kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тақырыптық карталар және оларды қосымша сипаттайтын элементтер

Нажмите, чтобы узнать подробности

тақырыптық карталарды сипаттайтын элементтер

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тақырыптық карталар және оларды қосымша сипаттайтын элементтер»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

1.1 Зерттеу және зерттеушілер

2.1 Географиялық карталар

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы:

Тақырыптық карталар және оларды қосымша сипаттайтын элементтер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме):

8.2.1.1- тақырыптық карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді құрастырады: профиль, диаграмма, график, кесте

Сабақ мақсаттары:

Тақырыптық карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді талдайды.

Бағалау критерийлері:

Оқушылар карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді жіктейді

Оқушылар өз таңдаулары бойынша берілген карталарға өзгеріс енгізеді (профиль, диаграмма, график, кесте)

Тілдік мақсаттар:


Оқушылар карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді ауызша түсіндіре алады.

Әртүрлі диаграммаларды талдап, сипаттап жаза алады (айтылым және жазылым дағдылары)

Пәндік лексика және терминология:

Тақырыптық карталар, элементтер, профиль, диаграмма, график, кесте

Айтылымға қажетті сөз тіркестері:

Белгілі бір тақырыптық картаның .........

Тақырыптық картаның элементтеріне жатады....

Дүниежүзі мұхит ресурстар картасына енгізген өзгеріске жатады......................


Құндылықтарды дарыту:




Сабақ барысында оқушылар картамен жұмыс істеуде ұқыптылықты сақтайды, жұмыс барысында бір-бірін тыңдайды, берген жауаптарын сыйлайды. Ынтымақтастықты дарыту жұптық және топтық жұмыстар арқылы жүзеге асады.

Пәнаралық байланыстар:

Оқушылар физикалық география және әлеуметтік экономикалық географиямен байланысты карталардың түрлерін қолданады.

Бастапқы білім:


Оқушылар 7 сыныпта қарастырған картаның ерекшеліктеріне мысалдар келтіре алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


0-2 мин





2-5 мин

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, сыныпты түгендеу. Сабақ басында жағымды орта қалыптастыру. Бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтау. Сабақ мақсатын және бағалау критерийлерін анықтау.

ЕСКЕ АЛУ: Мазмұны бойынша карталар қалай жіктеледі?

Мазмұнына байланысты карталардың жіктелуіне тоқталу (қосымшада-1).

Слайд







Слайд

Сабақтың ортасы


5-10 мин






























15-20 мин









20- 35 мин








35-38 мин

ОЙ ТАЛҚЫ: Шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтер дегеніміз не?

Оқушыларға анықтамасын беру.

ТАЛҚЫЛАУ:

• Карта салу үшін не қажет?

• Карта элементтеріне не жатады?

• Карта элементтерін қалай жіктеуге болады?

• Картаның мазмұнын қалай анықтаймыз?

Географиялық картаның жіктелуімен таныстыру . (қосымшада- №2)

(С) Оқушыларды анықтамамен таныстыру.

Тақырыптық карталар. Олар жалпы географиялық картаның мазмұнына кіретін белгілі бір элементті (мыс, жер бедерін) өте толық және жан-жақты баяндайды немесе жалпы географиялық картада жоқ құбылыстарды (белгілі бір жердің геолoгиялық құрылысын, климат жағдайын т. б.) көрсетеді.

Тақырыптық карталардың негізгі екі түрі бар:

а) табиғат құбылыстарының карталары, яғни физгеографиялық карталар;

ә)қоғамдық құбылыстардың карталары, яғни әлеуметтік-экономикалық (экономика, халық, мәдениет, саяси-әкімшілік, тарихи) карталар.

Тапсырма №1. Оқушыларға бірнеше карта түрлерін беру. Олар ол картаны шартты белгілері бойынша талдап, мазмұнына байланысты жіктейді.Сыныпты жұпқа бөлу.

1-5 жұп – дүниежүзінің саяси картасы.

2-6 жұп – дүниежүзінің климаттық картасы.

3-7 жұп– дүниежүзінің физикалық картасы.

  • 4-8 жұп– дүниежүзінің табиғат зоналары картасы.

Масштабтық

Масштабтан тыс

Сызықтық белгілер

Түсіндірмелі

Қорытынды. Картаны жазбаша сипаттаңыз: карта мазмұны, қолданылуы, безендірілу әдісі.

Шағын зерттеу жұмысы.
ТОПТЫҚ ЖҰМЫС:

Тапсырма №2. Ғаламтор ресурсын, ұсынылған мәтіндерді пайдаланып берілген карталарға қосымша элементтер енгізіңіздер. Мысалы: климаттық белдеу, ластану траекториясы, өсімдіктер мен жануарлар т.б сонымен қатар кесте, диаграмма, профиль.

1-топ – Дүниежүзі мұхиттық ресурс картасы.

2-топ – Еуразияның климаттық картасы.

3-топ – Дүниежүзінің топырақ картасы.

4-топ – Дүниежүзінің табиғат зона картасы.

Топ арасынан спикер шығып өздерінің жұмыстарымен таныстырады. Картаға қосқан элементтеріне толық сипаттама береді.

Слайд















Слайд



http://www.dereksiz.org/1-tairipti-kartalar-jene-olardi-jiktelui.html



Слайд

http://www.dereksiz.org/1-tairipti-kartalar-jene-olardi-jiktelui.html







мәтін

сурет

карта

ғаламтор мәліметтері

Сабақтың соңы:

38-40 мин

Кері байланыс:

Бағдаршам.

  • маған қиын болды

  • мен түсінбедім

  • бәрі түсінікті

Үй жұмысы: Карталардың түрін қарастыру

Слайд



Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Барлық оқушылар: Тақырыптық карталарды жіктей алады.

Төмен қабілетті оқушылар: тапсырмаларды орындауда мұғалімнің көмегіне жүгінеді. Шартты белгілер арқылы картаны оқуда қателіктер жіберуі мүмкін.

Қабілеті жоғары оқушылар: Сыни тұрғыдан ойлауға бағытталған тапсырмаларға нақты мысалдар келтіре отырып берілген карталарға өзгеріс енгізеді . Қосымша мәліметтер келтіре алады. Зерттеу жұмысын сапалы орындай алады.

Сабақтың басында карталардың түрлері арқылы оқушыларды алдыңғы білімдерін бағалау.

Сабақтың ортасында шығармашылық жұмыс арқылы бағалау.

Сабақ соңында берілген карталарға өзгеріс енгізуі (профиль, диаграмма, график, кесте) оқушылардың зерттеу дағдыларын шағын зерттеу жұмысы арқылы бағалау.

Сыныпта өзін-өзі ұстау ережелері туралы ақпаратпен оқушыларды таныстыру арқылы оқушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға



Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


Қосымша:

Қосымша №1





Қосымша №2

Қосымша №3

Дидактикалық материалдар.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Тақырыптық карталар және оларды қосымша сипаттайтын элементтер

Автор: Нурмухамбетова Жанара Муратовна

Дата: 23.10.2019

Номер свидетельства: 523833


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства