kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: География ғылымының дамуы

Мектеп: 9

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні:   Г.К. Чунетова

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

7.1.1.2  география ғылымының дамуына зерттеушілер мен саяхатшылардың қосқан үлесін біледі және талдайды.

Сабақтың мақсаты

  • Саяхатшылардың география ғылымына қосқан үлесін анықтайды;
  • Бiлiмді шығармашылық тұрғыда  қолдана білу мақсатына бейімделген тапсырмалармен жұмыс жасайды;
  • Оқушылардың жеке қабілеттерін анықтауға мүмкіндік  беретін   дәлелдер мен фактілерді анықтап, білімін көрсетеді

Бағалау критерийі

Білу, түсіну - Саяхатшылардың география ғылымына қосқан үлесін анықтайды; Ғалымдардың еңбектерімен  танысады;.

Қолдану, талдау– Кескін картаға ғалымдардың зерттеген жерлерін түсіре алады.

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

сөздердің мағынасын пайымдау:

 -сел

 -финикия

Құндылықтарға баулу

Топтық, жұптық жұмыстарды жүргізу барысында  оқушылар бір - біріне құрмет көрсету.  Сыни тұрғыдан ойлай білу. Қарым-қатынас жасау қабілеті.

Пәнаралық байланыс

Тарих – геграфиялық зерттеу барысында ерте  кезеңдердегі зерттеулерге  тоқталу.

Алдыңғы білім

Географиялық зерттеулердің нысандарын біледі

                                                              Cабақ жоспары

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

 

минут

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Дереккөздер, ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

  • Сәлемдесу
  • Түгендеу
  • ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Өткен сабақты қайталау.

 «Бес сұрақ» әдісі. Сұрақтар:

  1. География қандай ғылым?
  2. Физикалық география нені оқытады?
  3. Физикалық географияның басты міндеті
  4. География ғылымының негізгі бағыты
  5. География ғылымы қандай сұраққа жауап береді?

Ғалымдардың есімдері жазылған қиынды қағаздар арқылы

Сынып топқа бірігеді

І топ  Ш.Ш. Уәлиханов

ІІ топ  П.П. Семенов Тян-Шанский

           ІІІ топ  В.В. Сапожников

Сабақтың ортасы

 

5  мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2  мин

4 мин

 

Сабақтың соңы

4 мин

Кері байланыс:

Сабақтың қорытындысы:

 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесі»



Қысқа мерзімді сабақ жоспары



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: География ғылымының дамуы

Мектеп: 9

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні: Г.К. Чунетова

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесі


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

7.1.1.2 география ғылымының дамуына зерттеушілер мен саяхатшылардың қосқан үлесін біледі және талдайды.

Сабақтың мақсаты

  • Саяхатшылардың география ғылымына қосқан үлесін анықтайды;

  • Бiлiмді шығармашылық тұрғыда қолдана білу мақсатына бейімделген тапсырмалармен жұмыс жасайды;

  • Оқушылардың жеке қабілеттерін анықтауға мүмкіндік беретін дәлелдер мен фактілерді анықтап, білімін көрсетеді

Бағалау критерийі

Білу, түсіну - Саяхатшылардың география ғылымына қосқан үлесін анықтайды; Ғалымдардың еңбектерімен танысады;.

Қолдану, талдау– Кескін картаға ғалымдардың зерттеген жерлерін түсіре алады.

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

сөздердің мағынасын пайымдау:

-сел

-финикия

Құндылықтарға баулу



Топтық, жұптық жұмыстарды жүргізу барысында оқушылар бір - біріне құрмет көрсету. Сыни тұрғыдан ойлай білу. Қарым-қатынас жасау қабілеті.

Пәнаралық байланыс

Тарих – геграфиялық зерттеу барысында ерте кезеңдердегі зерттеулерге тоқталу.

Алдыңғы білім


Географиялық зерттеулердің нысандарын біледі

Cабақ жоспары

Сабақтың жоспарланған кезеңдері


минут

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Дереккөздер, ресурстар

Сабақтың басы


5 мин

  • Сәлемдесу

  • Түгендеу

  • ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Өткен сабақты қайталау.

«Бес сұрақ» әдісі. Сұрақтар:

  1. География қандай ғылым?

  2. Физикалық география нені оқытады?

  3. Физикалық географияның басты міндеті

  4. География ғылымының негізгі бағыты

  5. География ғылымы қандай сұраққа жауап береді?

Ғалымдардың есімдері жазылған қиынды қағаздар арқылы

Сынып топқа бірігеді

І топ Ш.Ш. Уәлиханов

ІІ топ П.П. Семенов Тян-Шанский

ІІІ топ В.В. Сапожников


Сабақтың ортасы



5 мин
















21мин











4 мин


















2 мин

















4 мин

Оқушылар зерттеуші ғалымдар туралы қысқаша видеоролик тамашалайды

Ой қозғау

Саяхатшылар мен зерттеушілерді табыңдар

  • Ш.Уәлиханов

  • А.Құнанбаев

  • П.П. Семенов Тянь-Шанский

  • А.С.Пушкин

  • Н.М. Пржевальский

  • В.В. Сапожников

  1. тапсырма. Топтық жұмыс.

ДЖИГСО әдісі. Мәтінмен жұмыс. Мұғалім әр топқа мәтін бойынша тапсырмаларды бөліп береді. Жұмысты орындап, мәтінмен танысуға15 минут, ал қорғауға әр топқа 3 минуттан уақыт беріледі.

2 тапсырма. Картамен жұмыс.

Атлас картаны қолдана отырып, ғалымдардың зерттеген жерлерін тауып, талдау жасайды:

  1. тапсырма. Жеке жұмыс.

Дәптермен жұмыс. Сәйкестендіру әдісі

Ғалымдар

Зерттеген жерлері

Ш.Уәлиханов

Тянь-Шаньды зерттеген алғашқы географиялық ғалым

П.П. Семенов Тянь-Шанский

Он жылдан астам Орта Азия мен Қазақстанды зерттеді.

В.В.Сапожников

Қашқарияны зерттеп, ол жерде бес жарым ай болды.

Н.А.Северцев

Алтай тауының флорасы мен фаунасына толыққанды сипаттама берді.



4 тапсырма Бейнені тап әдісі


Бағалау: Жұмысын қорғаған топты отырған оқушылардың кез келгені және мұғалім дескриптор арқылы бағалайды.


Бағалау критерийі

р/с

Дескрипторлар

+/ –

Саяхатшылардың зерттеген жерлерін анықтау.






1

Саяхатшылардың география ғылымына қосқан үлесін анықтайды; Ғалымдардың еңбектерімен танысады;



2

Картадан ғалымдардың зерттеген жерлерін тауып, талдау жасай алады.



3

Саяхатшылардың зерттеген жерлерін салыстырып, сипаттайды;




Ғалымдардың зерттеген жерлерінің дұрыс жауабын табу


4




Оқушылар ғалымдардың зерттеген жерлерін сәйкестендіріп, дұрыс жауабын таба алады.







Ғалымдардың бейнесін табу


5

Оқушылар ғалымдардың бейнесін таба алады.







Сабақтың соңы


4 мин

Кері байланыс:

Сабақтың қорытындысы:

«Рефлексиялық шеңбер»

Оқушылар шеңберленіп отырады немесе тік тұрады. Мұғалім оларға мынадай сұрақ қояды.

-Сабақ барысында көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен?

-Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не жаңалық болды?

-Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз?

-Сабақта қандай қиындықтар туындады?

-Сабақ аяғындағы көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен?

Үй тапсырмасы: Өз өлкеміз табиғатының игерілуі және халықтардың қоныстану жайында қысқаша мәлімет дайындаңдар.







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесі

Автор: Чунетова Гулжамал Кадиржановна

Дата: 10.02.2018

Номер свидетельства: 456218


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства