kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Саяси картадағы сандық және сапалық өзгерістер

Нажмите, чтобы узнать подробности

Дүниежүзі елдері 1800-2011 жылдардағы саяси картадағы өзгерістер

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Саяси картадағы сандық және сапалық өзгерістер»


Қысқартылған мерізімдік жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Култумаева Аля

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандр:

Сабақтың тақырыбы

Саяси картадағы сандық және сапалық өзгерістер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

8.6.1.3-Саяси картаның сандық және сапалық өзгерістерін талдайды.

Сабақтың мақсаты

1. Оқушылар дүниежүзінің саяси картасының қалыптасу кезеңдерін білетін болады;

2. Саяси картадағы сандық және сапалық өзгерістерді талдай алады;

3.Саяси картадағы сандық және сапалық өзгерістерді талдай отырып, тақырыпты игереді.

Бағалау критерийі

Білу,түсіну - Қосымша ақпараттарды пайдалана отырып, саяси картаның қалыптасу кезеңдерін біледі, түсінеді.

Қолдану - Саяси картаны өзгертетін факторларды анықтап кесте құрастыру;

Талдау - Саяси картадағы сандық және сапалық өзгерістерін салыстыру.

Тілдік мақсаттар


Мәтінмен танысып, саяси картадағы сандық және сапалық өзгерістерін талдай отырып, өз ойларын жеткізе алады. Бейне материалдар негізінде сұрақтарға толық жауап бере алады, бір – бірінің пікірін тыңдайды. Оқушылар д/ж саяси картасы, атласты, тірек – сызбаны, кестені қолдана отырып ауызша және жазбаша сипаттайды. Пәнге тән лексикология мен терминология: метрополия, отар,протектораттар атты географиялық сөз тіркестерінің мағынасын анықтай отырып жұмыс жасай алады.

Құндылықтарға баулу


Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы. Оқyшының бойына  құрмет, ынтымақтастық,  ашықтық, еңбек және шығармашылық, өмір бойы білім алу құндылықтарын дарыту.

Пәнаралық байланыс

Тарих – тарихи оқиғалар мен тарихи мәліметтер

Алдыңғы білім


Дүниежүзінің саяси картасындағы мемлекеттерді біледі.







Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Дереккөздер, ресурстар

Сабақтың басы

2 минут









3 минут



Ұйымдастыру. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару. «Шаттық шеңбері» оқушылар бір-біріне жақсы лебіз білдіру арқылы жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.

Топқа бөлу. «Мазайка» әдісі арқылы топқа бөлінеді. Қағаз қиындыларын құрастырған кезде әр елдің картасының суреттері шығады. І – топ: Қазақстан ІІ – топ: Бразилия ІІІ – топ:Нигерия «Ой шақыру» әдісі. Өткен тақырыпты жаңа тақырыппен байланыстыру. 1.Саяси карта дегеніміз не? 2.Саяси картада өзгерістер болама? 3.Қандай ежелгі мемлекеттерді білесіңдер?

Оқулық, дүние жүзінің саяси картасы, атлас карта

Сабақтың ортасы







8 минут



























10 минут




















10 минут



























4 минут

Оқушылар «Дүниежүзі елдері 1800-2011жылдардағы саяси картадағы өзгерістер» атты видеоролик қарайды. Видеокөрініснің көмегімен бірлесе отырып сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтау.

Оқушылар тақырып бойынша мәтінмен танысады. Әр топқа мәтін ішіндегі тақырыпшалар тапсырмалар орындау үшін беріледі.

1 – тапсырма. «Қара,оқып шық, жаз, түсір» әдісімен жеке тапсырма ретінде мәтінмен танысу.

Тақырыппен танысып болған соң топтық жұмыс: Оқушылар 3-топқа бөліне отырып жұмыс жасауға әрекеттенеді. Саяси картасының қалыптасу кезеңдері атты кестеге сипаттама береді.

Қазақстан тобы: Ежелгі кезең; Бразилия тобы: Орта ғасырлық кезең; Нигерия тобы:Жаңа кезең – қазіргі кезең.

Бағалау критерийі

р/с

Дескрипторлар

Келісемін,келіспеймін





Саяси картасының қалыптасу кезеңдерін сипаттау,саралау, талқылау

1

Ежелгі кезеңдердің маңыздылығын анықтайды.


2

Орта ғасырлық кезеңді түсіндіреді.


3

Жаңа кезең – қазіргі кезең туралы салыстыра отырып өз ойларын жазады.




2 – тапсырма. «Эйлер шеңбері» (жеке,топпен жұмыс ) 1.Дүние жүзі бойынша картадан отар иеленуші елдерді табу. 2.Кескін картаға атауларын өзгерткен елдерді белгілеу. 3.КСРО – дан бөлініп шыққан елдерді картадан анықтау.

Бағалау критерийі

р/с

Дескрипторлар

Келісемін, келіспеймін

Қосымша материалдарды қолданып д/ж саяси картасының қалыптасуында болған өзгерістерді атап беру.

1

Дүние жүзі бойынша картадан отар иеленуші елдерді табады.


2

Кескін картаға атауларын өзгерткен елдерді белгілейді.


3

КСРО – дан бөлініп шыққан ТМД елдерін картадан анықтайды.




3 – тапсырма. «Үштік» әдісі. (Ойлан, жұптас, бөліс) 1.Ресей,Бразилия,Жапония. 2.Түркия,Нигерия,Қазақстан. 3.Польша,Аустралия,Тонга. Берілген елдердің астаналарын ауыстыруына әсер еткен факторларды анықтап, топ ішінде талқылаңдар. Бұл саяси картадағы қандай өзгерістерге жатады?

Бағалау критерийі

р/с

Дескрипторлар

Келісемін, келіспеймін

Саяси картадағы елдердің астаналарын ауыстыруына әсер еткен факторларды анықтау

1




Елдерінің астаналарын ауыстыруына әсер еткен факторларды анықтайды.





2

Саяси картадағы елдердің өзгерістерін атап береді.


3

Саяси картаның өзгерістеріне халықаралық эканомикалық қатынастардың дамуының әсеріне тоқталады.




4 тапсырма: «Синтез» әдісі. (Екі түрлі түсініктеме күнделігі) Тапсырманы оқу барысында олар: Бөліктің оң жағына ж/е теріс жағына жаңа тақырыпқа қатты әсер еткен тұстарды, жазады. Сол әсер еткен сұрақтар жайлы пікір жазады (нені еске түсіреді, себеп-салдары қандай, қандай сұрақ бар т.б.)

Оң жағы

Теріс жағы





Бағалау критерийі

р/с

Дескрипторлар

Келісемін, келіспеймін

Саяси картаның өзгеруінде елдер арасындағы тигізген оң ж/е теріс әсер еткен тұстарды жазу.

1




Саяси картадағы өзгерістердің елдер үшін оң әсерін анықтайды.





2

Саяси картадағы өзгерістердің елдер үшін теріс әсерін атап береді.


3

Сол әсер еткен сұрақтар жайлы пікір жазады.




Htt://youtu.be/SCBGOJX_Rm8







А3, стикер лер.

































Оқулық, дүние жүзінің саяси картасы, атлас карта, кескін карта





































Таратпа материалдар

АТК

Сабақтың соңы

3 минут

Кері байланыс

  • - Сабақ Сіздерге ұнады ма?

  • - Сабақтың ұтымды жерлері қандай болды?

  • - Бүгінгі үйренгендеріңіз сіздер үшін болашақта қажет болады деп ойлайсыз ба?

  • - Осы тақырып бойынша тағы да не білгілеріңіз келеді?





Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.

Оқушыларға белсенді оқу әдіс-тәсілдерін пайдаланып «Миға шабуыл», «Түртіп алу » әдісі оқушыларды топта бірігіп жұмыс жасауына пікір алмасып,білімдерін толықтыруына мүмкіндік беру; постер жасату арқылы талантты және дарынды оқушыларды анықтау.

Әр тапсырмаға бағалау кретерийі мен дескрипторлар жасалынып,сол арқылы бағаланады. Оқушылар бірін-бірін бас бармақ арқылы бағалайды.

Техникалық қауіпсіздік ережелерін ғаламтормен жұмыс жасағанда тоқ көзін дұрыс қолдануда сақ болу

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

Саяси картаның өзгеруі.(оң және теріс жақтарын анықта)



Қорытынды бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Саяси картадағы сандық және сапалық өзгерістер

Автор: Аля Құлтумаева

Дата: 10.11.2018

Номер свидетельства: 484792


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства