Урок-практикум на місцевості в 6 класі. Тема: Орієнтування на місцевості. Азимут.
Урок-практикум на місцевості в 6 класі. Тема: Орієнтування на місцевості. Азимут.
Урок № 12 (урок-практикум на місцевості)
Тема: Орієнтування на місцевості. Азимут.
Мета: закріпити знання учнів про сторони горизонту, навчити орієнтуватися в просторі і часі, набути практичних навичок у визначенні азимута на місцевості, дати уявлення про можливості виживати в критичних ситуаціях; розвивати увагу, спостережливість, уміння аналізувати ситуацію; виховувати самостійність , кмітливість.
Тип уроку: розширення і поглиблення знань учнів
Обладнання: атлас для 6-го класу, топографічна карта, планшет із компасом, візирна лінійка, олівці, аркуші А4 підготовлені для креслення.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Перед виходом на місцевість вчитель у класі проводить бесіду з попередження дитячого травматизму. Клас ділимо на групи (4-5учнів). Для кожної групи видаємо інструкцію-завдання.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
Прийом «Географічне лото»
Перевірка знань учнів про умовні знаки плану місцевості.
Прийом «Творча сторінка»
Перевірка креслень і розповідей про прогулянку містом, замінюючи окремі слова умовними знаками.
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.
Уміння орієнтуватися на місцевості є дуже важливим у житті людини. В якому куточку світу ви б не зупинились, завжди цікавить питання – «Де ми знаходимось? Як це далеко від рідної домівки?». Для орієнтування людина може використовувати і місцеві ознаки і прилади. Сьогодні на уроці ми теж спробуємо зорієнтуватися за допомогою приладів на місцевості, а також навчимося будувати план місцевості.
ІV. Етап набуття практичних навичок.
- Пригадаймо, як орієнтуватися на місцевості за Сонцем, зорями, за місцевими ознаками.
- Який прилад вказує напрямок ПН-ПД? (Компас). Ознайомлення учнів із компасом і правилами вимірювання азимутів і орієнтування за ним.
Азимут – це горизонтальний кут між напрямком на північ і напрямком на даний об’єкт. Величина його від 0 до 360 градусів.
Зйомка місцевості – це процес польових робіт, які виконуються з метою складання планів, карт, профілів.
Окомірна зйомка – контурна зйомка місцевості, яка виконується на планшеті з компасом за допомогою візирної лінійки. Окомірна зйомка буває полярна і маршрутна.
Розповідь вчителя.
Для проведення зйомки необхідний планшет – це невелика дошка розміром 30 х 40 см з аркушем цупкого паперу, пластика або фанери; компас, візирна лінійка – витягнута тригранна призма.
Позначаємо на плані своє місцезнаходження за допомогою шпильки. Тепер кладемо на планшет візирну лінійку таким чином, щоб вона своїм краєм торкалася шпильки. Потім спрямовуємо верхнє ребро лінійки почергово на ті об'єкти на місцевості, які ми хочемо зобразити на плані, і креслимо на планшеті лінії візування на кожний предмет. Рулеткою вимірюємо відстань до кожного об'єкта, відкладаємо ці відстані в масштабі плану на планшеті і викреслюємо умовні знаки, що позначають кожний з предметів. Стираємо лінії візування. Цей спосіб складання плану місцевості називається полярним.
Другий вид зйомки місцевості — азимутальна зйомка. З тієї ж точки (полюса) визначаємо азимути на всі об'єкти, які будуть наноситися на план, і вимірюємо відстань до них. Все це фіксуємо у зошит і в класі складаємо план місцевості. Для цього на чистому листі паперу малюємо лінію північ — південь і позначаємо точку полюса. Від неї відкладаємо за допомогою транспортира визначені на місцевості азимути і відстані в обраному масштабі. Об'єкти місцевості позначаємо умовними знаками.
Робота в групах на місцевості.
Завдання 1.Виконайте окомірне знімання пришкільної ділянки і складіть план місцевості.
Порядок виконання роботи:
— зорієнтуйте планшет;
— прокресліть на листі напрям Пн-Пд;
— виберіть масштаб;
— позначте місце, де ви стоїте;
— проведіть напрям на об'єкт знімання;
— відміряйте відстань до об'єкта знімання;
— перерахуйте відстань у масштабі;
— відкладіть відстань на лінії напряму на об'єкт;
— позначте об'єкт знімання умовним знаком;
— подальшу роботу над планом виконуйте, починаючи з п. 5 до п. 9,залежно від кількості об'єктів, які позначаються на плані.
Завдання 2.Визначте азимути усіх об’єктів(головних точок) плану місцевості і складіть план місцевості .
Порядок виконання:
- З точки (полюса) визначаємо азимути на всі об'єкти, які будуть наноситися на план, і фіксуємо в таблицю яку заздалегідь креслимо в зошиті;
Назва об’єкту/ Азимут/ Відстань на місцевості (м)/ Відстань на плані, (см)/
- вимірюємо відстань до них;
- складаємо план місцевості.
(Кожній групі видаємо інструкцію – завдання).
Окомірне полярне знімання території
ЛИСТ ЗАВДАНЬ ДЛЯ ГРУПИ
1. Станьте на точці знімання з планшетом у руках.
2. Познач точку полюса в центрі планшета буквою «П».
3. Обери масштаб знімання (М 1:500).
4. За допомогою компаса зорієнтуй планшет і в лівому верхньому куті плану накресли лінію «Пн-Пд».
5. Направляючи візирну лінійку від точки полюса на головні точки, які необхідно зобразити на плані, відкладай на плані відстані від точки полюса до певної головної точки у масштабі.
6. Головні точки: - КОТЕЛЬНЯ
ШКОЛА № 22
ПООДИНОКЕ ДЕРЕВО
ЧАГАРНИКИ ТА ЗАРОСТІ
7. Познач нанесені точки умовними знаками і відповідними кольорами.
V. Підсумок уроку.
Обробка знятих даних, оформлення роботи кожної з груп. Оцінювання робіт учнів. Вчитель робить виставку кращих робіт учнів.
VІ. Домашнє завдання.
1) § 15, опрацювати, зробити короткий конспект .
2) Виконати план свого будинку , кімнати, використовуючи умовні позначки, масштаб, орієнтування за сторонами горизонту.
3) Випереджальне завдання: законспектувати у зошит «Класифікації карт».
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Урок-практикум на місцевості в 6 класі. Тема: Орієнтування на місцевості. Азимут. »
Урок № 12 (урок-практикум на місцевості)
Тема:Орієнтування на місцевості. Азимут.
Мета: закріпити знання учнів про сторони горизонту, навчити орієнтуватися в просторі і часі, набути практичних навичок у визначенні азимута на місцевості, дати уявлення про можливості виживати в критичних ситуаціях; розвивати увагу, спостережливість, уміння аналізувати ситуацію; виховувати самостійність , кмітливість.
Тип уроку: розширення і поглиблення знань учнів
Обладнання: атлас для 6-го класу, топографічна карта, планшет із компасом, візирна лінійка, олівці, аркуші А4 підготовлені для креслення.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Перед виходом на місцевість вчитель у класі проводить бесіду з попередження дитячого травматизму. Клас ділимо на групи (4-5учнів). Для кожної групи видаємо інструкцію-завдання.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
Прийом «Географічне лото»
Перевірка знань учнів про умовні знаки плану місцевості.
Прийом «Творча сторінка»
Перевірка креслень і розповідей про прогулянку містом, замінюючи окремі слова умовними знаками.
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.
Уміння орієнтуватися на місцевості є дуже важливим у житті людини. В якому куточку світу ви б не зупинились, завжди цікавить питання – «Де ми знаходимось? Як це далеко від рідної домівки?». Для орієнтування людина може використовувати і місцеві ознаки і прилади. Сьогодні на уроці ми теж спробуємо зорієнтуватися за допомогою приладів на місцевості, а також навчимося будувати план місцевості.
ІV. Етап набуття практичних навичок.
Пригадаймо, як орієнтуватися на місцевості за Сонцем, зорями, за місцевими ознаками.
Який прилад вказує напрямок ПН-ПД? (Компас). Ознайомлення учнів із компасом і правилами вимірювання азимутів і орієнтування за ним.
Азимут –це горизонтальний кут між напрямком на північ і напрямком на даний об’єкт. Величина його від 0 до 360 градусів.
Зйомка місцевості– це процес польових робіт, які виконуються з метою складання планів, карт, профілів.
Окомірна зйомка– контурна зйомка місцевості, яка виконується на планшеті з компасом за допомогою візирної лінійки. Окомірна зйомка буває полярна і маршрутна.
Розповідь вчителя.
Для проведення зйомки необхідний планшет – це невелика дошка розміром 30 х 40 см з аркушем цупкого паперу, пластика або фанери; компас, візирна лінійка – витягнута тригранна призма.
Позначаємо на плані своє місцезнаходження за допомогою шпильки. Тепер кладемо на планшет візирну лінійку таким чином, щоб вона своїм краєм торкалася шпильки. Потім спрямовуємо верхнє ребро лінійки почергово на ті об'єкти на місцевості, які ми хочемо зобразити на плані, і креслимо на планшеті лінії візування на кожний предмет. Рулеткою вимірюємо відстань до кожного об'єкта, відкладаємо ці відстані в масштабі плану на планшеті і викреслюємо умовні знаки, що позначають кожний з предметів. Стираємо лінії візування. Цей спосіб складання плану місцевості називається полярним.
Другий вид зйомки місцевості — азимутальна зйомка. З тієї ж точки (полюса) визначаємо азимути на всі об'єкти, які будуть наноситися на план, і вимірюємо відстань до них. Все це фіксуємо у зошит і в класі складаємо план місцевості. Для цього на чистому листі паперу малюємо лінію північ — південь і позначаємо точку полюса. Від неї відкладаємо за допомогою транспортира визначені на місцевості азимути і відстані в обраному масштабі. Об'єкти місцевості позначаємо умовними знаками.
Робота в групах на місцевості.
Завдання 1.Виконайте окомірне знімання пришкільної ділянки і складіть план місцевості.
Порядок виконання роботи:
— зорієнтуйте планшет;
— прокресліть на листі напрям Пн-Пд;
— виберіть масштаб;
— позначте місце, де ви стоїте;
— проведіть напрям на об'єкт знімання;
— відміряйте відстань до об'єкта знімання;
— перерахуйте відстань у масштабі;
— відкладіть відстань на лінії напряму на об'єкт;
— позначте об'єкт знімання умовним знаком;
— подальшу роботу над планом виконуйте, починаючи з п. 5 до п. 9,залежно від кількості об'єктів, які позначаються на плані.
Завдання 2.Визначте азимути усіх об’єктів(головних точок) плану місцевості і складіть план місцевості .
Порядок виконання:
- З точки (полюса) визначаємо азимути на всі об'єкти, які будуть наноситися на план, і фіксуємо в таблицю яку заздалегідь креслимо в зошиті;
Назва об’єкту/ Азимут/ Відстань на місцевості (м)/ Відстань на плані, (см)/
- вимірюємо відстань до них;
- складаємо план місцевості.
(Кожній групі видаємо інструкцію – завдання).
Окомірне полярне знімання території
ЛИСТ ЗАВДАНЬ ДЛЯ ГРУПИ
Станьте на точці знімання з планшетом у руках.
Познач точку полюса в центрі планшета буквою «П».
Обери масштаб знімання (М 1:500).
За допомогою компаса зорієнтуй планшет і в лівому верхньому куті плану накресли лінію «Пн-Пд».
Направляючи візирну лінійку від точки полюса на головні точки, які необхідно зобразити на плані, відкладай на плані відстані від точки полюса до певної головної точки у масштабі.
Головні точки: - КОТЕЛЬНЯ
ШКОЛА № 22
ПООДИНОКЕ ДЕРЕВО
ЧАГАРНИКИ ТА ЗАРОСТІ
Познач нанесені точки умовними знаками і відповідними кольорами.
V. Підсумок уроку.
Обробка знятих даних, оформлення роботи кожної з груп. Оцінювання робіт учнів. Вчитель робить виставку кращих робіт учнів.
VІ. Домашнє завдання.
§ 15, опрацювати, зробити короткий конспект .
Виконати план свого будинку , кімнати, використовуючи умовні позначки, масштаб, орієнтування за сторонами горизонту.
Випереджальне завдання: законспектувати у зошит «Класифікації карт».