Күні: | Сыныбы: 9 |
Тақырыбы: | Солтүстік Қазақстанның қалалары, ауылдық елді мекен |
Мақсаты: | Оқушыларға Солтүстік Қазақстанның қалалары туралы білім бере отырып, өз бетімен білім алуына жағдай жасау. |
Күтілетін нәтиже: | Қалалар туралы өз беттерімен білім алады. Сыни ойлауға үйренеді. Ынтымақтастық, өзін бағалау қалыптасады. |
Ресурстары: | Интерактивті тақта, бейнетаспа, слайд,тірек сызбалар, дидактикалық материалдар, фото суреттер, карталар, кестелер |
Сабақ барысы: | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық: (2 минут) Топқа бөлу: (2 минут) Сабақтың ұраны: | Оқушылармен амандасу Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру тренингі н өткізеді. Топқа бөліну, топ ережесін еске түсіру. Бағалау критерийлерімен таныстыру. Бір ауыз сөз болса да дауыстап айт, ең бастысы үнсіз қалма! | Оқушылар мұғаліммен амандасады, көңіл-күйлері көтеріледі. «Мен сізге ризамын» тренингі Мақсаты: оқушыларды бір-бірімен қарым-қатынасын жақсартуға, бір-бірін сыйлауға, құрметтеуге, қадірлеуге үйрету. Оқушылар шеңбер бойына бой түзеп, бір-бірінің қолынан ұстап тұрып, «Мен сізге ризамын, себебі...» деп өз ойлары мен тілектерін айтулары керек. Осылай барлық оқушы бір-бірінің барлық жақсы қасиеттерін атап өтуі керек. Туған жер туралы мақалдардың жалғасын табу арқылы 4 топқа бөлінеді. топ: Ерінен айрылған көмгенше жылайды, Елінен айрылған өлгенше жылайды.. 2 топ: Туған жердің торғайы да сүйкімді.
3 топ: Отаны бірдің жүрегі бір, Жүрегі бірдің тілегі бір.
4 топ: Туған жердің күні де ыстық, күлі де ыстық.. Әр оқушының алдына мақсат қою. |
Тұсаукесер | Мұғалім өткен сабақта берген тапсырмасы бойынша оқушыларды жаңа сабаққа бағыттайды. топ: Солтүстік Қазақстан топ: Қостанай топ: Ақмола топ Павлодар | Оқушылар үйге берілген тапсырма бойынша Солтүстік Қазақстанның қалалары туралы қосымша деректер, слайдтар, суреттер дайындап келеді. Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын хабарлайды. |
Жаңа сабақ жоспары: 10 минут | Жаңа сабақтың тақырыбы тақтаға жазылады. Топтық жұмыс жүргізуге мұғалім уақыт береді. Қосымша ресурстар таратылады. Әрбір топ өздеріне берілген қалалар туралы зерттеу жүргізеді, ес картасын қорғайды, таныстырылым жасайды. . | Оқушылар оқулықтағы «Солтүстік Қазақстанның қалалары» тақырыбымен және қосымша ресурстармен (уикипедия мәліметтері) танысады, топта талқылайды, өзара пікірлеседі, ортақ пікірге келеді. Әрбір топ ес картасын дайындайды, қорғайды. |
Видеоролик: 3 минут | «Туған қалам-Қостанай » видеоролик көрсетіледі. | Оқушылар интерактивті тақтадан тамашалайды. |
| |
Тапсырмалар 15 минут | Оқушыларға топтық орындауға тапсырмалар беріледі. 1. Кестені толтыру деңгейлеп берілген тапсырмаларды толтыру, әр облысқа сипаттама беру: р/с | Салыстыру жоспары | Солтүстік Қазақстан | Қостанай | Ақмола | Павлодар | 1 деңгей | Географиялық орны, жер көлемі | | | | | 2 деңгей | 1.Табиғат жағдайы 2.Халық саны, табиғи өсуі, ұлттық құрамы, тығыздық, урбандалуы, діни құрамы 3.Шаруашы-лығы (өнеркәсібі, ауыл шаруашылығы) | | | | | 3 деңгей | 1. Сыртқы байланыс (экспорт, импорт) | | | | | тапсырма: Солтүстік Қазақстанның қай жерінде өндіріледі? Атауы | Қала | Сұлтан макарон өнімдері | | Картон Руберойд зауыты | | Тау кен өндірісі «талшықтас» Қазақстанда 90%-ын осы жер береді. | | Ssang Vond, УАЗ, авто көлік шығарады. | | 1).Электрофоз жасау...... 2).Подшипник шығару зауыты жұмыс істейді..... 3). Канаданын Гольштин асыл тұқымды сиырлар әкелінді..... | | Трактор заводы орналасқан, және нешінші жылдан бастап жұмыс жасайды. | | Ассар,Ассалия, Ж.К. Ерлан, немен айналысады..... | | Деп,Баян-сүлу,Розумович,Новый день,Садчиковский және т.б. Немен айналысады. | | 3 тапсырма: Венн диаграммасы диаграмманы толтыру екі облыстың ортақ қасиеттерін табу, салыстыру топ: 2 топ: 4 тапсырма: «Дұрыс оқы» ойыны 1.Натсқазақ лос 2.Аломқа 3.Айтанқос 4.Ралалақ 5.Йынруд 6.Чныйераз қазақ тебікем 7.Босатар 8.Жақсы 9.Байбура 10.Новый сос бор |
Картамен жұмыс: 4 минут | Кескін картамен жұмыс жасауға тапысрма береді. «Картаны жина» ойыны. Мұғалім Қазақстанның экономикалық аудандарының бөлшектерін ортаға тастайды. Оқушылар тез арада Солтүстік Қазақстан экономикалық ауданын тауып, құрап шығуы керек. | Оқушылар кескін картаға Солтүстік Қазақстан экономикалық ауданының облыстарының шекараларын белгілейді, облыс орталықтарын түсіреді. |
Қорытындылау 5 минут | «Менің сүйікті қалам-Қостанай » тақырыбында эссе жазуды тапсырады. | Оқушылар эссе жазады. |
Бағалау 2 минут | Формативті бағалау түрлері: отшашу, мадақтау, бағдаршам, өзін-өзі бағалау парағы Оқушыларды сабақ барысында мадақтап, қолдау, басқа топтарға қол шапалақтау, өзін-өзі бағалау парағын қоыртындылау. Оқушы-ның аты-жөні | Тақырыпты оқып түсіндім | 1 тапсырма | 2 тапсырма | 3 тапсырма | 4 тапсырма | Кескін картамен жұмыс | Эссе жазу | Қоры-тынды баға | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
Үйге тапсырма 1 минут | §48,254-257 бет, 258 беттегі, 1-2 тапсырмалар және қалалар туралы жаңа мәліметтер жинақтау, уикипедияға қосу. | Оқушылар тапсырманы күнделіктеріне жазып алады. |
Кері байланыс 1 минут | Мұғалім оқушыларға стикерлер таратады. | Оқушылар «Не үйрендім, не үйренгім келеді» бойынша өз пікірлерін жазып қалдырады. Смайликтер бойынша көңіл-күйлерін білдіреді. Мұғаліммен қошатасады. |