Саба?ты? ма?саты: ?аза?станны? пайдалы ?азбаларын ж?не оларды? таралу айма?тарын біледі.
К?тілетін н?тиже: Барлы? о?ушылар ?аза?станда?ы пайдалы ?азбаларды? т?рлерін ж?не кен орындарын біліп шы?ады
Саба?ты? т?рі: Жа?а білім ?алыптастыру
Саба?ты? ?діс-т?сілдері: Топпен ж?не жеке-о?улы?пен ж?мыс жасап кестені толтыру, ?лестірмелермен ж?не к?рнекіліктермен ж?мыс, жеке тапсырмалар, мекен-жайымды тап ойыны, кері байланыс, топ басшысыны? топ м?шелерін формативті ба?алауы
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Рудалы ж?не рудасыз, жанатын пайдалы ?азбалар»
Сыныбы: 8
Пәні: география
Сабақтың тақырыбы: Рудалы және рудасыз, жанатын пайдалы қазбалар
Сабақтың мақсаты: Қазақстанның пайдалы қазбаларын және олардың таралу аймақтарын біледі.
Күтілетін нәтиже: Барлық оқушылар Қазақстандағы пайдалы қазбалардың түрлерін және кен орындарын біліп шығады
Сабақтың түрі: Жаңа білім қалыптастыру
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Топпен және жеке-оқулықпен жұмыс жасап кестені толтыру, үлестірмелермен және көрнекіліктермен жұмыс, жеке тапсырмалар, мекен-жайымды тап ойыны, кері байланыс, топ басшысының топ мүшелерін формативті бағалауы
Ресурс: Пайдалы қазбалар коллекциясы, Қазақстанның физикалық картасы, атлас, оқулық тағы мәтін, парақтар
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг: Кедергілерден арылу 2 минут
Сыныпты санау арқылы үш топқа бөлу және топ басшыларын сайлау
1 минут
Ой шақыру: Пайдалы қазба-осы екі сөздің мән-мағынасын түсіндір
Пайдалы қазбалар физикалық тұрғыдан қандай болулары мүмкін? 2 минут
Балалар, бүгінгі тақырып қандай болмақшы?- дұрыс Қазақстанның пайдалы қазбалары
Балалар өткен сабақта пайдалы қазбаларды қандай үлкен үш топқа бөліп едік, ендеше тақырыпты сол бойынша жазамыз.
Оқулықтың 18-19 параграфтарын ашып, сабақ мақсатын қойып көрейік.
2 минут
Дұрыс, енді оқулықтың көмегімен ҰБТ кестесін толтырайық. Бұл тапсырманы жұптасып орындаймыз 10 минут
1-топ
Жанатын және темір мен марганец
Пайдалы қазба атауы
Ірі кен орындары
Мұнай мен газ
Көмір
Уран
Темір
Марганец
2-топ
Рудалы пайдалы қазбалар
Пайдалы қазба атауы
Ірі кен орындары
Хром
Никель
Алюминий
Мыс
Полиметалдар
Алтын
3- топ
Сирек кездесетін металдар мен рудасыз пайдалы қазбалар
Пайдалы қазба атауы
Ірі кен орындары
Сирек кездесетін металдар
Фосфорит
Тұз
Құрылыс материалдары
Жеке жұмыс
Енді кесте деректерін пайдаланып, атластағы пайдалы қазбалар картасымен жұмыс жасап, табамыз 4минут
Тақтадағы картадан пайдалы қазбалардың таралған аймақтарын көрсету үшін топпен ақылдасып бөлеміз және сол бойынша тақтаға шығып, картадан көрсетеміз 6 минут
Жеке тапсырма: Үлгірімі төмен оқушыларға:
Картаның көмегімен Қостанай облысының байлығын анықта Күнделікті
тұрмыста бүгінгі сабақта өткен пайдалы қазбалардың қайсыларын пайдаланып жүрміз? 2 минут
Дарынды оқушыға:
Пайдалы қазба және оның д/ж бойынша ерекшелігі және оны қорғау 3 минут
Сабақты бекіту:
Ойын
Менің мекен-жайымды тап. Мұғалім пайдалы қазбаны атайды – топ оқушылары қайда екенін атайды 6 минут
2 - топқа
Мұнай мен газ- Батыс Қазақстан
Қоңыр көмір- Павлодар обл.-Майкүбі, Торғайда-Обаған
Тас көмір- Қарағанды
Уран-Солтүстік Қ-н, Маңғыстау түбегі
Темір- Қостанай обл.,Қарағанды
Марганец- Орталық Қазақстан
3 топқа
Хром- Мұғалжар тауы, Қостанай және Шығыс Қ-н
Никель- Мұғалжар, Қарағанды және Шығыс Қазақстан
Алюминий-Сарыарқаның СШ, Арқалықта және Ақмола облысында
Мыс- Орталық Қ-н
Полиметалдар- Алтай, Қаратау,Жетісу Алатауы
Алтын- Алтайда, Жітіқарад
1 топқа
Сирек кездесетін металдар- Орталық Қ-н
Фосфорит- Қаратау, Ақтөбе
Тұз- Каспий маңы ойпаты, Батыс Сібір жазығы
Құрылыс материалдары
Топтарға тапсырма: Пайдалы қазбаларды сипатта. Топтарға пайдалы қазбалар беріледі, оларды топ оқушылары сипаттайды. Әр топқа 2-3 пайдалы қазбадан беріледі 2 минуттан-6минут
Сабақты бағалау
Әр топтың басшысы Топ мүшелерін ауызша формативті бағалап өтеді
Кері байланыс
Балалар сабақта не ұнады?
Не ұнамады?
Пайдалы қазба жайында тағы да не білгілерің келеді?
Үйге тапсырма: § 18 және 19
82-83 бетердегі қайталау сұрақтар мен тапсырмаларға дайындалы келу