kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

10.2.1 стереометрия аксиомаларын және олардың салдарларын білу; оларды кескіндеу және математикалық символдар арқылы жазып көрсету.

Нажмите, чтобы узнать подробности

- стереометрияаксиомалары  мен  олардың салдарларын білу;

-стереометрияның аксиомаларын сызбада бейнелеп, математикалық символдармен жазу;

-аксиомалардан шығатын кейбір қарапайым салдарларды дәлелдеп,оларды есептер шығаруда қолдану.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«10.2.1 стереометрия аксиомаларын және олардың салдарларын білу; оларды кескіндеу және математикалық символдар арқылы жазып көрсету.»





Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы :10.1А Мектеп:

Стереометрия аксиомалары.Кеңістіктегі параллельдік.

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып:10 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ

тақырыбы

Стереометрия аксиомалары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

10.2.1 стереометрия аксиомаларын және олардың салдарларын білу; оларды кескіндеу және математикалық символдар арқылы жазып көрсету.


Сабақ

мақсаттары

Оқушылар:

- стереометрия аксиомалары мен олардың салдарларын білу;

-стереометрияның аксиомаларын сызбада бейнелеп, математикалық символдармен жазу;

-аксиомалардан шығатын кейбір қарапайым салдарларды дәлелдеп,оларды есептер шығаруда қолдану.


Бағалау

критерийлері

Оқушылар:

- стереометрияның аксиомаларын сызбада кескіндейді және математикалық символдарды қолданып дұрыс жазады;

- аксиомалардан шығатын кейбір қарапайым салдарларды дәлелдеп,оларды есептер шығаруда қолданады.

- стереометрия аксиомалары мен олардың салдарларын тұжырымдайды.

-Аксиомаларға сүйеніп теоремаларды дәледейді, жауаптарын негіздейді.


Тілдік

мақсаттар

Оқушылар:

  • стереометрия аксиомалары мен олардан шығатын салдарларды тұжырымдайды;

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

  • стереометрия;

  • жазықтық;

  • кеңістік;

  • аксиома;

  • салдар ;

Диалогқа/жазылымға қажетті сөз тіркестері:

  • Кеңістіктегі фигуралардың қасиеттерін зерттейтін геометрия бөлімі — ..... ;

  • бір түзуде жатпайтын үш нүкте арқылы ... жүргізуге болады;

  • егер әр түрлі екі жазықтықтың ортақ нүктесі болса, онда ... ;

  • егер түзудің ..... жазықтыққа тиісті болса, онда түзу толығымен осы жазықтықта жатады;

Құндылықтарды дарыту


Өзін-өзі бағалау, өзара бағалауды ұйымдастыра отырып, өзін және өзгені құрметтеуге дағдыландыру. Жұптық жұмыс барысында табандылықпен ынтымақтастықта жұмыс жасай алу дағдысын қалыптастыру. Азаматтық жауапкершілік пен адалдықты оқушы бойына сіңіру.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта, слайдтар

Пәнаралық

байланыстар

Графика және жобалау

Алдыңғы білім

Планиметрия аксиомаларын біледі, нүктелердің түзуге тиістілігін математикалық символдармен жаза алады. Жазықтықта сызбаларды салады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы


5 мин


Ұйымдастыру кезеңі.

Сабақ басында оқушылардың сабаққа қатысуын тексеріп, зейінін шоғырландыруға көңіл бөлемін. Оларды 1-2-3 деп санау арқылы топтарға бөлемін.Үй тапсырмасына 7-сыныпта өтілген «Планиметрияның алғашқы түсініктері мен аксиомалары» тақырыбын қайталау және төмендегі сөйлемдерді математикалық символдардың көмегімен жазу берілген.

1.А және В нүктелері арқылы а түзуі өтеді

2.а мен в түзулері О нүктесінде қиылысады.

3. АС түзуінен тысқары жатқан В нүктесі арқылы АС түзуіне параллель ВД түзуі жүргізілген.

Үй тапсырмасын тексеру үшін оқушы өз жауабын тақтаға жазады,оны сынып болып тексереді,қатесі болса түзетеді.

Сабақтың тақырыбына сәйкес мақсатын оқушылар өздері анықтайды.



Слайд

Сабақтың ортасы




10 мин.




































































Практикалық тапсырма

5 мин
















Деңгейлік тапсырмалар

15 минут






















СЫНЫППЕН ЖҰМЫС. Жаңа тақырыпты оқып шығуды тапсырамын. Оқушыларды сыни тұрғыдан ойландырып тақырыпты меңгерту үшін «ойлан,бірік, бөліс» әдісін қолданамын.Олар төмендегідей үлгідегі графикалық органайзерді пайдаланып, сабақ мақсатын ашады. (блок –схема) Алдымен әр оқушы өзі жеке ойланып,өз идеяларын жазады.Одан кейін өз идеяларын тобындағылармен біріктіріп, блок-схеманы толтырады. Соңында бүкіл сыныптың идеяларын талқылайды, ой бөліседі.




























Бәріне ортақ сынып бойынша бір кластер түзіледі, ал кластер ойды жинақтау, мида сәулеленген ойларды, идеяларды топтастыру, ассосациялау болып табылады. Мұндай жүйелік органайзерлер оқушы жадында жатталып қалады.

Олай болса, осыған дейін планиметрияда оқып үйренген аксиома, теорема заңдылықтарымыз стереометрияда сақталады да, жазықтық ұғымын енгізуімізге байланысты біліміміз кеңейеді. деп оқушылар тұжырым жасайды.

Аксиомадан шығатын салдар:

Теорема 1. Түзу және түзуде жатпайтын нүкте арқылы жазықтық жүргізуге болады және ол жалғыз.




Теорема 2. Өзара қиылысатын екі түзу арқылы жазықтық жүргізуге болады және ол жалғыз.




Оқушылар стереометрия аксиомаларын қолдана отырып салдарларды дәлелдейді.

Қалыптастырушы бағалауда кері байланыс арқылы тақырыпты ашуға белсене қатысқандарды ауызша мадақтап,білуге ұмтылғандарға сөзбен қолдау білдіріп, ынталандырамын.

Оқушылардың танып білу қызметін арттыру және қабілеті төмен оқушылардың өзіне сенімділігін қалыптастыру үшін «Айырмашылығын тап» әдісімен практикалық жұмыс ұсынамын.

Практикалық жұмыс.

Қатты қағаздан қиылған бірнеше фигураларды және картоннан жасалған бірнеше фигуралардың ішінен

а) кеңістік фигураларын анықтаңдар.

ә ) кеңістік денесі болатын себебін нақтылаңдар

Топтар кері байланыс жүргізіп,бірін-бірі қол сигналдары арқылы бағалайды.

Дескриптор

-жазықтық фигураларын бөлек тереді

-кеңістік денелерін бір бөлек тереді

-өлшемдерін нақтылап, себебін түсіндіреді

Қорытынды: кез келген жазықтық фигурасы кеңістік фигурасы болады,керісінше болуы мүмкін емес деп ортақ тұжырымға келеді.

ЖЕКЕ ЖҰМЫС:

Саралаудың қарқын тәсілімен басқаларға қарағанда жылдам жұмыс істейтін және негізгі тапсырмаларды түсіндіруде көп көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беру мақсатында оқушылардың қажеттіліктеріне қарай тапсырмалар беремін.

А

  1. Мына сөйлемдерді символдарды пайдаланып, қысқаша жазыңдар:1) А нүктесі а түзуінде жатады; 2) а түзуі А және В нүктелері арқылы өтеді; 3) а және в түзулері О нүктесінде қиылысады; 4) жазықтықтары а түзуі бойымен қиылысады; 5) жазықтығы а түзуі мен осы түзуде жатпайтын А нүктесі арқылы өтеді ; 6) С нүктесі жатпайды; 7) l түзуі жазықтығын В нүктесінде қияды; 8) жазықтығы бір түзудің бойында жатпайтын А,В және С нүктелері арқылы өтеді.

В

  1. а) Кеңістікте нүкте және өзара қиылысатын түзулердің біреуі арқылы өтетін неше жазықтық жүргізуге болады? Барлық жағдайларды қарастырыңдар.

ә) А , В болатындай жазықтығы мен А,В нүктелері берілген. 1) АВ кесіндісінің ортасы; 2) АВ кесіндісі; 3) АВ түзуі жазықтығында жата ма? Жауаптарыңды негіздеңдер.

С

Теореманың дұрыс не бұрыстығын дәлелдеңдер:

  1. А,В ; А,

  2. А,В ; m

  3. Р Р

Бағалау критерийлері

Дескриптор

-математикалық символдарды қолданып, дұрыс жазады;


А

  • қажетті математикалық символдарды таңдайды;

  • сөйлемді символдармен қысқаша дұрыс жазады.

  • Тапсырманың басым бөлігін дұрыс орындайды.


- тапсырманы сызбада кескіндейді ;

- аксиомалар мен олардан шығатын салдарларды қолданып есептер шығарады.


В

  • есептің шартына сәйкес сызба салады

  • жазықтықтың санын анықтайды.

  • мүмкін жағдайдың бәрін қарастырады

  • жауаптарын негіздейді


- стереометрия аксиомалары мен олардың салдарларын дәлелдеуге қолданады.


С

  • теореманы тұжырымдайды

  • дұрыс/бұрыстығын анықтайды

  • аксиомаларға сүйеніп дәлелдейді



Оқушылар дескриптор арқылы тапсырманы орындаудағы қадамдарын, нәтижеге жету жолын нақтылайды. Калыптастырушы бағалау кезінде оқушылар «Бағдаршам» әдісімен өзара және өзін –өзі бағалайды.


ШыныбековӘ.Н Геометрия

10-сынып.

Алматы:Атамұра,2019










Слайд



























Слайд







Слайд




Фигуралар,

кеңістік денелері суреттер










ШыныбековӘ.Н Геометрия

10-сынып.

Алматы:Атамұра,2019


№1.3, 19 бет











№1.12, 20 бет



№1.14, 20 бет





№1.17, 20 бет



Сабақтың соңы

3 мин.


2 мин.

Үй тапсырмасы. Оқулықтан №1.2 ;1.20

Сабақты бекіту үшін тақырып бойынша ширату сұрақтарын қойып, жауап аламын.Нәтижесінде оқушылардың қалай меңгергенін болжаймын.

Оқушылардың оқу жетістіктерін сыни бағалауға,өзіне белгілі мағлұматтар мен жаңа деректерді салыстыруға дағдыландыру мақсатында «шығу парағын» пайдаланып мына сұрақтарға жауап аламын:

Рефлексия:

Бүгін сабақта мен қайталадым … 
Бүгін сабақта мен білдім … 
Бүгін сабақта мен үйрендім … 

Сабаққа қатысты қандай сұрақтарың бар?



Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушыларды сыни тұрғыдан ойландырып тақырыпты меңгерту үшін «ойлан,бірік, бөліс» әдісін қолданамын. Бәріне ортақ сынып бойынша бір кластер түзіледі, ал кластер ойды жинақтау болып табылады. Оқушылардың танып білу қызметін арттыру және қабілеті төмен оқушылардың өзіне сенімділігін қалыптастыру үшін практикалық жұмыс ұсынамын. Саралаудың қарқын тәсілімен басқаларға қарағанда жылдам жұмыс істейтін және негізгі тапсырмаларды түсіндіруде көп көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беру мақсатында оқушылардың қажеттіліктеріне қарай тапсырмалар беремін.

Қалыптастырушы бағалауда кері байланыс арқылы тақырыпты ашуға белсене қатысқандарды ауызша мадақтап,білуге ұмтылғандарға сөзбен қолдау білдіріп ынталандырамын. Топтар кері байланыс жүргізіп,бірін-бірі смайликтер арқылы бағалайды.



Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткенекі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


Геометрия

Планиметрия

(жазықтықта)





Стереометрия

(кеңістікте)



Негізгі ұғымдары:

1.нүкте 2.түзу 3.жазықтық













Негізгі ұғымдары:

1.Нүкте 2.Түзу

Белгіленуі:

Нүкте- ....

Түзу-

Жазықтық-



Белгіленуі:

Нүкте- ....

Түзу-.....

Стереометрия аксиомаларын сызбада бейнелеңдер



Планиметрия аксиомаларын сызбада бейнелеңдер












Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Геометрия

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 10 класс

Автор: Ибраева Гулназ Ниязхановна

Дата: 01.11.2020

Номер свидетельства: 562097


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства