kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тектонічна будова, рельєф та корисні копалини Південної Америки

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тектонічна будова, рельєф та корисні копалини Південної Америки

 

Мета: продовжити вивчення природних умов та ресурсів Південної Америки; сформувати уявлення учнів про тектонічну будову, рельєф Південної Америки; ознайомити із закономірностями розміщення корисних копалин на материку; прослідкувати взаємозв’язок між тектонічною будовою,рельєфом і корисними копалинами Південної Америки

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тектонічна будова, рельєф та корисні копалини Південної Америки»

Урок №25

Тектонічна будова, рельєф та корисні копалини Південної Америки


Мета: продовжити вивчення природних умов та ресурсів Південної Америки; сформувати уявлення учнів про тектонічну будову, рельєф Південної Америки; ознайомити із закономірностями розміщення корисних копалин на материку; прослідкувати взаємозв’язок між тектонічною будовою,рельєфом і корисними копалинами Південної Америки;

продовжити удосконалювати практичні навички в роботі з картами атласу; сприяти формуванню наукового світогляду учнів; розвивати пам’ять, логічне мислення, правильну географічну мову;

виховувати любов до природи, самостійність та відповідальність, цікавість до пізнання нового


Обладнання: підручник, атлас, фізична карта Південної Америки, мультимедійна презентація, інструктивні картки, картки до гри « Юні альпіністи», ілюстративний матеріал


Тип уроку: урок засвоєння нових знань


Хід уроку


І. Організація класу


ІІ. Актуалізація опорних знань

На минулому уроці ми з вами розпочали вивчення материка Південна Америка та дослідження його природних умов та ресурсів. Давайте пригадаємо, що ми про нього вже знаємо? У вас на партах знаходяться інструктивні картки , так звані бортові журнали, куди ми будемо заносити результати наших досліджень і де на вас чекають нові завдання. Не забувайте, що протягом уроку діє накопичувальна система бонусів у вигляді плюсів. Тому будьте активні. Отож, починаємо..


  • Гра « Юні альпіністи» Хто хоче спробувати потрапити на її вершину?

Картка №1

1. Південна Америка розташована в півкулях… (південній, західній)

2.Біля західного узбережжя материка протікає холодна…( Перуанська течія, що приносить суху погоду на материк)

3. Відносно початкового меридіана Південна Америка розташована на ...(захід)

4. Південна Америка межує на півночі з ….. ( Північною Америкою і відділена від неї Панамським каналом)

5. Південну Америку омивають океани... (Тихий і Атлантичний)

6. Крайньою східною точкою материка є… (м Кабу-Бранку), а крайньою західною … ( м. Паріньяс)

Картка №2

1. Відносно екватора більша частина Південної Америки розташована на...(південь)

2. Біля східного узбережжя материка протікають течії….( холодна Фолклендська, теплі: Бразильська та Гвіанська, що приносять вологу на материк)

3. Південна Америка знаходиться в кліматичних поясах…..( екват., субекват., тропіч., субтроп., помірний)

4. На півдні Південна Америка межує з …..( Антарктидою і відділяється від нею протокою Дрейка)

5. Південна Америка названа на честь... (Амеріго Веспуччі)

6. Крайньою північною точкою материка є ...(м.Галлінас), а крайньою південною точкою материка є ...(м.Фроуерд)

    • Діаграма « Вена»

Порівняти особливості фізико-географічного положення Африки і Південної Америки. Назвати спільні і відмінні риси. ( Працюють учні біля дошки)



    • Гра « Хто це?» ( за портретами визначити дослідників, ім’я яких пов’язане з дослідженням Південної Америки та розказати , які відкриття чи дослідження вони зробили

( А. Веспуччі, Ф. Магеллан, А. Гумбольт, , Х.Колумб)


ІІІ. Мотивація навчально - пізнавальної діяльності учнів

  • Прийом « Гроно»

З якими поняттями у вас асоціюються ці прикметники: засніжені, плоскі, високі, горбисті, заболочені, круті. ( Рівнини і гори- рельєф)


Південна Америка – незвичайний край, який приховує в собі безліч загадок. Однією з них є цікавий рельєф - важливий чинник оцінки можливостей господарського розвитку країн материка. Тут є і високі гори - найдовша гірська система в світі, що ускладнює будівництво, роботу транспорту та ведення сільського господарства, але при цьому є справжньою коморою корисних копалин, і рівнини та найбільша низовина в світі, що сприяє розселенню населення і веденню сільського господарства. Отже, знання про рельєф дуже важливі. Тому ми продовжуємо подорожувати далі. І сьогодні ми вирушимо в глиб континенту досліджувати тектонічну будову, рельєф і корисні копалини Південної Америки.

Сьогодні на нашому уроці присутні 2 групи експертів: в зеленому секторі працюють дослідники платформ, рівнин - « Рівнинний схід», а коричневий сектор представляють дослідники складчастих областей, гір – « Гірський захід».


ІV. Оголошення теми та мети уроку

Отже, як ви здогадались тема уроку: « Тектонічна будова, рельєф та корисні копалини Південної Америки» ( запис в зошит)

Завдання: розглянути особливості тектонічної будови та рельєф Південної Америки; ознайомитись із закономірностями розміщення корисних копалин на материку; навчитись характеризувати різні форми рельєфу материка; і спробувати розв’язати проблемне питання: «Чи пов'яза­ні між собою тектонічна будова, рельєф та ко­рисні копалини Південної Америки?»,

продовжити працювати з картографічним матеріалом. Дана тема має дуже велике значення, адже знання рельєфу допоможуть зрозуміти надалі основні закономірності клімату материка, розміщення внутрішніх вод та особливості природного світу Південної Америки.


V. Вивчення нової теми

Почнемо наше дослідження з інтелектуальної розминки

  • Прийом « Інтелектуальна розминка»

  1. Що таке тектонічні структури? ( Великі ділянки земної кори)

  2. Які є тектонічні структури?( Платформи і області складчастості)

  3. Що таке платформи? ( Відносно стійкі ділянки земної кори)

  4. Що таке області складчастості? ( Ділянки земної кори, що рухаються)

  5. Що таке рельєф? ( Всі нерівності земної поверхні)

  6. Які є два види рельєфу? ( Рівнини і гори)

  7. Які є види рівнин за абсолютною висотою? ( Низовини, височини і плоскогір’я)

  8. Що таке корисні копалини?

  9. Які є види корисних копалин за використанням?

    • Прийом « Картографічний практикум» ( підр.ст.93)

Продовжимо наше дослідження. Давайте проаналізуємо тектонічну карту Південної Америки в підручнику ст..93 і зясуємо, які тектонічні структури знаходяться в основі тектонічної будови материка

Запитання до експертів 1 групи:

  1. Яка платформа знаходиться в основі материка Південна Америка?( Південноамериканська)

  2. Залишком, якого давнього материка вона є? ( Гондвани)

  3. Якого вона віку? ( давня докембрійська)

  4. З яких складових частин складається платформа? ( плити і щити)

  5. Які щити тут знаходяться? ( Гвінейський і Бразильський)

  6. Які форми рельєфу на вашу думку тут будуть представлені? ( Рівнини)

Запитання до експертів 2 групи:

  1. Чи є на материку область складчатості ? ( Є )

  2. Де вони знаходяться? ( На заході)

  3. Якого вона віку? ( Це молода альпійська складчастість)

  4. Як вона була утворена? ( зіткненням Південноамериканської материкової і Тихоокеанської плит)

  5. Чому в рельєфі відповідають області складчастості? ( горам)

Отже, зробимо висновок першого блоку нашого дослідження тектонічної будови Південної Америки і виконаємо перше завдання в наших інструктивних картках: заповнимо пропуски в тексті

    • Прийом « Доповни речення».

1 група

Південна Америка є однією з велетенських брил, що відкололися від прадавнього материка ……..(Гондвани). В основі материка лежить……….( давня докембрійська Південноамериканська платформа).. Мільйони років деякі ділянки фундаменту опускались і піднімались, утворюючи прогини . У прогинах нагромадився потужний осадовий чохол і утворилися……( плити). Де на поверхню виходять кристалічні породи фундаменту утворяться….(щити).



2 група

Із заходу до південноамериканської платформи прилягає……( обл.. скл). Вона виникла на межі двох літосферних плит, насамперед Південноамериканської та …..( Тихоок.). У цьому місці океанічна плита, занурюючись у мантію,ніби пірнає під континентальну. Краї континентальної літосферної плити зім’ялися в складки здійснюючи……( горотворчі процеси). Ці процеси відбувались в…..( альпійську) епоху горотворення. Це одна з найактивніших сейсмічних зон планети.

    • Прийом « Проблемне питання»

? Чи існує взаємоз’язок між тектонічними структурами та рельєфом материка? ( Так)

Для того, щоб переконатися, що тектонічна будова і рельєф дійсно взаємопов’язані давайте розглянемо особливості рельєфу материка , співвставимо тектонічну і фізичну карту Південної Америки і виявимо ці взаємоз’язки.

    • Прийом « Картографічний практикум»

Запитання до експертів 1 групи:

  1. Які форми рельєфу переважають на материку? ( Рівнини)

  2. Яку тектонічну структуру вони замають? ( Платформу)

  3. Які форми рівнин знаходяться? ( Низовини і плоскогір’я)

  4. Назвати низовини Південної Америки ( Амазонська, Орінокська, Ла-Платська)

  5. До яких ділянок платформи вони приурочені? ( Плити)

  6. Назвати плоскогір’я Південної Америки ( Бразильське, Гвіанське)

  7. До яких ділянок платформи вони приурочені? ( Бразильський і Гвіанський щитів)

Запитання до експертів 2 групи:

  1. Чи є в Південній Америці гори? Які? ( Анди)

  2. Де вони знаходяться? ( На заході)

  3. В межах якої тектонічної структури вони були утворені? ( Обл. альп. скл )

  4. Яка найвища вершина Анд? ( г. Аконкагуа- 6960м)

  5. « Робота в парах»( один- географічну широту, другий- географічну довготу) Які її географічні координати? ( 32º пд..ш.,70º зх..д.)

Запишемо в зошит: Г. Аконкагуа- найвища вершина Анд(6960м)

  1. Таким чином, на які дві частини за рельєфом можна поділити Південну Америку? ( Рівнинний схід і гірський захід)

Підведемо підсумок другого блоку нашого дослідження «Рельєф Південної Америки» і допоможемо географу знайти і виправити помилки в тексті, виконавши завдання 2 в ваших картках

    • Прийом « Помилка географа»

1 група

Рельєф рівнинної частини Південної Америки сформувався в межах областей

складчастості. Ділянки, які зазнали найбільших опускань виражені в рельєфі височинами: Амазонська, Орінокська, Гвінейська. Піднятим ділянкам платформи - плитам відповідають низовини Бразильська, Гвіанська.


2 група

Складчаста область Анд- результат взаємодії двох материкових плит. Вона простяглась вздовж всього східного узбережжя Південної Америки і являє собою найдовшу гірську систему світу. Формування Анд закінчилось в герцинську складчастість. Найвища точка Анд і всієї західної півкулі – г. Кіліманджаро


Підсумуємо знання про тектонічні структури та рельєф знайшовши відповідність

    • Прийом « Знайди пару»

1. Південноамериканська платформа А. Низовини

2.Осадовий чохол( плити, западини) Б.Гори

3.Області альп.складч. В. Рівнини

4. Щити Г. Плоскогір’я

    • « Проблемне питання» Провівши дослідження, який висновок можна зробити про тектонічні структури і рельєф?

( На платформах знаходяться рівнини, а в областях складчастості- гори)

    • Фізкультхвилинка. Трішки відпочинемо і виконаємо вправи для зняття втоми : коли ви чуєте назви гір або вершини - піднімаємо руки догори; плоскогір’я - закриваємо очі долонями; низовини - прикладаємо руки до плечей і робимо колові рухи


    • « Творча лабораторія» Продовжимо наше дослідження детальним вивченням форм рельєфу. Наші експерти підготували міні-проекти. «Рівнинний схід Південної Америки».Їм слово.

1.Амазонська низовина- найбільша низовина на планеті. ЇЇ площа 5 млн.км.кв, що приблизно в 8 разів більша за територію України. Протяжність її з заходу на схід 3200 км. Переважно плоска низовина складена різноманітними морськими і континентальними відкладами потужністю кілька тисяч метрів. Територія низовини є річковим басейном річки Амазонки, саме тому низовина за походженням є алювіальною,тобто складеною річковими наносами. Опис Амазонської низовини буде неповним, якщо не розповісти про унікальне відкриття. У 2011 р практично під руслом Амазонки була виявлена найбільша підземна річка в світі. Її довжина склала 6 тис. км. Бере свій початок цей унікальний потік від передгір`їв Анд і тече до самого Атлантичного океану. Підземна річка рухається зі швидкістю 3,5 метра на годину.

Орінокська і Ла- Платська низовини складеними морськими та континентальними відкладами. Низовинний рельєф мало порушують широкі річкові долини. Абсолютна висота цих низовин не перевищує 200м

2. Бразильське плоскогір’я розташоване на південь від Амазонської низовини і на сході материка. Тут багато розломів, що розбили плоско гір’я на окремі масиви. Продукти виверження давніх вулканів утворюють неначе « гігантські східці» з численними водоспадами на річках.

Гвіанське плоскогір’я лежить на північному сході материка. Неприступні місця гвіанського плоскогір’я поросли густим лісом, породили легенди про приховані від людського ока « загублені світи», де збереглися вимерлі мільйони років тому живі істоти: велетенські комахи, рептилії. Причиною цьому є розломи земної кори, які розбили плоскогір’я на окремі блоки, які являють собою величезні піднесені масиви- тепуї. Тепуї- це гори з плоскими вершинами. Слово « тепуї» мовою індіанців означає « дім богів». Зазвичай тепуї стоять ізольовано одна від одної, височіючи над джунглями важкодоступними стрімчаками, що створює умови для існування ендемічних рослин і тварин.


Експерти міні-проекту «Гірський захід» представляють найдовшу гірську системою в світі( відео).

Анди. Назва перекладається з мови інків як « мідні гори». У складі цієї гірської системи виділяють три частини: Північні, Центральні та Південні Анди. Це молоді гори,одні з найвищих ( г. Аконкагуа – є найвищим у світі згаслим вулканом) і найдовші( протяжністю близько 9000км) Великі висоти та кліматичні відмінності обумовили багатство органічного світу Анд. Це молода гірська система альпійського горотворення. Тут розташовано багато діючих вулканів, що складають Андський вулканічний пояс та часто трапляються землетруси.

    • Прийом « Географічна пошта» передали адресу. Допоможіть знайти адресатів

За географічними координатами визначити назви вулканів:

  1. 25ºпд.ш. 67ºзх.д- вулкан Льюльяйльяко (найвищий діючий вулкан світу)

  2. 1ºпд.ш. 88ºзх.д- вулкан Котопахі

Продовжуємо наше дослідження.

    • Прийом « Проблемне питання»

Чи багата Південна Америка на корисні копалини?

Користуючись фізичною картою Південної Америки давайте визначимо на ,які корисні копалини багата Південна Америка

Завдання дослідників «Рівнинного сходу»:

1.Які корисні копалини знаходяться на низовинах материка?

2.Які корисні копалини залягають в межах плоскогір'їв континенту?


Завдання дослідників «Гірського заходу»:


На які корисні копалини багаті Анди ?

Прийом « Робота з блок-схемою « Будова Південної Америки»»

Заповнити пропуски в блок-схемі

Прийом « Проблемне питання»

Прослідкуйте за логічним ланцюжком, який утворився і скажіть:

Який висновок про взаємозв’язок тектонічної будови, рельєфу і корисних копалин можна зробити?

(Будова Південної Америки утворена платформою і областю складчастості. Платформа в рельєфі відповідає рівнинам,

плити-низовинам,там містяться паливні корисні копалини

щити- плоскогір’ям, де містяться рудні корисні копалини

Області скл. - рельєфі представлені горами, там залягають рудні корисні копалини)


V. Закріплення навчального матеріалу Завершуємо наше дослідження

Гра « Відгадай»

  1. Найдовша гірська система світу……( Анди)

  2. Найвища точка Південної Америки …….( Аконкагуа)

  3. Низовина, що в 8 разів більша за Україну… ( Амазонська)

  4. Плоскогір’я, що носить назву однієї з країн материка ….( Бразилія)

  5. Гори Анди в перекладі означають …….(« мідні гори»)

  6. Які низовини можна назвати нафтовими? ( Амазонська, Орінокська)

  7. Які плоскогір’я можна назвати рудними? ( Бразильське, Гвіанське)


Давайте пограємо в гру. Для цього обом групам як випереджальне завдання було підготувати по три запитання до експертів іншої групи


Гра « Географічний футбол»( групи « Рівнинний схід» і « Гірський захід» задають одна одній підготовлені ними заздалегідь питання )

Орієнтовні питання « Рівнинного сходу»

  1. На якій платформі знаходиться Південна Америка?


  1. Назвати рівнини Південної Америки?

  2. На які корисні копалини багаті рівнини Південної Америки


Орієнтовні питання « Гірського заходу»

  1. Де знаходиться область складчастості і якого вона віку?

  2. Які гори є на материку? Які Анди за віком та протяжністю?

  3. На які корисні копалини багаті Анди?


VІ. Підсумок уроку

    • Прийом « Рефлексія»

Про що нове ви дізнались сьогодні на уроці? Де ви застосовуватимете здобуті знання?


VІІ. Виставлення оцінок


VІІІ. Оголошення домашнього завдання

  1. Опрацювати §21

  2. Підписати на контурній карті форми рельєфу Південної Америки та їх вивчити

  3. Індивідуальне завдання підвищеного рівня складності ( по бажанню)

Скласти кросворд з 6-10 слів про рельєф Південної Америки



Додатковий матеріал до уроку.


Гра « Так, ні»

  1. Південна Америка знаходиться на молодій платформі( Ні)

  2. Найвищий діючий вулкан світу – Котопахі ( Ні)

  3. На низовинах розміщені поклади паливних корисних копалин ( Так)

  4. Найбільша у світі низовина – Ла-Платська( Ні)

  5. У межах Бразильського та Гвіанського плоскогір’я знаходяться поклади залізної руди, марганцевої, титану ( Так)

  6. На заході материка знаходиться область альпійської складчастості ( Так)

  7. В Андах багато покладів нафти та природного газу ( Ні)

  8. Анди- старі гори, і горотворчі процеси, що супроводжуються землетрусами й виверженням вулканів у них давно припинилися ( Ні)

  9. На материку Південна Америка розміщені Амазонська, Ла- Платська , Орінокська низовини ( Так)

  10. Платформи а рельєфі відповідають рівнинам, а області складчастості- горам ( Так)




  • Гра « Третій зайвий» ( на повторення географічної номенклатури)

  1. Кабу-Бранку, Горн, Дрейка

  2. Ла-Плата, Магеланова, Дрейка

  3. Вогняна Земля, Паріньяс, Фолклендські

  4. Перуанська, Бразильська, Карибське





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Тектонічна будова, рельєф та корисні копалини Південної Америки

Автор: Рак Ірина Володимирівна

Дата: 26.03.2017

Номер свидетельства: 403483
