Урок: "?ылыми-техникалы? революция: негізгі белгілері мен ??рылымы. Оны? ?алыптасу кезе?дері".
Урок: "?ылыми-техникалы? революция: негізгі белгілері мен ??рылымы. Оны? ?алыптасу кезе?дері".
:
Б?гін сіздермен ?ТР-ны? ??рамдас б?ліктері мен басты белгілерімен танысасыздар.
Жа?а саба? бойынша А 4 формат таратылады ?р о?ушы?а олар саба? барысында ал?ан білімдерін ба?алау пара?шаларына т?ртіп отырулары керек. Та?ырып бойынша слайдпен а?парат беріледі
Саба? жоспары:т?сінік беру
-?ылыми-техникаы? революция д-з ? – белгілі бір уа?ыт аралы?ында дамудын жа?а сатысына к?терілуге себепші бол?ан сапалы? ?згерістер-? жедел ?ар?ын-н ж?руі.
?ылыми- техникалы? революцияны? ??рылымы, ??рамдас б?ліктері, негізгі белгілері туралы білім беру, ?ылыми сауаттылы?ын дамыту, ?ылым мен техниканы? саба?тасты?ын ба?дарлай алу?а т?рбиелеу.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Урок: "?ылыми-техникалы? революция: негізгі белгілері мен ??рылымы. Оны? ?алыптасу кезе?дері".»
Пәні: География Сыныбы: 10 күні: 11.01.2016 ж
Сабақтың тақырыбы: : параграф 28-29 Ғылыми-техникалық революция: негізгі белгілері мен құрылымы. Оның қалыптасу кезеңдері
1.Сабақтар топтамасы аяқталғанда оқушыларының нені білгенін, түсінгенін және жасай алғанын қалар едіңіз?
Білу: Ғылыми- техникалық революция және дүниежүзілік шаруашылықтың дамуы туралы білу.
Түсіну:ҒТР-ның шаруашылық құрамына ықпалын туралы білім беру.
Қолдану:ҒТР-дың негізгі белгілерін ажырата білунәтижесінде кесте құрастыру.
Талдау:ҒТР-дың өнеркәсіпке және ауыл шаруашылығына әсеріне талдау жасау.
Жинақтау:ҒТР-дың қазіргі заманғы ғылымға негізделген жоғарғы технологиялық салаларға сипаттама беру, қай елдерде жоғары дамыған жайлы қосымша ақпарат беру.
Бағалау:Қазақстанға қатысты ҒТР ұғымын қолдануға бола ма? Қазақстан ғалымдарының ҒТР-ғы жетістіктерін көруге бола ма? Болса қай саладан , жауаптарыңды нақты мысалдармен толықтыр. Қазақстандағы 2017 жылы болатын ЭКСПО -2017 бағдарламысының тақырыбынан қандай? Тақырыптың өзектілігі Қазақстан үшін?
2.Жұмыстың қандай түрлері оқушылардың белсенді білім алуына әсер етіп, олардың ойлауына барынша ықпал жасайды?
Жеке жұмыс, топтық әңгіме, гипотеза жасауға, оны қорғауға, сынақтан өткізуге және құруға уақыт бөлу
2.Оқушыларға білім алуға көмектесу үшін бағалауды қалай пайдаланасыз? Оқушылардың жауабын тыңдай отырып екі жетістік бір ұсыныс айту, дайын жауаптары арқылы өзін-өзі бағалау, критерий арқылы топтың жұмысын бағалау
3. Сыныптағы барлық оқушыларды (дарынды және талантты, жасы кіші) жұмысқа қалай тартасыз?
Ерте болған оқышыларға қосымша тапсырмалар беру
4. Сіз олар үйренеді деп жоспарлаған нәрселердің барлығын олардың үйренгенін қайдан білесіз?
Оқып үйрену нәтижелері бойынша берілген тапсырмаларды орындау барысында
Мақсаты: Ғылыми- техникалық революцияның құрылымы, құрамдас бөліктері, негізгі белгілері туралы білім беру, ғылыми сауаттылығын дамыту, ғылым мен техниканың сабақтастығын бағдарлай алуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Диалогтік оқыту, сұрақ-жауап, деңгейлік тапсырмалар беру, Блум таксономиясы
Сабақта қолданылатын модульдер: Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер (ЖТ), Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану (АКТ ),сыни тұрғыдан ойлау (СТО), талантты және дарынды балаларды оқыту (Т&ДБО),оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау
Сабақтың құрал-жабдықтары: География Дүниежүзіне жалпы шолу.ТМД елдері 10- сынып,авторлары Б.Н.Несіпқұлова, Е.А.Тоқпанов, Л.Н.Алиева, «Арман-ПВ»баспа, 2014ж
Тақырыбы : параграф 28- 29 ҒТР
Кезең
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдас-тыру кезеңі 3мин
Амандасу, көңіл-күйлерін сұрау, Сыныптағы психологиялық ахуалды көтеру үшін оқушыларды шаттық шеңберінде «жүректен –жүрекке» атты тренинг жүргізу, топқа бөлу. 1.ноутбук, 2.планшет, 3.смартфон,
3 топқа бөлінеді
Оқушыларды электронды құралдар арқылы бөлу.
Жаңа сабақ
Білу
7 мин
1-балл
Түсіну
2-балл
мақсатын айқындау Бүгін сіздермен ҒТР-ның құрамдас бөліктері мен басты белгілерімен танысасыздар.
Жаңа сабақ бойынша А 4 формат таратылады әр оқушыға олар сабақ барысында алған білімдерін бағалау парақшаларына түртіп отырулары керек. Тақырып бойынша слайдпен ақпарат беріледі
Сабақ жоспары:түсінік беру
-Ғылыми-техникаық революция д-з ? – белгілі бір уақыт аралығында дамудын жаңа сатысына көтерілуге себепші болған сапалық өзгерістер-ң жедел қарқын-н жүруі.
ҒТР-ның басты белгілері – ? 1.Әмбебаптылығы, кең ауқымдылығы. 2.Ғылыми-техникалық өзгеріске тез көшу 3.Еңбек ресур-ң мамандарға деген біліктілікке қойылатын талаптардың жоғары болуы 4.Әскери –техника революция ҒТР-ның құрамдас бөліктеріне – ? 1.Ғылым мен техника 2.Техника мен технология 3.Өңдіріс 4.Басқару
Өндіріс дамуының бағыттыры ғылыми-техникалық прогресс. «Революция» сөзінің анықтамасы ?Жаңа техника мен технологияға принципті өтуі.
Эволюция- дег-з ?Техника және технологияның одан әрi жетiлуі.
А4 форматта тақырып бойынша тірек сөздерді пайдаланып, негізгі заңдылықтар мен терминдерді жазады.
Әр топ сұраққа жауап береді.
Қолдану
ДЖИГО-әдісі
15 мин
3-балл
Талдау
Пысықтау
7-мин
5-балл
1 топ - ҒТР-ның басты белгілері мен құрамдас бөліктерінің қандай айырмаш-ы бар ? / 32-кесте топтастырушылар
2-топ- Техника мен технология, өңдіріснің прогресс даму жолдарын жүзеге асыру ? анықтаушылар
3-топ; Шаруаш-қ дамуының басты бағыттары 33-сызбанұсқаны талдаушылар
Проблемалық сұрақтар: 2-кезең :
Осы анықтамаларды не біріктіреді
1.Әмбебаптылығы, кең ауқымдылығы (робот,планеход,модель)
2. Ғылыми-техникалық өзгеріске тез көшу (жаңа үй түрмыстық заттар холод,телевиз, тефаль кір жуғыш)
4. техника мен технолигияның мақсаты неде ? ( Өндiрiстiң тиiмдiлiгiнiң жоғарылауы және еңбек өнiмдiлiгi. 5.техника мен технолигия даму жолдары айқындалады ? (Революция-принципі, эволюция- қарқынды даму) 6.Мұнай супертанкерлерін жеделдету қажеттілігі (мұнай тасымалын тиімділігін арттыру.200-250 мың т/н жүк әкелу. 7.Робот шы-н көшбасшы елдер: Жапония, АҚШ, ГФР, Италия,Корея 8. Робототехника-тех-ң дамуының ең биік сатысы :(Робот-геолог,даяршы,Робот-скрипкашы ,Робот-тазалаушы т.б 9.XXI ғ. кең қолданыстағы металлдар:Бериллий,Титаннан жасалған бұйымдар-Аэс-на Бәйтерек космос,литий т.б 10.Биотехнология қолданылатын сфералар:(Ауыл шаруашылығының мардымдылғын арттыру;(Азық-түлік асортиментін ұлғайту;Энергетикалық ресурстардың көбеюі;қоршаған ортаны қорғау салаларына.Клондалған көкөністер селекциясы (гибридтер Жануарларды клондау арқылы оларды «Органдар және гормондар фабрикасына» қолдану ) 11.Географиялық ақпарат: (ГеоинформатикаЭлектронды атластар құру,АБС – автоматтық басқару системасы
Әр топ берілген тапсырма бойынша топта қорытынды жасап постер қорғайды
Ойы ұшқыр балалардың, дарындылығын көруге болады
Білімді бағалау
8- балл
Анализ
Синтез
7мин
Өзіңді тексер…
1.ҒТР –дің негізгі белгілерін түсіну үшін Бүгінгі тақырып бойынша не түйдің ? Осы сұрақтарды қоя отырып, оқушылардың пікірін білу. 2.Өзіңнің жеке пікірің қандай? Басқалардың пікірімен келісесің бе? 3. Қазақстанға қатысты ҒТР ұғымын қолдануға бола ма? Жауаптарыңды нақты мысалдармен толықтыр. 4.сіз білнесіз бе ?Қазақстанда 2017 жылы не болатынын ? 5.Олай болса ЭКСПО -2017 бағдарламысының тақырыбынан ҒТР жетістіктерін көруге бола ма? 6.Тақырыптың өзектілігі қандай Қазақ елі қарқынды даму үшін ғтр керек пе ? оқушылар өз пікірінді білдір.
Шығармашылық ты аңықтау мақсатында
Тапсырманы топта және сыныппен талқылайды.
Жаңа тақырып бойынша жаңа негізгі концепция айтады, тақырып бойынша ой түйеді.
Рефлексия
1мин
Бүгінгі сабақ саған ұнадыма Бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын
Кері байланыс «Бес саусақ» әдісі
парақшада жазып қалдырады
Бағалау
7 мин
2мин
Тақырыпқа баға береді, қорытынды жасайды. Бағалау парақшасындағы критерийлер бойынша өзін-өзі бағалау, өзара бағалау (жұптасып бағалау)
Тақырыпқа баға береді, қорытынды жасайды.
Үйге тапсырма
2 мин
Оқулық мәтіні мен қосымша ақпаратты пайдаланып болашақтағы Гендік инженерияда қазақстандық ғалымдардың жетістіктері туралы мәлімет жинақтау Қазақстанға қатысты ҒТР бір тақырыбын әр оқушы тандау б/ша презентация мен қорғайды Жауаптарыңды нақты мысалдармен толықтыру. 1-ші през. Қазақстанға қатысты ҒТР жобалары жоспарлары. 2-ші презентация Қазақстанда ЭКСПО -2017 бағдарламысының тақырыбына 3-през. ҒТР жетістіктері 4-ші парез «Қазақ елі»болашақта ҒТР саласын қарқынды дамытады. оқушылар өз пікірінді білдір.
Оқушылар Гендік инженерияда қазақстандық ғалымдардың жетістіктеріне презентация дайындау
Проблемалық сұрақтар: 2-кезең : 7 -мин 5-балл
1-параққа нөмірлеп жауабын ғана толтырамыз ?
Ойы ұшқыр балалардың, дарындылығын көру үшін
Осы анықтамаларды не біріктіреді ?
1.Әмбебаптылығы, кең ауқымдылығы:
2. Ғылыми-техникалық өзгеріске тез көшу:
3. Энергия қайнауларына бағытына топтастыр:
4. техника мен технолигияның мақсаты неде ?
5. техника мен технолигия даму жолдары:
6.Мұнай супертанкерлерін жеделдету қажеттілігі : 7.Робот шығаратынн көшбасшы елдер: 8.Роботтехника-технологиясының дамуының ең биік сатысы : 9.XXI ғ. кең қолданыстағы металлдар:
10.Биотехнология қолданылатын сфераларына:
11.Географиялық ақпарат Геоинформатика:
Проблемалық сұрақтар: 2-кезең : 7 -мин 5-балл
1-параққа нөмірлеп жауабын ғана толтырамыз ?
Ойы ұшқыр балалардың, дарындылығын көру үшін
Осы анықтамаларды не біріктіреді ?
1.Әмбебаптылығы, кең ауқымдылығы:
2. Ғылыми-техникалық өзгеріске тез көшу:
3. Энергия қайнауларына бағытына топтастыр:
4. техника мен технолигияның мақсаты неде ?
5. техника мен технолигия даму жолдары:
6.Мұнай супертанкерлерін жеделдету қажеттілігі : 7.Робот шығаратын көшбасшы елдер: 8.Роботтехника-технологиясының дамуының ең биік сатысы : 9.XXI ғ. кең қолданыстағы металлдар:
10.Биотехнология қолданылатын сфераларына:
11.Географиялық ақпарат геоинформатика:
Кезең
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдас-тыру кезеңі 3мин
Амандасу, көңіл-күйлерін сұрау, Сыныптағы психологиялық ахуалды көтеру үшін оқушыларды шаттық шеңберінде «жүректен –жүрекке» атты тренинг жүргізу, топқа бөлу.
Оқушыларды электронды құралдар арқылы бөлу. ноутбук, планшет,смартфон, айфон/
4 топқа бөлінеді
Жаңа сабақ
Білу
7 мин
1-балл
Түсіну
2-балл
мақсатын айқындау Бүгін сіздермен ҒТР-ның құрамдас бөліктері мен басты белгілерімен танысасыздар.
Жаңа сабақ бойынша А 4 формат таратылады әр оқушыға олар сабақ барысында алған білімдерін бағалау парақшаларына түртіп отырулары керек. Тақырып бойынша слайдпен ақпарат беріледі
Сабақ жоспары:түсінік беру
-Ғылыми-техникаық революция д-з ? – белгілі бір уақыт аралығында дамудын жаңа сатысына көтерілуге себепші болған сапалық өзгерістер-ң жедел қарқын-н жүруі.
ҒТР-ның басты белгілері – ? 1.Әмбебаптылығы, кең ауқымдылығы. 2.Ғылыми-техникалық өзгеріске тез көшу 3.Еңбек ресур-ң мамандарға деген біліктілікке қойылатын талаптардың жоғары болуы 4.Әскери –техника революция ҒТР-ның құрамдас бөліктеріне – ? 1.Ғылым мен техника 2.Техника мен технология 3.Өңдіріс 4.Басқару
Өндіріс дамуының бағыттыры ғылыми-техникалық прогресс. «Революция» сөзінің анықтамасы ?Жаңа техника мен технологияға принципті өтуі. Эволюция- дег-з ?Техника және технологияның одан әрi жетiлуі.
А4 форматта тақырып бойынша тірек сөздерді пайдаланып, негізгі заңдылықтар мен терминдерді жазады.
Әр топ сұраққа жауап береді.
Қолдану
ДЖИГО-әдісі
15 мин
3-балл
Талдау
Пысықтау
7-мин
5-балл
1 топ - ҒТР-ның басты белгілері мен құрамдас бөліктерінің қандай айырмаш-ы бар ? / 32-кесте топтастырушылар
2-топ- Техника мен технология, өңдіріснің прогресс даму жолдарын жүзеге асыру ? анықтаушылар
3-топ; Шаруаш-қ дамуының басты бағыттары 33-сызбанұсқаны талдаушылар
Проблемалық сұрақтар: 2-кезең :
Осы анықтамаларды не біріктіреді
1.Әмбебаптылығы, кең ауқымдылығы (робот,планеход,модель)
2. Ғылыми-техникалық өзгеріске тез көшу (жаңа үй түрмыстық заттар холод,телевиз, тефаль кір жуғыш)
4. техника мен технолигияның мақсаты неде ? ( Өндiрiстiң тиiмдiлiгiнiң жоғарылауы және еңбек өнiмдiлiгi. 5.техника мен технолигия даму жолдары айқындалады ? (Революция-принципі, эволюция- қарқынды даму) 6.Мұнай супертанкерлерін жеделдету қажеттілігі (мұнай тасымалын тиімділігін арттыру.200-250 мың т/н жүк әкелу. 7.Робот шы-н көшбасшы елдер: Жапония, АҚШ, ГФР, Италия,Корея 8. Робототехника-тех-ң дамуының ең биік сатысы :(Робот-геолог,даяршы,Робот-скрипкашы ,Робот-тазалаушы т.б
4 топ ;Ғылыми-техникалық прогрестің кезеңдерінде ҒТР қалай жаңғырып жаңарып отырды.
Әр топ берілген тапсырма бойынша топта қорытынды жасап постер қорғайды
Шығармашылық ты аңықтау мақсатында
Қолдану
8 мин
Философтар мен социологтар қазіргі ҒТР-ны біртұтас күрделі жүйе деп қарайды.Сендердің көзқарастарың төрт құрамдас бөлікті не байланыстырады?
Әр топ құрамдас бөліктерді қорғайды (постер арқылы)
Ойы ұшқыр балалардың, дарындылығын көруге болады
Презентация арқылы қорғау
Сергіту сәті
1,5 мин
Менің қасиеттерім қандай? Оқушыларға үй салу ұсынылады.
«Революция» сөзінің анықтамасы әр сөздікте әр түрлі берілг ( оқушылар әр анықтаманы оқиды слайдтан)
Оқушылар өз суреттері арқылы қасиеттерін анықтайды
Анализ
Синтез
7мин
ҒТР –дің негізгі белгілерін түсіну үшін кестемен жұмыс (оқулық,188 бет 22 кесте) әр белгілерін өмірмен байланыстырып қорғау, талқылау, талдау.
Тапсырманы топта және сыныппен талқылайды.
Жаңа тақырып бойынша жаңа концепция айтады, тақырып бойынша ой түйеді.
Бағалау
7 мин
(Критериалды бағалау
2мин
Бүгінгі тақырып бойынша не түйдің? Өзіңнің жеке пікірің қандай? Басқалардың пікірімен келісесің бе? Қазақстанға қатысты ҒТР ұғымын қолдануға бола ма? Жауаптарыңды нақты мысалдармен толықтыр. Қазақстандағы 2017 жылы болатын ЭКСПО -2017 бағдарламысының тақырыбынан ҒТР жетістіктерін көруге бола ма? Тақырыптың өзектілігі қандай? Осы сұрақтарды қоя отырып, оқушылардың пікірін білу.
Тақырыпқа баға береді, қорытынды жасайды. Бағалау парақшасындағы критерийлер бойынша өзін-өзі бағалау, өзара бағалау (жұптасып бағалау)
Үйге тапсырма
2 мин
Оқулық мәтіні мен қосымша ақпаратты пайдаланып болашақтағы Гендік инженерияда қазақстандық ғалымдардың жетістіктері туралы мәлімет жинақтау
Оқушылар Гендік инженерияда қазақстандық ғалымдардың жетістіктеріне презентация дайындау
Рефлексия
1мин
Бүгінгі сабақ саған ұнадыма
Кері байланыс «Бес саусақ» әдісі
Бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын парақшада жазып қалдырады
«Ғылыми-техникалық революция: негізгі белгілері мен құрылымы» тақырыбы бойынша оқушының оқудағы жетістігін бағалаудағы бағалау парағы.
Критериалды бағалау
Критерий
Жетістік деңгейі
Дескрипторлар
А-критерийі
Білу, түсіну
(max 6)
0
Сіз төменде ұсынылған деңгейдің ешқайсысына жеткен жоқсыз.
1-2
Сіздің табиғи ортада болып жатқан құбылыстар жайлы түсінігіңіз таяз, ҒТР-ның анықтамасынағы байланыс жайлы біліміңіз нақты және дәлелді емес. Терминдік сөздерді дұрыс қолданбайсыз.
3-4
Сіздің анықтамалыр жайлы түсінігіңіз бар, ҒТР мен ҒТП анықтамаларын не біріктіретінін жақсы түсінесіз, мәліметтерді логикалық реттілікпен жеткізе аласыз, терминдерді орынды қолданасыз. Алайда, қолданған мысалдарыңыз өте қарапайым және толық емес.
5-6
Сіздің ҒТР мен ҒТП жайлы түсінігіңіз бар, ҒТР мен ҒТП айырмашылығын сенімді, толық, орынды жеткізе аласыз. Терминдерді дұрыс, нақты, сенімді қолданып, дәлелдей аласыз.
В - критерийі
Қолдану, талдау
(max 6)
0
Сіз төменде ұсынылған деңгейдің ешқайсысына жеткен жоқсыз.
1-2
Сіз оқулықтағы мәтіннен қажетті ақпаратты табуда қиналасыз. Ақпараттарды талдай білмейсіз, тақырып бойынша проблеманы шешуге пайдаланған қосымша мәліметтеріңіз мақсатқа сай келе бермейді.
3-4
Сіз тақырыпқа байланысты қажетті ақпараттар мен мәліметтерді жинақтай аласыз. Дегенмен, жинақталған деректерді талдап, оны қажетті жағдайда қолдана бермейсіз.
5-6
Сіз сараптау жұмысын жүргізе аласыз, берілген мәтіндерден қажетті ақпараттарды тауып, ғылыми ақпараттарды тақырып бойынша туындаған проблемаларды шешуде қолдана аласыз.
С-критерийі
жинақтау, бағалау
(max 6)
0
Сіз төменде ұсынылған деңгейдің ешқайсысына жеткен жоқсыз.
1-2
Сіз деректерді өз бетінше жүргізе алмайсыз, қателіктер жібересіз. Сіз ҒТР басты белгілерін кесте бойынша анықтауда қателіктер жібересіз
3-4
Кестеде берілген белгілерді, ақпараттарды қорытып, өмірмен байланыстырып айтып, көрсете аласыз.
5-6
Сіз ҒТР-ның, өндірістің даму бағыттарын сипаттайтын слайдты пайдаланып қорғай аласыз. Ақпараттарды қорытып, картадан көрсете аласыз. Қазақстандағы 2017 жылы болатын ЭКСПО -2017 бағдарламысындағы ҒТР жетістіктерін болжай аласыз