Сыныбы 7 | Күні 24.02 |
Сабақтың тақырыбы | §33 Табиғат зоналары |
Мақсаты | Солтүстік Американың табиғат зоналары туралы ұғым қалыптастыру. |
Күтілетін нәтижелер | А) Табиғат зоналарын біледі және сипаттайды. В) Табиғат зоналар түрлерін ажырата алады, олардың тіршілігіндегі ерекшелігін анықтайды С) Солтүстік Американың табиғат зоналарын салыстырады, талдайды және дәлелдей алады |
Керекті жабдықтар | Плакаттар, флипчарт, маркер, интербелсенді тақтада көрсетілген видео, ұялы телефон,рефлексия парақтары. |
Мектептегі тәжірибе кезіндегі тапсырма | 1,2,3,4,5,6,7,8 тапсырма |
Сабақ барысы: |
Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе 1 (оқу бағдарламасын анықтау: балалар нені оқып үйренеді және сабақта жоспарланған жұмыс формаларының нәтижесінде қандай әрекеттерді игереді) 5 минут | -Ұйымдастыру амандасу. -Түгендеу Сабақ мақсатымен, жоспарымен таныстыру, бағалау критерийімен таныстыру, бағалау парағын үлестіру | Амандасу -Сабаққа дайындалады -Жаңа сабаққа ден қояды Табыс критерийлерін ұсынамын. 1. Табиғат зоналарын түрлерін ажыратып зерттеу әдістері туралы біліп шығады. 2. Қоршаған ортаның ластануы салдарынан туындайтын зияндылығы туралы нақты біліп, алдын алу жолдарын үйренеді. 3.Солтүстік Америка және Оңтүстік Американың табиғат зоналарын салыстырады, талдайды және дәлелдей алады |
Тұсаукесер: Өткен тақырыптарды пысықтау (сабақ бастамас бұрын оқушылар нені білетіндігін анықтау) 10 минут | Үй тапсырмасы «Қоршаған табиғи ортаның ластануы» (топ үйден дайындап келген эсселерінің ең үздік үш эссені таңдап,басқа топқа оқиды) арқылы сұралады. «Басбармақ» әдісімен формативті бағалайды. | Оқушылар қиынды қағаздардағы сөздер арқылы топқа бөлінеді. І-нші топ (тропика, экватор, қоңыржай) «Табиғат зоналарына» байланысты терминдер ІІ-нші топ ( масштаб, материк, саванна) География ғылымының салалары. ІІІ-нші топ (1866жыл, Греция, үй-мекен ) Э.Геккельге байланысты сөздер Үш топ өздерінің топ аттарын түсіндіріп өтеді. |
Негізгі бөлім | Білу:Үй тапсырмасын тексеру. Түсіну. үш топ өздерінің топ аттарын түсіндіріп өтіп, туралы постер дайындатып, қорғату. Бағдаршам әдісі. Қолдану :.алдыңғы тақырыпта өтілген Оңтүстік Американың табиғат зоналарымен салыстырады. Венн диаграммасын орындайды. Бағалаудың критерийлері | Оқушылар өздері ізденіп құрып келген жоғарғы және төменгі деңгейлі сұрақтармен жұмыстанады. байланысты оқушылар топқа бөлінеді: 1 топ. Экватор 2 топ. Қоңыржай 3 топ. Тропик Оқушылар оқулықпен жұмыстанады Оқушылар рөлдерге бөлінеді, алған білімдерін постерге түсіреді, қорғайды, дәлелдейді, екі жұлдыз, бір ұсыныс бағалауы, топтар өзара бағалайды. Кеңейтілген венн диаграммасы на құрылған критерийлер арқылы өзін-өзі және өзара бағалайды. Венн диаграммасына критерийлер Мазмұны | дескриптор | балл | А) ұқсастықтарын ата | 9 ұқсастықты тапты | 2 | | 8-6 ұқсастықты тапты | 1,5 | | 5-4 ұқсастықты тапты | 1 | | 3-1 | 0,5 | | Таба алмады | 0 | В) айырмашылықтарын ата | 8 айырмашылықты тапты | 2 | | 7-6 ұқсастықты тапты | 1,5 | | 5-4 ұқсастықты тапты | 1 | | 3-1 | 0,5 | | Таба алмады | 0 | С) ұғымын қалай түсінесіңдер? | схемалап түсіндірді | 2 | | түсіндірді | 1 | | түсіндірді | 1 | | Түсіндіре алмады | 0 | 11-14 балл 7-11 балл 3-7 балл | Бағасы «5» Бағасы «4» Бағасы «3» | | Маршруттық картамен жұмыстанады (жеңілдетілген тапсырма) Бекіту мақсатында «Алфавит» ойыны |
Бағалау Кері байланыс 5 минут | Бүгін мен сабақта білдім (нені?) Бүгін мен сабақта үйрендім (неге?) Бүгін мен үшін күтпеген нәрсе болды (не?) | Оқушы жетістіктің қай критерийінде бәрінен көп табысқа жеткенің, олардың қайсысы көмекті талап ететінін немесе бұдан да артық дамуы мүмкін екендігін айтып өтеді. |
Қорытынды 4 минут | Серпілген сауал әдісі арқылы қорытындылау | Жаңа сабақты қаншалықты түсінгендеріне «Үш шапалақ» әдісімен рефлексия әдісі. |
Үйге тапсырма 1 минут | §Төменгі және жоғарғы деңгейлі сұрақтар құрау. | Мұғаліммен қоштасу |