2016 ж.

Сабақтың тақырыбы: Пифагор теоремасы

Мақсаты:1. Пифагор теоремасының тұжырымдамасын айта білу, есептер шығару барысында формуланы қолданып білу,  

2. Ой-ұшқырлығын, таным қабілеттерін: зейінін, ойлауын дамыту, өрісін жетілдіру, белсенділігін таныту, сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру;

3. Өздігінен жұмыс істеуіне ықпал ету, шапшаңдылыққа, жылдамдыққа баулу, көпшіл, ұйымшыл болуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Білім, білік, дағдыларын бекіту

Сабақтың әдісі: тәжірибелік

Сабақтың тәсілі: сұрақ-жауап, есеп шығару

Сабақтың типі: аралас

Сабақтың формасы: жеке-дара

Көрнекілігі:интерактивті тақта, слайд, карточкалар, өзіз-өзі бағалау парағы, сызғыш, «баға» парақшасы

Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру

а) дайындығын тексеру

ә) назарын аударту

б) сабақ мақсатымен таныстыру

ІІ.Білімді бекіту

а) психологиялық дайындық

Пифагор деген кім?

/Пифагор жайында мәлімет/

Пифагор –б.д.д. VІ ғасырда өмір сүрген грек ғалымы.

Пифагор туындысы

/Пифагор теоремасын дәлелдеу/ тақтаға бір оқушы шығып теореманы дәлелдеп береді.

Ауызша есептеу

Мына үштіктердің қайсысы тікбұрышты үшбұрыш қабырғаларының ұзындықтары бола алады:

12; 16; 20 +       1; 2;  +                   10;  20;  26 -

9; 13; 14 –          7; 24;25 +                  6; 8; 10 +

Деңгейлік тапсырмалар

«3» - І деңгей

«4» ІІ деңгей

«5» - ІІІ деңгей

Т-1.

І-деңгей

Тікбұрышты үшбұрыштың катеттері 3см және 4см, гипотенузасын тап. (5см)

3+ 42  25

ІІ- деңгей

Теңбүйірлі үшбұрыштың биіктігі 15см, ал табаны 40см. Үшбұрыштың бүйір қабырғаларын тап. (25см)

Шешуі: 202 + 15400+225

ІІІ-деңгей

Тікбұрышты трапецияның табандары 5см және 8см, ал биіктігі 2см. Трапецияның бүйір қабырғасын тап. (2,5см)

Т-2

І-деңгей

Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасы 26см, ал катетінің үлкені 24см. Кіші катетін табыңдар. (10см)

Шешуі: bсм

ІІ-деңгей

Ромбының қабырғасы 7дм, ал диагональдарының бірі 4дм. Ромбының екінші диагоналін тап. (10дм)

Шешуі: АС және ВD-диагональдары

ВС2

АОдм                             

ВО22 - ОС2

ВО2 72 - 2

ВО

DB=5+5=10дм

ІІІ-деңгей

Теңбүйірлі үшбұрыштың периметрі 16дм, бүйір қабырғасы табанынан 1дм-ге кіші болса, биіктігін тап. (4дм)

І-деңгей

Қабырғалары 5см және 12см болатын тіктөртбұрыштың диагоналін тап. (13см)

Шешуі: с52+12225+144

ІІ-деңгей

Тікбұрышты үшбұрышқа диаметрі 10дм болатын шеңбер сырттай сызылған. Үшбұрыштың бір катеті 6дм. Екінші катеті неге тең? (8дм)

Шешуі: Диаметр – тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасы болады.

10– 6= 100-36= =8дм

ІІІ-деңгей

Теңбүйірлі үшбұрыштың табанына параллель және ұзындығы 6дм-ге тең орта сызық жүргізілген. Егер үшбұрыштың периметрі 32дм болса, онда биіктігін тап. (8дм)

Шешуі: Табаны – 6*2=12дм, 1\2 =6дм

Бүйір қабырғалары - 32-12=20дм:2=10дм

Биіктігі – 102 - 6=100-36==8дм

Қосымша.

Қорытынды: - Пифагор теоремасы қалай оқылады?

-Оны қай уақытта қолдануға болады?

Үйге: қосымша мәлімет дайындап әкелу.

 Бағалау.

Өзін – өзі бағалау парағы

Аты – жөні___

деңгейлер

тапсырмалар

   І деңгей

ІІ  деңгей

ІІІ деңгей

Т-1

 

 

 

Т-2

 

 

 

Т-3

 

 

 

Қорытынды

 

 

 

Нәтижесін шығару арқылы бағалау



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Геометрия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Конспект урока на тему "Пифагор теоремасы"

Автор: Жумаева Даригул Шаркуловна

Дата: 19.11.2017

Номер свидетельства: 439513


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства