| Мектеп: Қайназар ауылындағы №2 ОМ |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Уркунбаева М.А. |
Сынып:8 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Су ресурстарының экологиялық проблемалары. |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 9.3.3.4. Су ресурстарының экологиялық проблемаларын талдап,шешу жолдарын ұсынады (жергілікті компонентті қосымша негізінде) |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар:Су ресурстарының экологиялық проблемаларын талдайды,шешу жолдарын саралайды Оқушылардың басым бөлігі: Құрлық суларының шаруашылықтағы проблемалық маңызын талқылайды. Кейбір оқушылар: Жергілікті жер бойынша өз өлкелерінің су экологиялық мәселелерін ашып талдайды. |
Бағалау критерийлері | 1. Су ресурстарының экологиялық проблемаларын талдап,шешу жолдарын саралап ұсынады. 2.Құрлық суларының шаруашылықтағы проблемалық маңызын талқылай алады. 3.Жергілікті жер бойынша өз өлкелерінің экологиялық мәселелерін ашып талдай алады. |
Тілдік мақсаттар | Оқылым – оқушылар мәтінді оқып,талдап, Айтылым-тыңдалым - талдайды Жазылым- Эссе жазады,. оқушылар құрлық суларының маңызын жазады |
Құндылықтарға баулу | Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығы бағытында: Қазақстан халқының өмір сапасының тұрақты жақсаруы бағытында,өнеркәсіп, ауыл шаруашылық салаларында суды тиімді пайдалануға, бірлік пен ынтымақтастықты сақтай отырып, азаматтық жауапкершілікке баулу. |
Пәнаралық Байланыстар | Биология – су ресурстарының экологиясы |
Бастапқы білім | 8.3.3.2 Құрлық суларының негізгі түрлерінің шаруашылық маңызы |
Сабақ барысы |
Сабақтың кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 1 мин 10 мин 6 мин | Ұйымдастыру кезеңі; Мозайка әдісі арқылы 3 топқа бөлу: 1-топ өзен- көлдер , 2-топ: жер асты сулары, 3-топ: мұздықтар ТЖ. Тапсырма №1 «Су ресурстарының экологиялық проблемаларын анықтап, шешу жолдарын ұсыну» Оқулықпен жұмыс., мәтінді оқиды, оқыған соң кестені толтырады. «Төрт сөйлем» әдісі (кестедегі сөйлемдер) бойынша: пікірлесу, дәлелдеу, мысал келтіру, қорытындылау – тапсырмасы. Еліміздегі суға қатысты экологиялық мәселе | Пайда болу себебі | Экологиялық мәселенің салдары | Шешу жолдары | | | | | Дескрипторлар: - Еліміздегі су ресурстарының экологиялық проблемаларын анықтайды. -Экологиялық мәселелердің себептерін жазады. - Экологиялық мәселелердің салдарын анықтайды. - Экологиялық проблемаларды шешу жолдарын ұсынады. ҚБ. «Көршіңді бағала» әдісі (дескриптор арқылы) | Мәтін |
Сабақтың ортасы 10 мин
3 мин | ЖЖ.Тапсырма №2 «Кешенді постер» әдісі Құрлық суларының шаруашылықтағы проблемалық маңызын «кешенді постер» әдісі арқылы талқылау,шешу жолдарын жазу. ( Құрлық суларының шаруашылықтағы проблемалық маңызын 1 бағанға,шешу жолдарын келесы топ екінші бағанға жазады) Өзен-көл Жер асты сулары Мұздықтар Дескрипторлар: Өзен-көл суларының шаруашылықта қолданылу мақсатын,проблемасын жазады Жер асты суларының шаруашылықта қолданылу мақсатын,проблемасын жазады Мұздықтардың шаруашылықта қолданылу мақсатын,проблемасын жазады Өзен-көл суларының проблемасының шешу жолдарын ұсынады. Жер асты суларының проблемасының шешу жолдарын ұсынады. Мұздық суларының проблемасының шешу жолдарын ұсынады. ҚБ.«Үш мадақтау бір әрекет»әдісі | Кітап |
Сабақ соңы 7 мин 2 мин 1 мин | ЖЖ.Тапсырма №3. «5 минуттық эссе» әдісі. жергілікті жердегі өзеннің экологиялық жағдайына эссе жазу,проблемаларын қамту,талдау. Дескриптор: -Жергілікті жер бойынша өз өлкелерінің су экологиялық мәселелерін талдады. -Өзекті мәселелерді қамтыды. ҚБ. Оқушылар өзара бірін-бірі тексеру.«Екі жұлдыз,бір тілек» ҚҚҚ әдісі 2. Үй тапсырмасы.§28 оқу.қосымша материалдарды жинақтау | |
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тəсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Пəнаралық байланыстар. Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық- коммуникациялық технологияларды қолдану |
- оқушылар берілген мәтінді оқи отырып , кестені толтыру арқылы жинақтап, өз мүмкіндіктерін көрсетіп жұмыс жасай алады. | Сабақ барысында оқушылардың жұптық және жеке, топтық жұмыстарға қатысуын бақылаймын .Тапсырмаға байланысты бағалау критерийі мен дескриптор, сондай –ақ өзара бағалау, бір сөйлеммен түйіндеу ,кері байланыс арқылы бағалау түрлерін жүзеге асырамын. | Бөлмені желдетіп, оқушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне мән беріліп, АКТ қолданғанда ережеге сай жұмыс істейді |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |