Күні | 9.10.2015ж | Пәні | Дүниетану. | Класы | 4 класс |
Сабақтың тақырыбы: Су. Табиғаттағы су айналымы. |
Сабақ мақсаты: мәтінмен жұмыс жасауға бағыттай отырып, су туралы жалпы түсінік беру. Табиғаттағы судың үш күйімен таныстыру; судың маңыздылығын ұғындыру |
Сабақтан күтілетін нәтиже Тақырыптың негізгі ойын ұғынып,танымдық қаблеттері артады. Топпен жұмыс жасай отырып, сараптай білуге, талдауға дағдыланады. Оқушылар шығармашылық қабілеттерін шыңдайды. |
Түйінді идея : «Су - тіршілік көзі» |
Сабақ кезеңдері | Сабақта қолданы-латын әдіс - тәсілдер | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурс-тар |
Қызығушылықты ояту | Ұйымдастыру. Психологиялық тренинг «Гүл сыйла.» | Оқушылармен амандасу түгендеу,сабаққа дайындығын қадағалау оқушыларды шеңберге шақыру -Бір-біріне деген жақсы тілектер айту -Сабаққа назарын аудартады. | Амандасады. Оқушылар бір-біріне жақсы сөздер, жақсы тілектер айтады. | | Гүлдер |
Топқа бөлу. «Мозайка» әдісі | Оқушылар мақал-мәтелді құрастыру арқылы 2 топқа бөлінеді. | Сулы жер – нулы жер. Бұлақ көрсең, көзін аш | | Сөздер қиын-дысы |
Үй тапсырмасын сұрау «Лапша» әдісі Кестемен жұмыс | 1 топ. Сұрақтардың ішінен өтілген,өтілмеген сұрақтарды бөліп іледі. 2 топ. Пайдалы қазбалардың шартты белгісін сал. | Сұрақтардың ішінен өтілген,өтілмеген сұрақтарды бөліп іледі. | Үш шапалақ | маркер, қағаз қиындысы кесте |
Мағынаны тану Блум таксономиясы | Жаңа сабақ «Кластер» әдісі | -Оқушылар ендеше біз мына бейне таспаға көңіл бөлейік. Жұмбақтарды шеш! 1Қанатсыз құс маңып барады, Көзінін жас тамып барады. 2.Айнымайды шыныдан, Қорқады өзі жылыдан. 3. Қайнаса шайнек шығады не? 4. Мөлдіреген жүзімді, Ұстап едім үзілді. 5. Терезеден ақ моншақ ұрып жатыр, Тиген бетте түк қалмай сынып жатыр. 6. Қыста ғана болады, Ұстасаң қолың тоңады. -Осы жұмбақтың шешулері нені білдіреді? -Дұрыс ендеше бүгінгі тақырыбымыз да осы суға байланысты. | Бейне таспа көреді. Жұмбақты шешеді. 1.(Бұлт) 2.( Мұз) 3.( бу ) 4.( шық) 5.( жаңбыр) 6.( қар) -Олардың барлығы судан тұрады. | | Бейне-таспа. АКТ. Суреттер слайд |
«ЖИКСО» әдісі Диалог әдісі. | Оқулықпен жұмыс. Мәтінді алдымен жеке, жұппен,топпен отырып оқиды,мәтінді топта. талқылаймыз Топтық тапсырмалар. 1 топ «Су» туралы ассосация құру. 2 топ «Су» туралы мақал-мәтел мағынасын түсіндіреді. | Мәтінді оқуы. Белгісіз сұрақтар неге байланысты екенін табады. 1.Мәтінді оқиды 2.Жұппен талқылайды. 3.Топпен талқылап алады. - Әр топ өзіне берілген тапсырманы орындайды. | Топ мүшелер -інің жауап-кершілік берген тапсырманы тиянақты орындауы Тақырыпты меңгеруі | Плакат, маркер, оқулық стикерлер смайлик-тер |
Постер қорғау. Сергіту сәті. Музыка | Әр топқа өздеріне ұсынылған бөлімдерге постер құрауға мүмкіндік береді. «Ақ бұлақ» әніне қосыла отырып, билеу. | Оқушылар мысал мазмұны бойынша постерлерін қорғайды. Оқушылар шаршағанын басады, сергиді. | Бағдаршам арқылы бағалау. | Интербелсенді тақта маркер плакат Музыка |
«Синквейн» әдісі Эссе жазу. | 1 топ. 5 жолды өлең шығарады. Су Мөлдір,сұйық. Ағады,қатады,ериді Сусыз тіршілік жоқ. Өлі табиғат. 2 топ. «Судыңда сұрауы бар» тақырыбында эссе жазу. | 1топ «Бес жол өлең»жазады. 2 топ Су туралы шағын әңгіме жазады. | Үш шапалақ Бағдаршам арқылы бағалау. | АКТ слайд |
Ой толғаныс - толғаныс | «Бес сөз, бір түйін» кері байланыс | Бес сөз,бір түйін арқылы өз ойларын білдіру. | Оқушылар өз ойларын жазып ағашқа іледі. | | Блум ағашы интер-белсен – ді тақта. |
Үйге тапсырма | Тақырыпты түсініп оқып мазмұндау. |
Қосымша тапсырмалар | «Су»туралы жұмбақтар жинақтау. |
Рефлексия | Бүгінгі сабақтың ұнаған ,ұнамағанын, не қызықты болғанын, әлі де нені білгісі келетіндігін білу үшін, оқушылар «Бес саусақ» суретіне стикерлер жапсыру арқылы білдіреді. Және сабақтың соңындағы көңіл-күйін білдіру үшін, көңілді смайлик, ұнамаса көңілсіз смайлик жапсырып, себебін қысқаша айтып өтеді. |
Не сәтті өтті?Нені дамыта аласыз? | Интербелсенді тақтадан сергіту сәтінің орындалуы. Смайлик,үш шапалақ арқылы көршісін бағалау.Оқушылардың сөйлеу тілін,ойлау қабілетін дамыту. Уақытты пайдалану. |
Не сәтсіз өтті?Нені өзгерткіңіз келеді? | Оқушылардың топта ұйымшылдықпен жұмыс жасауын;Оқушыларды топқа бөлу;Топтың ұйымшылдығы аз болды; тапсырманы орындау кезінде оқушылардың ойы шашыраңқы болды.Бағалаудың басқа тәсілін үйренгім келеді. |
Қазыбай Ақдәурен Магаданқызы.